Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Biblia hol írja, hogy Isten...

Demion kérdése:

A Biblia hol írja, hogy Isten tiszteletben tartja a szabad akaratot?

Figyelt kérdés

A hívők mindig a szabad akaratra hivatkoznak, ha azt kérdezik tőlük, Isten miért engedi gonosz embereknek, hogy kegyetlenkedjenek másokkal.


https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr..


A fenti linkelt kérdésnél viszont többen is rámutattak, hogy sok bibliai történet szerint (pl. Jónás esete) Isten nem tartja tiszteletben az ember szabad akaratát, hanem rákényszeríti a sajátját.


Akkor mégis hogyan született az az elmélet, hogy Isten tiszteli a szabad akaratot? Hol van ez a Bibliában?



2021. dec. 27. 11:54
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
13%

Igazából ezt csak 2 dologra mondják:

- miért követhet el bűnt az ember?

- miért követhet el bűnt a sátán?

...tehát lényegében: miért nem tökéletes a világunk?


Isten amúgy tényleg nem tiszteli a szabad akaratot, ez látszik is mindenhol a Bibliából. Egész népeket gyilkoltat le például, válogatás nélkül.

2021. dec. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
57%

Ezt nem a Biblia mondja, hanem az emberi tapasztalat.

Két verzió van:

1. vagy van Isten és tiszteletben tartja a szabad akaratot (különben megakadályozná, hogy a szomszédot fejbeverjem egy baltával).

2. vagy nincs Isten és akkor eleve nincs olyan hatalom, ami korlátozná az embert a szabad cselekvésében.

Persze, a szabad akarat a cselekvésre vonatkozik és annak morális indítékára. Ezért írtam a baltás példát, mert ez egy morális döntés. Ha fejbevágom vele a szomszédot az morálisan rossz. Ha úgy döntök, hogy mégsem vágom fejbe, az morálisan jó. Megtehetem, hogy a rosszat választom, Isten nem fog közbeavatkozni.

Tehát morális értelemben van akaratszabadság. Szegény vak hiába akar látni, nem fog. Tehát akaratunk más téren korlátozott.

2021. dec. 27. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
82%
Azért nem írja a Biblia, mert a szabad akaratról való diskurzus csak Szent Ágostonnal került be a kereszténységbe, amikor a pelagiánusokkal vitatkozott. Később feléledt ez a vita a reformáció során is, ld. Erasmus és Luther vitáját vagy Kálvin értekezését erről.
2021. dec. 27. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 BGB ***** válasza:
45%

A kérdező által linkelt topik egyes hozzászólásaiban fellelhető a tipikus példája szabad akarat kifejezés teljes félreértésének. A szabad akarat ugyanis nem azt jelenti, hogy mindenki azt csinál, amit akar következmények nélkül és ezt Istennek tiszteletben kell tartania, hanem pont az ellenkezőjét.


A szabad akarat azt fejezi ki, hogy az ember nem egy Isten által dróton rángatott lény, hanem önálló akarattal bíró önálló döntéseket meghozni képes személy és megadatott neki, hogy még Isten parancsolataitól is eltérjen. Éppen ezért tetteinek, döntéseinek következményeit vállalnia kell felelősségre vonható és büntethető.


Egy állat nem tud eltérni Isten által beleírt ösztönöktől, nem tud úgy dönteni, hogy öngyilkos lesz vagy megöli fajtársát ha nincs az ösztönébe. Egy rókát nem lehet morálisan elítélni mert ellopja a tyúkot egy embert igen ha ellopja embertársa cuccait.


A szabad akarat kifejezés egyébként nem szerepel a Bibliában ezért talán nem is túl szerencsés a használata ez egy később alkotott műszó a Bibliában az szerepel, hogy az ember különbséget tud tenni jó és rossz között /míg mondjuk egy állat nem/ teheát tetteiért morális felelősséggel tartozik.

1Móz 3:22 És monda az Úr Isten: Íme az ember olyanná lett, mint mi közülünk egy, jót és gonoszt tudván.

2021. dec. 28. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
58%
Akkor ha nem engedné a szabad akaratot, mindenki egységesen imádná. Nem volna olyan szar, és gonosz a világ, nem?
2021. dec. 28. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
37%
Nem akkor egy robot lennél és nem létezne se gonoszság se boldogság.
2021. dec. 28. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:

"A szabad akarat azt fejezi ki, hogy az ember nem egy Isten által dróton rángatott lény, hanem önálló akarattal bíró önálló döntéseket meghozni képes személy és megadatott neki, hogy még Isten parancsolataitól is eltérjen."


Amikor Jónás megpróbált eltérni Isten parancsaitól, Isten addig cseszegette, amíg nem engedelmeskedett neki. Erre mondhatjuk, hogy a szabad akarat tiszteletben tartása? Ha igen, akkor Isten miért nem cseszegette ugyanígy Sztálint is, hogy ne gyilkolja halomra az embereket.

2021. dec. 28. 12:30
 8/28 tgt ***** válasza:
31%
Kérdező: A másik kérdésednél erre válaszoltam. Jónás története pont a szabad akaratot bizonyítja.
2021. dec. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 tgt ***** válasza:
2021. dec. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 BGB ***** válasza:
25%

#5

"Akkor ha nem engedné a szabad akaratot, mindenki egységesen imádná. Nem volna olyan szar, és gonosz a világ, nem?"


Ez igaz.

Csak Isten célja, hogy az embernek legyen szabad akarata és szabad akaratából "imádja" ne kényszerből.


Szabad akarat nélkül nem tudná Isten nekünk adni az alkotás örömét, nem mondhatnánk el, hogy valamit mi hoztunk létre, mi tettünk valami jót, mi érdemünk, hogy vigyáztunk felneveltünk pld egy kisgyermeket stb. Nem emberek lennénk csak Isten által megírt programot mechanikusan végrehajtó gépek mintahogy azt 6-os hozzászóló is írta.

Ezért van engedélyezve a mostani világban szabadakaratból fakadó bűn jelenléte, hogy lássuk kipróbáljuk milyen szörnyű következményei vannak, ha eltérünk Isten tanácsaitól.


Azért kell eltöltenünk itt néhány évtizedet, hogy tanuljunk. Tanuljuk meg a szabad akaratot például jól használni. Mert a szabad akarat óriási plusz is és a szabad akarattal rendelkező azt jól használó Ember Istennel összefogva hatalmas dolgokat tud majd véghez vinni a következő immáron idő nélküli világban.

2021. dec. 29. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!