Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha Isten létezik, akkor...

Ha Isten létezik, akkor elméletileg képes átélni olyan lelki és testi szenvedéseket, mint az ember?

Figyelt kérdés

A kérdés vallásfilozófiai jellegű. Isten, a jelenlegi állapotában, ott, ahol most van (?) képes átélni azt, hogy milyen az, amikor valaki szinte sír a testi fájdalomtól? Hogy milyen érzés az, amikor lelkileg fáj valami, és az ember nem önmaga?

Isten nem ember. Viszont lehetséges, hogy a természetfeletti képességei révén teljesen el tudja képzelni az emberi fájdalmat, megélni azt? Vagy számára ez nem lehetséges, pont azért, mert ő Isten?


A kérdésben szereplő Isten az én felfogásom szerint nem kapcsolódik egy valláshoz sem, így a kérdés elsődlegesen a deistákhoz, agnosztikusokhoz, a vallások iránt érdeklődő ateistákhoz, spirituális/ezoterikus gondolkodókhoz szól. De szívesen fogadom vallásos emberek, teisták válaszait is, hogy ők mit gondolnak a témával kapcsolatban.


Üdv. egy agnosztikus.


2023. szept. 29. 15:20
1 2
 1/17 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:
67%

Az ateisták szerint nem, hiszen isten nem létezik.

De amugy meg ha istenről van szó, akkor bizonyára képes rá, ha képes volt meg teremteni ezeket.

2023. szept. 29. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Tevenyereggyarto ***** válasza:
58%

“A kérdésben szereplő Isten az én felfogásom szerint nem kapcsolódik egy valláshoz sem”


Tehát nem a keresztény nagybetűs Istenről van szó, hanem csak egy valamilyen istenről? Ebben az esetben igazából attól függ milyen képességekkel ruházod fel. Ha azt mondod nem képes istenként átélni akkor nem képes rá.


Ha a keresztény Isten vagy valami ahhoz hasonló szintűről van szó akkor mindentudása és mindenhatósága révén elvileg ha akarja akkor képes kell legyen átélni emberi fájdalmat. Főleg mivel azokat is ő teremtette.

2023. szept. 29. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Nem a keresztény istenképről szól a kérdés, ezért elsődlegesen nem is a keresztények a célközönsége a kérdésnek, bár ha akarnak válaszolni, válaszolhatnak. Nyilván esetükben érthető, ha a saját istenképükről írnak, csak akkor szóljanak, hogy az keresztény komment.


Istent azért írtam nagybetűvel, mert ebben az esetben feltételezi a kérdés a létezését. Ha van valamilyen istenség, aki teremtett, akkor ő Isten, nem pedig isten. Természetesen nem tudom, hogy van-e, de a kérdést abból a szemszögből nézzük, hogy van.

Ezért tudnak ateisták is válaszolni, "mi lenne ha..." alapon.

2023. szept. 29. 17:53
 4/17 A kérdező kommentje:
Szerintem attól, hogy valaki létrehoz valamit, még nem biztos, hogy arra is képes, mint a teremtménye. Pl. akik megépítik a robotokat, nem tudnak olyan full érzelemmentesen viselkedni, mint a robot.
2023. szept. 29. 17:56
 5/17 anonim ***** válasza:

A kérdést megválaszolni szerintem elméletileg sem lehet, legfeljebb spekulatív módon, hiszen még azt sem tudjuk mit értünk pontosan az "Isten", "lelki" szavak, vagy a fájdalmat tapasztaló emberi tudat alatt.

Van az az alapvetés, hogy az Isten a saját képmására alkotta meg az embert, ha ezt képletesen is kell értelmezni, attól feltételezhetjük, hogy ezen hasonlóság miatt átélheti amit mi.

Aztán ott a mindenhatóság, ha MINDENRE képes, erre is képesnek kell lennie. Vagy lehet, hogy időnként leszületik a teremtmények közé, hogy megtapasztalja a valóságukat, esetleg mindenki minden tapasztalatát élőben átéli, mert hát miért is ne?

De ha a robotos példánál maradunk, és a világ egyfajta virtuális valóság, aminek Isten a fejlesztője, talán valamiféle VR eszközzel képes közvetlenül összekapcsolódni a programban résztvevő karakterekkel. Viszont ha ez a helyzet, esetleg a szimuláció egy olyan kísérlet, aminek az a célja, hogy indítsuk el - akár milliárd különböző példányban -, aztán nézzük mi lesz. És fel sem merül az átélés kérdése.

2023. szept. 29. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Szerintem attól, hogy valaki létrehoz valamit, még nem biztos, hogy arra is képes, mint a teremtménye. Pl. akik megépítik a robotokat, nem tudnak olyan full érzelemmentesen viselkedni, mint a robot.”


Ez igaz, viszont mi korlátolt emberek vagyunk. HA az az Isten korlátlan vagyis fogalmazzak úgy mindenható akkor elvileg képes bárminemű fájdalom átélésére. Legalább is én így gondolom s nem látom hogyan lehetne másképp (ami nem jelenti azt ,hogy ne lehetne másképp), levezetem mire gondolok.


Tehát lehet jönni olyasmikkel ,hogy ha nincs teste s így bármiféle idegrendszere se (mivelhogy ő egy isten, nem fizikai cucc) akkor nem képes a fizikai fájdalom érzékelésére. Bonyolult agy nélkül a lelki világa sem lenne túl színes. Csak ugye akkor mi az az izé amit Istennek nevezünk? Mert ha ezt elfogadnánk valid érvként a fájdalom nem-érzésére akkor tulajdonképpen elfogadjuk ,hogy nincs semmiféle teste, agya s nincsenek gondolatai sem. Akkor nem is létezik az az izé amit Istennek nevezünk. Mert mi alapján létezne?

Viszont mi abból indulunk ki ,hogy létezik s vannak gondolatai, tud gondolkodni, képes teremteni stb. S akkor megint oda lyukadunk ki ,hogy csak az erejének határa (már ha van olyanja) szabja meg ,hogy képes-e fájdalom átélésére.

2023. szept. 29. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Csak a keresztények istene nagy betűs.

Mivel mindenható, ezért mindenre képes.

A többi istennél pedig a képességeitől függ.

2023. szept. 29. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 KZitus ***** válasza:

Szia


Igen, átéli a szenvedésünket: Zsoltárok 10:14

"De te látod a bajt és a nyomorúságot. Figyelsz, és kezedbe veszed az ügyeket.

Hozzád fordul a szerencsétlen áldozat, te segítesz az árvának."


Azt, hogy a Teremtő Isten mit, hogyan érez azt csak abból tudhatom, amit leíratott magáról. Kikerestem neked néhány részletet mit árul el Isten, a saját érzéseiről.

Istennek vannak érzései, melyekre hatással vannak az emberek tettei. pl. Miután Jehova kiszabadította az izraelitákat az egyiptomi rabszolgaságból, ők időnként figyelmen kívül hagyták bölcs tanácsait. Lázadó magatartásukkal ’megbántották’ őt, tetteikkel „fájdalmat okoztak Izrael Szentjének”

Zsoltárok 78:40, 41

"Mily sokszor lázongtak ellene a pusztában, és bántották meg a sivatagban! Újra meg újra próbára tették Istent, fájdalmat okoztak Izrael szentjének!"


Egyénenként törődik velünk. Jézus ezt mondta a tanítványainak: „Vajon nem két verebet adnak egy csekély értékű pénzérméért? Mégsem esik a földre egy sem közülük Atyátok tudta nélkül. Nektek pedig fejetek hajszálai is mind meg vannak számlálva. Ne féljetek hát, ti sok verébnél többet értek” Máté 10:29–31.


Vannak olyan érzései Istennek, mint az élő embereknek. Honnan tudjuk ezt?

Ebből a leírásból:

János 16:27: „maga az Atya vonzalmat érez irántatok, mivel ti vonzalmat éreztetek irántam, és elhittétek, hogy az Atya képviselőjeként jöttem el.”

Ézsaiás 63:9: „Minden gyötrelmükben gyötrelmet élt át . . . Szeretetében és könyörületében megváltotta őket.”

1Timóteusz 1:11: „a boldog Isten.”

Zsoltárok 149:4

"Mert Jehova örömét leli népében. Megmentéssel ékesíti a szelídeket."

Sok mindent megtudhatunk arról, Isten hogyan érez a következő zsoltárból:

Zsoltárok 103:8–14

"Jehova irgalmas és könyörületes, türelmes, és odaadóan szeret.

9 Nem hánytorgatja fel a hibáinkat minduntalan, és nem neheztel örökké.

10 Nem bűneink szerint bánik velünk, és nem fizet meg nekünk a vétkeinkért, mint ahogy azt megérdemelnénk.

11 Mert amilyen távol van az ég a földtől, olyan nagy az ő odaadó szeretete azok iránt, akik mélységesen tisztelik őt.

12 Amilyen távol van a napkelet a napnyugattól, olyan messzire veti el tőlünk törvényszegéseinket.

13 Ahogy az apa irgalmaz a fiainak, úgy irgalmaz Jehova azoknak, akik mélységesen tisztelik őt.

14 Mert ő jól tudja, hogy milyennek formált minket, emlékszik rá, hogy por vagyunk.


1János 4:1 "Mi azért szeretünk, mert először ő szeretett minket."

2023. szept. 29. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Kzitus:


Az idézeteidben eléggé egyoldalúan mutatod be JHVH-t, ami nem igazán fedi a teljes képet. Csak a pozitívumot idézed, és kihagyod az olyanokat, amikor arra hívja fel a népe figyelmét, hogy ne kegyelmezzen meg más népeknek (5Móz 7,2) vagy amikor kijelenti, hogy nem bocsát meg (Ámós 8,3). Az is furcsa, amikor a zsoltáros arról ír, hogy "Nem bűneink szerint bánik velünk, és nem fizet meg nekünk a vétkeinkért, mint ahogy azt megérdemelnénk.", hiszen ezt a babiloni fogság és Jeruzsálem pusztulása egyértelműen cáfolja.


A fentiek mindenesetre arra utalnak, hogy az általad tisztelt istenség átérzi a fájdalmat, de az más kérdés, hogy képes-e pontosan ugyanazt érezni mint az ember, vagy az érzéseket sajátosan éli át.


De szeretném felhívni a figyelmet, hogy ez a kérdés nem a keresztény istenségről szól.

2023. szept. 30. 02:20
 10/17 A kérdező kommentje:

"Tehát lehet jönni olyasmikkel ,hogy ha nincs teste s így bármiféle idegrendszere se (mivelhogy ő egy isten, nem fizikai cucc) akkor nem képes a fizikai fájdalom érzékelésére. Bonyolult agy nélkül a lelki világa sem lenne túl színes. Csak ugye akkor mi az az izé amit Istennek nevezünk?"


Ha jól tudom, a vallások Istent valamilyen test nélküli, szellemi lénynek képzelik (javítsatok ki, ha tévedek), de akkor idegrendszer nélkül hogy képes a fájdalom érzékelésére? Most lehet mondani, hogy olyan képessége van, hogy idegrendszer nélkül is tudja, mit jelent az, hogy valami fáj.

De szerintem egyszerűbb magyarázat - ha létezik egyáltalán - hogy Isten, mivel egy másik létforma, nem tudja 100%-ban megérteni az embert. Persze lehet, tévedek.

2023. szept. 30. 02:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!