Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Lehetséges olyan lény létezése...

Lehetséges olyan lény létezése, akiben egyesül a szabad akarat és a bűntelenség? Elég lenne, ha VALÓBAN saját képére teremtett volna minket Isten?

Figyelt kérdés
........ - hiszen Isten maga is ilyen. Ehhez csak az kell, hogy olyan természete legyen az illetőnek, hogy egyszerűen "nem akar" rosszat elkövetni. Kár volt olyan természetű lényeket létrehozni, akik a bűnre túl fogékonyak, az akaraterejük túl gyenge, a kíváncsiságuk túl nagy, a szeretetre való kapacitásuk és vágyuk túl kicsi?
2023. jún. 9. 22:31
 151/206 anonim ***** válasza:
51%
Köszi 150-es,hogy megvédtél úgymond 149-es furcsa szerintem logikátlan ervelésétől akinek elég fura istenképe van! Egyetertek veled 150-es!!
2023. júl. 16. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 152/206 anonim ***** válasza:
100%

"Hát szükség nincs is rá. Az csak a következménye annak, ha az Isten nélküli életet választjuk."

A mindenható maga dönti el, hogy az általa "tervezet" és teremtett lények ha elfordulnak tőle akkor milyen életet éljenek egy milyen világban.

Azonban egyrészről egy gyerekét szerető szülő nem akar akkor sem rosszat a gyerekének ha az el akar távolodni tőle.

Másrészről az eltávolodni akarásnak is meg van az oka. Ezt az okot a jó szülő megoldja ha tudja amennyibben az szolgálja a gyerek érdekét.

Ezenfelül Isten esetén eleve ki sem alakulna az ok. Megfelelően megteremtett ember szabad akarattól függetlenül sem akarna eltávolodni Istentől mert az rossz lenne neki és Istennek is.


De végül is Ádámék és Éva sem akart.



"Miért ne tudott volna neki ellenállni?"

Jobb kérdés inkább az, hogy miért lett Lucifer ilyen vágyakkal teremtve?

Te ellen tudnál állni valaminek amire rettentően vágysz egy öröké valóságon keresztül? Már az emberek esetén is látszik, hogy mennyire képtelenek ellenállni. Pedig az embernek csak egy szempillantásnyi ideig kellett ellenállnia ahhoz képest amennyi ideig Lucifernek kellett.


Amellett pedig, hogy miért kellett beleteremteni ezt a vágyat ott van az is, hogy az elbukását egy jó szülő nem így oldotta volna meg.

Tegyük fel, hogy van egy gyereked és észre veszed, hogy meg akarja dézsmálni a spájzban lévő pálinkát.

Rossz szülő: végig nézi ahogyan bepiál a gyerek és utána kihajítja az utcára.

Jó szülő: leül beszélgetni a gyerekkel és megoldja a problémát, hogy a gyerek ne akarjon pálinkát inni.



"Az, hogy valaki eszik-e egy fa gyümölcséből vagy nem, nem a körülményekre fogható elkerülhetetlen történés, mint a megfagyás, hanem akaratlagos cselekvés."

A fa gyümölcséről evés akaratlagos. De nem ott kezdődött a történet.

Azért ettek a fa gyümölcséről mert hittek a kígyónak akinek azonban nem tudtak nem hinni. Erre a részre utaltam a halálra fagyós résszel.


Kicsit bővebben. Ha valaki megállít az utcán, hogy a patkány méreg nagyon finom és jót tesz neked akkor nem fogsz enni patkány mérget nem fogod elhinni neki és nem azért követed Istent. Egy ateista sem hinni el ugyan úgy. Ádámék pedig nem azért hittek a kígyónak mert Istennel lett volna bármilyen problémájuk vagy mert el akartak volna tőle fordulni vagy bármi hasonló.


Azért hittek a kígyónak mert nem volt indokuk arra, hogy ne higgyenek neki. Soha nem volt senki aki addig ártani akart volna nekik. Soha nem volt senki aki addig hazudni akart volna nekik. Elképzelni sem tudták ezeket.

Tehát nem azért követték azt amit a kígyó mondott és nem azt amit Isten mert el akartak fordulni Istentől hanem a tudatlanságuk miatt.

Tehát hideg -> kígyó hazugsága, meztelenség (hideg elleni védelem hiánya) -> tudatlanság. Ezt az egész helyzetet pedig az idézte elő aki megbüntette őket.


- Lucifert olyanra teremtette amilyenre, a bűnös vággyal

- Az embernek oda teremtette a fát

- Az embert tudatlanra teremtette és így védtelenre az ártó szándékkal szemben

- A paradicsomot úgy alkotta meg, hogy az ártó szándékú Lucifer oda tudjon menni (ami nélkül a szabad akarata nem sérült volna meg ahogyan az emberek szabad akarata sem sérül meg azért mert nem tudnak felugrani a holdra)



"Köszi 150-es,hogy megvédtél úgymond 149-es furcsa szerintem logikátlan ervelésétől "


Nem volt túl sok kedvem mélyebben belefolyni ilyen részletekbe, ahogyan most sem írtam le mindent ezért lehet, hogy logikátlannak vagy furcsának tűnik. De ha van még valamilyen részlet amiben nem látod a logikát akkor írd meg és időm függvényében megpróbálom elmagyarázni.

Összességében egyáltalán nem furcsa és nem is logikátlan.

2023. júl. 17. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 153/206 anonim ***** válasza:
26%
Csak beleolvastam de nekem az jön le meg már a multkoriból is hogy eleve eltendelés szagú túlságosan amiket irsz stb...pl megteremtem az angyalt és az embert...amiről megvan írva hogy jó stimm? Mert isten minden teremtmenye jo meg van irva!! Az,hogy utána mi lesz,hogy a szabad akarat révén az jót fog e cselekedni az már annak a teremtmenynek a felelőssege....nem tudom ertesz e? Nincs predesztinalva eleve a jóra vagy rosszra ...tehat ilyet,hogy eleve kiteszem az emberpárt egy védtelen szituba direkt hatha elesik...nekem ez tul van tolva mint ahogy beleteremtem a rossz vágy hajlamát is fura mert isten szerintem semmi rossz hajlammal nem teremt eleve.....furcsan gondolkodsz
2023. júl. 17. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 154/206 anonim ***** válasza:
58%

"isten szerintem semmi rossz hajlammal nem teremt eleve"

Olvasd el a Bibliát, ott van benne.

2023. júl. 17. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 155/206 anonim ***** válasza:
100%
Bocsi közben végigolvastam...még egy gondolat!! Szerintem még Lucifer is eleve jó volt viszont ami jó az is el tud romlani...lucifer időközben kevéllyé vált felfuvalkodott szépségében ezert romlott meg és lázadt fel...ez ő döntése volt....az emberpár esetében viszont még egy lényeges olvasd el közben eszembe jutott!! A tiltást Istentől még Ádám kapta face to face!! Éva meg ott se volt viszont ebben erződik a Sátán merhetetlen gonoszsaga hogy Ádámnál meg csak be se mert probalkozni csak Evanal aki mar masodkezbol tudhatott a tolto parancsrol ferjetől! Es meg plusz a Satan zsenialitasat mutatja hogy a 3 tényállitasbol kettő igaz volt és csak egy volt hamis tehat szerintem nincs olyan erős lelkű ember aki azt ki tudta volna vedeni ezt lassuk be!!! Csak ennyit meg!!
2023. júl. 17. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 156/206 anonim ***** válasza:
58%

"lucifer időközben kevéllyé vált felfuvalkodott szépségében ezert romlott meg és lázadt fel...ez ő döntése volt..."

Ezt már jó párszor megbeszéltük: CSAK az istennek köszönheti a természetét, a vágyait és a lehetőségeit is!

Isten felelőssége 100%, Luciferé olyan 20% körül van (többször próbált másképp dönteni, csökkenteni a kárt, elkerülni a rosszat).

2023. júl. 17. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 157/206 anonim ***** válasza:

153

Kezdjük ott, hogy semmiféle eleve elrendelésről szó nincsen.


Semmi furcsa sincs benne és érthetőbb is az egész. Például, hogy Ádám és Éva miért hozott olyan döntést amilyet. A felvázoltak szerint teljesen érthető a döntésük.


Olvasd el amit írtam mert így semmi értelme bármit is írnom, hogy te félmondatok alapján valami totálisan mást elképzelsz aztán arról leírod, hogy az szerinted nem igaz és hibás.

2023. júl. 17. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 158/206 anonim ***** válasza:
100%

"Lucifer is eleve jó volt viszont ami jó az is el tud romlani"

Isten tudd olyan jót teremteni ami nem romlik el.


"...lucifer időközben kevéllyé vált felfuvalkodott szépségében ezert romlott meg "

Mitől vált kevéllyé? Eleve ez nem egy döntés eredménye. Ha az is lenne akkor meg sem hozhatná mivel jóra lett teremtve. De mivel nem döntés kérdése ezért csak úgy kerülhetett bele Luciferbe, hogy ennek a magját már eleve el ültették benne.

Na itt jön a fő kérdés, ki volt az aki el ültethette ezt benne??



"A tiltást Istentől még Ádám kapta face to face!! "

Ez teljesen lényegtelen.


"Éva meg ott se volt viszont ebben erződik a Sátán merhetetlen gonoszsaga hogy Ádámnál meg csak be se mert probalkozni csak Evanal aki mar masodkezbol tudhatott a tolto parancsrol ferjetől! Es meg plusz a Satan zsenialitasat mutatja hogy a 3 tényállitasbol kettő igaz volt és csak egy volt hamis tehat szerintem nincs olyan erős lelkű ember aki azt ki tudta volna vedeni ezt lassuk be!!!"


Ha ugyan ilyen módszerrel neked megpróbálnák beadni, hogy a patkány méreg nagyon finom és minden betegségedet meggyógyítja és a jövőben sem leszel beteg ha megeszed akkor sem hinnéd el.


Nézzük mi a főbb különbség amit már fejtegettem:

Te és sok más ember is úgy áll hozzá a másikhoz, különösen az idegenekhez, hogy azok lehet ártani akarnak neki. Ezenfelül az is benne van az emberben, hogy a másik lehet hazudik.


Amikor például az alkoholban pácolt hajléktalan oda megy pénzt kunyerálni kajára akkor felmerül sok emberben, hogy csak még több alkoholt akar venni.


DE Ádámból és Évából mindez a felkészültség, önvédelem hiányzik.

Ő nekik ha azt mondod, hogy te egy csigaházas lepény vagy akkor el fogják hinni mert nem tudják mi az a hazugság. Soha senki nem hazudott nekik, nem akart nekik ártani ezért lényegében elképzelni sem tudhatták az ilyet.

2023. júl. 17. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 159/206 anonim ***** válasza:
26%

Azt megfigyeltétek egyébként, hogy Sátán az Édenben mit állított? Azt, hogy Isten hazudik. Mert az ember ha eszik a fáról, olyan lesz mint Isten, tudni fogja mi a jó, és mi a rossz. Azt mondta nekik, hogy nem fognak meghalni. Azt akarta elérni náluk az Ördög, hogy úgy gondolkodjanak, hogy nekik nincs szükségük Istenre, majd ők tudni fogják, mi a jó nekik.


Itt már eleve ott van, hogy Isten teremtette őket, az Édenkertet, mindent. Isten jóval bölcsebb az embernél. A legnagyobb butaság egy olyan valaki nélkül élni, akitől az életüket és minden jót kaptak.


Tehát a lényeg nem az, hogy uhhh ettek a fáról, és ennyi miatt elbuktak. A lényeg az, hogy azzal, hogy ettek belőle, kimutatták, hogy hisznek az Ördögnek és az Isten nélküli utat választják.


Később, amikor már Jóbról volt szó, Sátán szintén azt mondta, hogy az embert, ha próba éri, nem fog kitartani Isten mellett.

Csakhogy van itt ám egy érdekes dolog, amit megfigyeltem.


Azt figyeltem meg, hogy Jóbot Sátán nagyon keménydolgokkal súlytotta. Egyedül megölni nem ölte meg, de csak azért mert Isten nem engedte, hogy megölje.


Míg Ádám és Éva próbája szinte semmi nem volt a Jóbéhoz képest. Nekik csak annyi volt, hogy ne egyenek a tiltott fa gyümölcséből.


Viszont Jób esetében Sátán elbukta a játszmát, mert ugyan Ádámot és Évát eltudta fordítani Istentől, no de Jóbot nem tudta elfordítani. A legnyagyobb fájdalmak közepette sem adta fel az Istenhez való hűségét.


Tehát Sátán állítása, miszerint az embert ha próba éri elfordul Istentől, bizony megbukott. Mert ez nem igaz minden emberre.


Jézus Krisztust megint próbára tette, de Jézus hű maradt Istenhez.

2023. júl. 17. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 160/206 anonim ***** válasza:

"Tehát a lényeg nem az, hogy uhhh ettek a fáról, és ennyi miatt elbuktak. A lényeg az, hogy azzal, hogy ettek belőle, kimutatták, hogy hisznek az Ördögnek és az Isten nélküli utat választják."


Pont ezt szajkózom már jó pár válasz óta, csak olvasni kéne. Nem mutatták ki, hogy hisznek az Ördögnek és az Isten nélküli utat választják. Az ő akkori állapotukban ha azt mondják nekik, hogy a tehén ürülék finom akkor azt is elhiszik és megeszik.


"A legnagyobb butaság egy olyan valaki nélkül élni, akitől az életüket és minden jót kaptak."

Miért is? Az ember a szüleitől kapja az életét és rengeteg ideig nagyon sok jót (persze jó szülőket feltételezve). De ettől még akarhat az ember a szülei nélkül élni és ettől még szeretheti a szüleit.


Az emberek maximum akkor képtelen boldogulni vagy boldogok lenni Isten nélkül ha Isten úgy teremti meg őket. Tehát ha magához láncolja az embereket.


"Míg Ádám és Éva próbája szinte semmi nem volt a Jóbéhoz képest. Nekik csak annyi volt, hogy ne egyenek a tiltott fa gyümölcséből."

Továbbra is képtelen vagy kontextusában vizsgálni az esetet. Kontextussal együtt Ádáméknak még sokkal nehezebb helyzetben voltak.



"Jézus Krisztust megint próbára tette, de Jézus hű maradt Istenhez."

Jézus, Isten fia, a szentháromság része, hűséges maradt Istenhez aki részben ő maga.

Mindezt olyan kísértések esetén mintha valaki a sivatagban próbálna homokot eladni. De annak is nagyobb kísértő ereje lenne mint Jézus esetén amiket neki kellett kiállnia. Egy random ember esetén talán kísértés lett volna. De ugye Jézus esetében (megint a teljes képet vizsgálva) ez kísértésnek nagyon gyenge.

2023. júl. 17. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!