Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Önzőek azok, akik szándékosan...

Önzőek azok, akik szándékosan választják a földi "szenvedést" azért, hogy cserébe a Paradicsomba - az örök boldogságba - jussanak?

Figyelt kérdés

Hiszen nem feltétlenül azért tesznek jót, segítenek másokon, vagy élnek magukra erőltetett puritán életet, mert ez a helyes, hanem egy nagyobb jó: a Mennybe jutás reményében cselekszenek. Tulajdonképpen egyfajta fizetségért cserébe tesznek valamit, aminek bizonyos esetekben jó tett vagy segítő szándék végkimenetele lesz, vagy csupán megfosztják egyesek magukat az élet - még csak nem is feltétlenül bűnös - örömeitől.

Ezen logika mentén, bármit megtennének, ami a Paradicsomba juttatja őket.

Szélsőséges példák:

- régen: inkvizíció

- manapság: öngyilkos merénylők


Vajon Istennek tetszetős, hogy egyesek önként vállalják a szenvedést a "jutalomért" cserébe?

Mi van azokkal, akik nem önként vállalják a "szenvedést"?



2018. júl. 31. 17:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
60%

Ó hát van baj a fejben, nem kicsit...


Kezdjük azzal, hogy bár lehet számodra szenvedés jót tenni másoknak, a keresztények számára sokkal inkább öröm. Erre persze azt mondod, hogy milyen gonosz önzőek a keresztények, hiszen azért segítenek másokon, mert az örömet okoz számukra. Én meg erre azt mondom, hogy mindig jobb, mint a te eseted, akinek a másokon való segítség szenvedést jelent. (Hiszen a kérdésben szenvedésként kezeled ezeket, majd az első példád rá a jócselekedet.)


Egyébként nincs ezzel baj, Jézust is megkérdezték, hogy mit kell tenni ahhoz, hogy üdvözüljünk. Ő pedig válaszolt rá. Valóban van egy út, Krisztus, akinek a követése üdvösségre vezet. A keresztények pedig azért követik, mert üdvözülni akarnak. Akkor lenne önzőség, hogy ha viszont segítségért várnánk attól, akin segítettünk. De tudod van egy régi keresztény mondás; "Isten fizesse meg".


"Szélsőséges példák:

- régen: inkvizíció"

Az a baj, hogy még a történelmet sem ismered kellően. Ha már ennyire bele akarod tuszkolni, akkor az inkvizitorok nem a maguk üdvösségéért cselekedtek úgy ahogy, hanem hogy a káros eretnek tanok ne veszélyeztessék az emberek lelkét. Valóban szélsőséges példát hoztál, de pont az állításod ellentétére.

Egyébként melyik inkvizícióra gondoltál? Mert az egyházi inkvizíció egyedül papok tévtanításával foglalkozott. A spanyol inkvizíció meg teljesen állami intézmény volt, így politikai szolgáltatott tett a spanyol udvarnak.

Mondom, tanulj mielőtt hülyeségeket beszélsz.


"manapság: öngyilkos merénylők"

Az iszlamista öngyilkos merénylők valóban azt hiszik, hogy ettől a paradicsomba jutnak, viszont az iszlám tanítók többsége ezt elveti.

2018. júl. 31. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
9%

- nincs Isten

- nincs Paradicsom, se semmiféle túlvilág

- tehát aki ilyet tesz, az bolond.

2018. júl. 31. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

#1

Úgy látszik a szenvedés idézőjelbe tétele nem zavart egy kicsit sem abban, hogy egyből szó szerint kezeld.


Ha örömet okoz jót cselekedni, akkor az már nem lehet önzetlen.

"Isten fizesse meg."

Úgy látszik, valakinek csak meg kell azért fizetni azt a jó tettet.


Az inkvizíciónál meg csupán annyi a különbség, hogy az inkvizítor nem a saját túlvilági jólétért ügyködött, hanem a nagy közös cél érdekében.


Miért volna baj a fejemben?

Miért beszélek hülyeséget?

Azért mert kérdezek?

Olyanról kérdezek, amiben nem vagyok járatos?

Ráadásul inkább filozófiai a kérdés mintsem konkrét.


Te meg illemtan leckét vegyél, mielőtt egy kérdésre válaszolsz.


#2

Egy határozott vélemény.

2018. júl. 31. 18:54
 4/11 anonim ***** válasza:
93%
Ha csak a remélt haszonért teszel jót/"jót", az nem juttat semmifajta előnyhöz/"előnyhöz"! Csak az őszinte szándékból fakadó cselekvés eredményez jutalmat/"jutalmat".
2018. júl. 31. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
66%

#3

Az idézőjelbe tett szenvedés sem fog ellentétes jelentéssel bírni. Kivéve, ha nem az a szándékod vele, a kérdés jellegéből adódóan ezt kizárhatjuk.


"Ha örömet okoz jót cselekedni, akkor az már nem lehet önzetlen."

Nézd... ha már leírtam korábban, hogy te pont ezt fogod válaszolni, akkor lenne annyi eszed, hogy mást írsz, hogy rám cáfolsz. De te képes voltál leírni, amit imént a szádba adtam.


"Az inkvizíciónál meg csupán annyi a különbség, hogy az inkvizítor nem a saját túlvilági jólétért ügyködött, hanem a nagy közös cél érdekében."

Akkor mitől lett volna önzőség? Ha én valami nagy közös cél érdekében ügyködöm, az miként önzőség? Tudod egyáltalán, hogy mit jelent az önzőség?


"Úgy látszik, valakinek csak meg kell azért fizetni azt a jó tettet."

Igen, a világ így működik. Ha valaki gonosz volt, azt Isten megbünteti kárhozattal, ha valaki jó volt, akkor megjutalmazza üdvösséggel. Keleti vallásokban pl. karmaként jelenik meg. De akár az emberek között is találunk rá példát, ezért zárják a bűnözőket börtönbe, ezért jutalmazzák a jótevőket akár csak egy "köszönöm" szóval.


"Miért beszélek hülyeséget?"

Erre próbálok rájönni, de nem tudok. Tényleg, miért?

2018. júl. 31. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Úgy látszik egyáltalán nem érted azt a nyamvadt idézőjelet.


Az idézőjelet és benne a szenvedés szót kezeld egy gyűjtő halmazként mindazokra, amit alatta részleteztem: jó tett, segítség még ha nekem károm is származik; helyes cselekedet, amitől én is jól érzem magam; puritán élet, szándékosan választott szegénység; veszélyes terepen nyújtott segítség, meg amit még el tudsz képzelni.


Sehol egy szóval sem utaltam arra, hogy az idézőjelbe tett szenvedéssel az ellenkezőjére utalnék.


A te logikát mentén a kérdésem valahogy így szólna:

Önzőek azok, akik szándékosan választják a földi jólétet azért, hogy cserébe a Paradicsomba - az örök boldogságba - jussanak?

Ennek így semmi értelme.


Nagyon remélem, hogy ezzel a tisztába raktuk a idézőjelet. Ha még mindig nem érted, akkor azzal tovább már csak magadat boldogítsd!



"Ha örömet okoz jót cselekedni, akkor az már nem lehet önzetlen." "...ha már leírtam korábban..."

Sehol nem írtad, hogy én ezt fogom válaszolni.

Te csupán azt írtad:

"Erre persze azt mondod, hogy milyen gonosz önzőek a keresztények, hiszen azért segítenek másokon, mert az örömet okoz számukra. Én meg erre azt mondom, hogy mindig jobb, mint a te eseted, akinek a másokon való segítség szenvedést jelent. (Hiszen a kérdésben szenvedésként kezeled ezeket, majd az első példád rá a jócselekedet.)"


Itt kijelented azt, amit csupán feltételezhetsz hogy mondanék, ha a te beszűkült látásmódod ellen érvelnék, csakhogy én sehol egy szóval sem mondtam és nem is utaltam arra, hogy "milyen gonosz önzőek a keresztények, hiszen azért segítenek másokon, mert az örömet okoz számukra", és azt sem állítottam, hogy "a másokon való segítség szenvedést jelent". Csupán pökhendi módon feltételezed, hogy én mit gondolok.



"Ha én valami nagy közös cél érdekében ügyködöm, az miként önzőség?"

Kollektív önzőség.



Ha alapból gonosz vagy, és csak azért nem teszel gonosz dolgot mert különben Isten megbüntet, attól még gonosz vagy.

Ha alapból gonosz vagy, és csak azért teszel jó dolgot, mert ezért Isten megjutalmaz, attól még gonosz vagy.


A Karmát és a keleti filozófiát és a büntetés végrehajtást hagyjuk ki, mert most nem erről van szó. Teljesen más az elv.



A költői kérdésekre próbálj meg nem válaszolni!

A válaszaidban a lekezelő hangnemet és a sértegetést is elfelejthetnéd, mert cserébe ugyanazt kapod.

(Azzal pedig, hogy a számba adtál valamit csak óvatosan, mert ilyen kijelentésekért előbb-utóbb te fogsz a szádba vagy a szádra kapni valamit.)


Egy filozófiai kérdésben ne legyél ennyire földhöz ragadt.

Mellesleg a feltett kérdésre még nem is válaszoltál, csak kioktattál. (Lehet végig sem olvastad.)

2018. júl. 31. 20:20
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Én protestáns (református) keresztyén vagyok, tehát én nem hiszek abban hogy a cselekedetek juttatnak a Mennybe, vagy hogy ítéletkor Isten a mérleg egyik serpenyőjébe a jó, másik serpenyőbe a rossz cselekedeteket teszi, és megnézi merre billen a mérleg. Miszerintünk a hit üdvözít, és az igaz hit együtt jár természetesen a jó cselekedetekkel. Tehát nem jár üvdösség azért mert jót cselekszel, hanem keresztyénként ez a kötelességed, sőt ha már odáig jutottál a hitben akkor a bűnt egyre jobban gyűlölöd, a jót meg egyre jobban szereted is csinálni.


A katolikusok nem pont így gondolják de náluk ha jól emlékszem ki van fejtve hogy a tett mögött a szándék is fontos.


Muszlimokról fogalmam sincs. Amennyit tudok róluk az ő vallásuk jobban a törvényekről szól mint a keresztyén, ezért vagy betartod a törvényt, vagy nem.

2018. júl. 31. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

onmagadat is becsaphatod (es masokat is)

Istent viszont nem tudod becsapni


Termeszetesen remelheted a jutalmat ez a hit alapja


de azert a te elkepzelesed es a helyes kozt van kulonbseg

mellesleg eleg nehez lehet ugy onzo gondolatokat dedelgetnie barkinek hogy mindeg mindenkivel onzetlen

ez onellentmondas igy valojaban ez egy belso kepmutatas lenne amit ki probal eroszakolni de ertelmetlenul


hiszen a tetteid hataroznak meg, igy ha sosem teszel onzo dolgot a szemelyiseged megvaltozik


legnagyobh jutalmat Isten viszont azoknak adja akik lemondanak a jutalomrol, az orokeletrol is lemondanak onkent es valoban

Meg magasabb fokozat ha az orok buntetest orok gyotrelmet is valoban onkent valaljak hogy ezzel masokon barkin onzetelnul segitsenek


Pontosan vagyis valoban lehetoseg szerint fel kell szamolnia az ezert jaro jutalommal is


de a remeny egesz mas dolog


a hit, remeny, szeretet amik Istentol erednek tehat nem amit te annak gondolsz felul alnak ezeken tehat hiheted remelheted hogy megsem kapsz orok kinokat azert amiert amennyire toled telett a legjobb akartal lenni halalodig

2018. aug. 1. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Kérdező.

Ismered az 5.Parancsolatot hogy Ne Ölj? Aki öngyilkos merényletet követ el hitetlenek ellen vagy bármilyen más egyének ellen akik nem a merénylő táborába tartoznak az 2 hibát követ el.Egyrészt biztosan a pokolra kerül mivel előre kitervelt szándékkal ölt a másik dolog meg az hogy gőze sincs Istenről csak azt hiszi a bolondja hogy Istennek tetsző dolgot vitt véghez. Ha ismernéd a Bibliát tudnád hogy akik kedvesek voltak Isten előtt mind rengeteget szenvedtek és sokuk erőszakos halált halt lásd István vértanú példáját.

2018. okt. 10. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A Fanatizmusnak semmi köze Istenhez sokkal inkább az Egyén böszkeségéhez,egójához kapcsolódik.Ez olyan kapállódzás hogy valakik Isten nevében öltek ebben vagy abban a korban.
2018. okt. 10. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!