Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az Újszövetség miért nem...

Az Újszövetség miért nem tölti be a törvénykönyv funkciót ahogy az Ószövetség?

Figyelt kérdés
Sokszor hallom keresztényektől hogy az Ószövetségi törvények már nem érvényesek, de akkor milyen törvények szabályozzák a keresztények életét? Az Újszövetség nem tartalmaz olyan törvényeket mint az Ószövetség. Világi törvények esetében pedig előfordulhat hogy ellentétesek a keresztény alapelvekkel.

2019. jan. 16. 11:35
 1/10 anonim ***** válasza:
11%

"Sokszor hallom keresztényektől hogy az Ószövetségi törvények már nem érvényesek, de akkor milyen törvények szabályozzák a keresztények életét?"

A szövetségi törvény nem érvényes, pl. szombattartás.

Az új törvény: úgy szeressük egymást, ahogy Jézus szeret minket. Ebben szerintem nincs helye a gyilkosságnak, hazugságnak, stb...


Ezeket nehezen értik meg a hívők is. A Krisztusban hívő nem azért nem követ el bűnt, illetve törekszik erre, mert a törvény táblája villog a feje fölött, hanem mert megtért, meggyűlölte a bűnt és szabadulni akar. Ehhez adja Krisztus az erőt és ezt a belső megtisztulást nem volt képes a törvény betölteni. De hát ezeket Pál szépen elmagyarázza a leveleiben. Római + Galata levél kötelező olvasmány ehhez a kérdéshez.

Az ószövetség testi, az újszövetség pedig szellemi.


"Világi törvények esetében pedig előfordulhat hogy ellentétesek a keresztény alapelvekkel."

Azért ez igencsak ritka. A BTK nem igazán uszít a Tízparancsolat ellen, sőt...

Mire gondolsz pontosan?

2019. jan. 16. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

"Az új törvény: úgy szeressük egymást, ahogy Jézus szeret minket. Ebben szerintem nincs helye a gyilkosságnak, hazugságnak, stb..."


De ez nem konkrét törvény. Meg például két parázna ember is szereti egymást, az Ószövetség viszont bűnnek tekinti. Ezek szerint a paráznaság már nem bűn?



"Azért ez igencsak ritka. A BTK nem igazán uszít a Tízparancsolat ellen, sőt.."


A Tízparancsolat akkor még érvényben van? Miért csak az? És hol írja az Újszövetség hogy a Tízparancsolat még él, de a többi Ószövetségi törvény már érvénytelen?

Például a világi törvények engedik a válást, ami ellentétes a keresztény alapelvekkel. A paráznaság például az Ószövetség szerint bűn, de a Bt. nem tekinti bűnnek. Akkor a keresztény ember mihez igazodjon?

2019. jan. 16. 13:40
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

Ez nem igaz. Gondolj bele, hogy a királyi törvény alapján, amit Jézus megfogalmazott, majd mind a tíz benne van.

Ha ezt a két törvényt betartod, abba a többi is benne van.


Pl: Szeresd Jehovát a te Istenedet, teljes lelkedből és a feleabrátodat mint Önmagadat,

Na ebbe minden benne van. Hiszen ha szereted Őket akkor nem ölsz, nem lopsz, nem teszel semmi olyat ami helytelenség.

2019. jan. 16. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
22%

"De ez nem konkrét törvény. "

És? Neked tényleg le kell írni, hogy tudd, h a hazugság az egy negatív dolog?

Ha szeretsz valakit, akkor megölöd, hazudsz neki, meglopod, megcsalod? Na ugye... Az írás azt is írja, hogy a szellemi törvény mindenki szívébe be lett írva, tehát még egy ateista is tudja, hogy mi a helyes. Persze, ha nem bomlott meg már az elméje...


"Például a világi törvények engedik a válást, ami ellentétes a keresztény alapelvekkel."

Eddig kényszerítő erő szempontjából említetted a világi törvényeket, ez meg nem az. A törvény nem kötelez válásra... Kicsit össze vissza vagy. Ugye nem csak kötekedni akarsz, hanem megértést találni?


"És hol írja az Újszövetség hogy a Tízparancsolat még él, de a többi Ószövetségi törvény már érvénytelen?"

Mintha azt írtam volna, hogy már nem él a Tízparancsolat:) Szövetségi jegy a szombat és a metélkedés helyett a keresztség és az Úrvacsora. A többit pedig a szeretet zárja ki, ahogy már írtam.


Olvasd el a Római és Galata levelet.


"A Tízparancsolat akkor még érvényben van? Miért csak az?" Egyszerűsített példa a jobb megértés kedvéért. Nem jött be... Pál is rengetegszer hozza a törvényt a jobb megértés miatt. Sajnos ebbe is megzavarodik sok keresztény. Én is ezt tettem még pár éve.


Ha a Tízparancsolathoz szabod magad, akkor köteles vagy a teljes ószövetségi törvényt megtartani, az áldozásokkal együtt! Mind a 613-at! Ezt is írja Pál. ÉS ha egyszer is vétkezel szándékosan, akkor véged. Még mindig törvénykezni akarsz? Nem ajánlom:)


HA valóban érdeklődő vagy, akkor nézd meg ez a pár részes sorozatot:

https://www.youtube.com/watch?v=kk-7IY11wFY


Ennyi minimum kell a megértéshez, mert ez egy nagy témakör, amit most felhoztál!


" Meg például két parázna ember is szereti egymást, az Ószövetség viszont bűnnek tekinti. "

Mit? A szeretetet vagy a paráznaságot. És itt milyen szeretetre gondolsz? Pontosíts! Akárki szeret akárkit krisztusi szeretettel, az sosem bűn!


"Ezek szerint a paráznaság már nem bűn?"

Szerintem te kevered a világi "szeretetet", szerelmet az isteni szeretettel. Vagy mire gondoltál, hogy szeretik egymást? HA az egyik nélkülöz, akkor a másik kisegíti? Mert ez tényleg nem bűn. Amúgy az apostolok a szeretetet is magyarázzák. Olvastad már a Bibliát egyáltalán?


Kérlek gondold át a dolgokat, mielőtt leírod

2019. jan. 16. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

ószövetségi törvények 3 kategóriába sorolhatóak:


1. kategória az erkölcsi parancsolatok

(ezek a parancsok minden időben, minden helyzetben, minden emberre érvényesek)


2. kategória a szimbolikus jelképes parancsolatok

(Kizárólag a zsidó népre, és Izraelre érvényesek és azok is csak akkor ha azok megtarthatók. Mert jelen pillanatban pl. a templommal kapcsolatos szimbolikus parancsok politikai okokból nem megtarthatóak.)


3. kategória az államigazgatási parancsolatok

(Kizárólag a zsidó népre érvényesek, és csak akkor amikor saját állammal rendelkeznek a szent földön.)


A 2. és 3. kategóriába tartozó parancsok bennünket sok mindenre tanítanak, de nem vagyunk alárendelve a megtartásukra. Tehát, hogy ne kövessél el házasságtörést az erkölcsi parancs, és mindenkire vonatkozik. De azt hogy kövezzenek meg egy házasságtörőt, az már államigazgatási parancs, ami ránk nem, hanem csak a zsidókra, és csak bizonyos időben érvényesek, hogy egy teokratikus zsidó állam vezetését szabályozzák.


Jézus nem eltörölni jött a törvényt, hanem betölteni azt. Helyenként meg is szigorította.

2019. jan. 16. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


A paráznaság nem szeretet, akármekkora élvezettel is jár együtt!

Nem véletlenül van benne tiltó módon a 10parancsolatban, és Jézus még szigorított is rajta, "Én pedig azt mondom nektek, hogy mindenki, aki asszonyra (nőre) tekint és megkívánja, a szívében már házasságot tört vele (házasságtörést követett el).

Ha pedig a jobb szemed botlásba visz (kelepcébe csal) téged, szakítsd ki és dobd el magadtól, mert inkább egy tagod vesszen oda, minthogy egész testedet gyehennába dobják"


A paráznaság nagyon veszélyes, mert ilyenkor ált. a "paráznaság ártó erői (démonok)veszik át az uralmat" a lelkek felett, tehát nem tudnak már egy idő után saját maguknak sem parancsolni, hanem megkötözöttek lesznek.


Ebből csak Jézus tudja kiszabadítani őket, ha bűnnek ismerik fel a paráznaságukat. De, ha nem bűnnek, hanem kimagyarázzák és pld. "szeretetnek", akkor ott Jézus sem tud segíteni.

2019. jan. 16. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"És? Neked tényleg le kell írni, hogy tudd, h a hazugság az egy negatív dolog?"


Ez most vicc? Akkor korábban miért kellett leírni a zsidóknak sok száz törvényt? Vagy ma miért vannak sok ezer oldalas törvénykönyvek?



"Ha szeretsz valakit, akkor megölöd, hazudsz neki, meglopod, megcsalod? Na ugye... Az írás azt is írja, hogy a szellemi törvény mindenki szívébe be lett írva, tehát még egy ateista is tudja, hogy mi a helyes. Persze, ha nem bomlott meg már az elméje..."


Akkor miért vannak tele a börtönök keresztényekkel?



"Eddig kényszerítő erő szempontjából említetted a világi törvényeket, ez meg nem az. A törvény nem kötelez válásra... Kicsit össze vissza vagy. Ugye nem csak kötekedni akarsz, hanem megértést találni?"


Komolyan érdekel a válasz. Hidd el, ha kötekedni akarnék kismillió dolog van a keresztény vallásban amibe lazán bele tudnék kötni.



"Mintha azt írtam volna, hogy már nem él a Tízparancsolat:) Szövetségi jegy a szombat és a metélkedés helyett a keresztség és az Úrvacsora. A többit pedig a szeretet zárja ki, ahogy már írtam."


Nem él a Tízparancsolat? Akkor mi él? Szeresd a másikat? Ennyire a hippik is képesek voltak. Egyébként az utánad válaszoló pedig azt írta a Tízparancsolat még él. Tehát nincs ez tisztázva nálatok házon belül sem.



"Ha a Tízparancsolathoz szabod magad, akkor köteles vagy a teljes ószövetségi törvényt megtartani, az áldozásokkal együtt!"


Ha viszont eldobod, nem marad semmi. Úgy élsz ahogy kedved tartja.



"HA valóban érdeklődő vagy, akkor nézd meg ez a pár részes sorozatot"


Annyira nem érdekel hogy végighallgassak egy három órás előadást.



"Mit? A szeretetet vagy a paráznaságot. És itt milyen szeretetre gondolsz? Pontosíts! Akárki szeret akárkit krisztusi szeretettel, az sosem bűn!"


Akkor nem igazán értetted meg a kérdést. Az Ószövetség szerint a paráznaság bűn. Tegyük fel két ember szereti egymást de nem házasok és paráználkodnak. Akkor ez szerinted bűn vagy sem?

2019. jan. 16. 20:56
 8/10 A kérdező kommentje:

"ószövetségi törvények 3 kategóriába sorolhatóak:"


Az általad leírt 3 kategória min alapul? Van Újszövetségi alapja vagy ez a saját véleményed?



"Tehát, hogy ne kövessél el házasságtörést az erkölcsi parancs, és mindenkire vonatkozik. De azt hogy kövezzenek meg egy házasságtörőt, az már államigazgatási parancs, ami ránk nem, hanem csak a zsidókra, és csak bizonyos időben érvényesek,"


Nem érzed hogy így semmi értelme? Ez olyan mintha azt mondanád tilos a gyilkosság, de ha megteszed nem jár érte semmilyen büntetés.



"Jézus nem eltörölni jött a törvényt, hanem betölteni azt. Helyenként meg is szigorította."


Például mit szigorított meg?

2019. jan. 16. 21:01
 9/10 anonim ***** válasza:

Különösen fontos észrevennünk, hogy milyen formában szerepel a Mt 5:17-ben: a „betölt, beteljesít” ellentéteként. „Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem” – mondja Krisztus. Ám Jézus nem azért jött a földre, hogy szembehelyezkedjen a törvénnyel, vagy megakadályozza a beteljesedését. Éppen ellenkezőleg: Jézus szerette, tiszteletben tartotta, követte és célba juttatta a törvényt, amikor beteljesítette a törvény rá vonatkozó prófétai kijelentéseit (Lk 24:44). Krisztus maximálisan eleget tett a Mózesi törvénynek, amely „átok” terhe mellett követelt tökéletes engedelmességet a zsidóktól (lásd Gal 3:10, 13). Ebben az értelemben az Isten alkotta törvény örök: betölti a célt, amelyre rendeltetett.


Ha azonban Mózes törvénye még ma is ugyanolyan kihatással lenne, és kötelező erővel bírna az emberre nézve, akkor az azt jelentené, hogy nem teljesedett be, és Jézusnak nem sikerült betöltenie a küldetését. Ha ezzel szemben az Úr igenis elérte a célját, akkor a törvény be lett töltve, és ma már nem tekinthető kötelező erejű jogi intézménynek. Azonkívül ha Krisztus nem töltötte be Mózes törvényét – és az így mindmáig kötelező jogrendszer maradt –, akkor nyilvánvalóan nem csupán részben, hanem teljes mértékben kötelező. Jézus világosan megmondta, hogy „egy jóta vagy egyetlen pontocska” (a héber írás legapróbb betűjelei) sem múlik el anélkül, hogy beteljesedne. Vagyis a törvény egyetlen rendelkezése sem veszítheti érvényét anélkül, hogy elérné a célját. Jézus betöltötte a törvényt, mégpedig annak minden pontját. Nem mondhatjuk azt, hogy az áldozati rendet beteljesítette, a törvény többi elemét azonban nem. Jézus vagy mindent betöltött a törvényből, vagy pedig semmit. Jézus halála a törvény minden egyes rendelkezését illetően ugyanazzal a jelentőséggel bír, mint az áldozati rendszer vonatkozásában.

2019. jan. 17. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Az Isten törvénye egy erkölcsi rendelet arról, hogyan kell Istent és a többi embert szeretni.


Az Isten kiválasztottjain kívül ezt az erkölcsi tanítást mindenki, így a kereszténység is elveti, kifogást keresnek, és saját maguk válogatták meg, hogyan szeretik Istent. Krisztus bemutatta, hogy a magunk életének letevésével, és az Isten beszéde szerinti élettel teljesítjük (betöltjük) a törvényt. Ez a Krisztus nem tanított olyat, hogy ezt a törvényt, vagy azt a törvényt már nem kell tartani, hanem még szigorított is a meglévőkön. Ez a Krisztus megünnepelte Istenének ünnepeit és szombatjait, akit az egyedül Igaz Istennek nevezett. A világias farizeusokat meg elküldte a francba.


Ezt is mondta: "Sokan mondják majd nekem az ítéletkor: de hát nem a te nevedben prófétáltunk és tettünk hatalmas dolgokat? Én akkor ilyen vallomást fogok nekik tenni: Sohasem ismertelek titeket! Távozzatok tőlem ti, akik a törvény megrontásán munkálkodtok."


Krisztus korában csak a ma ószövetségnek nevezett írások voltak, Krisztus pedig azt mondta, könnyebb az égnek és a földnek elmúlnia, semhogy a törvényből akár egy írásjelnek megváltoznia.


Nyilván akinek a maga élete, szokásai fontosabbak az Isten rendeleteinél, és kibúvókat keres, annak nincs köze ehhez a Jézus Krisztushoz, csak játsza az eszét.


Ezt a Jézus Krisztust azonban nem hirdetik, és csak kevesen járnak az ő keskeny útján, mert nem mindenkié a hit. A másik, engedményező, törvényt helyetted betöltő törvénytaposó Jézust viszont sokan követik a széles úton, ahogy a veszedelem fiát, az Úr napja előtt megjelenő törvénytiprót is az egész világ követni fogja.


Isten viszont sosem a tömeggel van, hanem a kicsikkel és az árvákkal.

2019. jan. 18. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!