Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikusok! Van más is, aki...

Katolikusok! Van más is, aki így gondolja?

Figyelt kérdés

Nem tudom, felétek hogy van, de nálunk egy átlag vasárnapon Hozsannás énekek szoktak lenni, ilyen népénekek. Szerintem borzalmasak ezek az énekek, komolyan. Nekem a gregoriántól es koráltól kezdve a beatmisén át a modern dicsőítő zenéig minden tetszik, de a népénekektől borsódzik a hátam, és nem csak, hogy a dallama pocsék, siratós, hanem a szövegük is borzalmas, nem biblikus, egy hamis istenképet mutat be.


Ilyenek, hogy "boruljunk le, és rettegve, imádjuk e fölséget"

Isten a szeretet, mért kellene rettegni tőle?

Vagy:

"Mik a földön élnek, mint a szegény féreg, szeret Ő, szeret mégis"

Szerintem Isten nem férgekként tekint ránk. Ő alkotott minket, és nem férgeknek, hanem a menny társörököseinek tekint minket.

Kábé az összes hozsannás ének (van egy két szép Jézus Szíve ének, meg karácsonyi, meg adventi) arról szólnak, hogy mi milysn bűnösek vagyunk, és hogy az Isten lesújt ránk. Ilyen énekek mellett nem csoda, hogy képzavar van egyesek fejében.


Ti mit gondoltok?


(Katolikusellenesek máshol éljétek ki magatokat, legyetek szívesek).



2018. júl. 4. 22:21
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
64%

Bár néhány dallama nekem sem tetszik, de van sok kimondottan szép. Ez ízlés kérdése. Bár hozzáteszem, hogy nem mind "népének" és sok ének dallama nagyon régre nyúlik vissza.


Nem mutatnak be hamis istenképet, de bizonyos énekek Isten különböző tulajdonságaira hívják fel a figyelmet.


"Isten a szeretet, mért kellene rettegni tőle?"

Isten valóban a szeretet, de azért más tulajdonságai is vannak:

"Ne imádj más istent, mert féltékenynek nevezik az Urat, féltékeny Isten ő!"

"Mert az Úr, a te Istened emésztő tűz, féltékeny Isten."

Ezen felül még lehetne hozni számtalan igét.


"Szerintem Isten nem férgekként tekint ránk."

Valóban nem, de nem is arról szól az ének, hogy Isten így tekint ránk. Hanem arról, hogy mi szinte semmik vagyunk Őhozzá képest, ráadásul bűnösök, de ennek ellenére is szeret minket.


"Ilyen énekek mellett nem csoda, hogy képzavar van egyesek fejében. Ti mit gondoltok?"

Azt, hogy ugyan olyan hamis képet eredményezhet egyesek fejében, hogy ha folyamatosan Istennek csak az irgalmát és szeretetét emeljük ki. Manapság nagyon háttérbe szorult, hogy Isten igazságos is, a gonoszakat megbünteti, a bűnöseket megítéli. Szerintem az egészséges istenképhez Isten minden tulajdonsága hozzátartozik, nem csak a nekünk tetszetősek. Lehet régebben inkább azokat emelték ki, amelyeket felhoztál, de manapság meg teljesen elfeledkeznek róluk. Egyik sem jó!

2018. júl. 4. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
66%
A félelemre épült hit nem hit. Ilyenkor szeretnék tudni anyanyelvi szinten arámiul, hogy a miérteket pontosan megmondjam, de anélkül is tudjuk nagyon jól, mennyi félrefordítás van, amikből az általad leírt szörnyű félreértések lesznek.
2018. júl. 4. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
66%

soha nem hallottam ilyen szövegeket- ez valami helyi specialitás?:)de én sem nagyon szeretem... A görög-katolikusban jobb az ének, és az ortodoxban egyenesen gyönyörű. Küldhetek egy szép imát? (4:00- nál vedd le a szerencsétlen tapsot) A szöveg a 141. zsoltár eleje,Hallgasd meg imámat, Uram

https://www.youtube.com/watch?v=39eBIX3PYL0

2018. júl. 4. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
66%

Csak gyerekkoromból emlékszem ilyen népi hozsannás énekekre, a szöveget egyáltalán nem értettem, nem hallottam ki belőle, mert ezeket a nagyon idős nénik, nagyon hangosan kiabálták el, és nekik ilyen éles, remegő hangjuk van, és sokan is vannak kis helyen, úgyhogy nem tűnt fel miről énekeltek, csak vártam, hogy legyen már vége.

Nem tudom máshol hogy van, talán attól is függ milyen arányban vannak az idősebbek, de mostanában nem hallottam ilyeneket, vagy nem figyeltem oda, ezek azt hiszem a mise végefelé voltak mikor előkerültek a rózsafüzérek is... nem is tudom van-e összefüggés.

Talán idősebb papok már nem változtatnak a megszokott énekeken, de szerintem nem mindenhol ennyire rutinból nyomják. Mehetnél más helyekre is, már csak kíváncsiságból.

2018. júl. 4. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

#3

"soha nem hallottam ilyen szövegeket- ez valami helyi specialitás?:)"

Üsd fel a 118-as 257-es számú énekeket akkor, legyen bármilyen katolikus imakönyved.


De azért azt nem szabadna elfelejteni, hogy ezeket a 20 század elején, de még inkább korábban fordították. Így nyelvezetük fura lehet mai szemmel, vagy egyesek a kérdezőhöz hasonlóan meg is rökönyödnek rajta.

Például Károlyi az asszonyt asszonyállatnak fordította a Bibliában, a nyelv sokat változik az idők során.


Egyébként hogy ne csak a két kiragadott sor szerepeljen, íme 1-1 versszak:


"Örvendezzünk, gyertek, áhítatos lelkek,

Istenünk oltáránál!

Nyissuk ki a lelkünk, vidám dalra keljünk:

Mi Urunk mireánk vár.

Fölséges az Isten, por előtte minden,

Por a föld, por az ég is!

Mik a földön élnek: mint a szegény féreg,

Szeret Ő, szeret mégis."


"Krisztus teste és szent vére, angyaloknak étele,

Elevenen van itt jelen a kenyér- és borszínben.

Boruljunk le, és rettegve imádjuk e Fölséget,

Az Oltáriszentséget."

2018. júl. 4. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
79%
Jó le lett pontozva szegény első, mert nem osztozott zenei ízlésetekben. Nekem amúgy tetszenek ezek az énekek, szép orgonás kísérettel különösen. Meg lehet érte kövezni, de ez van...
2018. júl. 4. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
75%
Nem kövezünk és mindenkit felpontoztam. Jó éjszakát!
2018. júl. 4. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

#1, jó, igen, persze, ott az ítélet is, de az ítéletet valójában az ember vonja magára. Sokan tényleg úgy képzelik el, hogy Isten lesújt ránk, és szabályosan rettegnek tőle.

Meg aztán gyakorlatilag az egész Biblia az Istenkép fejlődéséről szól. Az Ószövetségben gyakran olvashatunk Isten haragjáról, de ez valójában Isten szeretete volt, nem a haragja, csak az emberek félreértelmezték, de az Újszövetségben Jézusnál tisztul ki a kép. Tényleg vannak, akik még ószövetségi szinten tartanak, és ezekek az énekek is ezt éreztethetik.


#3, jó neked, hogy nem kell ilyeneket hallgatnod. :D

Tudom, a görögkatolikusban tényleg szebb. Nálunk is vannak szép egyházi zenék, de a Hozsannást borzalmasnak tartom.


#4, igen, en is így vagyok vele. Holott a zenének pont hogy közelebb kellene vinnie Istenhez, de ezek... tényleg csak a végét varom.

Járok más helyekre is néha, van, ahol nem ilyen, de a falumban sajnos ilyen. :/


#5, igen, tudom, hogy régi korban íródott, más volt a nyelvezet, más volt a felfogás is, épp ezért nem olyan helytállóak ezek a mai korban. Remélem az Eucharisztikus kongresszusra tényleg lesz új énekeskönyv.

2018. júl. 5. 07:37
 9/17 A kérdező kommentje:

#5


"Fölséges az Isten, por előtte minden,

Por a föld, por az ég is!

Mik a földön élnek: mint a szegény féreg,

Szeret Ő, szeret mégis."


Ja, igen, köszönöm. :)


Szerintem Isten nem porként tekint ránk. Az ő alkotásai vagyunk, es szerintem nem kis szaroknak tart bennünket.

2018. júl. 5. 08:08
 10/17 anonim ***** válasza:
53%

8-9 "szabályosan rettegnek tőle" -szerintem nincs ilyen ember, a haláltól, a pusztulástól, a gyötrelmektől és a veszteségektől fél az ember.

Porból lettünk porrá leszünk - ez a mi tapasztaltainkkal egyező a testet illetően, szellemünkkel-lelkünkkel, imáinkkal Hozzá emelkedhetünk a porból, nem azt jelenti hát, hogy "tekint le" I. Nem tekint le sehogy, tudjuk, mert nem fent van hanem bennünk, és "mert az Isten szeretet" 1Jn4,8 ὁ θεὸς ἀγάπη ἐστίν.

"Isten magamnál is közelebb van hozzám"- Meister Eckhart mára a XIV sz.-ban mondta, akkor kevesen, de ma már sokan megértik.

Angyali üdvözlet https://www.youtube.com/watch?v=XzK5YEVMHn4

2018. júl. 5. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!