Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan lehet összeegyeztetni...

Hogyan lehet összeegyeztetni az ószövetségi (zsidó) Isten képét az újszövetségi (keresztény) istenképpel?

Figyelt kérdés

Én a két felfogás között feloldhatatlannak látszó ellentétet érzek: az ószövetségi (zsidó) isten képében egy adott népet a többi felé helyező, más népeket (filiszteus, kánaániták, egyiptomiak stb.) alacsonyabb rendűnek mondó, azokat vagy a saját népe által csatában, fegyverrel, összeesküvéssel de akár isteni csodák révén legyőző, lemészárló Isten képe jelenik meg, aki pusztán azért pusztít el más népeket, mert azok nem az ő választottai, bálványokat imádnak, viszont megtéríteni, prófétát küldeni közéjük meg sem próbál. Majd jön az Újszövetség Jézussal, aki azt mondja, hogy "Ne gondoljátok, hogy megszüntetni jöttem a törvényt vagy a prófétákat. Nem megszüntetni jöttem, hanem teljessé tenni.", szeretetet prédikál mindenkivel kapcsolatban, azt mondja, hogy "Annak, aki megüti az egyik arcodat, tartsd oda másikat is!" majd küldetést ad, hogy "Tegyetek tanítványommá minden népet!"


Mózes idejében a többi nép legyőzendő ellenség; az, hogy prófétát küldjenek közéjük, csatlakozzanak Izrael népéhez, a "helyes" útra terelve őket, fel sem merül. A megváltás során aztán a törvény kiteljesedik, de még nem változik, miközben a korábban elvetett, üldözött, népek tagjait örömmel bocsátják be az új vallásba.


Ez hogy van, hogyan lehet ezt áthidalni? Eddig nem találtam értelmes logikai következtetést, legfeljebb fellengzős mellébeszélést.


Van aki (akár teológiai háttérrel) meg tudná ennek a dolognak a lényegét fogalmazni, közérthetően, egyszerűen?



2019. júl. 31. 21:10
1 2 3 4
 31/34 anonim ***** válasza:

Ez az.

Isten bosszúálló.

Jézus = Isten

Jézus bosszúálló.

2019. aug. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/34 anonim ***** válasza:

Volt már a GYK-n olyan kérdés, hogy mit jelent Jézus azon mondása: "Én és az Atya egy vagyunk"?

Szerintem nem azt hogy Ők ugyanaz a kettő, hanem hogy egységben vannak. Szóval nem Jézus a bosszúálló, de Istennel teljesen egyetért a bűnökért való bosszúállásában.

2019. aug. 5. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/34 A kérdező kommentje:
Nem a bosszúállás a kérdés lényege, hanem az, hogy az Ószövetségben egy választott nép van, a TÖBBI NÉP MÉG ESÉLYT SEM KAP... az Újszövetséggel ellentétben, amit nem értek.
2019. aug. 5. 20:18
 34/34 anonim ***** válasza:
100%

Ennyi idő elteltével csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy egyetértek a kérdezővel és, hogy Isten személyiség fejlődése vagy bármi nemű megváltozása kizárt hisz Ő maga mondta.


Mal. 3,6 „Mert én, az Úr, meg nem változom”

2022. júl. 3. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!