Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért ennyire ritka a kereszté...

Miért ennyire ritka a keresztények részéről a más vallások iránti tolerancia?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Először is leszögezem, hogy tisztelek minden nézetet, HA ők is tisztelik az én nézetemet.


Nem vagyok keresztény, alapvetően spirituális gondolkodónak vallom magamat. A kereszténységgel később ismerkedtem meg, mint a keleti filozófiával, és az utóbbi alapján alakult ki már gyerekként a világnézetem.


Egységben látom a vallásokat, próbálom a közös tanításokat érzékeltetni, mert Buddha és Jézus tanítását kb. ugyanannak tartom.


De mindig nekemjönnek a keresztények, állandóan cseszegetik, aki nem ért velük egyet. Nem mindenki, ne vegyétek magatokra, de 10-ből 7-en ezt csinálják. Képtelenek elfogadni, hogy valaki nem keresztény, és az se érdekli őket, hogy alapból az erkölcsi értékeik ugyanazok.


Miért nem azt nézik, mi a közös, miért csak a különbségekre figyelnek?


Állandóan el kell szenvedni a provokálásukat, állandóan ócsárolnak (megszállt az ördög, pokolra jutsz). Ők provokálhatnak szabadon, de ha valami olyat szólsz, ami ellentétes a nézetükkel, rád fogják, hogy istenkáromló vagy, stb.


Nem fogadják el, hogy minden próféta értékes. Buddha, Jézus, Mahávira, Zarathusztra, mind értékesek, több lett velük a világ. Hiába tisztelem Jézust ugyanúgy, mint a többi prófétát, cseszegetik, provokálják az én nézetemet. "Buddha semmit nem adott a világnak."


És ha megkérdezed, mi alapján mondják ezt, ha nem is foglalkoztak más filozófiával, az a válasz, hogy "A Biblia kimondja, hogy a miénk az igaz, így nem is kell más."


Miért van ez a szélsőséges nagyképűség, hogy leszólnak mindent, mikor nem is ismerik? Olyan, mintha az óvodában lennék. Nem szólok egy szót se, de már csak ha tudják, hogy máás a filozófiám, belémkötnek.


Még egyszer, tisztelek minden nézetet, ha ők is tisztelik az enyémet. Nem minden keresztény ilyen, kinek nem inge, ne vegye magára.


Arra lennék kíváncsi, szerintetek hogyan lehetne szélesebbkörű toleranciát kicsikarni a részükről, hogy minden nézetben meglássák a hasznosat?



2020. márc. 19. 11:34
1 2 3 4 5
 21/44 A kérdező kommentje:

A Buddhizmus valóban annak köszönhette a hinduk rosszallását, hogy elvetette az isteneknek való áldozat szerepét, és amit említettem (hogy Buddha is Visnu egyik avatárja), egy másik irányzat elmélete.


Buddhától egyszer megkérdezte egy szerzetes, hogy szerinte a világ örökkévaló-e. Erre azt válaszolta, nem vallja azt, hogy örökkévaló. Erre megkérdezte a szezetes, hogy akkor ezek szerint világ nem örökkévaló? Erre is azt válaszolta, hogy nem vallja azt sem, hogy nem örökkévaló. Amikor a szerzetes feltette, hogy akkor a világ örökkévaló is, meg nem is, vagy sem örökkévaló, sem nem örökkévaló, Buddha ezekre is közömbösen válaszolt. Ekkor a szerzetes megkérdezte, van-e egyáltalán valamilyen elmélete a Magasztosnak, mire az azt válaszolta, hogy "A beérkezettnek nem szokása, hogy elméleteket állítson fel, mert megismerte , hogyan jön létre a szenvedés, mi az oka, és hogyan szüntethető meg". [MN 72. Vaccshagotta: Példázat a tűzről]


Ennek okán a Buddhizmusnak nem tisztje a transzcendensre vonatkozó elméletek felállítása, egy bizonyos "amit úgyse tudsz bizonyítani, tökmindegy, hogyan van" gondolkodást vall.


Az, hogy a különféle ágazatok merre haladtak, és mik alakltak ki, más téma.


A Buddhizmus egy gyakorlati életfilozófia. Azért nincs benne istenkép, mert úgyse tudja bizonyítani, akármit mondana is róla.


Buddha azt mondta, ne higgy el semmit, csak érdeklődj és tapasztald meg, és ami használ, azt fogadd be, ami nem, azt tedd félre.


"Belül keressétek a fényt, önmagatokban leljetek menedéket! Vezéreljen az igazság, mint fény a sötétben, mert az lehet csak menedéktek! Magatokban, ne másban higgyetek!"


"Nem könnyű dolog a sok [filozófiai, vallási] rendszerből kiválasztani a helyeset; az egyik ezt választja, a másik azt, a bölcs - egyiket sem."


Egyszer megkérdezte tőle egy szerzetes, hogyan lehet a rengeteg vallási-filozófiai nézetek közül kiválasztani az "igazakat" és felismerni a "hamisakat." Erre ezt felelte:


"Csunda, a sok különböző nézetről, amelyek az egyén létére vonatkozólag vagy a külvilágra vonatkozólag a közvéleményben kialakulnak, amikor ezek a nézetek kialakulnak, és meggyökereznek, és elterjednek, a valóságnak megfelelően fel kell ismerni, és helyesen kell tudni: "Ez nem az enyém, ez nem én vagyok, ez nem az én egyéniségem." Ilyen módon lehet elfordulni ezektől a nézetektől, ilyen módon lehet elvetni ezeket a nézeteket." [MN. 8 (Megtisztulás)]


"Buddha pedig maga sohasem állította, hogy Isten lenne, ma mégis sokan szó szerint istent faragtak belőle. Ez pedig azt jelenti, hogy az ember egyik jellemzője, az imádat Isten iránt, nem tagadható."


Ez igaz. Számos irányzat istent csinált belőle. Ugyanígy ne feledjük el, hogy az Újszövetség-értelmezések között is vannak spirituális ágazatok, akik Jézus tanítását úgy jellemzik, hogy valójában az Istennel való egységet hirdette (minden élőlény Isten szerves része), hasonlóan a Brahman-Atman lélekelmélethez, és szerintük az utóélet emelte Jézust isteni szintre.


"A buddhizmus mégis tagadja egy személyes Isten létezését!"


A Buddhizmus nem tagadja semmilyen isten létezését, egyszerűen nem foglalkozik vele, mert úgyse tudja bizonyítani. Kivétel persze egyes irányzatok, ahol a politeizmust visszahúzták (miután előbb említetted, hogy az embereknek kell valamiféle istenimádat), ez valóigaz.


"A buddhizmus sok alapvető kérdésre nem ad, vagy nem ad pontos, a természettudományokkal egyező választ."


Egyetlen olyan vallási-filozófiai elmélet sem létezik, amely minden (általad alapvetőnek nevezett) kérdésre egyértelmű válasszal tud szolgálni.


Persze nem tudom, mit értesz pontosan "alapvető kérdésként". Vannak dolgok, amiket se a tudomány, se a vallás, se a filozófia nem tud bizonyítani.


A Buddhizmus ezekkel nem foglalkozik. Azzal foglalkozik, amit meg tudsz tapasztalni.


"Jézus a jó cselekvés fontosságáról beszélt, ami elengedhetetlen, Buddha pedig ennek az ellenkezője."


Ez alatt mire gondolsz? Nem tudom, pontosan hogy érted.

2020. márc. 21. 13:23
 22/44 követ62 ***** válasza:
0%

Kedves kérdező.

Csak puffogtatod a fázisokat, de szerintem igazából MÉLYSÉGÉBEN egyiknek sem jársz utána.

A Biblia igazolható, utána járható. Míg az össze többi más vallás szent irata NEM ELLENŐRIZHETŐ.

Le van írva. Tetszik, nem tetszik fogadd el. Na ezen az alapon én nem fogadok el vallási iratnak SEMMIT.


És ide szúrnám be kedvenc pscali idézetem:

"Különféle egymással ellentétes vallásokat látok, következés képen mind hamis, kivéve egyet, amelyik nem az. Mindegyik a maga tekintélyére hivatkozva követeli, hogy higgyek benne, és fenyegeti a hitetleneket. Ezen az alapon tehát nem hiszek bennük. Mert azt akárki mondhatja, akárki kijelentheti, hogy ő próféta. Ám azt látom, hogy a keresztény vallásban beteljesedett jövendölések vannak, ezt pedig egyik sem mondhatjak el magáról."

Pascal: Gondolatok,1669. 693.töredék.


Ja igen tudom, most jön az, hogy azok nem is profeciák, mert utólag lettek be rakva. Bla, Bla, Bla.

Igen! Mind azoknak akik nem járnak utána, akik felületesek, kötözködni akarnak.

De az alázatos, őszinte Biblia kutatóknak igazi megerősítés Isten szavában a BIBLIÁBAN.

2020. márc. 21. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/44 követ62 ***** válasza:
0%

És, hogy mitől több a Biblia, Jézus? Attól, hogy Jézus a harmadik isteni személy (bár tudom, hogy ezt a tanúk nem fogadják el, de ez most mellékes).

Ő adta a törvényt a Sinai hegyen. Ő az aki annyira önzetlen Isten, hogy feládozta önmagát a teremtményeiért, hogy bűnük ellenére, következmény nélkül örök, boldog életet kaphassunk.

Mutass nekem mégegy ilyen önzetlen Istent a sok közül!


Ő maga is ki jelenti "ÉN vagyok az út, az igazság és az élet. SENKI nem mehet az Atyához CSAK ÉN ÁLTALAM!"

Vagy is se a hindu, se a buthista, se a muzulmán, se egyéb más vallású, se egyház, se guru stb. SENKI! CSAK Ő ÁLTALA van üdvösség, őrök élet.

Neked nem kell így? Szíved joga ezt választani, de jó, ha tudsz róla.

Amikor Jézus hamarosan vissza jön Ő sem fogja az Ő világát rád erőltetni, de annak amit választottál nem fogsz örülni.

Mi ugyan idegenek vagyunk, de én maximálisan tiszteletben tartom a választasod. Csak ne gondold, hogy jól választottál. De, ha esetleg a keresztény barátaid nem tolerálnak, erre azt mondom ők csak féltenek, hogy örökre elveszel, mert a rossz irányt választottad.

Ha pedig idegenek akkor tudd, hogy Jézus követőire bízta, hogy mindenkinek el kell mondani azt a lehetőséget, amit csak Ő tud adni.


Viszont azt ne várd, hogy egy keresztény is le cseréli Istenét, Jezust egy egyszerű emberre mint Butha (bár vitathatatlanok az érdemei), kitalált istenekre mint a hinduké, vagy allah. Hogy csak az ismertebbeket soroljam.

2020. márc. 21. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/44 A kérdező kommentje:

Na álljunk meg egy pillanatra, mert a vita kezd veszekedéssé fajulni.


Hallgassa meg mindenki, amit mondok, mert eltértünk a tárgytól.


Én azért írtam ki ezt a kérdést, mert szerettem volna rájönni, hogyan tudom a keresztény ismerőseimnek megmutatni, hogy mindenki vallási-filozófiai nézete tartalmaz közös elemeket, hogy mindenki testvére mindenkinek, és hogy ne ítéljük el egymást azonnal.


Lehet, hogy nem pontosan fogalmaztam meg a kérdést, nézzétek el.


Arra kerestem megoldást, hogy voltak barátaink, akik a semmiből vallásosak lettek, és eltávolodtak tőlünk, mondván, hogy "a sötétség és a Krisztusi fény nem egyeztethető össze". Kialakultak a baráti körünkben vallási ellentétek úgy, hogy egyre gyakrabban provokáltak, kinéztek minket (az ördög veled van, pokolra kerülsz, stb).


Szétszedte a vallás a barátságot, és ezt akartam helyreállítani.


Minden álló nap azért küzdök, hogy összebékítsem a nézetileg különálló embereket. Igen, összemosom a vallásokat, akár tetszik valakinek, akár nem, mert beleuntam az ellentétekbe.


Egyedüli célom, hogy ne legyen a szemünkben a másik kisebb csak azért, mert máshogy gondolkodik.


Felebaráti szeretet, ellenség szeretete, békesség, szeretet mindörökké.


Még ezen a fórumon is erről prédikálok, mégis csak a veszekedések mennek itt is.


Azért írtam ki ezt a kérdést, hogy összebékítsem a máshogy gondolkodókat. Mi lett az eredménye? Még arra se vagyunk képesek, hogy itt békésen tárgyaljunk, mert egyből összeveszik mindenki.


Én mondhatok akármit.


Hiába mondom, hogy Jézust ugyanúgy tisztelem, mint másokat, leszóltok érte.


Ha azt mondom, hogy végső soron minden nézet a szeretetet, a békét képviseli, lehurrogtok érte mondván, hogy nem moshatom össze a vallásokat.


Meg lehet nézni, hogy néz ki a társadalom, ha nem hangsúlyozzuk ki a vallások közös elemeit.


Ez a célom, a béke és megértés.

2020. márc. 21. 18:40
 25/44 A kérdező kommentje:

Hiába okoskodunk szent iratokból, csak eltávolodnak egymástól az emberek. A szívünkre kell hallgatni, az érzelmeinket kell figyelni, mert ezek mindenkiben ugyanazt mondják.


Aki a lelkére figyel, az ki tudja dobni magából az ellentéteket.

2020. márc. 21. 18:46
 26/44 követ62 ***** válasza:
0%

Becs szó én nem haragszom senkire! Így nem is kell megbékíteni.

Nagyon igyekszem, hogy ne használjak olyan szavakat melyek bántóak.

De nem fogom az igazságot elhallgatni.


Az nem helyes, ha egyik ember lenézi a másikat, de a vallásokat nem lehet összemosni. Mert az egyik igazságot képvisel a másik hazugságot. A Biblia Istene az igazság, minden más hazugság.

Az Ószövetség a legjobb példa erre. A zsidók állandóan össze mosták az igaz vallást a hamisakkal és Isten egyszer csak nem tűrhette tovább. Ezért kapták a 70 éves babiloni fogságot.

De itt már nem az lesz, hogy valakik fogságra mennek-e, vagy nem. Hanem örök élet, vagy végleges megsemmisülés. Azt hiszem itt nagyobb a tét.


Szeretet és szeretet között különbség van. Az a szeretet amivel a vallásokat akarják össze tartani egy szimpla emberi szeretet.

De Isten az agapé szeretetet szeretne látni bennünk (szeretlek, mert csak és az életem adnám érted, meg akkor is, ha az ellenségem vagy, akkor is, ha terrorista vagy, esetleg Hitler). Jézus MINDENKIÉRT meghalt!


Jézus mivel maga a TEREMTŐ ISTEN nem lehet úgy tekinteni rá, mint bármely más vallás képviselőjére. NEM EGYENRANGÚ velük!

Nem elég szimplán tisztelni, hanem követni kell.

Aki nem ezt teszi ugrott az üdvösség. Természetesen csak azoknak akinek módjuk van utána járni az Igazságnak, de nem teszik, vagy elutasítják. Mindenki más a megismert világossága alapján lesz számonkérve.

Mit nem lehet ebből érteni?

Aki egyszer ezt megérti, azt is megérti, hogy mindaz amit ezzel kapcsolatban le írunk a mentő szeretet kategóriája és nem támadás.

2020. márc. 21. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/44 Anahystor ***** válasza:
78%

"... A Biblia Istene az igazság, minden más hazugság."


Hehe...

Aztán ezt mi igazolja? Az, hogy a Bibliában a szájába adták ezt a szöveget???


"Jézus mivel maga a TEREMTŐ ISTEN nem lehet úgy tekinteni rá, mint bármely más vallás képviselőjére."


Akkor a kereszten meghalt a TEREMTŐ ISTEN? Ne má...



"Ő maga is ki jelenti "ÉN vagyok az út, az igazság és az élet. SENKI nem mehet az Atyához CSAK ÉN ÁLTALAM!""


Ezt akár én is kijelenthetem.


FIGYELJ!


Én vagyok az egyetlen isten, az összes többi hamis.

Térj meg eltévedt lélek és csak bennem higgy!

Mint isten a szavam természetesen csakis igaz lehet, azaz a kijelentésem egyben igazolást is nyert ezáltal.


Kedves Híveim!

Megadom majd, hogy az 1%-okat hova utaljátok!

Ha nem így tesztek elnyel titeket az örök sötétség és ott fogtok az időtlen idő végéig bolyongani.

2020. márc. 21. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/44 A kérdező kommentje:

"Mert az egyik igazságot képvisel a másik hazugságot. A Biblia Istene az igazság, minden más hazugság."


Ez a mondat csaknem az emberiség történelmének 70%-át összefoglalja.


Az emberek úgy gondolják, létezik egy objektív igazság, egy kollektív valóság, és ezt kell megkeresni, méghozzá azáltal, hogy az egyik vallás képviseli ezt, és az iránt kell elköteleződni.


követ62, én tisztelem a nézeteidet, de ha erről a témáról beszélünk, meg kell tenni bizonyos alap lépéseket.


Először is midnenkinek (a vita idejére) el kell tudni vonatkoztatnia az általa képviselt nézettől. Persze ez nem könnyű, de így nincs értelme ennek a vitának.


"Mert az egyik igazságot képvisel a másik hazugságot. A Biblia Istene az igazság, minden más hazugság."


Te azt mondod, hogy a kereszténység az igazság, Jézusnál az igazság, a ti szent irataitokban az igazság.


Ezzel csak az a probléma, hogy a másik többmillió vallás is pontosan ugyanezt állítja magáról. :/


Én egyikhez sem tartozom, max többé-kevésbé támogatok néhányat, de tudni kell kollektíven, társadalmi szinten látni a világot.


Ha bemegyek egy boltba és megkérdezem, hogy hol kapható a legjobb paradicsom, a boltos nyilván nem mondja, hogy "hát, az enyém nem a legjobb, menj inkább a kistesco-ba, ott az igazi", hanem a sajátját akarja eladni.


Ugyanez minden vallással.


Az itt lefolytatott érvelés során beleestünk ugyanabba a csapdába, ami miatt egy-két barátunk hirtelen kereszténnyé válásával szétmentek a baráti köreink.


Megláttam újra, hogy nem érdemes ilyenekről beszélni, mert senki nem tud elvonatkoztatni a nézeteitől, erőltetik a saját igazukat.


A kérdés elején azt mondtam, hogy "Sziasztok. Először is leszögezem, hogy tisztelek minden nézetet, HA ők is tisztelik az én nézetemet."


Ezt volt, aki kigúnyolta, de tényleg így vagyok. Ha valaki a másikkal szemben kijelenti, hogy "Csak ne gondold, hogy jól választottál. De, ha esetleg a keresztény barátaid nem tolerálnak, erre azt mondom ők csak féltenek, hogy örökre elveszel, mert a rossz irányt választottad.", ott a beszélgetésnek elveszik az értelme.


Összevetve a válaszokat, kevés értelme volt kiírni ezt a kérdést. Ebből is csak hasztalan konfliktusok keletkeztek.

2020. márc. 21. 21:20
 29/44 követ62 ***** válasza:
0%

Beszelhetünk erről napokig, ha nem jársz utána nem jutunk 5-ről a 6-ra.

Mint már írtam a Biblia leellenőrízhető a többi szent könyvvel, vagy legendával ellentetben.


Az, hogy kinek van igaza, melyik vallásnak, vagy írásainak hamarosan úgy is kiderül, amikor Jézus vissza jön. Addig pedig kutatni kell az igazság után.

Sok sikert!

2020. márc. 21. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/44 Demion ***** válasza:
88%

"Mint már írtam a Biblia leellenőrízhető a többi szent könyvvel, vagy legendával ellentetben."


Miként ellenőrzöd le, hogy Jézus isten volt? Hát hogy feltámadt? A csodáit? A tanítványok csodáit?

2020. márc. 21. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!