Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vallások miért misztifikáljá...

A vallások miért misztifikálják túl a szexualitást?

Figyelt kérdés

Szerintem ez tulajdonképpen egy normális testi szükséglet, amit az ember addig kell gyakoroljon, amíg az egészsége lehetővé teszi.

Nyilván kellő komolysággal kell a kérdéshez hozzáállni, vagyis védekezni nem kívánt terhesség vagy némi betegség ellen és a másik embernek nem okozni lelki sérülést.

Viszont ha ezek megvannak, akkor miért kell úgy beállítani, hogy bűnös és alpári dolog? Az ember saját testének felfedezése nagyon is hasznos dolog tud lenni, ha másnak is tud örömet szerezni, az meg még jobb.

Lehet persze arra fogni, hogy ez alacsonyabb rendű, állatias ösztön az emberben, de mégis nagyon nagy energiát jelent és nem értem miért van szükség nagy elméletekre, hogy ezt becsomaguljuk valamilyen szofisztikáltabb dologba.



2021. szept. 3. 12:18
 1/9 anonim ***** válasza:
87%

Azért, mert ez egy felülmúlhatatlan lehetőség arra, hogy hatalmat szerezzen feletted.

Ennél nagyobb hatalmat csak az adna, ha az ételt-italt csak az ő kezéből fogadhatnád el (a római birodalomban volt ilyen büntetés), vagy esetleg az alvás, vagy a levegő megvonása.

2021. szept. 3. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%

Mert többről van szó, mint puszta szükségletről.


A szexualitásnak van funkciója, ez pedig azt jelenti, hogy nem alkalmazható akárhogy mindennemű következmény nélkül. És ez alatt nem csak a fajfenntartásra gondolok.


Azt írod: „Nyilván kellő komolysággal kell a kérdéshez hozzáállni, vagyis védekezni nem kívánt terhesség vagy némi betegség ellen és a másik embernek nem okozni lelki sérülést.”


De azt meg tudod magyarázni, hogy ezek miért is fontosak? Nem vitatom az állítást, csak szerintem egyáltalán nem magától értetődő. Mert éppen abban leljük meeg, hogy a vallásoknak miért fontos a szexualitás témája, hogyha megértjük, mi miért akarjuk szabályozni azzal, hogy olyanokat mondunk, hogy "ne okozzunk lelki sérülést", hisz az is egy szabály. Mert a nem kívánt terhesség, a nemi betegségektől elkerülés, és másoknak sérülés okozása feltételez egy értékrendet, aminek való alávetettségben van ezeknek a kitételeknek értelme.


A történelem során például sokszor a harcosoknak, katonáknak parancsba volt adva a legyőzött fél asszonyainak megerőszakolása. Nem régen, ez még a XX. században is így volt (Szovjetunió, délszláv háború), és biztos vagyok benne, hogy még ma is van ilyen, és nem kell hozzá a harmadik világba menni. Eltekintve a gyakorlat gyalázatos mivoltától, vajon miért volt ez ennyire fontos, hogy parancsba kell adni (és alapból a katonáknak sem feltétlen van kedve hozzá, és nem is feltétlenül élvezik)?


Azért, mert a szexualitás többről szól, mint puszta örömszerzésről, és többről, mint fajfenntartásról. A nemi erőszakok túlnyomó többsége nem szól egyikről sem, hanem elsősorban a hatalom érvényesítéséről, kinyilvánításáról. Amikor a szovjet katonák a megszállás során magyar nőket erőszakoltak, nem azért tették, mert kanosak voltak, vagy mert gyereket akartak. Azért tették, hogy megtörjék egy nemzet lelkét. Éz pontosan ugyanaz a művelet, mint a nemzeti jelképek lerombolása, a szentélyek kifosztása és meggyalázása (nem feltétlen vallási szentélyek, lehet az éppen a királyi palota vagy a parlament is, bármi olyan hely, amiből egy nép az identitását meríti). Egy erőszaktevőnek is ez a szándéka az áldozattal, megtörni a lelkét, érezni a fölényét.


A szexualitás a valóság egyik legáthatóbb, legmegragadhatóbb mintázata, ezért az, hogy hogyan viszonyulunk a tényleges szexualitáshoz, alapvetően határozza meg, hogy mit gondolunk a valóságról, és mit tekintünk értéknek.

2021. szept. 3. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#2

Nyilván a saját lelkiismeretem alapján fogalmaztam meg a fenti állítást. Én teljesen elfogadom, hogy félre tud csúszni ez sok ember fejében, de azért a házasságon kívüli szex elutasítása és a nemi erőszak legitimizálása közt szerintem van még pár átmenet. Ezek szélsőséges esetek.

Itt az a kérdés szerintem, hogy miért kell ennyire metafizikai jelentést is adni a szexnek, mikor az érzékiség nagyon is konkrét dolog és minden ember érti, az is aki nem mélyül el a teológiában.

2021. szept. 3. 13:38
 4/9 anonim ***** válasza:
79%

„de azért a házasságon kívüli szex elutasítása és a nemi erőszak legitimizálása közt szerintem van még pár átmenet. Ezek szélsőséges esetek.”


Nem is vitatom, csak arra próbáltam rámutatni, hogy akárhol is helyezzük el amgunkat ezen a skálán, annak messzeható következményei lesznek akár történelmi távlatokban, és nem marad meg minden a hálószobán belül.


„Itt az a kérdés szerintem, hogy miért kell ennyire metafizikai jelentést is adni a szexnek, mikor az érzékiség nagyon is konkrét dolog és minden ember érti, az is aki nem mélyül el a teológiában.”


Hát pont azért. A metafizika nem az éteri szférákról és elvont absztrakciókról szól, hanem a valóság szövedékéről, ami túlmutat puszta anyagi összefüggéseken (ami a fizikai fennhatósága). A szexualitásnak pedig nagyon tisztán megnyilvánuló módon van egyaránt anyagi, lelki, és szellemi vonatkozásai is, hisz az egyik ilyen vonatkozás éppen az új ember megszületése. De ugyanúgy a szexualitásban megélt extázis is egyfajta érintkezés a transzcendenssel (és nem mindegy, hogy annak melyik részével).

2021. szept. 3. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
39%

Muszlimként nem is igazán értem a kérdésedet... Érzésem szerint az Iszlám egyáltalán NEM misztifikálja túl a szexualitást.


Igen, a házasság keretei közé helyezi, tehát a házasságon kívüli szexuális kapcsolat szigorúan tilos. Ugyanakkor az Iszlám szerint egyéb nem szexuális kontaktusok is limitáltak a két nem között a házasságig.


Nincs ebben semmi "misztifikáció", egyszerűen a jó erkölcsök megőrzése érdekében történik mindez.

A Kegyelmes Allah tisztában van azzal, hogy az embereknek természetes testi-lelki szükséglete a szexualitás. Nincs ebben semmi bűnös dolog, van 1-2 dolog ami haram az Iszlámban például az anális szex.


"Viszont ha ezek megvannak, akkor miért kell úgy beállítani, hogy bűnös és alpári dolog? Az ember saját testének felfedezése nagyon is hasznos dolog tud lenni, ha másnak is tud örömet szerezni, az meg még jobb."


Az Iszlám szerint a házasélet egyenesen istenszolgálat is lehet ! És vannak fohászok amiket kifejezetten házasélet előtt érdemes elmondani.


Abdullah

2021. szept. 3. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
31%

"A böjt éjszakáján megengedtetett nektek az, hogy közösüljetek asszonyaitokkal.

Olyanok ők számotokra, mint a ruházat, és ti is olyanok vagytok az ő számukra.

Allah tudja, hogy becsaptátok magatokat, [Allah azonban] kiengesztelődött irántatok, és megbocsátott nektek.

Mostantól éljetek hát velük házaséletet, és vágyakozzatok azután, amit Allah előírt számotokra...."


Korán 2. Szúra 187. részlet.


Abdullah

2021. szept. 3. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
66%

Talán azért, mert a nagy ókorban, amikor a vallásokat kitalálták, nem volt fogamzásgátlás.


A papok pedig a tudatlan, babonás népet úgy tartották kordában, hogy kitalálák azt, hogy isteni rendelkezés a házasság után kefélés. Ha ezelőtt csinálod, akkor bűnt követsz el.

2021. szept. 3. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
50%

A vallások nem misztifikálják túl.

A fennálló keresztény egyházakban némileg tabu, vagy kényes téma.

Úgy álltalában pedig minden ósi tanítás felismerte - szemben 1-es hozzászólóval - hogy a sexualitás az ÖNMAGAD feletti hatalom egyik kulcskérdése. A vallások misztikája pedig mindig is az Emberi teljességet (übermensch) célozza. Azaz önmagunk leküzdése, túlhaladása, hogy teljes potenciálunkat a létezés megfelelő részeibe irányíthassuk.

A szex az emberi teremtő képesség közvetlen, fizikai megnyilvánulása lenne... Istenhez hasonlóan (képmására) életet teremthetünk. Ez óriási energiákról szól, amiket másra is fordíthatnánk. Önmagáért az aktusért, cél nélkül kisütni a testi mivoltunkból magas áron töltődő értékes tehetséget, tékozlás!

Nem a szex az. Ahogy fentebb írták, az EGYesülés aktusa, az EGY Isten (nem keverendő a judeo monoteizmussal) felé tett lépés lehet. De ezt a testiséggel keverni és azonosítani épp a széthadadás, az Egységből kiesés felé mozdít.

2021. szept. 4. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
97%
Amikor a vallások keletkeztek, még nem voltak hatékony fogamzásgátlási módszerek és apasági teszt. Ezért.
2021. szept. 4. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!