Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A zsidó nép miután áttért a...

A zsidó nép miután áttért a monoteizmusra, miért Jahvét választotta, a pusztítás és a tűz istenét?

Figyelt kérdés

2012. okt. 16. 19:30
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
68%
Most vagy én vagyok műveletlen de szerintem a zsidók mindig is monoteisták voltak
2012. okt. 16. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 yuda ***** válasza:
73%

Két alapvető tévedés:

- Isten nem a pusztítás és a tűz istene. Ezt félrenézted.

- Alapvetően soha,-tehát Izrael életében sem ők választottak, -hanem mindig Isten választ először. Akit választ, ők reagálhatnak, elkötelezhetik magukat Isten felé, de igazából ezek mindig csak már reakciók.

Ez van ma is, ha valaki találkozik Istennel. Isten már választott, mi csak reagálunk.

Ő szeretett először, mi csak viszont szeretjük....

2012. okt. 16. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:
A zsidók istene Jahve(javíts ki ha tévedek), és tudomásom szerint, eleinte a héberek politeisták voltak, aztán tértek át monoteizmusra, és Jahve lett a "főisten". A másik dolog, hogy ő a tűz, a pusztítás isteneként volt feltüntetve.
2012. okt. 16. 19:48
 4/33 anonim válasza:
66%
A pre-arab és sémi törzsek kultúrális(vallás,politeizmus) és fizikális(földrajzi elhelyezkedés, Sínai-hegység,Gáza etc...) szorításában egy új szupraideát kellett létrehozni, amely erősítette a zsidó nép kohézióját. Úgytűnik ez a kötés még a XXI.szd-ban is az egyik legerősebbnek bizonyul.
2012. okt. 16. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 Srapnel ***** válasza:
20%
Én úgy emlékszem (lehet, rosszul), hogy Jahve egy hegy istene volt először, a hegy meg hát ott volt helyben.
2012. okt. 16. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 Shai-Hulud ***** válasza:
67%

Szerintem nem ezt választották, hanem egybeolvasztották, egybeötvözték a különböző isteneket, és így alkották meg belőlük a (mai értelemben vett) Jahvét.


"96:1.2 A hébereknek a többistenhitből a többől-egyet istenimádaton keresztül az egyistenhitig tartó fejlődése nem töretlen és folyamatos fogalmi átalakulás volt. Az istenségképeik fejlődése során számos visszafordulásra kerül sor, míg bármely adott korszakban a különféle szemita hívőcsoportok körében különféle isteneszmék léteztek. Időről időre számos kifejezést alkalmaztak az Istenről alkotott fogalmaikra

...

1. Jahve a dél-palesztinai törzsek istene volt...

2. El Elyon ... a menny Fenséges Istene...

3. El Shaddai ... olyan összetett istenkép, mely Amenemope Bölcsesség könyvének tanításaiból származik...

4. El ... összetett Istenség ... beleértettek még más beduin természeti isteneket is...

5. Elohim ... e Háromságot Elohim, illetőleg egyes számban Eloah, neve alatt imádták...

6. Vegyes elnevezések. A szemiták nemigen szerették néven nevezni az Istenségüket, és ezért időről időre különféle megjelöléseket alkalmaztak...

...

96:1.10 A Jehova a legutóbbi időkben használatos kifejezés a végül a héber gyakorlatban kialakult, kiteljesített Jahve-fogalom megjelölésére. De a Jehova megnevezés egészen Jézus kora után ezerötszáz évig még nem volt használatos."

[link]


Pedro

2012. okt. 16. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
33%

Istennek nincs neve, csak lényege.

Annak aminek hívni szokták pedig jelentése van.

2012. okt. 16. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
59%

Egyébként meg soha nem volt Jahve hanem JHVW és YHWH.

De ezt a pusztítás és tűz istenes baromságot azért elmesléhetnétek jobban, mert érdekel. Honnan is tudják ezt bizonyos "okos" emberek?

2012. okt. 16. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
72%

Bocsánat, JHVH.

[link]

2012. okt. 16. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy jelentésük van, de akkor Jahve egyben miért a pusztítás istene is? És ő miért áll közelebb a zsidókhoz, mint az összes többi "volt" istenük?
2012. okt. 16. 20:43
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!