Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mit jelent az, hogy HIT, mi...

Mit jelent az, hogy HIT, mi történik, mikor az ember HISZ valamiben és hogyan befolyásolja ez a HIT az ő és környezete állapotát?

Figyelt kérdés

Az érdekelne, hogy mi is a "hit mechanizmusa" az emberben,

-hogyan jelenhet meg benne?

-változtat-e az állapotán?

-miben lehet hinni?

-irányítható-e az emberben megjelenő hit?

-változhat-e az ember hite?

-kívülről kaphat-e hitet az ember? (azonosulhat-e mások gondolataival? mik lehetnek ennek az azonosulásnak a lehetséges előnyei-hátrányai?)

-érdekelne még az értelem és a hit viszonya.


Várom válaszaitokat! :-)



2012. szept. 30. 12:17
 1/8 Pietrosol ***** válasza:
39%

Szia!


Nem hit,hanem híd!Az pedig te magad vagy,nem pedig megjelenik benned!Tulajdonképpen önmagad felfedezése a gondolatok,érzelmek zavarában!Ez óriási változást jelent,mert elkülöníted magad az időtől!Nem a múltban és a jövőben vagy,hanem a jelen pillanatban!Képessé tesz a gondolataid és érzelmeid által okozott reakciók megfigyelésére!El tudsz különülni azoktól és külső szemlélőként figyelve azokat,megérted az azokban rejlő üzeneteket!


Ha ezt a hidat nem önmagadban találod meg,hanem valami külső identitásban,az szörnyen befolyásolhatóvá tesz,mivel saját magadat valami másba vetíted ki a gondolataid által!Tulajdonképpen egy hibás önazonosítási folyamat végeredményeként,a saját gondolataiddal,érzelmeiddel azonosítod magad,ahelyett,hogy a megfigyelővel azonosulnál!


Kaphat hitet kívülről az ember,de ez nem a sajátja,csak az azzal való azonosulás,-a hindu hagyománnyal élve,szellemi korrupció!Öneladás!

2012. szept. 30. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
75%

A hit az, amikor valami olyan dologról reméljük, hogy igaz, amelynek igaz voltára nincs bizonyítékunk.


Változtat-e az ember állapotán: igen. Ha elhiszed a meteorológusnak, hogy esni fog, viszel magaddal esernyőt. A hit vagy annak hiánya hatással van az ember cselekedeteire, lelkiállapotára.


Miben lehet hinni: bármiben, aminek az igaz voltára nincs bizonyítékod. Ha olyasvalamiben hiszel, ami nyilvánvalóan igaz, akkor az nem hit, hanem tudás.


Változhat-e az ember hite: természetesen. Ha a meteorológus gyakran esőt mond, te mindig viszel magaddal esernyőt, és aztán sosem esik, gyengülni fog a meteorológus szavaiba vetett hited. Pozitív és negatív irányba egyaránt változhat a hit.


Kívülről kaphat-e hitet: valamennyit igen. Ha valaki hall egy roppant meggyőző tanítást, ez nagy hatással lehet rá, és elültetheti a szívében a hit magját. De ez önmagában nem elegendő. Folyamatos gyakorlás szükséges a hit kifejlesztéséhez, megerősítéséhez, megtartásához.


Az értelem és a hit erősítheti és gyengítheti is egymást. Kaphat valaki olyan információkat, amelyek tudássá erősítik azt, amiben eddig csak hitt, de kaphat a hitével ellentétes, vagy ellentétesnek tűnő információkat is, amelyek meggyengíthetik azt.

2012. szept. 30. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 yuda ***** válasza:
72%

Most nem taglalnám hosszan azokat az alapvető és éles különbséget, mit jelent "általában hinni", és mi a "bibliai hit" közötti különbség. Röviden.


Általános hite mindenkinek van, hiszen tudományos, történelmi tényeket fogadtok el, ami után képtelenség lenne mind utána járni, de mivel valaki azt állítja, hogy tudományos, vagy mondjuk a suliban ezt tanították, elhiszed igaz?

Mondok példát: Sosem voltál ott a mohácsi csatánál. Valaki leírta, lehet ez nem is túl pontos, mert szubjektív..másvalaki évek alatt hozzáköltötte a gondolatait, ..esetleg pártpolitikai érdekek miatt torzított rajta..majd a tanárod bizonyos benyomásai újabb löketet adtak -és ezt kaptad te. Lehet pár lépcsőt kihagytam, de ilyenek a hírek és ezekben hisztek. Lehet ez tudományos történelmi, földrajzi ismeretek....

Sosem voltál a holdon, de mondjuk lehet elhiszed, hogy Gagarin volt?!

Nem tudom. Ezt mondják és te reagálsz. Utána járni nem tudsz úgysem. Lehet manipulálnak, egy műteremben felvett filmet láttál, lehet nem, de valószínűsítem, nagyon sok dologban igencsaltak már.

Döntsd el.


Bibliai hit Isten igéjéből származik. A hívők minden kétséget kizárólagosan igazságnak fogadják el ezeket az igéket, és Isten szájából származónak. Sőt azt is, hogy az Ige megtestesült názáreti Jézusban.

A bibliai hit Isten igéjének hallásából keletkezik a hívők szívében. Ez egy meggyőződés anélkül, hogy Szemeikkel látták volna, vagy kezeikkel érintették volna. Nem megtapasztalás tehát, hanem hit.

A minden emberre jellemző hit is hasonló, hiszen visszautalva, azokat a tényeket sem tudod ellenőrizni. Gyakorlatilag két dologra alapozod. A saját igazségérzeted mit súg, ill. sokan hisznek benne, úgyhogy valószínűleg igaz.

A tömeg hite persze sok történelmi tévedést élt már meg eddig is, úgyhogy erre ne alapozd az életed.

A bibliai hit viszont azt mondja, hogy életet ad, megmenekülsz a halálból..hogy ez a fajta hit nélkül lehetetlen Istennek tetszeni, ..hogy Jézus megváltásában való hit üdvösséget eredményez, ha ki is mondod a száddal..stb.

Komoly különbségek, de ez még nem minden. A bibliai hit, egy olyan meggyőződést hoz létre, hogy manifesztálódik és csodák történnek. Nem győzködök senkit, mindenki maga dönti el: hisz Isten igéjében, vagy sem.


A hit, az egy másfajta tudatállapot. Meggyőződése lesz valakinek olyan dologban, amit nem tapasztalt meg fizikálisan és a hit valóságossá teszi és behozza. Előszóllítja a nem létezőket létezőnek. Behozza azt ami még nincs ebbe az időben. A hit az mindig most történik. Nem lesz, mert a lesz az a jövőbe mutat. Jövő az reménység. A hit az jelen időben van, ezért hit. Nem lesz, hanem most van. Ha csak lesz valami, akkor az nem hit, hanem reménység.


Hinni tehát hihetsz amiben akarsz, még kishörcsögben is, vagy egy jézuska szoborban, de tudd meg, kizárólag az Istenbe vetett hit ad üdvösséget. Egy állatban, vagy egy szoborban is hihetsz, de sokat nem ér.


Ha nem látod, akkor hiszed. Ha már látod, nem kell hinned. Példa: Kezedben egy alma. Nem kell hinned, hogy ott van, mert akár hiszed, akár nem, akkor is ott van. Ha már látod, felesleges a hit.


A hit, az növekszik. Ha valaki Isten igéjével rendszeresen táplálkozik, akkor a hite növekszik, erősödik, kitisztul a látása. Rendszeres imádkozás, istentisztelere járás, biblia olvasás. E három. A hit növekedni fog. Persze nem mindegy hová jár az ember, mert ha nem a bibliai igazságokat hirdetik, hanem emberi hagyományokat, akkor az megint másféle hit. Bibliai hit kizárólag Isten igéjén alapszik, ami a bibiában van leírva. Sem több, sem kevesebb.


Az ember kívülről kapja a hitet. Információkat hall és azokban hisz. Magától nem lesz hite, -hogy otthon ül és malmozik a kezével Így nem lesz hite. Ha lesz valami, az nem hit. Hit Isten igéjének hallgatásából keletkezik a szívben. Egyszer csak ott van. Hallgatod és keletkezik.


A hitet nem kell kitalálni. Sem Istent nem kell kitalálni milyen. A megváltást sem kell kitalálni, sem Jézust, milyen volt.

Istent megismerni, és mindazokat amiket felsoroltam a bilia tanulmányozásával meg lehet.

Fontos, hogy nem fordítva.

Némely vallás úgy csinálja, van egy előkoncepciója és keres hozzá igéket. Lehetséges, hogy valamit fog találni, de az valami kifacsart torzó lesz.

Ha valaki Istent igazán meg akarja ismerni, akkor nyitott szívvel olvassa a bibliát és meglehet.

Járjon élő hitű hívők gyülekezetébe és hallgassa az igét. Így lehet hitről hitre jutni.


Értelem és a hit. Ha histzel valamiben és ebben gyakorlod a hited, egy idő után az értelmedben meggyőződés jön létre. Ez szoiiklaszilárdás teszi a jelelmed főleg erkölcsileg.

Értelmeddel is belátod, milyen káros, ha Isten ellen cselekszel.A hit és az értelem szorosan együttműködnek.

Kialakul egyfajta tudatosság, hogy szeretni fogod az igazságot és gyűlölni a gonoszságot. gyönyörködni fogsz az úrban.

2012. szept. 30. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
18%

Mi a valódi hit?

A Biblia azt írja, hogy ahhoz, hogy az imádatod „Isten előtt elfogadható” legyen, ’értelmi képességgel’ kell szolgálnod Istent. Vagy ahogyan egy másik bibliafordítás fogalmaz, úgy kell imádnod Istent, hogy az „méltó legyen egy gondolkodó lényhez” (Róma 12:1, The Jerusalem Bible). Tehát az a hit, amelyről a Biblia ír, nem valamiféle vakhit, és nem is hiszékenység. Inkább annak az eredménye, hogy mindent alaposan végiggondoltál, és arra a következtetésre jutottál, hogy bízhatsz Istenben és a Szavában. Ez a valódi hit.



A hithez az egyik alapvető követelmény ’az igazság pontos ismerete’ (1Timóteusz 2:4). Csakis ’az igazság fog szabaddá tenni’, ahogyan a Biblia fogalmaz, vagyis megszabadítani a téves elképzelésektől, legyenek azok akár tudományos, akár vallási jellegűek (János 8:32). A Biblia arra figyelmeztet, hogy ne higgy „minden szónak” (Példabeszédek 14:15). Azt tanácsolja, hogy ’bizonyosodj meg mindenről’, azaz ha hallasz valamit, előbb győződj meg róla, hogy valóban igaz-e, és csak azután hidd el (1Tesszalonika 5:21). Miért kell utánajárnod és megvizsgálnod, hogy mindaz, amiben hiszel, csakugyan megállja-e a helyét? Mert az olyan hit, amely valótlan információn alapul, pusztán illúzió. Az ókori Berea városában néhány nemes gondolkodású ember kiváló példát mutatott abban, hogyan lehet valódi hitet kifejleszteni. Bár nagyon szerettek volna hinni abban, amit keresztény misszionáriusok tanítottak nekik, ’gondosan vizsgálták az Írásokat, hogy úgy vannak-e azok a dolgok’ (Cselekedetek 17:11).



Hogyan fejleszthetsz ki hitet a Bibliában?

Mi a helyzet, ha nem vagy meggyőződve arról, hogy a Biblia megbízható? Hogyan érheted el, hogy a pontos ismeret forrásaként bízz benne? Nos, mi kell ahhoz, hogy bízni tudj valakiben? Minden bizonnyal egy ideig figyeled, hogyan viselkedik, vagyis jobban megismered. Miért ne tennéd ugyanezt a Bibliával?

A Biblia azt írja, hogy a valódi hit „a remélt dolgok biztosítékon alapuló várása, a nem látható valóságok nyilvánvaló bizonyítása” (Héberek 11:1). Egyértelmű hát, hogy az, akinek valódi hite van, egy cseppet sem naiv, hiszen minden rendelkezésre álló tényt gondosan megvizsgált, és ez alapján döntötte el, hogy miben hisz. Ez a fajta vizsgálódás olyan szilárd meggyőződést eredményez, hogy az ember számára még szemmel nem látható dolgok is valóságosak.

Mit tegyél azonban akkor, ha úgy tűnik, hogy amit megtudsz, ellentmond valaminek, amiben már régóta hiszel? Egyszerűen hagyd ezt figyelmen kívül? Természetesen nem ez a megoldás. Ilyenkor biztos lehetsz benne, hogy az a leghelyesebb, ha figyelembe veszed azokat az egyértelmű bizonyítékokat, melyek azt mutatják, hogy amiben eddig hittél, az nem helytálló. A Bibliában Isten azt ígéri, hogy megjutalmazza az igazságot kereső, őszinte szívű személyeket, méghozzá úgy, hogy ismeretet, tisztánlátást és gondolkodóképességet ad nekik (Példabeszédek 2:1–12).


A hit, amely szintén a szellem gyümölcséhez tartozik, „a remélt dolgok biztosítékon alapuló várása, a nem látható valóságok nyilvánvaló bizonyítása” (Héberek 11:1).



A nem látható valóságok bizonyítéka annyira meggyőző és erőteljes, hogy a hit mondhatni egyenértékű ezzel a bizonyítékkal. A teremtett dolgok létezése például meggyőz bennünket arról, hogy van Teremtő. Ha mindig a szellem által járunk, akkor ilyen hittel élünk.


A hit hiánya olyan ’bűn, amely könnyen behálóz minket’ (Héberek 12:1). Ha távol akarjuk tartani magunkat a test cselekedeteitől, az anyagiasságtól és a hamis tanításoktól, melyek lerombolhatják a hitünket, akkor Isten szellemére kell támaszkodnunk (Kolosszé 2:8; 1Timóteusz 6:9, 10; 2Timóteusz 4:3–5).


Saját ’képmutatás nélküli hitünkkel’ akár még mások hitét is megerősíthetjük (1Timóteusz 1:5; Héberek 13:7).


Valójában „hit nélkül lehetetlen neki tetszeni, mert aki Istenhez közeledik, annak hinnie kell, hogy ő van, és megjutalmazója lesz azoknak, akik őt komolyan keresik” (Zsidók 11:6). Ha ilyen hited van, akkor tudod, hogy mindaz, amit Isten tesz, igazságos célból történik, és ő mindenkor szívén viseli legjobb érdekeinket. Teremtésművéből és írott Szavából is láthatod, hogy ő nemcsak végtelenül bölcs és mindenható, de egyben a szerető kedvesség Istene is


Ha ilyen hitünk van, nem fogunk kételkedni sem a tanácsának bölcsességében, sem az eljárásmódjának jogosságában, jóllehet talán egy ideig nem értünk meg teljesen bizonyos dolgokat. Ezzel azok közé soroljuk magunkat, akikről a zsoltáros így nyilatkozott: „Bőséges békéjük van azoknak, akik szeretik a te törvényedet, és számukra nincsen botláskő” (Zsoltárok 119:165; Példabeszédek 3:5–8).

Ámde „a hit is halott cselekedetek nélkül”. Ezt a Jakab 2:26 hangsúlyozza. Az őszinte hit cselekedetekre indítja az embert. Az első dolog pedig, amire indítja az, hogy tegye meg, amire Péter apostol buzdít: „Tartsatok hát bűnbánatot és térjetek meg, hogy elnyerjétek bűneitek eltörlését


Zsömle/lány

2012. szept. 30. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
6%

, akiknek a hitük meggyengült vagy halottá vált. Himenéus és Alexander például ’a hit dolgában hajótörést szenvedett’ (1Timótheus 1:19, 20). Démás elhagyta Pált, mivel ’e jelen való világhoz ragaszkodott’ (2Timótheus 4:10). Némelyek keresztényhez nem illő, felelőtlen cselekedeteik által ’megtagadták a hitet’. Másokat pedig hamis bölcsességgel becsaptak, és „a hit mellől eltévelyedtek” (1Timótheus 5:8; 6:20, 21).


Könnyebb a látható jómódért dolgozni, mint a nem látható, szellemi gazdagságért (Máté 19:21, 22). Sok látható dolog — amilyen például „a test kívánsága, és a szemek kívánsága” — erősen kötődik tökéletlen hústestünkhöz, és gyengítheti a hitünket (1János 2:16).


A vallási kiábrándultság: Sokan kiábrándultak a kereszténység egyházainak képmutatása miatt, amelyek bár azt állítják, hogy Isten Szavát tanítják, mégsem élnek azzal összhangban, amit az tanít. Mások, akik nem keresztény vallásokhoz tartoztak, megfigyelhették saját vallásuk rossz gyümölcsét, vagy megállapíthatták, hogy a hitnézetei nem nyújtanak igazi segítséget az élet gondjainak megoldásához. Mivel nincs pontos ismeretük az igaz Istenről, mindentől visszahúzódnak, aminek valami köze van a valláshoz. (Vesd össze: Máté 7:21–23; Róma 3:3, 4.)

Nem értik meg, miért engedi meg Isten a gonoszságot: A legtöbben nem értik meg, miért engedi meg Isten a gonoszságot, s emiatt őt teszik felelőssé minden rosszért. Nem ismerik fel, hogy az emberek rosszra való hajlama nem Isten akaratából van, hanem Ádám bűnének a következménye (Róma 5:12). Talán nincsenek tudatában Sátán, az Ördög létezésének, és annak, hogy miként befolyásolja a világ ügyeit, ezért Istennek tulajdonítják a Sátán által elkövetett szégyenteljes dolgokat (1Ján 5:19; Jel 12:12). Még ha tudnak is valamit minderről, talán úgy gondolják, Isten túl lassan cselekszik, mivel nem látnak tisztán az egyetemes szuverenitás vitakérdésében, s nem fogják fel azt a tényt, hogy Isten mind ez ideig tartó türelme folytán megmenekülhetnek, ami ki nem érdemelt lehetőség (Róma 2:4; 2Pét 3:9). Azt sem tudják teljes mértékben felfogni, hogy Isten meghatározott egy időpontot, amikor örökre megsemmisíti mindazokat, akik gonoszságot gyakorolnak (Hab 2:3; Jel 11:18; 22:10–12).

Testi vágyak és nézőpontok uralta életmód: Akikből hiányzik az igazi hit, azok általában más érdeklődési irányt választanak. Egyesek jóllehet állítják, hogy hisznek a Bibliában, de sohasem tanulmányozták még át alaposan, vagy nem elmélkedtek értékeléssel az olvasottakon és azok okain, sem azon, hogy miként alkalmazhatók azok a saját életükben. (Vesd össze: 1Krónikák 28:9.) Néhány esetben a meglevő hitük erősítése helyett szívük igazságtalan kívánságaira hallgattak, ezért eltávolodtak Istentől és az ő útjaitól (Héb 3:12).


Zsömle/lány

2012. szept. 30. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
6%

Hogyan szerezhet valaki hitet?

Róma 10:17: „a hit a hallottakat követi.” (Vesd össze: 2Krónikák 9:5–8; János 4:39–42; Cselekedetek 17:11, 12. Először meg kell értenie, mit mond a Biblia, majd ha gondosan tanulmányozza, meggyőződhet a megbízhatóságáról, így megszilárdulhat a hite.)

Róma 10:10: „ Az ember . . . a szívével gyakorol hitet.” (Aki azért elmélkedik Isten dolgain, hogy értékelést fejlesszen ki azok iránt, az jelképes szívébe vési azokat.)

Erősödik a hit, ha az ember Isten ígéreteinek megfelelően cselekszik, és látja Isten áldásának bizonyítékát azon, amit tett. (Lásd: Zsoltárok 106:9–12.)

Szemléltetés: Talán van olyan barátod, akiről elmondhatod: „Benne megbízhatok. Számíthatok adott szavára; tudom, hogy segíteni fog, ha nehézségeim támadnak.” Aligha mondasz ilyet egy olyan személyről, akit csak tegnap ismertél meg, nem igaz? Olyannak kell lennie, akit régóta ismersz, aki ismételten bebizonyította megbízhatóságát. Hasonló a helyzet a hittel is. Ahhoz, hogy hited legyen, időt kell fordítanod arra, hogy megismerd


Zsömle/lány

2012. szept. 30. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

- pl neveléssel

- igen

- nagyon sok mindenben

- igen

- igen

- igen, mások gondolatainak azonosulásához elég közel kell állnotok egymáshoz

- ez eléggé ember függő, pl sok feltaláló hívő ember volt (most vallásilag értem) és ugyan akkor vannak vallásos őrültek is

2012. okt. 7. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Mi a hit?

[link]

2013. júl. 19. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!