Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha nem létezik Isten, mi oka...

Ha nem létezik Isten, mi oka lenne az embernek a jóságra?

Figyelt kérdés

febr. 1. 10:36
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
67%

"Mikor másnak hasznot hasznot vagy előnyösebb helyzetbe hozod, úgy hogy abból semmi hasznod vagy a magad rovására megy."


Szépen hangzik, csak én ezt nem hiszem el.

Egyrészt a hívő abban hisz, hogy majd halála utána megkapja a jutalmát, akkor is, ha szegénységben és betegségben éli le az életét. Tehát számára az isteni parancsolatok betartása a túlvilági boldog élet kulcsa. Úgy gondolom, hogy is így van ez, ha próbálja magának bemagyarázni, hogy nem, ő teljesen önzetlen. Már Friedrich Nietzsche is rámutatott Jézus tanításaiban arra, hogy a híveinek jutalmat ígért.

Ennyit a kereszténység önzetlenségéről.


Másrészt, mint említettem, a "szent könyv" tele van egy rakás olyan dologgal, ami nem jó. Isten vallásháborúkat rendel el, ártatlan elsőszülötteket mészárol le, kivégeztet azért valakit, mert valaki fát szedegetett szombaton. Életben hagyja a parázna és gyilkos Dávidot, de megöli a házasságtörésből született csecsemőt, aki aztán semmiről nem tehet. Nem, ezek nem jó dolgok. De a hívő mentalitásban Isten jó, sőt maga a szeretet, tehát ezeket a borzalmakat is hallgatólagos valahol igazságosnak (jónak) kell elfogadni. Arra egy nagy hívő sem merne vállalkozni, hogy vitassa Isten ítéletet.

Ezért mondom, hogy a hívők sem tudják, hogy mi az, hogy jó. Ezért volt/van annyi borzalom a vallás nevében, mert a hívőknek nincs a jóról egy egzakt véleményük csak megtesznek/elfogadnak mindent, amit a vallás tanít.

febr. 2. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:
76%
*hallgatólagosan
febr. 2. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:
69%

Kedves kérdező!

Igen fenyegetéssel és jutalom kecsegtetésével rá lehet venni embereket, hogy viselkedjenek "jól" de arra is hogy gátlástalan dolgokat tegyenek a vallás nevében attól függetlenül hogy amit ígérnek az igaz-e.


Ha valaki azért jó, mert vár valamit érte (vagy rosszabb, olyan kompenzációt kap ami minden más lehetőségnél jobb) az nem morális.


Ha tényleg így gondolkodsz akkor inkább tisztelned kellene az ateistákat, mivel azért teszünk valami jót mert van valamilyen moralitásunk nem pedig büntetést kerülünk és örömöt hajkutászunk.

febr. 2. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
77%

Mindenki tévedésben van, aki azt hiszi, a fő emberi jellemvonásoknak, viselkedésnek köze van akár valamiféle mindent látó istenhez, akár valamiféle rendőrökkel, térfigyelő kamerákkal ellátott, börtönnel fenyegető állam törvénykönyvéhez (mindegy is melyik). Sőt, még önmaga belső elhatározásaihoz sincs feltétlen köze. Az embereknek egyfelől van egy belső emberi mifélesége, ami akkor is működik, ha tudja, hogy nem látják, és készteti a jóra, ha egyszer neki ez alap jelleme, másfelől az embereknek nagyon erős belső gátjai, korlátai, szorongásai vannak, amit ha szándékozna, se tudna átugorni. Hogy értsétek: akkor se merne megcsinálni durva-csúnya dolgokat, ha semmi és senki nem állná benne útját.

Hogy mért kell, illetve mért van, hogy az emberek többségébe alapból be legyen építve emberség, jóság, és gátak csúnya dolgok megtételéhez?

Egész egyszerűen azért, mert az olyan emberpopulációk (vagy akár állatfajok), amikben ez nem így van, ki szoktak veszni, illetve már rég kivesztek a világ színéről... Kinyírták egymást, megették egymást, megfulladtak a saját szennyükben. A gazemberség hosszútávú fennmaradáshoz nem kifizetődő.

A törvényeket mindig utólag írja az ember önmagából kiindulva és önmagához igazítva, az csak buta önáltatás, hogy utána el is hiszi, hogy ő a törvényt tartja be. Nem. Az emberek többsége eleve úgy működne, mint a kitalált törvényei, és nem a törvények, hanem önmaga gátjai korlátozzák. Természetesen vannak rossz emberek is, na pont ők azok, akiket próbálnak a törvényekkel korlátozni, hát már amennyire sikerül. Mert akiből teljesen kimaradtak a belső gátak, azt semmi sem állítja meg, csak az, amikor belemegy a falba. Az ilyen emberek nem szoktak sokáig élni.

Az, hogy az emberekbe a belső jóságot és gátakat a szelekció-biológia tette bele, vagy a Jóisten maga, azt mindenki gondolja, ahogy neki jól esik, de azt szerintem vegyétek észre, hogy az ember azért több annál, minthogy csak "térfigyelő kamerák" miatt legyen olyan, amilyen.

febr. 2. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 A kérdező kommentje:

Ha tényleg így gondolkodsz akkor inkább tisztelned kellene az ateistákat, mivel azért teszünk valami jót mert van valamilyen moralitásunk nem pedig büntetést kerülünk és örömöt hajkutászunk."



Tehát ezzel azt mondod, hogy az ateisták balekok, mint aki ingyen dolgozik kb.

febr. 2. 20:57
 26/36 anonim ***** válasza:
40%

#25


Én hívő koromban dolgoztam ingyen a gyülekezetnek.

Mondjuk azt hittem, hogy lesz fizetés, aztán rá kellett jönnöm, hogy nem, full ingyen akarják, hogy elvégezzem a nehéz fizikai munkát. Egy tányér ételt kaptam csak.

Igen, egy igazi balek voltam. Vállalom. 😅


#21 voltam

febr. 3. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
0%

Én is utaztam virtuálisan a Titanicon. 1etlen aetista se volt.

Meg a Wilhelm Gustlowon se.

Ott 10 000 istenhívő lett.

1 orosz kommunista torpedó így téríti meg az embereket.

febr. 7. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 kriszpo ***** válasza:

Vannak itt anekdóták szép számmal...

Van itt minden: vallás, filozófia, pszichológia...

Egyébként, kérdező! Te érted azt, amit kérdezel?

Lehet, hogy nem is ezt szeretted volna kérdezni, csak nem sikerült úgy megfogalmazni, hogy mások számára érthető legyen?

Kérdezek.

Mit szeretnél igazából tudni?

Miért szeretnéd tudni azt, amit kérdezel?

Neked mi az isten?

Neked mi a jóság?

Tudsz a kettő között párhuzamot vonni?

febr. 7. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
Nem az Istennek, ha van ha nem, josagoskodunk, hanem az embertarsainknak.
febr. 8. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 Zohonyai Balázs válasza:
45%

A "jóság" a társadalmi együttműködést jelenti, ez hosszú távon előnyös és bár az egyénre csak közvetve van hatása, összességében erősebb, mint az önzés. A jóság ellentéte, az önzés, az egyénre kedvező lehet, de társadalmi szinten nem adódnak össze az előnyei, hanem kioltják egymást.

Az Isten az előbbit személyesíti meg, és így nincs is jelentősége annak, hogy létezik-e vagy sem.

febr. 8. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!