Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van az Új világ forditás...

Miért van az Új világ forditásban az Ószövetségben Jehova név az Úr helyett?

Figyelt kérdés
2019. márc. 10. 11:48
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
82%

#21

Neked bajok vannak az olvasási és szövegértési képességeiddel? Az apostolok a görög LXX-et használták és abból idéztek, nem pedig a héber szövegekből. Ahogy egyébként a zsidók többsége is a LXX-t használta, nem pedig a héber szövegeket, amiket majd csak az I. század végén kezdenek újra előnyben részesíteni, de még akkor is csak néhány helyen.

2019. márc. 11. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
83%

Egy kis adalék az Őrtorony téveszmékhez (a buzgó házaló Tanúknak érdemes lenne nyomtatásban a kezükbe adni, hogy gondolkozzanak rajta :D)


Szalai András: "JW.ORG - Rájuk bízták a fordítását?" című cikkéből idézek:



"Először is, Isten „neve” nem olyan értelemben vett személynév, mint az embereké (Béla, Zsuzsi stb.). A héberben a „név” (sém) fogalma ugyanis nem csak a megszólításra, megjelölésre utalt (mint pl. a 2Móz 3:16-ban), hanem a személy elvont fogalmát is pótolta, ami a héberben nem létezett. Ezért utalnak a zsidók a mai napig úgy Istenre, hogy ha-Sém, „A Név”, azaz „Ő”.


Ha ezt tudjuk, egy sor bibliai mondat értelmet nyer. Például „naggyá teszem nevedet”: azaz jelentős emberré teszlek (1Móz 12:2). Isten népet szerez „a nevének”, azaz önmagának (ApCsel 15:14). Helyes ösvényen vezet „az ő nevéért”: mert ő az, aki (Zsolt 23:3). Az ő „neve” erősítette meg: ő maga adott neki erőt (ApCsel 3:16). Szent „az ő neve”, azaz ő egészen más, különleges (Lk 1:49). Hirdessék „nevemet” az egész földön: ti. hogy én milyen vagyok (2Móz 9:16). A „te nevedet” viseli ez a ház: te magad laksz e házban (1Kir 8:43). Szenteltessék meg „a te neved”: legyen szent a személyed (Mt 6:9). Nyilvánvalóvá tettem nekik „nevedet”: megjelenítettem előttük aki vagy, a lényedet (Jn 17:6). A „minden név felett való név” a Legnagyobb Személy (Fil 2:9). Az ég alatt „nincs más név”, amely megmentene: azaz nincs senki más, aki megmentene (ApCsel 4:12).


Nem egyszerűen arról van tehát szó, hogy tudni kell a JHVH vagy a Jehova névről, nem is csupán „ismeretszerzésről” (Jn 17:3 ÚVF) beszélünk, hanem Isten megismeréséről.


A második probléma, hogy bibliai istennevek mind Isten tulajdonságainak vagy tevékenységeinek leírásai: Isten népe Istent ilyennek vagy olyannak tapasztalta meg (szent, teremtő, bölcs, hatalmas, örök, uralkodó stb.). A négy héber betűvel leírt JHVH is leíró jellegű név, a létige jövő idejű műveltető alakja; jelentése „Aki Éltetni Fog”, kiejtése pedig a modern bibliatudomány szerint Jahveh lehetett.


A zsidók nem babonaságból, hanem istenfélelemből nem ejtették ki a szót szükségtelenül, ezért az Írások olvasásakor a JHVH-hoz érve Adonáj-t (Uram) mondtak. A „Jehova” név pedig úgy keletkezett, hogy középkori (!) keresztény teológusok a JHVH-t az Adonáj magánhangzóival olvasták össze. Tehát ha valamit biztosan tudunk Isten nevéről, az az, hogy nem Jehova volt. A „Jehova” szó különben zsidó fülnek ugyanolyan furcsán hangzik, mint magyarnak az „USTAN” az iSTeN és az UrAm hibridjeként. Ezért szoktak le a modern bibliafordítások a „Jehova” változatairól, ezért utalnak a JHVH előfordulásaira kis kapitálissal („Úr”, „Lord”).


A harmadik, és legnagyobb probléma az, hogy az ŐT az ún. „Keresztény Görög Iratok”-ban (az Újszövetségben) 237-szer cserélte ki a küriosz (Úr) vagy theosz (Isten) szót Jehovára. A kisfilmben kétszer is elhangzik, hogy az ŐT igyekszik „következetesen” használni vagy feltüntetni a Jehova nevet. Ráadásul úgy véli, hogy ha a héber szövegben ott állt a Név, akkor az ezt idéző görög szövegben is ott kellett lennie, ez a „logikus”. Ezekkel az állításokkal több probléma is van.


Először is, az ÚVF-ban található 237 esetből csak 82 a héber szövegből vett idézet, amelyben eredetileg szerepelt a JHVH. A többi 155 esetben teljesen önkényesen cserélte az ŐT az Úr és az Isten szavakat Jehovára. Ott igen, ahol ez a saját tanítását támogatja, de ott nem, ahol ez a saját tanításának ellentmondana (pl. az 1Kor 12:3 így hangzana: „…senki sem mondhatja, hogy ‘Jézus Jehova’, csakis szent szellem által”). Az ÚVF szerkesztői csak ebben az értelemben voltak következetesek."


Forrás: [link]

2019. márc. 11. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
0%

63%os tanú, a te személyeskedésed mitől másabb?


Egyik ilyen babonás mesegyüjteményben sem hiszek. Viszont a te válaszod jól mutatja milyen arrogánsak a keresztények.

2019. márc. 11. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:
0%

Mivel, nem célom a vita, ezért csak annyit fűznék hozzá, hogy mindenki tegyen belátása szerint.


Részemről akár Régi fordítású Biblia, akár új, Megmaradok Atyáim Istenénél, aki Magyar kifejezéssel, Jehovának hívnak, és megváltó királyom, Jézus által kiadott feladat végzésében.

2019. márc. 11. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 anonim ***** válasza:
52%
Én csak annyit fűznék hozzá ehhez, amit már írtam. Szerintem teljesen mindegy, hogy héber vagy már eleve görög fordításból idéztek, mivel ha fordítok valamit, akkor nem azt a szöveget kellene fordítanom, ami előttem van? Tehát, ha előttem görög szövegek vannak, amikben az szerepel, hogy "Úr" (Kü’ri·osz), akkor szerintem szó szerint azt kellene leírni, legfeljebb lábjegyzetben jelölni, hogy az a véleményem, hogy ha ez héber kézirat lenne, akkor itt a Tetragramma állna. Mivel nem akármilyen szövegről van szó, szerintem törekedni kéne a pontosságra, a fordítói észrevételeket pedig csak jelölni.
2019. márc. 11. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
0%

Kedves Ornela Mutti!


Neked csak az oktatóm szavát tudom idézni!

,, Sátán rabszolgává teszi az embereket nem szabaddá" Szerintem te is látod mi folyik ebben az országban. Egy tanú sose szól bele a politikába, aki pedig szidja a kormányt ők mind rabszolgaságról beszélnek. Sátán vallásiban hisznek. A másik idézet.,, Ha a virágot locsolgatod rendszeresen növekszik,de ha ráborítasz egy vödör vizet kipusztul" Kérlek ne bonyolódj bele ilyen vitákba, szabad akaratuk van egy határig, Jehova adta nekik. Ők döntötték el, had éljenek vele. Ha felelni kell majd tettükért, az is az ő dolguk lesz!

2019. márc. 11. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 imakommandós ***** válasza:
100%

Látom felbolydult a légyfészek a Jeh*va névre. xd


A wiki azt írja, (nyilván komoly szakemberek szerint) hogy a Jeh*va szó egy nőnemű, fordithatatlan, bizonyos értelemben blaszfémikus jelentést ad ki. (Istenkáromlás, vagyis sérti Istent) JT-k meg ezzel pingálták tele a bibliájukat. :d Közben az ókorban azt a nevet amit Isten Mózessel közölt, Izraelben annyira szentnek tartották, hogy egy évben egyszer énekelte rá a népre a főpap ünnepség keretében. Izraelben ha másban nem is annyira, de ebben a tekintetben nagy volt az Istenfélelem a tízparancsolat miatt.


Én is ajánlom figyelmükbe ezt a verset azoknak a tanúknak akik a hazugságok hálójában vannak:


"és senki sem mondhatja Úrnak (JHWH) Jézust, hanem csak a Szent Lélek által." (I.Kor.12:3)


Vagy a Szent Lélek van benned és hiszel ebben, vagy valami más. Aki nem érti miért fontos ez a vers, annak irom, hogy a görög iratokban az Úr mindenhol a héber JHVH helyettesitése. Ugyanis az Isten nevet a zsidók kezdték helyettesiteni Adonai-al, ami Urat jelent. Már ott nagyot téved Ornella mutti, hogy Isten nevével kapcsolatban középkori egyházatyák téves olvasataira hivatkozik. Ornella mutti, most miért nem a Bibliára hivatkozol? Az apostolok cselekedeteiben kinek a nevéért verték meg és zárták börtönbe az apostolokat?


Apcs 4:17 De hogy tovább ne terjedjen a nép között, fenyegetéssel fenyegessük meg őket, hogy többé egy embernek se szóljanak ebben a névben.

Apcs 4:18 Azért beszólítván őket, megparancsolák nekik, hogy teljességgel ne szóljanak és ne tanítsanak a Jézus nevében.

Apcs 4:19 Péter és János pedig felelvén, mondának nekik: Vajon igaz dolog-e Isten előtt, rátok hallgatnunk inkább, hogynem Istenre, ítéljétek meg!


Az apostolok nem az örtoronyra hallgattak hanem Istenre. Nem az Atya nevét, nem JHVH-t, hanem Jézus nevét hirdették. Ez tagadhatatlan tény, ha vitatkozni akartok akkor a Bibliával vitatkoztok.

2019. márc. 11. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:
52%
#23 Ja, hogy azt várod a másiktól, hogy tökéletes higgadsággal viselje el a bunkókat és soha, de soha nem csinálhat olyat, amit te? 😀😀😀
2019. márc. 11. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
100%

Ornella!


"Részemről akár Régi fordítású Biblia, akár új, Megmaradok Atyáim Istenénél, aki Magyar kifejezéssel, Jehovának hívnak, és megváltó királyom, Jézus által kiadott feladat végzésében."


Semmi baj nincs azzal, ha te megmaradsz ebben a hitedben. Azzal van baj, ha terjeszted is igazságként, hiszen a történelmi adatok és a bibliatudomány alapján tudjuk, hogy tévedés. Ezzel tehát akaratlanul is félrevezeted az embereket.


[megjegyzés: nem tudom, kiket tartasz te "atyáidnak" de zsidó ősatyák egészen biztosan nem "Jehovát" ejtettek a fenti okok miatt. Az meg eléggé irritáló, hogy te Jézust királyodnak nevezed, hiszen nyilvánvaló, te egy vallási szervezet tanításait népszerűsíted, akiknek semmi köze nincs Jézus Krisztushoz. Ráadásul teljesen félreérted a szavait...]

2019. márc. 11. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:

"Az apostolok nem az örtoronyra hallgattak hanem Istenre. Nem az Atya nevét, nem JHVH-t, hanem Jézus nevét hirdették."


Ez igaz. De sajnos az Őrtorony még odáig sem jutott el, hogy legalább JHVH-t hirdessenek, hanem egy téves olvasatot népszerűsítenek, ami semmit sem jelent. Károli és a többi középkori teológus egyértelműen hibázott, amikor "Jehovát" fordítottak. Így egészen biztosan nem hívják Istent.


Maga Károli viszont tisztában volt azzal, hogy fordítása NEM tökéletes:


"Minden keresztény olvasókat kérek…, ha valahol az fordításban tévelgettem és az célt nem találtam, azt ne tulajdonítsák vakmerőségemnek, hanem az én gyarlóságomnak."


Forrás itt: [link]

2019. márc. 11. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!