Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Megülhet egy erőteljesen,...

Megülhet egy erőteljesen, antiteista, vallásellenes vallási ünnepeket? Megtölthetek vallási eredetű szokásokat világi töltettel?

Figyelt kérdés

A családom nagyrészt keresztény (főként katolikus, apai ágon vannak reformátusok és katolikusról áttért ortodoxok is, mert nem magyarországi magyar származásúak), a nagybátyám lányának a férje és családja pedig muszlim vallású, mivel ő török, a gyerekük pedig félig magyar, félig török. A családban teljesen alap, hogy eljárunk éjféli misére karácsonykor, állítunk kis Betlehemet a karácsonyfa alá, elmegyünk a húsvéti vigíliára, megszenteltetjük vízkeresztkor a házat, gyertyaszentelőkor bontjuk el a karácsonyfát, nagypéntekkor és szenteste nem eszünk húst stb. Illetve, megtartjuk a muszlim ünnepeket (áldozati ünnep, a ramadán megtörésének ünnepe, Mohamed születésnapja stb.) a nagybátyáméknál. Amikor Törökországban voltunk meg is látogattunk egy mecsetet ebből, de csak, mint családi esemény, amikor is együtt vagyunk. Fiatal vagyok, a családban csak kisgyerekek, meg nálam idősebbek vannak.


Nos. Szeretném tisztázni: engem abszolút hidegen hagy, mind a Jézus, mind a Mohamed, mind Buddha, mind az összes többi. A vallás csak kárt okozott eddig a történelemben. Hihetetlenül ellenzem az összeset. Sokszor úgy érzem, hogy a 6 éves kisgyerekek is kiröhögnék a híveket, ha nem nevelnék beléjük, hogy ők is higgyék el. Én nyíltan vállalom, hogy nem ateista, hanem antiteista és liberális vagyok. Erdélyi Ágoston jól leírja a véleményem sokszor. Ellenzem a vallásokat, jobb lenne a világ nélkülük, tudom, hogy biztosan nem létezik semmiféle természetfeletti erő és ideje lenne már meghaladni minden ilyen gyerekes cuccot, egyedül történelmi témaként tudnám elképzelni a vizsgálatukat. Nekem saját hitem van, a saját utam járom. Én az elfogadásban, a szabadságban és a szeretetben hiszek, nem holmi természetfelettiekben, meg istenekben. Jézus, Mohamed, Buddha, Mózes ugyanúgy, ha léteztek (mert lehet, hogy csak a képzelet szüleményei), mind vagy csalók voltak vagy egyszerűen meg tudták szólítani a sok műveletlent, ezért kezdték el őket ennyire nyomni.


Viszont szeretem az ünnepeket és a hozzájuk kötődő szokásokat. Az ünnepi misének, asztali áldásnak ünnepekkor, az ünnepeknek a szememben semmi köze nincs a valláshoz. Misére azért járok, mert ez egy nagyon jó családi program, a karácsony a szeretet, a tél ünnepe, a húsvét a nyuszi ünnepe, a tavasz ünnepe, a termékenység ünnepe, az áldozati ünnep önzetlenség és az elhivatottság ünnepe, a ramadán megtörése hasonló a szememben, mint a karácsony, a pünkösd a nyár kezdete, nagypénteken hagyományból nem eszek húst, illetve felkészülök a jókora zabálásra, ami utána lesz, Valentin-napkor pedig a csajom ünneplem, ő meg engem, este dugunk is, farsangkor pedig a tél végének örvendezem, nem pedig görög istenek születésnapjának. Szerintem ezekhez nem kell semmiféle vallás, sőt még csak tisztelnem sem kell konkrétan a vallást. Ennek ellenére mind a muszlim, mind a keresztény, mind a más vallású irányból is érnek kritikák, hogy mégis minek ünneplem.


Jogom van ünnepelni ezeket, mint családi ünnepek? Miért kell ezekbe a vallást belevinni? Mind teljesen jól működnek vallás nélkül. A világ is remekül működne nélküle.



2022. jan. 9. 02:31
1 2 3
 1/23 A kérdező kommentje:
ezek nekem pont ugyanolyanok mint az anyák napja, a gyereknap, meg az újév-szilveszter. full világi és ateista ünnep mind.
2022. jan. 9. 02:35
 2/23 A kérdező kommentje:
a házszentelés számomra azt szimbolizálja, hogy lemossuk az óév rosszaságait a házról szimbolikusan és megújult erővel futunk neki az új évnek.
2022. jan. 9. 02:37
 3/23 anonim ***** válasza:
87%
Nem törvénysértő, amit csinálsz, úgyhogy megteheted.
2022. jan. 9. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 qkker1 ***** válasza:
53%
A legtöbb egyházi ünnep -különösen a kereszténységben- "pogány" eredetű, úgyhogy nyugodtan megünnepelhetsz ateistaként is bármit!
2022. jan. 9. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 Darkmoon80 ***** válasza:
100%

Szerintem a megfejtés annyi (nálam legalábbis ez), hogy együtt ünnepelem például a Karácsonyt a családdal, de addig félreállok, amíg ők énekelnek, meg imádkoznak. Én nem csatlakozok ezekhez a vallási töltetű tevékenységekhez. A Karácsony nekem nem Jézushoz kötődik, hanem a szeretet ünnepe, amikor együtt van a család.


A kulcsszó: elfogadás.


Attól még éppúgy szeretem a nejem, hogy ő vallásos én meg ateista vagyok. Nem nyaggatjuk és győzködjük egymást, és nem is akadályozzuk a másikat a saját világnézetének a gyakorlásában, se hétköznap se ünnepnap.

2022. jan. 9. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

#5.

Miért kellene félreállnom az éneklésből, imádkozásból? Én családi programként éneklek és a belsőmhöz imádkozom, neki adok hálát, hogy eddig eljutottam az évben.

2022. jan. 9. 10:49
 7/23 A kérdező kommentje:
Az iszlám ünnepeit megülhetem úgy, hogy amúgy ellenzem, károsnak tartom, magát a vallást és tudom, ez tény, hogy nem létezik Isten? Szintúgy a kereszténységét? Kitehetek szobadísznek egy Betlehemet, mert egész szépeket árulnak manapság? Elmehetek éjféli misére?
2022. jan. 9. 12:53
 8/23 Hurtu ***** válasza:
22%

Szerintem nyugodtan lehet ünnepelni mindenhol, mindenkor, akármit. Ha az jól esik!? Minden nap ajándék és emiatt minden nap ünnep.


Egyik vallás sem egyenlő sem Budhával sem Jézussal sem Mohameddel. A vallás az emberi elme szüleménye és az emberi elme betegséggel terhelt. Milyen vallás az, ahol a tanító, szellemi vezető pap bácsi a rábízott gyermekeket abuzálja, a rábízott gyülekezeti vagyont rendszeresen lopja, vadászatokon a természeti lényeket halomra gyilkolja. Szociopaták. Csalók. Ingyenélők.

2022. jan. 9. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
Az idősebb rokonok azt mondják, hogy megalázom és sértem, mind muszlimokat, mind a keresztényeket, mert hitetlenként beteszem a lában a szent helyeikre, vagy mert úgy ünneplek, amit elítélek. Miért kell vallásosnak lennem, ahhoz, hogy mindenféle Mohamed, meg Jézus nélkül megegyek egy jó családi vacsorát??
2022. jan. 9. 13:02
 10/23 Darkmoon80 ***** válasza:

Nem tudom. Ez a te döntésed.


Én képmutatásnak érezném, ha vallási éneket énekelek, amikor nem értek egyet a tartalmával.

Nem köszönök Dícsértesséket vagy Áldás és békességet, mert nem tartozok a hívek közé. Akinek nem tetszik a Jó napot kívánok, az így járt.


Kitettem vallási témájú képet, mert a mamám festette, de semmi más érzelem nem fűződik hozzá.



"a belsőmhöz imádkozom, neki adok hálát, hogy eddig eljutottam az évben"


Bár elismerem igazad van, a gyomrom/májam/stb. nélkül én sem jutottam volna előre az évben, azért nem imádkozom hozzá.... :-)

2022. jan. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!