Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Isten miért nem tessz próbára...

Isten miért nem tessz próbára egyes embereket?

Figyelt kérdés
Szokták mondani, hogy aki beteg lesz azt próbára teszi Isten, azért lett beteg, illetve egyéb teológiai magyarázatok vannak ennek... de akkor nézzük a másik oldalt... Miért nem tessz egyes embereket próbára és boldogan él, gazdaságban stb és gyors halállal meghal, nem szenved... miért élt így, Ha Isten jó miért válogat?
2021. jan. 7. 15:31
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%

Amit te cinizmusnak véltél az a tények előbbre helyezése minden máshoz képest. A továbbiakkal sem bántottál meg, mert valójában soha életemben nem voltam vallásos, emiatt soha nem is kerestem válaszokat általam nem hitt istenekben. Tehát nem valamiféle homályos csalódás vezet, ezt az légből kapott érvet a hívők kevésbé tehetséges része szokta az arcába vágni annak, akinek nem képesek őszintén és korrektül válaszolni. Hosszú, de érveket mellőző válaszod is erre utalhat. Ez csak egy érzés, személyes vélemény, nem akarlak megbántani.


A Bibliát (is) személyes érdeklődésből olvastam el. Tőled eltérően én pont emiatt nem csodálkozom rá folyton az újabb és újabb mélységekre. Annál furcsább, hogy eddig nem találtál egymásnak ellentmondó részeket, vagy hogy az eddig fellelteket úgy véled, hogy csak kontextusukból ragadták ki.


Ha beszéled az angol nyelvet, egy egyszerű google kereséssel találhatsz számos példát. Például (forrás: Hungarian New Translation):


Példabeszédek 26:4-5

"4 Ne felelj az ostobának a bolondságához illően, mert magad is hasonló leszel hozzá!

5 Felelj meg az ostobának a bolondságához illően, hogy ne tarthassa magát bölcsnek."


Másik:


Példabeszédek 24:17

"17 Ha elesik ellenséged, ne örülj, és ha elbukik, ne vigadjon a szíved"


Zsoltárok 58:11

"11 Örül az igaz, ha látja a megtorlást, lába a bűnösök vérében fürdik."


Másik:


2 Mózes 20:5

"5 Ne imádd és ne tiszteld azokat, mert én, az Úr, a te Istened, féltőn szerető Isten vagyok! Megbüntetem az atyák bűnéért a fiakat is harmad- és negyedízig, ha gyűlölnek engem."


Zsoltárok 145:9

"9 Jó az ÚR mindenkihez, irgalmas minden teremtményéhez."


Nem írok többet, aki kicsit is jártasabb a Biblia világában pontosan tudja miről beszélek. A hiba a Biblián van. Ha te másként tudod, személyeskedés helyett próbálkozz konkrétumokkal és érvekkel meggyőzni.

2021. jan. 10. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
0%

Sajnos nem beszélek felsőfokon angolul, de szoktam használni angol fordításokat és több magyart is, pont a jobb megértés miatt.

Valszínűleg nem én leszek, aki meggyőző érveket fog felsorakoztatni , amitől te rögtön "megvilágosodsz" , nem gondolom, hogy erre meglennének a épességeim.

Viszont érdekes, hogy te ugyanazt teszed, mint a @6-os, aki használ egy idézetet valamire, amire az nem vonatkozott.

Nézd, ezt az írészszöveg-párost állítod szembe többek közt, mint egymásnak ellentmondókat:

Példabeszédek 24:17 VS Zsoltárok 58:11

Csakhogy ezek nem ugyanarról szólnak.

Míg a Példabeszédekben arra int, hogy ne legyél kárörvendő és ne örülj annak, ha az ellenséged pórul jár, a Zsoltárok 58:11 arról biztosít, hogy Isten látja az igazságos emberek életét, és ők majd megkapjákl ma jutalmukat, mivel isten itélkezik majd a füld felett.

És itt most pont arra lenne szükség, hogy ne csak a Károly fordítást vedd alapul, ami elég "brutálisan" adja vissza ezt a verset, hanem mondjuk nézd meg az American Standard Versiont "So that men shall say, Verily there is a reward for the righteous: Verily there is a GOD that judgeth in the earth."

Szó szerint: "az emberek majd ezt mondják: Az igazságosak biztosan elnywerik a jutalmukat! Bizony van Isten, aki ítél a földön"

És ez nincs ellentmondásban a Példabeszédekkel, mert ettől még nem leszel kárörvendő, csak kapsz egy biztosítékot, hgy igenis "megéri" igazságosnak lenni még akor, is, ha pillanatnyiloag úgy tűnik, hogy a gonoszoknak jobban megy a soruk, mert Isten majd igazságot szolgáltat.


Tehát, ha ezt a két idézetet hasonlítod össze, akkor almát hasonlítasz körtéhez.

Továbbra is fenntartom, hogy ha ellentmondást vél valaki felfedezni a Bibliában, akkor nem jól áll a kérdéshez.

2021. jan. 10. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

A példáim közül egyet kiragadtál és azt hiszed, hogy ezzel megoldottad a problémát. A példák közt még csak nem is soroltam fel ahol két passzus más számokkal írja le ugyanazon eseményeket (életkor, dátum, stb).


Rossz haszontalanul ismételnem önmagam, de átugrottál felette: nem csak én állítom, hogy rengeteg ellentmondás található a Bibliában, hanem a vallásos bibliakutatók is erre a következtetésre jutottak. Ők nem csak angolból jobbak mindkettőnknél, hanem a holt nyelveket és azok használatában is elismerten jártasak.


Ez nem szópárbaj közted és köztem, nem velem vitatkozol, hanem velük, akik évtizedeket töltöttek a téma megismerésével, kutatásával, munkájukat az előttük élő szakemberek kutatásaira alapozták.


Részemről nem kívánom ezt a témát tovább dagasztani veled szemben, de ha a kérdező eredeti kérdésével kapcsolatos érved lenne, ahhoz szívesen hozzászólok, amennyiben plusz információt tudok hozzátenni.

2021. jan. 10. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
0%

Nem állt szándékomban vitatkozni sem veled, sem a "vallásos bibliakutatókkal" , a Kérdező eredeti kérdésére pedig az előző oldalon leírtam a válaszomat , úgyogy akkor maradjunk ennyiben.

Igen, kiválasztottam egyet az idézet-párok közül, mindre ezen a felületen nincs lehetőség válaszolni, de ha meg is próbálnám, te nyilván hoznál fel továbbiakat. Aki akar, az nyilván talál csomót a kákán is. Jézusnak is alig néhányan hittek amikor a földön élt- miért lenne ez ma másképp?

2021. jan. 11. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Nem tudhatod senkiről, hogy mennyit szenved életében vagy korábban min ment keresztül, esetleg élete végén min fog keresztülmenni, szóval fölösleges ítélkezni. Nekem a nagymamám egy nagyon jó ember volt, mégis hónapokig küzdött rákkal és ebben halt meg. Más meg úgy gondolom kevésbé jó, aztán meghal álmában, szépen, komolyabb szenvedés nélkül. Lehet mondani, hogy nem igazságos, de annyi mindent nem tudunk egy emberről.

A keresztény teológia szerint a szenvedés nem Isten büntetése azért, mert "rosszak voltunk" vagy a "szüleink bűnt követtek el". Ez alapvetően a zsidó/ószövetségi gondolkodás.

És nem feltétlen "próba" a szenvedés. Inkább az, ami által Krisztushoz leszünk hasonlóvá, aki maga a "fájdalmak férfija". Babits Mihály szépen fogalmazza meg a Psychoanalysis Christiana című versében:

"Szenvedni annyi, mint diadalt aratni:

Óh hány éles vasnak kell rajtunk faragni,

míg méltók nem leszünk, hogy az Ég királya

beállítson majdan szobros csarnokába."

De alapvetően én vigyáznék ezzel, hogy a boldogság és gazdagság mögött csak pozitívat látunk és az biztosan nem szenved. Arról nem is beszélve, hogy nem csak testi szenvedések, betegségek vannak.

2021. jan. 12. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Csak meghal neki is valakije valamikor...
2021. jan. 13. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim válasza:
Szerintem Isten minden hívő embert próbára tesz előbb vagy utóbb. Mindenkinek más számít megpróbáltatásnak. Biztos vagyok benne, hogy a gazdag embereknek is vannak nehéz időszakaik az életükben. A megpróbáltatások a javunkat szolgálják. Legtöbbször azért hagyja Isten hogy pl valaki beteg legyen, mert közelebb szeretne kerülni hozzá. Ezzel kényszeríti őket imádságra, mert egészségesen elhanyagolná.
2021. jan. 13. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
#17: Tehát akkor minél rosszabb, annál jobb?
2021. jan. 14. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
#17: Ezzel csak az a gond, hogy a szenvedés nem viszi feltétlenül közelebb Istenhez az embert, és nem eredményez mindig imádságosabb életet, nemesebb lelket. Egy olyan pozitív hatás kellene, ami automatikusan teljesül, és amiért megéri kockáztatni, hogy az ember inkább Istent vádolva elfordul tőle.
2021. jan. 14. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Kényszerből imádkozni nem túl előnyös...
2021. jan. 15. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!