Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Üdvözülhet az, aki nem vágyik...

Mansour kérdése:

Üdvözülhet az, aki nem vágyik örök életre?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi, hogy ez a tény önmagában akadálya-e az üdvösségnek. Illetve, megfordítva a dolgot, az a kérdés is felmerül, hogy az örök életre való vágyakozás nem egoizmus-e, és így nem-e éppen ez az akadálya az üdvösségnek. Tehát azt a kérdést szeretném körbejárni, hogy üdvösségi szempontból jó-e vagy sem, ha saját magunknak öröklétet kívánunk.

2019. febr. 25. 10:34
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
#9 De. Néha pár év boldogság is rengeteg idő. Nem csak testileg fárad el az ember, és nem csak a nehezségek miatt. Nem, szerintem ha megkérdeznél idős embereket hogy akarnának-e fiatalon és egészségesen a szeretteik körében még leélni ugyan ennyit, többen akkor is inkább meghalnának és ez szerintem így is van rendjén. Mert ideje van. Ahogy írják is, tudod, a születésnek, a halálnak, a vetésnek, az aratásnak, ez pont így működik.
2019. febr. 25. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

#10:

Tetszik, amit írsz, alapvetően én is így gondolom valahogy.


"Úgyhogy valahogy pont fordítva képzelem el mint ahogy írtad"

Akkor valamit félreérthetően írtam, mert ezt pont úgy gondolom, ahogy írod.


"Nem tudjuk mit viszünk tovább és azt sem hogy hova, azt hiszem ehhez kell igazán a bizalom, hogy ennek ellenére akarjunk ráhagyatkozni arra ami történni fog."

De akkor igazából nincs is más választásuk, mint a "bizalommal ráhagyatkozás". Legalábbis más észszerű választásunk nincs.

2019. febr. 25. 12:28
 13/21 anonim ***** válasza:
#11 Szerintem meg senki sem akar meghalni, aki érti, hogy az mit jelent és nem idealizálja a fejében. Lehet, hogy elfárad az ember, de lepihen és újrakezdi. 100 év pedig semmi. Ha valakinek vannak folyamatosan céljai, folyamatosan akar tanulni, akkor ennek a duplája is kevés. Mivel a világ hatalmas. A halál egyáltalán nem természetes dolog, nem az élet rendje. Ha valaki keresztény, akkor nagyon jól tudja ezt.
2019. febr. 25. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 jdfGabrella ***** válasza:
Igen
2019. febr. 25. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

"Szerintem meg senki sem akar meghalni, aki érti, hogy az mit jelent és nem idealizálja a fejében."

Hogyan lehet a halált idealizálni?


"Ha valakinek vannak folyamatosan céljai, folyamatosan akar tanulni, akkor ennek a duplája is kevés. Mivel a világ hatalmas."

Az üdvözültek tehát továbbra is a világban maradnak, ahol tevékenykedhetnek, fejlődhetnek, stb.? Tehát az üdvösség nem egy tökéletes állapot? Ha az lenne, akkor nem lehetnének célok, fejlődés...

2019. febr. 25. 13:37
 16/21 anonim ***** válasza:

Annyiból tökéletes, hogy az ember örökifjú, sosem beteg, minden sérülése hamar regenerálódik vagy sérthetetlen, és nem követhet el bűnt. Egyébként lehetnek vágyai, céljai, érzései.


Én ugyan csak 36 éves vagyok, de ismerek időseket, akik sajnálják, hogy fogytán az erejük, de egyáltalán nem életuntak.


Szalad az idő, nem fékezhető,

Ha az élet útján mész.

Múlik az idő, tűnik az erő,

Kopik a sok alkatrész.

Forog a kerék, közeleg a vég,

Elbúcsúzni oly nehéz.

Bár valóra válna sok-sok ember álma,

Amit ez a dal idéz!


Jó lenne százhúsz évig élni,

S nem, mint a gyertya gyorsan égni,

Kétezer-nyolcvanat megérni,

Mely új csodákkal vár és hív.

Hogy egyszer így lesz bízzunk benne,

Igazi mégis akkor lenne,

Ha minden százhúsz éves fejhez,

Járna egy húsz esztendős szív!


Ugye ez a tipp, mit elmondtam itt,

Nem is olyan rossz dolog.

Némi fejtörés, kísérletezés,

Bizonyosan menni fog.

Nagy fizikusok, bölcs professzorok,

Sok-sok tudás társaság,

Hogyha ezt kutatnák, nem az a gondom már,

Hogy szebb lehetne a világ!


Jó lenne százhúsz évig élni...

2019. febr. 25. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

"Annyiból tökéletes, hogy az ember örökifjú, sosem beteg, minden sérülése hamar regenerálódik vagy sérthetetlen, és nem követhet el bűnt. Egyébként lehetnek vágyai, céljai, érzései."

Ezt egyébként honnan tudod ilyen biztosra?

Én ebben nem tudok hinni, ez úgy hangzik, mint a földi élet meghosszabbítása feljavított változatban. Egy jobb földi élet utáni vágyunk kivetítése a túlvilágra.

Úgy gondolod egyébként, hogy a jelenlegi személyiséged megmarad ebben a túlvilági létben? Ha igen, mire alapozod ezt?

2019. febr. 25. 18:15
 18/21 anonim ***** válasza:

#12 Az előző kérdésedre írtam hogy pont fordítva kell valahogy lennie, erre:

"Ennek akarása semmilyen formában nem egoizmus? Pontosabban fogalmazva, képes az ember kizárni az egoját, megölni magában az "óembert", és így vágyni az öröklétre? És nem az életösztön, a testi késztetések táplálják továbbra is ezt a vágyat?"

Hát hogy szerintem sehogy másképp nem megy csak ha sikerül kizárni az egot, amire itt és most nem hiszem hogy képesek lennénk, talán valahol a halál pillanatában dőlhet el a kérdés. Szóval ezt magára az üdvözülésre értettem, te viszont azt kérdezted lehet-e így vágyni rá.

"De akkor igazából nincs is más választásuk, mint a "bizalommal ráhagyatkozás". Legalábbis más észszerű választásunk nincs."

Ott (mikor meghalunk) már nincs, de itt még van, mert mondhatjuk azt is hogy nincs semmi ezután, és nincs bennünk semmi ami továbbvihető. Nem az a lényeg hogy valaki hiszi a túlvilágot vagy sem, hanem hogy csak aszerint tudunk élni amilyennek hisszük a világunkat.

Az igen, az abban a formában hogy túlélésre, tovább élésre vágyik valaki az valóban lehet csak életösztön. Tudom, hogy Jehova Tanúi abban hisznek hogy emberként élhetünk tovább itt a Földön, de abban a formában ahogy ők gondolják, azt sem egoizmusnak látom, mert ha jól vettem ki a mondandójukból ők egy nagy szeretetközösségben létező "szolgálatot" látnának el ebben az örök életben. Nem lenne benne félelem, fájdalom, veszteség, elmúlás, mindaz ami egy mostani embert nagyon is meghatároz, szóval eléggé más minőségben léteznének az emberek. Ez elviekben nem annyira tér el az "öröklétes" verziótól. Pl. ha a testnek semmi jelentősége, akkor mindegy hogy van vagy nincs. Nem az elképzelésünk számít, hanem a szándék. Kívánhatja az öröklétet vagy az örök életet is magának valaki halálfélelemből, és az is lehet hogy valaki abban hisz hogy meghal és megszűnik teljesen, de mégsem eszerint él.

Képes nem egoizmusból vágyni az ember az öröklétre, csak ez inkább azt jelenti, hogy vágyik arra a formájára amiről tudja hogy most nem lehet olyan. Csak nagyon próbálkozhat. Érzi az anyagi létének súlyát, vágyik az útja végére és tudja hogy az nem a lépések számán múlik. Sok ember érzi úgy, hogy egyszerűen nem itt van a helye. Egyszer hallottam is ilyet egy misén, azt mondta a pap, hogy mi itt csak zarándokok vagyunk. Szerintem ez jól hangzik. Olyan köztes, valahonnan valahová tartó, mindig úton levő, és hát legtőbbször elég fárasztó. Közben lehet szép az út, meg néha jó is elfáradni, de nem érzed úgy hogy megérkeztél, itthon vagy, és szerintem az emberek erre vágynak, ezt az érzést akarják. Hogy ki hogy képzeli el, az azért tök mindegy mert úgyse tudjuk elképzelni, úgyhogy ebben senkinek sem lesz igaza. Kivéve nekem ebben. :D

Viszont ha nagyon ragaszkodunk az útközbeni dolgainkhoz, akkor elfogy belőlünk amit továbbvihetnénk, és mire lekopik rólunk ez a test, valóban nem marad semmi. Ez a végleges halál szerintem. Ha más dolgoknak élünk, vagy ha mást tartunk fontosabbnak, ha egyáltalán úgy gondoljuk vannak fontosabb dolgok mint az anyagi világhoz köthető dolgok, akkor esélyes hogy marad valami. A "ráhagyatkozást" pedig ez esetben arra értem, hogy annak ellenére is ez utóbbi szerint élsz, hogy meg van az esélye annak is hogy ebben tévedünk. Ez a hit. Vagyis én így képzelem.

2019. febr. 25. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

# 18:

Nagyon jókat írsz.

Erre még így igazából nem is gondoltam, hogy talán nem is az öröklétre vágynak az emberek, hanem arra a tökéletes, vagy legalábbis a jelenleginél sokkal jobb minőségű létezésre, ami a jelen életben nem lehet az övék. Ha így gondolok rá, akkor azt kell mondjam, hogy erre én is vágyok. Én is sokszor érzem úgy, hogy nem vagyok otthon ebben a világban. És tényleg mindegy is, hogy milyen túlvilágot képzelek el, a lényeg az, hogy mentes legyen a jelenlegi anyagi világ problémáitól... :)


"Viszont ha nagyon ragaszkodunk az útközbeni dolgainkhoz, akkor elfogy belőlünk amit továbbvihetnénk, és mire lekopik rólunk ez a test, valóban nem marad semmi. Ez a végleges halál szerintem."

Érdekes megközelítés, nekem úgy tűnik, eltér a hagyományos keresztény megközelítéstől, ennek ellenére (vagy éppen ezért?), igaznak érzem. A keleti vallások (hinduizmus, buddhizmus) tanításait juttatja eszembe, azzal a különbséggel, hogy azok szerint van valami belső lényeg az emberben, ami nem képes elenyészni, viszont az anyagi világ dolgai elfedik ezt a belső lényegünket. És aki nem képes a belső lényegét kiemelni az anyagi világból, azt a ragaszkodás mindig visszarántja az anyagi világba a születések és halálok körforgása során. Mivel a kereszténység nem reinkarnációban, hanem egyszeri életben gondolkodik, a belső lényeg elvesztése az anyagi világ kötöttségeiben, szükségszerűen végleges halált jelent. De azért érdekes ez a párhuzam szerintem.

A "bizalommal ráhagyatkozás" alatt én igazából azt értettem, hogy bármiben is hisz az ember, azt nem veheti készpénznek, és ezért szerintem a bizalom többet ér a hitnél. Én úgy érzem, hogy nem az fog menteni, hogy megrendíthetetlenül hiszel valamiben, hanem az, ha bizalommal tudod fogadni, bármi is jön. A rendíthetetlen hit talán még akadály is lehet, hiszen nem képes elfogadni olyasmit, ami esetleg eltér a bevett hitelveitől.

Aki viszont csak az anyagi világnak él, abban nem alakulhat ki ilyen bizalom. Bár nem tudhatjuk, hogy az utolsó pillanatban nem él-e át mégis valami megrendítő változást, ami mégis képessé teszi a bizalomra.

2019. febr. 26. 11:55
 20/21 anonim ***** válasza:

Nagyon nem ástam bele magam egyik vallásba sem, csak amiket eddig hallottam azokkal az elképzelesekkel mind úgy voltam, hogy igen, akár úgy is lehet ahogy ők gondolják, és én komolyan gondolom, hogy ez a lélek, halál, túlvilág témakör olyan amiben mindenkinek lehet igaza, még akkor is ha látszólag ellentmondásos dolgokról van szó. Szerintem működhet a reinkarnáció, az újjászületés, a felemelkedés, és a teljes megsemmisülés ugyan abban a rendszerben. Meg tényleg nem az számít mit milyennek képzelünk el.

Én is úgy látom, hogy a bizalom-hit-szeretet nagyon hasonló belső mozgatója lehet az embereknek. Mindig úgy képzeltem, hogy az jelenti az Istenben való életet amikor valaki akkor is aszerint élne ha nem lenne Isten. Szóval ha valamilyen lehetetlen módon bebizonyítanánk hogy Isten nincs, akkor is tartanánk magunkat a krisztusi élethez, akkor is azt gondolnánk hogy van alap értékrend amitől nem térhetünk el. Ahogy ennek része lenne egy alap bizalom a másik ember iránt, és ezt akár a szeretet egy formájának is lehetne nevezni. Ezekből pedig következik az is, hogy nem az határozza meg a viselkedésünket hogy mit gondolunk mi vár a földi élet után, ez az amit te is írtál, de én ebbe a ráhagyatkozásba azt is bele értem, hogy azt is elfogadnám hogy semmi sem vár a túlvilágon, nem azt hogy semmi sincs, hanem hogy nem lehetek része, és elfogadnám ha így lenne, de akkor sem élnék más életet.

2019. febr. 26. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!