Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért hisznek olyan sokan...

Miért hisznek olyan sokan Istenben?

Figyelt kérdés
az életem úgy alakul ahogy én alakitom. ha figyelek magamra és más is figyel rám bajom nem eshet. szóval jah nem egy kitalált hókuszpókusz személyiség fog éltetni vagy büntetni. ez mindenkire vonatkozik. az a sok ember miért valami náluk "hatalmasabb" személyben hisz mint hogy saját magukban?
2010. júl. 21. 08:16
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
52%
Gondolj bele. Így sokkal "könnyebb" az élet. Abban bízni, hogy majd valaki segít...minthogy tenni érte. ha valami nem sikerül...akkor az azért van, mert Isten úgy akarta, ahelyett, hogy önerejükből próbálkoznak az emberek. Ez érdekes, mert ellenkező irányba meg nem működik...ha valaki elér valamit...akkor az meg nem Istennek köszönhető, hanem saját magának. Emberi hiúság..:D
2010. júl. 21. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
45%
Amiért sokan nem hisznek benne.
2010. júl. 21. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
64%
én hálát adok az égnek minden jóért, amit csak ad. Segíts magadon, Isten is megsegít - szokás mondani. Magamban nem hiszek, mert magamról pontosan tudom, hogy mire vagyok képes, van _önismeretem_. Hinni Istenben tudok, akit nem látunk valójában, csak a művét.
2010. júl. 21. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
96%
Ha valaki hisz Istenben, de nem hisz saját magában; imádkozik, de nem tesz semmit azért, hogy sikerüljön, amit szeretne, az nem igazi hívő. Isten nem azt várja el az emberektől, hogy üljenek a templomban és darálják el neki 200-szor a Miatyánkot és közben tétlenül várják, hátha az ölükbe pottyan, amit kérnek, hanem hogy ha valamit el szeretnének érni, tegyenek érte! Nem minden hívő várja a sült galambot, az intelligens hívők tudják, hogy ha valamit el akarnak érni, meg kell dolgozniuk érte, nem elég imádkozni. Mint ahogy nem minden ateista tesz meg mindent, hogy elérje a célját, vannak, akik csak lézengenek, hogy majd csak lesz valahogy.
2010. júl. 21. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
39%
Azért hisznek benne, mert létezik, de ez nem változtat semmin.
2010. júl. 21. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem az előző válaszolók kicsit elferdítik a dolgot. Attól, hogy valaki hisz Istenben, nem fog tétlenkedni, és várni, hogy a sült galamb a szájába repüljön. Biztos vannak ilyenek is, de az ateisták között is.

Ez nem valami rajzfilm, hogy hiszel magadba és minden sikerül...Ismerheted saját magad képességeit és fejlődhetsz hívőként is, nem tudom, honnan veszitek, hogy nem.

Rengeteg oka van annak, hogy valaki hívő, most nem taglalnám. De legalább hagyományként tisztelhetnék a vallást, ha más téren bele is rúgnak és nem értenek egyet vele.

2010. júl. 21. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim válasza:
Az életetben nagyon sok olyan dolog van, aminek nem látod értelmét (háborúk, természeti katasztrófák, betegségek...). Ezeket sokkal könnyebb befogadni és értelmezni, ha Isten jelenlétét is beleszövöd a dolgokba. Ez egy támasz. Isten a habarcs a téglák között. Ahogy nem tudod felépíteni a házad összetartó massza nélkül, úgy életedet sem fogod rendesen felépíteni hit nélkül
2010. júl. 21. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
30%

Azért hiszek benne, mert jólesik.

Azért hiszek benne, mert nem kerül semmibe.

Azért hiszek benne, mert így maximum nyerhetek - ellentétben azokkal, akik hitetlenek voltak.


Mi a legrosszabb, ami történhet? Az, hogy nincs semmi a halál után, és? Nem fog rajtam senki röhögni, hogy életemben "feleslegesen" hittem valamiben. De ha a halál után az van, ami jelenleg szent meggyőződésem, akkor gondolom az nevet, aki utoljára nevet - én.

Most még egyszerű és könnyű úgy élni, hogy a végén nevethessek.

2010. júl. 21. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
77%

Engedd meg, hogy idézzek egy választ, egy kérdésemből:

"Amíg lesznek olyanok, aki nem képesek megérteni a bonyolult válaszokat, és túlmisztifikálják az egyszerűeket, addig mindig lesz valaki, aki hinni fog egy tudatos teremtő erőben."

2010. júl. 21. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
38%

Sokan azért mert igazoltnak látják, ld:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


I. A józan ember mit tart igaznak?

A józan ember azt tartja igaznak,

1. amit magától tud,

2. amit másnak hisz.


1. Magunktól tudhatunk valamit, vagy külsőleg, vagy belsőleg. Külsőleg az öt érzékünkkel, belsőleg az eszünkkel. Külsőleg: az öt érzék: a látás, hallás, szaglás, ízlelés és tapintás. Amit tehát látok vagy hallok vagy szagolok vagy ízlelek vagy tapintok, azt igaznak tartom.

Belsőleg az ésszel. Például: ha látom, hogy a kémény füstölög, tudom, hogy tűz van a kályhában. Nem látom ugyan magát a tűzet, de látom a füstöt, és eszem azt mondja: a füstnek kell, hogy oka legyen, és ez az ok a tűz.

A következtetés tehát az, hogy egy igazságból az ész megismer egy másik igazságot azon szabály alapján, hogy semmi sincs elegendő ok nélkül.


2. Másnak hiszünk, ha az megbízható. Megbízható csak az, aki nem hazudik és nem szokott tévedni. Föltétlenül megbízható az, akiről lehetetlenség föltételeznünk, hogy hazudik vagy téved.


Ha valaki azt mondja: „Csak azt hiszem (tartom igaznak), amit látok, ez felületes beszéd. Az ilyent efféle kérdésekkel kell észretéríteni. Láttad már Amerikát? Nem. – Akkor szerinted nincs Amerika. Láttad már az eszedet? Nem. – Akkor szerinted nincs eszed.


II. Isten léte


Istent szemünkkel nem látjuk, de tudunk rá eszünkkel következtetni. Következtethetünk a látható dolgokból, még pedig, amint azok vannak és amint azok erednek. Amint vannak, rendet és célszerűséget veszünk rajtuk észre.


A rendből így következtetünk. Rend van fent, az égboltozaton és lent a földön. Ebből eszünk azt következteti: Ahol rend van, ott rendezőnek is kell lennie. Már pedig a világon csodálatos rend van. Tehát csodálatos rendezőnek is kell lennie. És ezt a csodálatos rendezőt nevezzük mi Istennek.


A célszerűségből így következtetünk. A természetben mindenütt célszerűséget látunk, tapasztalunk. (Például a lónak patája van, mert terhet kell húznia, míg az embernek finoman tagolt keze, mert neki finomabb munkát kell végeznie.) Ahol viszont célszerűség van, ott kell valakinek lennie, aki ezt a célszerűséget kigondolta és létrehozta. Már pedig a világon bámulatos célszerűség van. Tehát kell valakinek lennie, aki ezt eszével oly bölcsen kigondolta és hatalmával létrehozta. És ezt a valakit Istennek hívjuk.


Az eredetből így következtetünk. Minden élet másból ered. Így például a fa magból ered, a mag meg a fából. Vagy az egyiknek vagy a másiknak kellett elsőnek lennie, de ez az első nem lehetett a másikból, mert akkor nem volna első. Kell tehát valakinek lennie, aki ezt az elsőt létrehozta. És ezt a valakit Istennek hívjuk. Éppen így vagyunk a tyúkkal és a tojással is. És végre az emberekkel is. Az első emberpár nem lehetett más emberekből, mert akkor nem volnának elsők. Kellett tehát valakinek lennie, aki teremtette az első embereket. Vagyis az első életet teremtenie kellett olyan valakinek, aki az életet szükségszerűen önmagától öröktől fogva bírja. És ezt a valakit Istennek hívjuk.


Hogy ez a következtetés helyes, azt mutatja a közmegegyezés. Az összes népek megegyeznek abban, hogy van Isten. Egész nép sohasem volt, most sincs, hogy legfelső lényt el ne ismerne, akit Isten gyanánt imád. Tévedtek abban, hogy milyen az Isten, de hogy van Isten, azt minden nép elismeri. Csak egyes emberek vannak, akik azt mondják, hogy nincs Isten. De ezt csak szájukkal mondják, mert ha betegek, vagy valami baj éri őket, mindjárt felsóhajtanak: „Jaj, Istenem!” És éppen az istentagadók káromkodnak legtöbbet. Miért káromolják Istent, ha nincs?

2010. júl. 21. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!