Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikus Szent Ferenc...

A katolikus Szent Ferenc Kistestvérei szerzetesközösség tagjai papok? Lehet vagy kell is atyának szólítani őket?

Figyelt kérdés

2018. okt. 9. 17:29
 1/4 anonim ***** válasza:
0%

Nem!


Máté 23:7‭-‬11 HUNK


És a piaczokon való köszöntéseket, és hogy az emberek így hívják őket: Mester, Mester! Ti pedig ne hivassátok magatokat Mesternek, mert egy a ti Mesteretek, a Krisztus; ti pedig mindnyájan testvérek vagytok. Atyátoknak se hívjatok senkit e földön; mert egy a ti Atyátok, a ki a mennyben van. Doktoroknak se hivassátok magatokat, mert egy a ti Doktorotok, a Krisztus. Hanem a ki a nagyobb közöttetek, legyen a ti szolgátok.

2018. okt. 9. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

#1


"Nem azért írom ezeket, hogy megszégyenítselek titeket, hanem azért, hogy intselek, mint szeretett gyermekeimet. Ha tanítómesteretek sok ezer volna is a Krisztusban, atyátok azonban nincs sok: mert az evangélium által én vagyok a ti atyátok a Krisztus Jézusban."


Vagy te értelmezed rosszul Krisztus szavait és akkor az iskolában sem lehet használni a tanító szót vagy orvosnál a doktor szót, vagy Pál tud valamit nagyon rosszul. Gyanítom, hogy Pál egy fokkal jobban tudja, mint te.


@kérdező

Amennyiben pap is, úgy használhatod az atya megszólítást. De akár a "testvért" is.

2018. okt. 9. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
0%

Jézus azt mondta: "és senkit e földön nehogy atyának hívjatok, mert egy a ti Atyátok, az égi (aki az égben van)"


Az, hogy Szent Pál mi tanított, azt csak addig kell figyelembe venni, ami az szinkronban van Jézus tanításával. Pál ugyanis nem volt Isten, hanem csak egy (Szent)ember volt, míg Jézus maga volt a földre inkarnálodott Isten.


De mivel a mai vallásos embereknek (pld. szerzetesek) annyira bemerevedett a gondolkodási módjukban egy vallásos fölfogásba, hogy ha egy alkalommal figyelmezteted őket arra, hogy Jézus mit is tanított ezzel kapcsolatban, és ennek ellenére elvárja az illető, hogy atyának hívd, akkor már az nem a Te felelősséged, hanem azé aki ezt elvárja.



"Való igaz, hogy Én, Jézus, világosan kijelentettem, hogy csak egy Atyátok van, a mennyei Atya. Így olyankor, amikor bizonyos társadalmi raglétra különböző fokainak megjelölésre használjátok e szót „atya”, akkor ellene mondotok annak, amit Én e szó alatt értettem. Ti egymásnak testvérei vagytok! Való igaz, hogy nincs alá-fölé rendeltség ember és ember között. Ismétlem: ti egymásnak testvérei vagytok! Függetlenül attól, hogy milyen a bőrötök színe, milyen a nemzeti hovatartozásotok, milyen a nemetek, korotok, társadalmi rangotok. Harmadszor is mondom: Ti egymásnak testvérei vagytok!


A ti papjaitok nem is Rám, Jézusra, hanem Pál apostolra hivatkoznak. Ő az 1. Korintusi levél 4-dik fejezetének a tizenötödik versben ezeket mondja: „Ha számtalan tanítótok volna is Krisztusban, atyátok nincs sok. Az evangélium által én adtam nektek életet Krisztus Jézusban”. Pál tehát atyának gondolja magát, mégpedig lelki-atyának. Ilyen értelemben mondatják magukat atyának, lelki-atyának a papok.


Az a pap, aki ragaszkodik e „titulushoz”, rosszul teszi. De ezért nem te, hanem ő viszi a bőrét a vásárra! Ezért ne az legyen számodra nagyon fontos, hogy miképpen szólíttatja meg magát egy pap, hanem az, hogy mit mond, amikor Rám, Jézusra hivatkozik. Ha olyat mond, ami összhangban van evangéliumi tanításommal, akkor fogadd el, éld át, még akkor is, ha ő nem éli azt, amit mond.


Amit a farizeusokról és írástudókról mondtam, azt mondom nektek ma a papokról is: „Tegyetek meg és tartsatok meg ezért mindent, amit mondanak nektek, de tetteikben ne kövessétek őket, mert bár tanítják, de tetté nem váltják (Máté 23:3)! "

Jézus; A HANG - könyv 3387

2018. okt. 10. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Igazatok van, akkor ezentúl édesapámat is Gyurizni fogom (és gondolom, természetesen ti is így tesztek a saját atyátokkal szemben is). Mert őt se kéne atyámnak vagy ahogy ma már inkább elterjedt, apámnak hívni. Nyilván egy papot sem azért hívunk atyának, mert azt hisszük rá, hogy ő a Mennyei Atya. Az atya szó a lelkiatya rövidüléséből származik ebben az esetben.

Hogy a kérdésre válaszoljak, legy szerzetes lehet pap, de nem feltétlen. Ha felszentelt pap (ezt onnan lehet tudni, hogy pl. misézik, gyóntat), akkor szólíthatod atyának. De ha ebben nem vagy biztos, akkor hívd testvérnek: a szerzetesközösségben gyakoribb, hogy testvérnek hívják egymást, akár pap, akár szerzetes.

2018. okt. 10. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!