Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Elképesztő, egy valaki 5...

Elképesztő, egy valaki 5 perccel ezelőtt teremtette a világot, az összes emlékünkkel együtt?

Figyelt kérdés

Ami azt jelentené, hogy a múltunkat tervezték, és nem is történt meg semmi a valóságban.


Olyasmi, mint amikor elindítod a videójátékot, és Lara Croft karaktere kész múlttal, háttértörténettel, áll előtted, de közben nem is történt semmi.


2022. máj. 8. 23:38
 1/10 A kérdező kommentje:
*Elképzelhető
2022. máj. 8. 23:38
 2/10 anonim ***** válasza:
91%
Igen. Az is lehet, hogy a nagy szüleid az első emberek, csak eltitkolták és kitaláltak egy történelmet a múltról...
2022. máj. 8. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Valahol olvastam ezt a gondolatot, nem én találtam kim
2022. máj. 9. 00:10
 4/10 anonim ***** válasza:
74%
Elképzelni elképzelhető, az már más kérdés hogy mennyire reális.
2022. máj. 9. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
51%
A szolipszizmust nem kell újra meg újra feltalálni, már több ezer éves...
2022. máj. 9. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Elképzelhető, csak nincs különösebb jelentése, tulajdonképpen irreleváns, hogy mi történt "valójában", mivel a valóság kizárólag a tudatunk által nyilvánul meg. Ha pontosan ugyanarra a végeredményre vezet, mintha amúgy az emlékeink a valóság valós lenyomatai volnának – márpedig pontosan úgy van konstruálva ez az elképzelés, hogy pontosan ugyanaz legyen a kimenetel – akkor a "beültetett" emlékeink szükségszerűen igazak, hiszen helyes következtetésekre jutunk a valóság állapotát illetően, hiába csak beültetettek.


Akkor viszont az omphalos-érv (ahogy filozófiában nevezik ezt a megközelítést, vagy Last Thursdayism) az, ami szükségtelenül bonyolítja a magyarázatot, mivel semmivel nem jutunk általa közelebb a valóság természetét illetően, mintha az emlékeinket valósnak értelmezzük. Pontosan ugyanez a helyzet a szolipszizmussal és a virtuális univerzum elméletével is. Az egyetlen lényeges következmény, hogy növeli az emberek szorongását, mert differenciálatlanul megkérdőjelezi az emlékeik, az érzékeik, és a megtapsztalásaik valóságába vetett bizalmát anélkül, hogy alternatívát adna a valósághoz való hozzáférésre.


Én ezért tartom igazából haszontalannak ezeket a felvetéseket. Nem azért, mert ne lehetnének igazak, hanem azért, mert csak dekonstruálnak, konstruktív felvetés nélkül.


Persze, a vallásokban is megjelennek hasonló elképzelések, de ott legalább adnak alternatívát. Pl a buddhizmus is elmondja egy csomó dologról, hogy káprázat, de legalább azt is elmondja, hogy hogyan lehet a káprázaton túli valósághoz hozzáférni.

2022. máj. 10. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

például...


Én pl. azt szoktam mondani, hogy én találtam fel a világot, miattam létezik minden, ha én nem létezek, akkor nincs világ.

2022. máj. 10. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Az a vicces, hogy ez egy biztosabb kijelentés, mint az, hogy "ha te nem léteznél".

Ugyanis én tuti, hogy létezem, te viszont?

2022. máj. 10. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
8-as de te csak az én képzeletemben létezel. Mi a bizonyíték arra, hogy te valós vagy?
2022. máj. 10. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Pont ugyanannyi, mint számomra a bizonyítékok, hogy te valós vagy.
2022. máj. 10. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!