Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Nem eretnek egy ilyen kereszté...

Nem eretnek egy ilyen keresztény, katolikus vagy anglikán pap, aki ilyeneket állít? Hova haladunk? Miért nem voltak következményei?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy nem csak a vallásellenes bibliakritikusok egy elég csekély rétege vallja a Jézus-mítosz elméletet, hanem hívő emberek is, akik ráadásul az életüket is a keresztény tanoknak szentelték.


Név szerint erre a kettő emberre gondolok:

[link]

[link]


Előbbi egy ír, keresztény, római katolikus pap és Domonkos-rendi szerzetes, valamint bibliakutató. Elmélete szerint Jézus nem volt történelmi személy, hanem különböző mediterrán és közel-keleti mítoszokból összegyúrt mitikus alak. Szerinte az Újszövetség egy sorát sem kell szó szerint értelmezni, mivel az egész szimbolikus, semmi sem a Földön valóbban megtörtént dologra utal, hanem az egész egyfajtai mennyei metafora. Szerinte ettől ő még ugyanúgy lehet hívő keresztény katolikus, meg jámbor szolgája Istennek.


A második emberke szintén hasonló, csak ő anglikán lelkész.


Ez nem eretnekség?


Pláne úgy nem eretnekség, hogy a történészek között konszenzus van arról, hogy létezett egy történeti Jézus (előbbi figuránk a Wikipédia szerint egyébként "áltörténész")?


Miért tűri ezt el az egyház? Hova tartunk??? A végén már az ateista, agnosztikus és zsidó történészek (lásd: Bart D. Ehrman vagy Spencer McDaniel) jobban fogják védeni a kereszténységet, mint a saját papjai? Mi szükségünk van nekünk a new age-re, az ébredési és neo szektákra, valamint az antiteizmusra, ha ilyen papjaink vannak?


Egyre jobban erősödik bennem az a kép, hogy a történelmi felekezetek is egyre inkább az Antikrisztus szolgálatába állnak talán az ortodox keresztények kivételével. Bár ott meg több patriarchátusnál a politikai érdekek (tehát a Mammon érdekei) merülnek fel a pusztítás oldalán, de lehet hogy elkerülte a figyelmemet és ott is van ilyen is. Mielőtt félreértésekbe esnék: NEM, az imént megfogalmazott történelmi felekezetekkel szembeni kritikámmal nem a Jehova Tanúinak, a neoprotestánsoknak, meg másoknak a malmára akarom hajtani a vizet. Azok is fertőzöttek. Utóbbiak a Mammon imádatával különösen, előbbiek pedig eltértek a Bibliától olyannyira, hogy sajátot írtak belőle. A régi történelmi egyházak valóbban még közel álltak Krisztushoz... A vicc az, hogy a manicheizmus, meg a gnoszticizmus, a monofizitizmus teljesen elítélt eretnekség, úgy hogy legelőbbi nem is kereszténység volt, hanem egy különálló vallás, a monofiziták meg csak a zsinati határozatok közül egynél mondtak nemet, de a Bibliát vallják. Az unitáriusok egyesek szemében szintén kollektíven eretnekek (mondjuk tény, hogy vannak olyanok, akik már-már nem is keresztények, de egy részükre szerintem még lehetne mondani, hogy az eredeti tanoktól nagyon távol került keresztények).



jan. 6. 02:36
1 2 3 4
 1/31 A kérdező kommentje:
És nem, nem ellenzem a metaforikus értelmezést olyan esetekben, ahol a mai ismereteinkkel az az összeegyeztethető (pl.: teremtés vagy özönvíz), de ilyen helyeken idiótaság és hit feladása. Tamás apostolnak nem volt hite, hanem tudni akart. Akkor az ilyeneknek mijük van? Jézus a világi történészek szerint is létezett. Tehát ők még a tudásnak sem hisznek. Milyen egyház az ilyen?
jan. 6. 02:39
 2/31 anonim ***** válasza:
70%

"Jézus a világi történészek szerint is létezett."


Szerintem úgy pontosabb lenne a megfogalmazás, ha azt mondanánk, hogy " A világi történészek is egyetértenek abban, hogy akkoriban létezett egy Jézus nevű figura." Csak az a baj, hogy ezzel így megint nem mondunk semmi újat, akkoriban kb. minden huszadik embert Jézusnak hívtak arrafelé, viszonylag gyakori név volt (ezért is tartják fenn a lehetőségét annak, hogy több, akár időben egymástól eltérő Jézus is ténykedett akkoriban arrafelé (mint oly sokan mások is, akiket nem Jézusnak hívtak), és róluk is maradtak fenn mondák, amik később egy központi, Isten fia figurává színesedtek, mielőtt lejegyzésre kerültek).

jan. 6. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
2%

" Csak az a baj, hogy ezzel így megint nem mondunk semmi újat, akkoriban kb. minden huszadik embert Jézusnak hívtak arrafelé,"


Bizonyíték?



"viszonylag gyakori név volt (ezért is tartják fenn a lehetőségét annak, hogy több, akár időben egymástól eltérő Jézus is ténykedett akkoriban arrafelé (mint oly sokan mások is, akiket nem Jézusnak hívtak),"


Bizonyíték?



" és róluk is maradtak fenn mondák, amik később egy központi, Isten fia figurává színesedtek, mielőtt lejegyzésre kerültek)."



Bizonyíték?


Te sem mondtál komolyabbat annál, mint lehet így vagy vagy lehet hogy amúgy volt.


Kézzelfogható egzakt tárgyi és tudományos bizonyítékokat mutass!

Ne ilyen lehet hogy magyarázatot........


Ennyi erővel az is lehetett, hogy 35 Pál aposotol tevékenykedett.

jan. 6. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
18%

,,Csak az a baj, hogy ezzel így megint nem mondunk semmi újat, akkoriban kb. minden huszadik embert Jézusnak hívtak arrafelé,"



Bizonyíték?


Jézus, Sírák fiának könyve, az Ószövetségben.

jan. 6. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
73%
Ha bármelyik katolikus dogmát tagadja, akkor eretnek. Mivel szinte az összeset tagadja, így eretnek, s nem nevezheti magát katolikusnak sem.
jan. 6. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 Senki__Alfonz ***** válasza:

Kedves kérdező!


Tudtommal egyetértés a történészek között csak abban van, hogy volt egy Jézus nevű illető, akit megkeresztelt el és keresztre feszítettek Pilátus Kormányzósága alatt és hozzájárult a kereszténység kialakulásához, de ezt szerintem nem helyes leegyszerűsíteni arra, hogy Jézus létezett, mivel ilyenkor az emberek egyből a bibliai Jézusra gondolnak, és abban nincsen tudományos konszenzust hogy egy ilyen Jézus is létezett. Ezt a csúsztatást sokszor hallottam apologetikusoktól.


A fő kérdéshez pedig csak ezt a linket küldöm


https://www.youtube.com/watch?v=m2dNCw0hPLs&t=2s


Jó szórakozást!

jan. 7. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
0%

A kereszténység zöme a hamis karácsonyt is ajnározza, hogy az apostolok nem karácsonyoztak, nem érdekli őket. Isten képmutató, ájtatos ellenségei mind. Egy elkezdi, a többi megy utána. Ilyen a Bibliában is van:

Gal 2:11 Mikor pedig Péter Antiókhiába jött, szemtől szembe ellene állottam, mivel panasz volt rá.

Gal 2:12 Mert mielőtt némelyek oda jöttek Jakabtól, a pogányokkal együtt evett; mikor pedig oda jöttek, félrevonult és elkülönítette magát, félvén a körülmetélkedésből valóktól.

Gal 2:13 És vele képmutatóskodtak a többi zsidók is, úgy hogy Barnabás szintén elcsábíttatott az ő tettetésök által.

jan. 7. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 Senki__Alfonz ***** válasza:

Kedves 7-es!

A vallásosság egy komplex dolog, és valószínűleg sok ember, aki magát X valláshoz tartozónak vallja/tetteit magát, az a te definíciód szerint nem igazi hívő.


Ugyanakkor ha ezt a logikát vesszük, akkor a vallás támogatotsága és relevanciája elenyészőbb, kevesebb állami/bármilyen támogatást igényel és politikai képviselete is redundáns.Én ezzel a szemlélettel teljesen ki vagyok békülve. Lehet a kulturális kereszténységet támadni, de akkor fogadd el hogy nem ti vagytok többségben.

jan. 7. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
0%
Érdekes a téma és hit gyülisként teljesen igazat adok neked,hogy téged is felháborít,hogy ilyen magát keresztényként deffiniáló emberek is vannak tanítanak stb,de az elmult 17 évem alatt rengeteg magat kereszténynek valló emberrel találkoztam még nagy tisztségnek örvendő prominens személyekkel is akiknek a bibliához s magához a hithez való hozzászolásuk is finonan szólva eretnek vagy nem is tudom hogy fogalmazzak nekem pl egy romai katolikus nő vmilyen Rita aki a szivárványos brigadról vélekedik magát vmi többdiplomás telogusként említve nevét adja ehhez...hát komolyan az ember esze megáll ilyenkor,hogy tényleg nonsense egyébként,hogy a Bibliát,hogy tudja vki így kicsavarni az üzenetét mint pl az a nő de sok ilyen van volt és lesz is....Nem tudunk mit tenni mi hívők sem vagyunk egyformák ezek szerint tehát pl vki a Bibliában az olvassa,hogy a tehén fehér viszont ugyanazt a másik hívő meg feketének olvassa!! Nekem amúgy meggyőződésem egyébként,hogy a bibliértelmezési szabály miatt lehet ez a rengeteg vélemény és nézetkülönbség!!! Én fundamentalista hivő vagyok tehát szó szerint értelmezem javarészt a bibliát kivéve ahol a szöveg maga nem figyelmeztet,hogy nem igy kell!! Azért ugyanis mert ha elkezdem elszellemiesíteni azaz allegórikus vagy metaforaként értelmezni akkor már bárkinek bármit jelenthet azaz szubjektívvá kezd onnantól válni bárkinek bármit jelenthet amit az ember szeretné,hogy jelentsen!! Pl az első hozzászóló szerint a teremtés s az özönvíz szimbikus,miért??? Isten véleményem szerint csodatevő isten miert ne tudott volna 4-5-6 ezer éve csodát tenni vagy éppen ma miért ne tehetne egy mindenható Isten csodát??? Az a baj,hogy ezekkel isten képességeit korlátozzuk a magunk emberi szintjére!! A biibliát nem feltétlenül kell racionális uton megközelíteni!! Főleg hogy mi emberek vagyunk Isten meg isten!!
jan. 10. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:

"pl egy romai katolikus nő vmilyen Rita aki a szivárványos brigadról vélekedik"

Vele hol találkoztál, vagy csak képzelted?


"Én fundamentalista hivő vagyok tehát szó szerint értelmezem javarészt a bibliát kivéve ahol a szöveg maga nem figyelmeztet,hogy nem igy kell!!"

Amikor Jézus azt mondja a megáldott kenyérre és borra, hogy az az Ő teste, akkor azt is szó szerint érted ezek szerint, mint a korai keresztények?

jan. 10. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!