Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hány féle teremtéstörténet...

Hány féle teremtéstörténet van? Miért csak Ádám és Évát tudjuk? Miért nem említik Lilith-et aki Ádám első felesége volt?

Figyelt kérdés
2012. júl. 19. 21:34
1 2
 11/15 Ozmium42 ***** válasza:
21%
Nem tudom, hány teremtéstörténet van, de szerintem bőven elég, ha egyet, az igazit tudjuk.
2012. júl. 20. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%
A Bibliában 2 teremtéstörténet van. Az egyik az Ádám-Éva változat, a másikban a nő nincs nevesítve. Őt nevezik most Lilithnek.
2012. szept. 19. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Nagyjából 8000-féle ismert teremtéstörténet van - általában minden vallásban egy. A keresztényeknél kettő, mert azt több, másféle vallásból ollózták össze.
2012. okt. 16. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:
100%

Ne hagyd magad megtéveszteni, Lilith igenis egy valós része a teremtéstörténetnek!

Szóval a két legismertebb teremtéstörténetben is Ádám-Éva szerepel, és többféleképpen is elkülönül, de a lényege ugyanaz. Lilith a keresztény hit szerint igenis Ádám első felesége volt, és amit sokan nem tudnak, hogy a BIBLIA NEM MAGÁTÓL RAKÓDOTT ÖSSZE a legfőbb tiszteletesek rakták össze, és abban a korban sok minden közrejátszott, pénz, politika, vagy csak úgy döntöttek, hogy erre nincs szükség a Bibliában.

2013. júl. 12. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:

Kedves 8-as és 10-es!


A zsidó teremtés mítosz magyarázata ( Midrás), szerint létezett Éva előtt is asszony, őt Lilithnek hívták.Ádámnak kezdetben nem volt társa, amikor a Teremtő utasítására elnevezte az állatokat, látta hogy mindegyik állatnak párja van. Nagyon magányos volt és így kiáltott fel: "Minden teremtménynek van hozzá illő társa, csak nekem nincs!" A Teremtő ekkor megformálta számára porból és sárból Lilithet. Lilith, ugyanúgy mint Ádám, sárból és földből vétetett, ezért Isten ugyanazon jogokkal ruházta fel.


Lilith mint önálló teremtett lény Ádámtól függetlenül tudott boldogulni az életben, élete fenntartásához nem volt szüksége a férfi segítségére, szilaj volt, erős, és büszke. Egy közösülésük során Lilith feltette a kérdést Ádámnak: "Miért kell nekem alattad feküdnöm? Én is porból lettem, egyenlő vagyok veled."


Ádám nem volt képes uralkodni Lilithen. Mindketten győzni akartak a másik felett, a hasonló erők birtokában ez lehetetlen volt. Ádám egyik része kötődött Lilithez másik részét taszította az asszony erős határozott volta, erőszakkal parancs szóval akarta megoldani ezt a problémát.


Lilith ekkor kimondta a Teremtő nevét! (Az isteni nevet ember nem tudhatja…Az égő csipkebokorban sem áruja el nevét Isten azt mondja „ vagyok aki vagyok”. A mítoszok szerint aki ismeri Isten nevét képes a bibliai értelemben vett teremtésre. Isten nevének ismerete jelzi hogy Lilith Teremtő számára kiemelt fontossággal bírt, mivel meghagyta nála a név tudásának jogát). Lilith kimondva az isteni nevet a levegőbe emelkedett….démonná vált. Ádám ismét egyedül maradt!



Ádám szólt a Teremtőnek hogy hozza vissza Lilithet, de Lilith démon nem jött vissza. Isten ezért új asszonyt teremtett Ádámnak, Évát. Éva , Ádám oldalbordájából teremtődött. Mint az oldalának egy része Éva Ádám résztulajdonává vált. Ádám szerette Évát, csodálta szépségét, aki mint ahogy az az isteni teremtésben elrendeltetett, alázatos, lágy és befogadó volt.

Az, hogy Lilithel ellentétben Éva nem a földből teremtetett mint Ádám, a magyarázata annak, hogy Éva nem egyenrangú mint Lilith. Éva a ház tűzének örzője, a férfi szerető FELE-sége, mint FÉL önmagában nem egész.


Ádám, Lilith távozása után folyamatosan vágyakozott az erős asszony után, régi szeretkezéseik íze és illata fogva tartotta érzékeit, gondolatait. Hiányzott számára nő szellemisége. Bár kiegyensúlyozott és boldog volt, de az izgalom, amit a démonná vált enitás okozott tovatűnt….elillant. Nem maradt utána más csak az üresség érzése…..


Éva odaadó meleg asszonyi mivolta biztosította Ádám számára, hogy az emberiség ősapja, a család feje legyen, de mindenre kiterjedő szellemi testi lelki kielégülést, katarzist nem hozott.


Az Évával való élet biztosította számára az uralmat a nő, az asszony, és miden teremtett lény felett, de igaz ősi valóját nem tudta már kiélni, bár Éva mindenben a társa volt,

Lilith volt „az el nem ismert”, „a félbemaradt”, „a le nem igázott” „az izgalom” „az inspiráló”…. az álom......................................

amit a férfi (azóta is minden férfi) valahol minden nőben keres…


innen másoltam be: [link]


És a szöveg végén változtattam. Mind az eleje, mind a vége igen elgondolkodtató, nem csak nektek ajánlanám figyelmetekbe.

2017. ápr. 8. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!