Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Pontosan mi is a szabad...

Pontosan mi is a szabad akarat és miért van annyi különböző bűn? (lent)

Figyelt kérdés

Többször előkerült már kérdések alatt a szabad akarat. Nagyrészt valami olyasmi jött elő, hogy tudjunk dönteni a jó és a rossz között.


Azonban akkor lényegében már létezik szabad akarat ha létezik összesen egyetlen egyféle bűn. Tegyük fel ez a bűn az lenne, hogy szándékosan, gyorsan 3x felnézel egy pillanatra. Szóval tegyük fel Isten kijelenti, hogy ez rossz és aki ezt teszi az büntetésképpen a következő 2 másodpercben nem lesz képes csokit enni.

Ebben az esetben is meg lenne a szabad akarat. Egy ilyen világgal mi baj lenne? Miért kellett olyanra teremteni a világot, hogy lehessen benne gyilkolni, erőszakolni, legyen értelme az olyan cselekedetnek mint lopás, hazugság, ...

Lényegében minden bűn csak azért létezik mert Isten olyanra alkotta a világot amilyenre, hogy lehetőség van rá. Persze nem ő követi el, nem is kötelez senkit, de ha olyan világot alkotott volna ahol képtelenség lenne gyilkolni, akkor rengeteg ártatlan sem szenvedett volna miatta. Tehát akkor miért alkotott ennyiféle bűnt és miért ilyen kegyetleneket?


Mellékesen a világban rengeteg döntés van amihez nem kell jó vagy rossz között dönteni. Például amikor munkát keresel, párt választasz, ....

Tehát ezeket akkor szabad akarat nélkül is eldönthetnénk és nem lennénk robotok szabad akarat nélkül sem.


Amennyiben azonban a szabad döntéshez és nem a jó/rossz közötti döntésekhez kell a szabad akarat akkor az pedig nem létezik mert különben nem tudta volna prófétáknak meg mondani mi is lesz, és az ígéretei is bizonyos esetekben meghiúsulhattak volna egy-egy apró döntés hatására.


2023. febr. 9. 19:13
1 2 3 4
 11/37 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:

"Eleve minek kell próbára tenni?"


Nem tudom. De van egy elméletem.

A proba lényege hogy ne mondhassuk azt hogy esélyünk esm volt bizonyitani hogy mit érhettünk volna el. Illetv hogy a jó dolgot ki érdemeljük.


Nem tudom hogy minek, ezt sosem sikerült felfognom.


"Nem az ember alkotta a bűnt mert nem az ember alkotta a világot ahol lehet gyilkolni."


Á, értem a problémát.


Figyelj.


Isten megteremti a vasat. De nem ő formálja karddá, vagy kapává. Csupán csak meg adja az embernek a lehetőséget hogy ő formálja a vasat ahogyan neki tetszik majd ez alapján meg itéli.


"Amit nem tudtál értelmezni lényegében arról írtam, hogy Istennek az a cselekedete amikor a prófétáknak elmondta, hogy mi lesz és bizonyos esetekben a ígéreteinél is lényegében már utalt de lehet bizonyította is a determinisztikus világot. Ezzel pedig szembe ment a szabad akarattal."


Isten nem azért tudja hogy mi lesz a cselekedetünk, mert előre elrendelte.


Hanem azért mert minden információ a rendelkezésére áll amiből kiszámithatja ezt.


Tény hogy maga a világ előre be van állitva hiszen láthatjuk hogy minden egy rendszer alapján müködik, kémia, fizika, biologia.


De az ember dőntését nem ő írta elő.

2023. febr. 9. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:

10-es.


A probléma az hogy ezt a jézust megjövendőlő proféciák ennek az istennek a szájából jöttek.

2023. febr. 9. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
17%
Dehogy.
2023. febr. 9. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
34%
Amugy az ördög hisz legjobban Istenben, "ismerd az ellent" alapon, és neki pláne szüksége van az ismeretre, hogy tudja mit kell kiforgatni.
2023. febr. 9. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:

De igen, a jóslatok amiket az újszövetségben idéz jézus vagy pál, az ószövetségi isten, vagy annak valamelyik szolgája szájából jönnek elő.


De amugy meg hogyan jött ide ez?

2023. febr. 9. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 anonim ***** válasza:
17%

"De amugy meg hogyan jött ide ez?"

Te nem olvasol csak írsz? Itt van egy folyamatos eszmecsere, így alakul a téma. Valláskritika jegyében.


A jóslatos meg nettó nonszensz. Újszövetségi az ószövetségi Isten? Te nem olvastad a katar szövegeket.

2023. febr. 9. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 A kérdező kommentje:

Drakula VAGY Ahmed


Az elméleted a te véleményed csak a gondolataim hozzá: Bizonyos jó dolgokat ki kell érdemelni. De például amit a gyerekednek adsz azt nem kell kiérdemelnie. A szülők rendszerint már akkor szeretik a gyereküket mikor azok még tenni sem tudtak azért, hogy kiérdemeljék a szeretett és azt a sok mindent amit kapnak. Sőt rendszerint tesznek is azért, hogy ne érdemeljék meg és mégis sok mindent kapnak.


A másik részénél nem egészen világos, hogy hol mit érhetnének el. Mert abban amikor Isten próbára teszi az embert, hogy "hűséges" lesz-e és hasonlók azokkal nem értek egyet a fentiek miatt.

Azonban, hogy az ember mit érhetne el például az életben ahhoz nem kellenek bűnök és borzalmak a világba.

Tehát ahhoz, hogy eltudsz -e végezni egy egyetemet, helyt tudsz -e állni, stb. mindezt még jobban is le lehetne tesztelni egy jobb világban.


Vasas példánál és azt hiszem le is írtam, hogy a bűnt nem Isten követi el. Csak azt írtam, hogy ő hozta létre az összeset. Mindet egytől egyig megtervezte és úgy hozta létre az egész világot, hogy mindre legyen az embernek lehetősége amik benne vannak a világban. Hogy miért pont ennyit és miért pont ezeket az más kérdés.



"Hanem azért mert minden információ a rendelkezésére áll amiből kiszámithatja ezt."

"De az ember dőntését nem ő írta elő."

Ez kicsit ellentmondásos. Mert ha minden kiszámítható akkor az emberi döntés is. Ha az emberi döntés nem kiszámítható akkor ő sem tudja kiszámítani.


Aztán ha minden kiszámítható akkor mint írtam a világ determinisztikus. Függetlenül attól, hogy a kiszámításra csak Isten képes.

2023. febr. 9. 22:19
 18/37 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:

"Te nem olvasol csak írsz? Itt van egy folyamatos eszmecsere, így alakul a téma. Valláskritika jegyében."


És pontosan a kérdező melyik szava volt az, amiből eljutottunk az Ószövetség istene=Ördögre?


Csak mert a szabad akaratról volt diskuráció.


"A jóslatos meg nettó nonszensz. Újszövetségi az ószövetségi Isten? Te nem olvastad a katar szövegeket."


Nem, én a bibliát olvastam. A katarok szövege 12. évszázadú nem isteni irás, hanem teologusi diskurácio.


Is a teologiájuk a biblia másfajta értelmezése.


"A jóslatos meg nettó nonszensz"


Miért?

2023. febr. 9. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 anonim ***** válasza:
17%
Katarokat sértő becsmérlés. Az egyetlen igaz középkori kereszténység. Csak Kardec igazság felfedéséhez mérhető.
2023. febr. 9. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:
33%

"Azonban, hogy az ember mit érhetne el például az életben ahhoz nem kellenek bűnök és borzalmak a világba."


1. Ez az erkölcsi proba része, nem az eredményié. Mondom, több dolgot is tesztel.


2. Még mindig nem kellenek a bűnők a világba, csak vannak.


"Vasas példánál és azt hiszem le is írtam, hogy a bűnt nem Isten követi el. Csak azt írtam, hogy ő hozta létre az összeset."


A vasas példámban nem azt mondtam hogy nem isten forgatja a gyilkos kardot, hanem hogy nem ő hozta létre.


Ő a vasat hozta létre. A lehetőséget ami az embertől függőt nem tőle.


Az ember pedig létre hozott kardot és kapát. Bűnt és jó tettet.


Isten nem teremtette a gyilkosságot, csak nem akadályozza meg, mert az az ember dolga. Ez a szabad akarat.


"Ez kicsit ellentmondásos. Mert ha minden kiszámítható akkor az emberi döntés is. Ha az emberi döntés nem kiszámítható akkor ő sem tudja kiszámítani."


Nem látok ellentmondást, hiszen az hogy isten tudja milyen döntést hoz az ember, nem azt jelenti hogy azt ő döntötte el.


"Aztán ha minden kiszámítható akkor mint írtam a világ determinisztikus. Függetlenül attól, hogy a kiszámításra csak Isten képes."


Persze a világ determinisztikus. Ahogyan már írtam. De az ember dőntése nem az.

Isten nem azért tudja kiszámitani mert előre megirta hogy mit teszel. Hanem azért mert 100%-ban ismeri a gondolataidat.


Isten nem

2023. febr. 9. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!