Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egyesek miért akarnak amiatt...

Egyesek miért akarnak amiatt áttérni más felekezetre, mert a jelenlegi egyházuk "túl szigorú"? Nincs annyi képességük a logikára, hogyha ugyanaz az Isten van, akkor az nem fogja megmenteni őket a kárhozattól, hogy egy másik egyház törvényeit követik?

Figyelt kérdés

Katolikusként elsősorban katolikusokra gondolok.


Ismerek olyan ex-katolikusokat, akik áttértek a református vagy az evangélikus vallásra, mert nem értenek egyet azzal, hogy gyónni kell, az Egyház nem nézi jó szemmel a böjt alatti húsevést, vagy a természetes családtervezést. Nekik gyermektelenség, és Nagypénteki steak kell, és a pappal való beszélgetés mellőzése.


Az ilyenek nem gondolnak bele, hogy Isten ugyanaz a katolikusoknál és a reformátusoknál is? Hogy Isten törvényei nem változnak, csak a felekezetük törvényei? Hogy talán nem Pokolfélelemből érdemes elgondokodni a gyerekszülésen, a gyónáson, és a böjtön, hanem azért mert ennek társadalmi és spirituális haszna van?


A böjt például kiváló alkalom arra, hogy aszkétikusabb életvitelt vegyél fel, és ezáltal közelebb kerülj Istenhez, mert kevésbé figyelsz az anyagi dolgokra. Valamint lássuk be, boldogabb dolog családot alapítani és abban élni, ráadásul a társadalomnak is hasznosabb, mint egyedül verni a répát a monitor előtt, vagy gyermektelenségben megöregedni a párod mellett, mint két túlkoros tini. A gyónás is csak a lelki fejlődést, valamint a jellemfejődést segíti.


Ha valaki csak azért követi az egyes törvényeket, mert retteg a Pokoltól, az már régen rossz.



2018. júl. 8. 01:05
1 2 3 4 5
 21/43 A kérdező kommentje:

És mit akarsz bizonyítani ezen esetekkel? Bűnös, esendő emberek vagyunk, akik eredendő bűnben fogannak és élnek, nempedig tökéletes Istenek. Mondhatni várható, hogy előfordulnak ilyen esetek, de téves azt képzelni, hogy az egész katolikus egyház ilyen (hiszen ha ilyen lenne akkor már rég összeomlott volna), meg hogy a protestánsoknál nem történnek ilyen esetek. Az is hibás következtetés, hogy az ilyen esetek miatt a katolikus vallás semmit sem ér és ideje "meglépni" máshova.


Meg azt sem értem, hogy akinek tényleg akkora baja van a katolikusokkal, hogy felekezetet vált, az miért egyből protestáns akar lenni? Szerintem az ortodox sokkal ésszerűbb és teológiailag helyesebb döntés lenne. Ők is ősi történelmi egyház, ők is hisznek a Hétszentségben stb.

2018. júl. 8. 11:13
 22/43 anonim ***** válasza:
75%

Látom megjöttek a kérdésre az álkeresztény gyűlölködők is...


Nos, az ember szereti a kényelmet, ez különösen igaz mai világunkra. Jézus például 40 napig böjtölt a pusztában, sokak már a húsmentes péntek miatt hisztiznek.

A Bibliában olvashatod, hogy az őskeresztények, de korábban a zsidók is megvallották a bűnöket, például az őskeresztények az egész gyülekezet előtt. Ma már sokan a gyülekezet vezetője és Isten előtt sem óhajtják.

Nekik ilyen szempontból a protestáns felekezetek különösen kedvezőek enyhe szabályaikkal.

Mennyivel egyszerűbb 40 nap, vagy minden péntek helyett csak 1 napon böjtölni a 365-ből. Mennyivel egyszerűbb csak hébe-hóba istentisztelere járni. Persze elkárhozni is sokkal egyszerűbb, mint üdvözülni.

2018. júl. 8. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/43 anonim ***** válasza:
65%

" vagy gyermektelenségben megöregedni a párod mellett "


Még jó,hogy nem te vagy Isten,még Ő sem kötelezett arra senkit sehol,hogy gyereket vállaljon,mert attól lesz szuper keresztény valaki. Mondom ezt egy 1 hónapos kisbaba anyukájaként. Mondok valamit kérdező,nem bántásként,de a legtöbben pont emiatt váltanak felekezetet vagy épp hagyják el teljesen a hitet,mert téves elképzelésük van Istenről,szigorúnak képzelik,mert jön egy ilyen szélsőséges ember,mint te,aki szerint ha nincs valakinek gyereke,az csak egyedül verheti a répát,vagy csak megöregszik a párja mellett (amit nem is értek,miért ekkora tragédia) és ha kicsit is tájékozatlan valaki,akkor el is hiszi,hogy ezt Isten várja el tőle,pedig ez csak emberek egyéni véleménye,mint ahogy neked is. Neked lehet,hogy az jelenti a boldogságot,hogy családot alapíthatsz,de nincs jogod szemrehányást tenni annak,aki esetleg egyedül akar élni,vagy csak kettesben a párjával. És mégegyszer mondom,ezt nem bántásból írom,ráadásul családos vagyok én is,szóval még csak nem is önmagam védelmében szólaltam fel,csak ha egyszer sérelmezed,hogy sokan elhagyják a felekezetet,akkor gondoltam szólok,hogy ez ellen te is tehetsz,mégpedig azzal,hogy nem emeled a saját elveidet az isteni törvények szintjére,mert azt,hogy most mindenki gyereket vállaljon,akinek csak párja van,sehol nem mondta Isten.

2018. júl. 8. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/43 anonim ***** válasza:
55%

Én is a gyerektelenseg dolgon akadtam fennt.

Igaz, amit a 24-es ír, attól nem leszel rossz ember, ha nem akarsz gyereket.

Én például nem akarok, és rengeteg korombeli (26) hívő ember nem akar.

Nincs törvény Isten szemében arra, hogy gyereket kell nemzened. Nem vagyok katolikus, de tudtommal a katolikus egyház sem várja el a hívektől, hogy legyen gyerekük, nem így van?

2018. júl. 8. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/43 anonim ***** válasza:
14%

"Mondhatni várható, hogy előfordulnak ilyen esetek, de téves azt képzelni, hogy az egész katolikus egyház ilyen"


Az a helyzet, hogy Vera néni, aki egy felszentelt pap szeretője volt, jobban átlátja a helyzetet, mint ti, elvakult római katolikus hitvédők:


'Ha a papi nőtlenséget eltörölnék, az lenne a legnagyobb baj, mert akkor egy házasságban kellene leélniük az életüket, és nem cserélgethetnék a barátnőiket, mint most' – mondta Vera Néni.


Amíg így marad a helyzet - nagyon úgy néz ki -, addig a római katolikusok, különösen a klérusra igaz ez, álkeresztények, álszent hamis tanítók. Felkelnek a szeretőjük mellől, vagy a homokos kapcsolatuk mellől, és mennek misézni. Gratulálok!


"Az is hibás következtetés, hogy az ilyen esetek miatt a katolikus vallás semmit sem ér és ideje "meglépni" máshova."- írod.

Ez nem hibás, hanem az egyetlen józan és helyes következtetés! Bár a "semmit nem ér"-el sokan vitatkoznak, sokan inkább azt vallják - érthető okokból -, hogy kifejezetten káros ez a vallásfelekezet.


"Szerintem az ortodox sokkal ésszerűbb és teológiailag helyesebb döntés lenne."


Ebben a megállapításban az igaz, hogy az ortodoxok teológiailag is sokkal közelebb állnak Istenhez, mint a római katolikusok. Isten jobban kedveli őket, másképp mondva. De ha már lépek egyet, akkor léphetek kettőt is. Ha már kijöttem Babilonból, a hamis egyházból, akkor ne elégedjünk meg az első lépcsőfokon felfelé. :)


Nem állítom azt, hogy ez és az a felekezet, gyülekezet az egyedül üdvözítő. De azt meg lehet fogalmazni, hogy Isten tökéletes akarata az, hogy az emberek igazi, valódi, megtért és újjászületett keresztények legyenek, ez nem pápista (middle age version), hanem ebben az értelemben protestáns keresztényt jelent. Nem szeretőt cserélgető, női szobrokat öltöztető római katolikus (pap vagy laikus), hanem feleségével/férjével hűségben élő, gyermekeit az Úrban nevelő keresztény.

2018. júl. 8. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/43 TR75 ***** válasza:
0%

"A "Biblikusság" fabatkát sem ér, ha a Bibliát nem tanult egyházatyák értelmezik, hanem mindenféle későbbi korokban élt kontár, aki nem a korábbi értelmezések történelmi hagyományára épít, hanem kiragad részleteket a Szentírásból és megpróbálja újra feltalálni a kereszténységet."

Azért azok a "történelmi hagyományok" is valamilyen korábbi értelmezésen alapulnak. Amik vagy rosszak, vagy nem. Áruld el azt például, hogy Szűz Mária kultusza hogy a csudában alapul a Biblián, ha nem úgy, hogy "kiragadtak mindenféle részleteket a Bibliából (sőt, a saját elméjükből)? A mennybemenetele, vagy hogy élete végéig szűz volt. Mi értelme ilyesmikhez ragaszkodni?


"Mondhatni várható, hogy előfordulnak ilyen esetek, de téves azt képzelni, hogy az egész katolikus egyház ilyen (hiszen ha ilyen lenne akkor már rég összeomlott volna), meg hogy a protestánsoknál nem történnek ilyen esetek."


Persze, hogy várható. A Jézus által emlegetett elhordhatatlan terhek miatt. Ezért farizeusok a katolikus egyház vezetői. Az emberek sokfélék, sokféle dolgot ajánlhatnak fel Istennek. A betegek például a böjtöt pont nem nagyon.


"Mennyivel egyszerűbb 40 nap, vagy minden péntek helyett csak 1 napon böjtölni a 365-ből. Mennyivel egyszerűbb csak hébe-hóba istentisztelere járni. Persze elkárhozni is sokkal egyszerűbb, mint üdvözülni."

Már megint össze van mosva az elkárhozás és a böjt. Ez manipuláció, meg csúsztatás (vagy ferdítés).

A katolikus egyház - mint szervezet - szerintem a legnagyobb és legbűnösebb szekta, megértem, ha a protestánsok a babiloni szajhának tartották (hogy most mi a helyzet ezzel a vélekedéssel, azt nem tudom).

2018. júl. 8. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/43 anonim ***** válasza:
100%

"Ismerek olyan ex-katolikusokat, akik áttértek a református vagy az evangélikus vallásra, mert nem értenek egyet azzal, hogy gyónni kell, az Egyház nem nézi jó szemmel a böjt alatti húsevést, vagy a természetes családtervezést."

Nekem az a tapasztalatom, hogy a legtöbb "áttért" nem teológiai alapon döntött. Pl. a gyónás jó példa: áttért, mert ott nem kell gyónni, mert ő speciel nem szeret. Ez egy szubjektív érzés - ami nem baj - csak sajnos nem állt mellette egy olyan katolikus barát, családtag vagy lelkiatya, akivel erről őszintén beszélgethetett volna és megértette volna a gyónás lényegét. A természetes családtervezés én úgy tudom, hogy a protestáns felekezeteknél is ugyanúgy megvan, illetve meg kéne lenni...

Sajnos minden áttérésben megvan a mi felelősségünk is, mert adott esetben az Egyház (azaz mi) nem adtunk kellő időben, kellően minőségi választ a felmerülő aggályokra, kérdésekre.

2018. júl. 8. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/43 anonim ***** válasza:
0%

Már 500 évvel ezelőtt egyértelmű volt, hogy a katolikus egyház nagyon messze került Isten igazságától, ezért indult el a reformáció. Aki elhagyja a katolikus vallást az nyilván felismerte a téves tanításokat, az emberi hagyományokat, melyeket az egyházi vezetők a Biblia felé helyeztek és helyeznek még ma is. Tény, hogy a katolikus vallás a kereszténység legnagyobb felekezete, de ez nem jelenti azt, hogy Istent a megfelelő módon tisztelik és szolgálják. Vegyük pl. az evolúció elmélet elfogadását. Mi ez ha nem az Isten kijelentésének, a Biblia hitelességének megkérdőjelezése!? Lehet, hogy az első századokban valóban tiszta és hiteles felekezet volt a katolikus egyház, de miután összefonódtak az állammal és hatalmat kaptak, megalkuvásképpen a világnak akartak elsősorban megfelelni és háttérbe szorították Isten igazi képviseletét. Jézus míg a földön járt soha nem politizált, megmondta, hogy az ő országa nem ebből a világból való. Pál Timóteusnak írt leveléből tudjuk, hogy Isten és ember között csak Jézus Krisztus a közbenjáró, sem angyalok, sem szentek nem képviselhetnek bennünket égi Atyánk előtt. A pápa pedig nem Jézus földi helytartója, mert Jézust nem kell képviselni, Ő itt van velünk úgy ahogy megígérte, a világ végezetéig. Máté evangéliumában Jézus azt mondja, hogy senki se hívassa magát mesternek vagy atyának, mert a Mester maga Jézus, Atyánk pedig csak egy van az égben, mi pedig mindnyájan testvérek vagyunk. Nekem az igét hirdető lelkipásztor ugyanolyan testvérem, mint a mellettem ülő igét hallgató.

Nincs üdvözítő egyház, mert egyik szervezet sem tökéletes. Az üdvösségünk nem attól függ, hogy hová tartozunk, bár ezt a katolikusok és Jehova Tanúi nem így gondolják, ők már ki merték jelenteni, hogy csak a hozzájuk tartozó fog üdvözülni. Aki felismeri, hogy eddig nem a jó úton járt, azt bátorítom, hogy szembeszállva a hagyományokkal és a szokásokkal, térjen át a keskeny útra, mert ez visz az életre.

2018. júl. 9. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/43 anonim ***** válasza:
66%

"Vegyük pl. az evolúció elmélet elfogadását. Mi ez ha nem az Isten kijelentésének, a Biblia hitelességének megkérdőjelezése!?"

Ne zavarjon, hogy az általad ó dicsőnek vélt 500 éve elindult mozgalmak is elfogadják.

2018. júl. 9. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/43 anonim ***** válasza:
25%

Kedves Előző,

Nem állítja senki, hogy az 500 éve elindított reformáció tökéletes felekezeteket hozott létre. Megálltak, alapítottak pár felekezetet, amelyek nem tökéletesek, de az elmondható, hogy mind jobb, mint az általad annyira védett római katolicizmus. Isten szerinti volt a reformáció, meg ha nem is tartottak ki mindvégig Isten vezetésében. 100 év múlva, 1600 körül jött egy újabb megújulás Istentől, a baptista megújulás, ők még közelebb kerültek Isten tökéletes akaratához, mint a reformátusok, ők sokan új kontinenst is kerestek az európai vallás üldözések miatt. Ők is alapítottak egy felekezetet, megalltak bizonyos területeken a megujulasban, de az bizonyosan elmondható, hogy sokkal közelebb vannak Isten akaratahoz, mint a reformátusok, a katolikustol pedig több kategóriával jobbak, össze sem hasonlítható a két felekezet. A jobbak nem is jó szó erre, mert a római katolicizmus az rossz, a baptista egyház pedig jó, hozzátenném hogy jóságát Isten jóságából kapja, Ő a forrás.

2018. júl. 9. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!