Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Amikor kötelező volt a hittan,...

X0 kérdése:

Amikor kötelező volt a hittan, katonatisztnek templomba járni, mi volt ha valakinek nem volt vallása?

Figyelt kérdés

A Horthy-korszakban nyilván mindenkinek a saját vallása szerinti hittanra kellett járnia. Mi volt ha gyerek azt mondta hogy neki nincs vallása? Mi van ha kifejezetten ateistának, vallásgyűlölőnek vallotta magát? Akár kommunistának, marxistának? Választani nem hajlandó a vallások közül, ha valamelyikre beosztják, akkor megszegik hogy mindenkinek a saját vallása szerinti hittanra kell járnia, ezért egyből megy a Rendőrségre feljelentést tenni: ha például katolikusra osztják be, akkor azért, mert ő nem katolikus, így megsértették a szabályzatot. Katonatiszteknek kötelező volt templomba járnia: mi van ha katonatiszt csinálta ugyanezt? Ha ma egyházi iskolában, ahol nem lehet erkölcstant választani helyette, ezt csinálja valaki, akkor mi van? Kérdeztem volt iskolámat, de még nem válaszoltak. Szaúd-Arábiában az állampolgároknak kötelező muzulmánnak lenni. És ha valaki azt mondja hogy ő bizony akkor se hiszi el, ezt törvénnyel nem lehet ráerőltetni?


Ha hittanra beosztották valahova, ott is azt mondta nincs Isten, dolgozatnál, felelésnél mindig úgy mondta hogy a biblia azt hazudja, megkérdezték ki Isten, azt mondta kitalált terrorista, ha azt kérdezték ki Szent István, arra is azt mondta terrorista király. Mit kezdtek ezzel? És ha katonatiszt mondta? És ha ma egyházi iskolában mondja valaki?



márc. 8. 17:41
 1/8 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
84%
Nem mondott ilyet senki, fel sem merült. Megvannak a népszámlálási adatok, mindenki vallásosnak mondta magát.
márc. 8. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
1-es: és ha ezt mondta volna valaki, mi lett volna?
márc. 8. 18:15
 3/8 anonim ***** válasza:
68%

Nem mondott senki ilyet, mert nem votl hülye.


Ez akkor kb olyan nyilatkozat lett volna, mintha ma valaki bejelenti, hogy ö pedofil és ezt a hajlamát ki is akarja élni - azaz ettöl kezdve sehol semmilyen esélye sem lett volna megmaradni

márc. 8. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
13%

Senkire nem erőltetik ezt törvénnyel.

Az ateistákat inkább kivégezni szokták, sok helyen ez még most is így van.

márc. 8. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
10%

#4

Vagy az ateisták a keresztényeket, lásd Észak-Korea.

márc. 8. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem ártana néhány dolgot pontosítani az érdemi válaszhoz, ilyeneket, hogy ki, mikor, hol, stb...

Ha már Horthy szóba került, akkor nézzük a két világháború közötti időszakot.

Ekkor jött létre a Szovjetunió, az első állam, amely semmilyen vallást nem propagált, sőt egy időben fel is lépett ellene.

Hazánkban ezért és a Tanácsköztársaság utózengéje miatt elég erősen nyomták a vallásokat, de nem volt létfontosságú. Inkább pozitív fellépés volt, például nálunk volt a legtöbb egyházi ünneop, amelyből sok munkaszüneti is volt egyúttal, főleg a katolikus szentek napjait ünnepelték, de a reformátusok is iparkodtak lépést tartani.

A 19. század végétől igen erősen terjedtek a szocialista nézetek és az első világháború után az USA-ban nagyon elharapózott az ateizmus, főleg a nagy történelmi egyházak rovására, ugyanis a kis szekták ekkortól kezdik lassanként virágkorukat élni, egyenlőre kevés hívővel.

Ebben a légkörben elég általános volt a vallásszabadság, szinte mindenhol.

A változást a háború hozta, az összes hadseregben megjelentek a tábori papok és a vallási programok, misék, egyebek.

Ekkorr már a liberális USA hadserege sem volt engedékeny, kötelező volt a miséken részt venni.

Valójában a kommunizmus előretörésétől féltek, ennek ellenében próbálták a vallásos nevelést erősíteni.

Még a német hadseregben is voltak papok, de 1944-től még a Vörös Hadseregben is, bár itt nem elsősorban miséket, hanem főleg a temetéseket intézték az ortodox szokások szerint, jót tett a morálnak. Az egyéb vallásos szertartások ritkák voltak és rövid ideig tartottak, de előfordultak, a vallás és egyházüldözés alábbhagyott majdnem egy teljes évtizedre és később már nem is indult meg akkora hévvel, mint előtte folytatták.

A háború után a hidegháború időszakában durvult el az USA-ban a helyzet annyira, hogy aki ateistának vallotta magát, az kommunistagyanús lett és még az állami oktatásba is kezdtek vallási nézetek beszivárogni. Az atomfegyverek elrettentésével igen fontos lett az űrtechnika, a célba juttató eszközök miatt és a szovjetek kezdeti erőteljes fölényének hatására szervezte át az USA az oktatási rendszerét és a tudományok tanításából kizárták a Bibliai nézeteket, mivel nem akartak lemaradni az oroszok mögött technikában, tudományokban.

Vázlatosan ez a kép volt, de nagyon függött a pontos időszaktól és helytől, mert a változások idpnként drasztikusak voltak. Nálunk például csak rövid ideig, a Rákosi rendszer egy időszakában voltak a vallások üldözve.

Katonatiszteknek, vagy vezető politikai státuszban levőknek ajánlatos volt a párttagság, illetve ha megfelelő előmenetelt akart valaki, annak ajánlatos volt marxista akadémiát végezni, de nem volt létszükséglet, különösen a kádári időkben, vagyis többnyire megtűrték a vallásokat, amit egy idő után nem kellett titokban tartani, elég volt, ha valaki nem hivalkodott vele.

márc. 9. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
76%

Akkor is járt hittanra meg templomba, mert ez volt a követelmény. Sőt, még le is konfirmált, vagy megbérmált, ha elvárták tőle. Belülről pedig gyűlölte az egészet.

Egyébként lehetett az igazolványban a vallás rovatba íratni, hogy vallástalan. De az később akadály lehetett.

márc. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"1-es: és ha ezt mondta volna valaki, mi lett volna?"


Semmi nem lett volna, akkor is voltak természetesen egyház-és valláskritikus hangok. Bőven létezett ateizmus és voltak is ateisták.

Mindenki meg volt keresztelve aszerint, hogy a család melyik felekezethez tartozott. Hivatalosan ez volt a vallása, függetlenül attól, hogy mit hitt. Később a gyerek arra a hittanra járt, amilyen felezetű volt.

Érdekességből írom, nagyapám a két világháború között járt iskolába, ami katolikus szerzetesi iskolába járt és volt zsidó osztálytársa is. Neki külön volt zsidó hittan, nem a katolikusra járt, hanem jött rabbi.

márc. 9. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!