Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért ennyire ritka a kereszté...

Miért ennyire ritka a keresztények részéről a más vallások iránti tolerancia?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Először is leszögezem, hogy tisztelek minden nézetet, HA ők is tisztelik az én nézetemet.


Nem vagyok keresztény, alapvetően spirituális gondolkodónak vallom magamat. A kereszténységgel később ismerkedtem meg, mint a keleti filozófiával, és az utóbbi alapján alakult ki már gyerekként a világnézetem.


Egységben látom a vallásokat, próbálom a közös tanításokat érzékeltetni, mert Buddha és Jézus tanítását kb. ugyanannak tartom.


De mindig nekemjönnek a keresztények, állandóan cseszegetik, aki nem ért velük egyet. Nem mindenki, ne vegyétek magatokra, de 10-ből 7-en ezt csinálják. Képtelenek elfogadni, hogy valaki nem keresztény, és az se érdekli őket, hogy alapból az erkölcsi értékeik ugyanazok.


Miért nem azt nézik, mi a közös, miért csak a különbségekre figyelnek?


Állandóan el kell szenvedni a provokálásukat, állandóan ócsárolnak (megszállt az ördög, pokolra jutsz). Ők provokálhatnak szabadon, de ha valami olyat szólsz, ami ellentétes a nézetükkel, rád fogják, hogy istenkáromló vagy, stb.


Nem fogadják el, hogy minden próféta értékes. Buddha, Jézus, Mahávira, Zarathusztra, mind értékesek, több lett velük a világ. Hiába tisztelem Jézust ugyanúgy, mint a többi prófétát, cseszegetik, provokálják az én nézetemet. "Buddha semmit nem adott a világnak."


És ha megkérdezed, mi alapján mondják ezt, ha nem is foglalkoztak más filozófiával, az a válasz, hogy "A Biblia kimondja, hogy a miénk az igaz, így nem is kell más."


Miért van ez a szélsőséges nagyképűség, hogy leszólnak mindent, mikor nem is ismerik? Olyan, mintha az óvodában lennék. Nem szólok egy szót se, de már csak ha tudják, hogy máás a filozófiám, belémkötnek.


Még egyszer, tisztelek minden nézetet, ha ők is tisztelik az enyémet. Nem minden keresztény ilyen, kinek nem inge, ne vegye magára.


Arra lennék kíváncsi, szerintetek hogyan lehetne szélesebbkörű toleranciát kicsikarni a részükről, hogy minden nézetben meglássák a hasznosat?



2020. márc. 19. 11:34
1 2 3 4 5
 1/44 A kérdező kommentje:
Vagy a vallás természetéből adódóan lehetetlennek látjátok, hogy a keresztény egy nem keresztényt vele egyenlőnek lásson?
2020. márc. 19. 11:36
 2/44 anonim ***** válasza:
54%
Sajnos sok az elvakult keresztény...
2020. márc. 19. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/44 anonim ***** válasza:
61%
Nézd, ez az egyistenhívő vallások velejárója. Nem fogadhatnak el más isteneket, megoldásokat. Ilyen az iszlám és a judaizmus is. Az erőszakosság meg azon múlik, hogy a vallás mellé van e politikai hatalom/befolyás is.
2020. márc. 19. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/44 anonim ***** válasza:
42%

"Sziasztok. Először is leszögezem, hogy tisztelek minden nézetet, HA ők is tisztelik az én nézetemet."

Ez aztán az ellentmondásos tolerancia :) Liberális vagy, ugye?


"Miért ennyire ritka a keresztények részéről a más vallások iránti tolerancia?"

Mivel a vallásunk eleve tanítja, h minden más a sátántól való. Mondjuk ezt könnyű be is látni. Akkor hová toleráljak? Mondjam azt, hogy "jól csinálod, ügyesen haladsz az örök halál felé, semmi baj". Ez szerinted logikus? Azért nem "toleráljuk", mert mindenkit meg szeretnénk menteni. De úgysem fogod érteni :(

2020. márc. 19. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/44 anonim ***** válasza:
53%
4-es! A világtörténelem során sok ezer istent imádtak különböző társadalmak. Miből gondolod, hogy a tied a valódi isten?
2020. márc. 19. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/44 anonim ***** válasza:
44%

Jézus azt tanította, hogy "senki sem mehet az Atyához, hanem csak én általam." Tehát aki Jézust követi, nem vallhat mást, nem mondhatja, hogy Buddhán, Mohameden, vagy Jóskapista bácsin keresztül is el lehet jutni Istenhez.

De ez a mi hitvallásunk, nekünk ezt kell hirdetnünk, és ha valaki ezt elutasítja, azt is el kell fogadnunk, és tiszteletben kell tartanunk a döntését. Hiszen a Bibliában Isten is megadja az embernek a döntés lehetőségét. Azt írja: "Válasszatok", és csak javasolja, hogy "válaszd az életet", nem erőlteti senkire. És azt mondja, hogy "AKI AKARJA, vegye az élet vizét ingyen". Aki nem akarja, annak nem muszáj.

Tehát a bibliahívő kereszténység igenis toleráns már hitűekkel szemben, de attól még a meggyőződése megmarad: Jézus az ÉLET. És aki nem az életet választja, az automatikusan a halál mellett döntött.


És hogy honnan tudom, hogy az én Istenem az igazi? Mondjon még valaki a történelemből még egy olyan embert, akinek az élete évezredek a születése előtt részletesen meg volt jövendölve, és pontról pontra minden róla szóló prófécia beteljesedett. Mondjon valakit, aki hatékony megoldást kínált az ember bűnének a kezelésére. Mondjon valakit, aki azt állította, hogy magára vette a bűnös ember bűneit, és ítéletre ment helyette. Mondjon valakit, aki feltámadt a halálból.

És aki nem hiszi Jézus feltámadását, az próbálja megcáfolni. Milliók találkoztak már és találkoznak ma is a feltámadt Jézussal és bizonyságot tesznek arról, hogy Jézus él. Több millió ember megváltozott élete bizonyítja ezt, amit aligha lehet cáfolni.

2020. márc. 19. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/44 anonim ***** válasza:
43%
De legalább a keresztények nem üldözik fegyverrel a más vallásúakat, mint az annyira békés hinduk és buddhisták. Talán a toleranciát itt kéne valahol kezdeni, hogy nem ölik meg keleten az embert csak azért, mert keresztény, vagy muzulmán és nem buddhista vagy hindu...
2020. márc. 19. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/44 anonim ***** válasza:
66%

"Miért nem azt nézik, mi a közös, miért csak a különbségekre figyelnek?"

Érdemes elolvasni a II. Vatikáni Zsinat Nostra Aetate kezdetű nyilatkozatát a Katolikus Egyház és más vallások kapcsolatáról. Ebben szó van a közös dolgokról is. Néhány kivonat, de tényleg érdemes lenne az egészet végigolvasni (nem olyan hosszú):

"A Katolikus Egyház semmit sem utasít el abból, ami ezekben a vallásokban igaz és szent. Őszinte tisztelettel szemléli ezeket az élet- és magatartásformákat, tanításokat és erkölcsi parancsolatokat, melyek sokban különböznek attól, amit ő maga hisz és tanít, mégis nem ritkán tükrözik annak az Igazságnak sugarát, aki megvilágosít minden embert. De szüntelenül hirdeti és hirdetnie is kell Krisztust, aki "az út, az igazság és az élet" (Jn 14,6), akiben az emberek megtalálják a vallásos élet teljességét, s akiben Isten mindeneket kiengesztelt önmagával."

"(Az Egyház) Buzdítja tehát gyermekeit, hogy okosan és szeretettel folytatván a párbeszédet és együttműködve más vallások követőivel, tanúskodjanak a keresztény hitről és életről; és ismerjék meg, becsüljék és támogassák a náluk található lelki, erkölcsi és társadalmi-kulturális értékeket."

"Nem hívhatjuk segítségül Istent, mindenek Atyját, ha nem tekintünk testvérnek bizonyos embereket, akik pedig Isten képmására vannak teremtve. Az ember kapcsolata az Atya Istennel és az ember kapcsolata az embertestvérekkel oly szorosan összetartozik, hogy az Írás azt mondja: "aki nem szeret, nem ismeri Istent" (1Jn 4,8).

Nincs tehát alapja semmiféle elméletnek vagy gyakorlatnak, mely ember és ember, nép és nép között diszkriminál az emberi méltóság és a belőle fakadó jogok tekintetében."

Biztos van olyan katolikus keresztény, aki gyűlölködik a más vallásokra, de akkor igazából nincs egységben a pápával és a püspökökkel. Meg nem is ez a krisztusi magatartás.

"Nem fogadják el, hogy minden próféta értékes. Buddha, Jézus, Mahávira, Zarathusztra, mind értékesek, több lett velük a világ."

Igazából nem azt nem fogadjuk el, hogy ezek az emberek értékesek. Csak szerintünk Jézus Krisztus nem próféta, hanem Isten Fia, aki egylényegű az Atyával és aki a Megváltó, mert magára vette a világ bűneit, hogy ezzel elnyerjük az üdvösséget. Ezt sem Buddha, sem Zarathusztra, sem a többiek nem csinálták (nyilván nem is csinálhatták volna, mert ugyanolyan emberek voltak mint mi). Bár elfogadom, hogy sokan nem hisznek Jézusban/Jézusnak (a maga korában sem hittek neki), de kissé sértő számunkra Őt prófétává degradálni.


"4-es! A világtörténelem során sok ezer istent imádtak különböző társadalmak. Miből gondolod, hogy a tied a valódi isten?"

Filozófiailag kizárt, hogy több isten legyen. Vagy csak egy Abszolútum van, vagy ha többről gondoljuk azt, akkor azok nem istenek. A többistenhitnél még az is valamivel megalapozottabb filozófiailag, hogy nincs Abszolútum.

Itt istenképekről vitatkozhatunk. Nem lesz több Isten azért, mert az emberek ezt az Abszolútumot másképp képzelik el. A muszlimok is ugyanazt az Istent imádják, mint mi keresztények, csak bizonyos tekintetben másképp gondolkodnak róla. Hogy számomra miért a kereszténység vált igaznak, az Jézus tanításában keresendő. Jézus élete, tanítása, halála és feltámadása, nem mellesleg a több ezer vértanú példája nekem elég bizonyíték.

2020. márc. 19. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/44 A kérdező kommentje:

"Mondjam azt, hogy "jól csinálod, ügyesen haladsz az örök halál felé, semmi baj". Ez szerinted logikus? Azért nem "toleráljuk", mert mindenkit meg szeretnénk menteni. De úgysem fogod érteni :("


Én azokra gondoltam, akik konkrétan nekiállnak provokálni az embert, mert tudják róla, hogy nem keresztény. Az rendben van, hogy az ő gondolkodásuk szerint az egyén rossz irányba tart, és meg szeretnék menteni, de ez nem jelenti azt, hogy kicsúfolhatják és kigúnyolhatják a nézeteit.


Az egyet nem értés és a kicsúfolás két külön dolog.


Mindenkinek alapul kell vennie azt a tényt, hogy a világon többmillió vallási-filozofikus elképzelés van, és senkinek sincs joga a másikat kicsúfolni azért, mert nem ért vele egyet.


Minden vallásnak van egy "igazsága", amelyet objektívként fogad el. Az "igazság" innentől fogva szubjektív, mivelhogy minden nézet külön igazsága a másiktól eltérő lesz, és szubjektív mivolta ellenére az egyének objektív értelemben vett kollektív valóságként fogják fel.


A másik gondolkodásáról kialakított vélemény egy dolog. Ezt gondolom, hogy az meg az tévúton jár, de ettől nem rekeszthetem ki, mert tudatomban kell lennie, hogy az én általam objektívnek tekintett, kollektív értelemben vett igazság a másik számára szubjektív vélemény.


A társadalomban így kialakult nézetkülönbségek magukban foglalják, hogy az egyet nem értés e vallási felépítés alapjaiban gyökerezik, és miután kiküszöbölni nem lehet, a békés együttélés elsődleges feltétele a más nézetekkel szembeni tolerancia, miközben - bár az egyén továbbra sem ért egyet a másik véleménnyel - belátja, hogy annak a másik egyénnek a saját, enyémhez képest szubjektív nézete pontosan ugyanolyan megváltó szerepű objektivitásként jelenik meg, mint az én nézetem.


""Sziasztok. Először is leszögezem, hogy tisztelek minden nézetet, HA ők is tisztelik az én nézetemet."


Ez aztán az ellentmondásos tolerancia :) Liberális vagy, ugye?"


Nem, hanem egyszerűen senki nem várhatja el a tiszteletet úgy, hogy ő ugyanúgy tiszteletlen, mint a másik. A valaki valakit kicsúfol, de elvárja, hogy őt fogadják el igaznak, az az igazán irreális.


#8-as, nagyon szép, amit leírtál. Örülök, hogy sokan vannak, akik így gondolkodnak, mint te, és egységben vannak az általad említett hivatalos egyházi állásponttal. Sajnos azonban ezt kevés hívőn lehet észrevenni.

2020. márc. 19. 13:42
 10/44 anonim ***** válasza:
44%

"Miért ennyire ritka a keresztények részéről a más vallások iránti tolerancia?"

Nem lehet, hogy kevered az intoleranciát a valláshígítással? Nem igen hallani olyan híreket, hogy Jézusban újjászületettek más vallások szent helyeit, vagy könyveit gyújtogatják, vagy ölik annak híveit.

2020. márc. 19. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!