Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Szovjetunióban tilos volt...

A Szovjetunióban tilos volt vallásosnak lenni? Börtönbe zárták, aki hitt valamiben?

Figyelt kérdés
A Szovjetunióban (beleértve az akkori Magyarországot is) tilos volt vallásosnak lenni? Megbüntették aki gyakorolt egy vallást? Vagy csak a párt vezetőinek nem volt szabad vallásosnak lennie de az embereknek igen? Hogy volt ez a dolog?
2012. máj. 21. 15:58
 1/5 anonim ***** válasza:
Elméletileg nem volt tiltott, úgy rémlik, csak a párttagok nem járhattak templomba, gyakorlatilag viszont nem jelentett előnyt, ha az ember előre akart jutni...
2012. máj. 21. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Hát azért azt az akkor élők nevében is kikérem magamnak, hogy Magyarországot a Szovjetunió részének tüntesse fel valaki. Óriási volt a különbség, ha érdekel, majd összefoglalom.


A kérdésre válaszolva, a SZU-ban retardált, visszamaradott embernek tüntették fel azt, aki vallásos volt. Legalábbis a Sztálin utáni korszakban már nem büntették, de komoly pozícióba nem kerülhetett olyan ember, aki nyíltan vállalta a vallásosságát. Ebből a szempontból hasonló volt a helyzet Magyarországon is, de itt a Kádár-korszakban a vallást egyre inkább magánügynek tekintették, és ellentétben a Szovjetunióval, nem folytattak vallásellenes meggyőző kampányt.


Látni kell még, hogy a bevett egyházak a kezdeti éles konfliktusok után mindkét országban fokozatosan beépültek az államgépezetbe. A SZU-ban az egyházi vezetőket gyakorlatilag az állam nevezte ki, és Magyarországon is csak azt nevezhették ki az egyházak, akihez az állam előzetesen hozzájárult. És sajnos a püspökök többsége ügynök volt.

2012. máj. 21. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Azért ennyire nem volt durva a dolog. Én ugyan nem éltem akkor, pontosabban a rendszerváltás előtt nem sokkal születtem. De például apukám is, anyukám is az előző rendszerben volt gyerek, és mindketten jártak hittanra, sőt, egyházi esküvőjük is volt. Igaz, azt nem tarthatták templomban, de nem azért, mert tilos volt, csak nem lett volna bölcs döntés, mert apukám olyan pozícióban dolgozott, hogy könnyen az állásába kerülhetett volna, ha ezt nagy dobra veri (igazgató volt egy intézményben). De úgy alapjában véve ez tényleg magánügy volt, még ha hivatalosan nem is nézték túl jó szemmel.
2012. máj. 21. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Szerintem már az is elég durva ha valakinek egy esküvő az állásába kerülhet. És sajnos még olyan is volt hogy papokat elvittek, és kínoztak csak azért mert egy olyan szót szólt az Istentiszteleten, ami nem tetszett a cenzornak... Szigorú értelemben nem volt tilos vallásosnak lenni (az nem is nagyon tiltható) de annak gyakorlása igencsak meg volt kötve.
2012. máj. 27. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Szia! Felvidéki vagyok, nekem tanárom azt mondta, hogy csak ilyen orvosoknak,jogászoknak nem szabadott templomba járni, de amúgy nem volt tilos a vallást gyakorolni
2012. jún. 8. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!