Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van itt olyan, aki valaha...

Van itt olyan, aki valaha végig olvasta a Bibliát és nem keresztény?

Figyelt kérdés

Vannak emberek, akik leszokták rakni, ha olyan dolgot hallanak, amit nem értenek vagy nem tetszik nekik, esetleg sikerült az általuk kreált gondolatot igazolni néhány mondat alapján.


Azok, akik állítólag normálisan elolvasták ezt a könyvet és értelmetlenséget találtak, utána jártak a témának?

Mert a net és az iskola + rossz emlékek alapján kritizálni valamit nem túl célszerű. Gúnyolódni pedig szánalmas, ha magunkban kellene keresni a hibát (vagy pont azt gúnyoljuk, ami bennünk található meg).


Biztos vagyok benne, hogy már most beletapostam néhány embernek a lelkébe azzal, hogy azt mertem feltételezni, hogy a Biblia logikus. Ezt sem igazán értem, hogy miért van. (főleg olyan emberek esetében, akik nem értik és nem olvasták a könyvet)


Például a Bibliában van ilyen kijelentése:

"Ha vak vezet világtalant, akkor mindketten gödörbe esne"


Mondjuk ha ezt valaki képes szószerint venni, akkor is igaz lenne.

De vannak olyan emberek, akik ilyenkor felhábordonak, hogy fúj a Biblia gúnyolja a vakokat.

Szerintem ilyenkor nem a Bibliával van a baj:

1. Nem gúnyolta a vakokat, nem is beszélt róluk.

2. Az illető szövegértésével lehet valami gond.


Ez most csak egy egyszerű példa volt, mert ez jutott eszembe.


Ha pedig bűnösök vagyunk, nyílván nem tetszik, ha a szemünkbe mondják a tényeket. Hiszen sokan azt szeretik hallani, hogy nyugodtan lopd meg a másikat, nyugodtan ölj. Egy életed van, utána meg alszol.


Nyugodtan utálhattok, de szerintem nem velem van baj ebben az esetben. (persze velem is vannak bajok, én sem vagyok tökéletes stb..., de most nem ez a téma).


Köszönöm a normális válaszokat!



2012. nov. 25. 17:37
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
77%

Én nem vagyok keresztény, és végigolvastam. Amúgy nem is vártam semmi logikusságot tőle. A vallásos iratok többnyire a tarnszcendensről szólnak, szóval nyilvánvaló, hogy nem lehet erről a témáról egyértelműen fogalmazni, nem vártam ezt a Bhagavad Ghitától, vagy az Upanisádoktól sem.

A keresztény egyházakkal nagyon sok bajom van, de a Bibliával nincs semmi problémám.

2012. nov. 25. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sok ilyen van. Sokan pl. csak irodalmi szemszögből vizsgálják és olvassák el.
2012. nov. 25. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
16%
Melyik bibliát? Eléggé sok van.
2012. nov. 25. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

A biblia kérdező egy szeletke az emberiség történelméből. ugyan akkor tele van olyan példa- mondatokkal amelyek tanító célzattal íródtak egyszerű hasonlatokat, népi közmondásokat használva.


Ne feledd el hogy még a XIX szd-ban se járt a köznép iskolába vagy is analfabéta volt így a vallások a templomok papjai szerzetesei voltak hivatottak a népet okítani-- s mit értett meg az egyszerű ember? a minden nap hallottakat a hasonlatokat a közmondásokat, rövid és velős érthető tartalmuk volt.

2012. nov. 26. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
50%
végigolvastam. mese az egész.
2012. nov. 26. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Az Ó vagy az Újtestamentumra gondoltál?
2012. nov. 26. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Salx Narval ***** válasza:
Igen, bár bevallom, hogy a ki-kit nemzett felsorolásokat átugrottam. Azt viszont nem állítom, hogy értelmezni is tudom. Tőletek vallásos emberektől próbálom megtudni, hogy mit, hogyan kell érteni, több-kevesebb sikerrel. Tény, hogy nehezen kezelem a könyvet, mivel nem tudom mit kell szó szerint érteni és mit képletesen, ezt még az is nehezíti, hogy ti sem vagytok egységesek ebben. Ha már itt vagy, mit is teremtett meg az isten, amikor a szivárványt adta, szövetsége jeléül? Mi hiányzott a természetből, hogy nem látták előtte a fénytörést az emberek? Ez csak egy kérdés, azok közül amiket nem értek. Azért apránként összeszedegetem, innen-onnan a dolgokat.:D Az biztos, hogy hit nélkül nem több egy legendagyűjteménytől, ráadásul kísértetiesen hasonlítanak a történetei, más korok, népek, történeteihez, más helyszínek és szereplők, de lényegében azonos írások.Természetesen azoknak sem tulajdonítok nagyobb valóságalapot. Amit az embereknek tanít, azzal viszont nagyjából egyet értek, kivéve a lényeget, magát az istenhitet.
2012. nov. 27. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
84%

Kedves Kérdező!

Sajnos teljesen téves az alapállásod.

Szerinted, aki nem keresztény, az nyugodtan lophat, ölhet, stb.

Felhívom a figyelmed, a keresztény világban (a kommunista időket talán részben kivéve) mindenhol van a börtönökben istentisztelet.

A vallásos elfogadja a halálbüntetést, én ateista létemre azt is bűnnek tartom.

Gyilkosságra egyébként is csak nagyon kevés ember vetemedik.

Mint a történelem tanusítja, a vallás nem teszi jobbá az embereket, sőt, elvakultság esetén sokkal rosszabbak, mint aki nem hívő, akinek ezért más felekezet tagját utálni sincs oka, halálát kívánni meg különösen.

Az ilyen beállítás alapjaiban téves, mint a Tiéd.

Talán azt tapasztalod, hogy manapság gyakori lenne a máglyán elégetés, ami az eretneknek dukál?

A kérdésre csak annyit, hogy az ószövetséget elolvastam és annyi részt az újszövetségből, amire képes voltam.

Ez kb a 70 % -a,

Mindezt pártatlanul tettem, őseim hitét tanulmányozva és megpróbáltam minden szempontból magyarázni, de sajnálom, bennem nem alakult ki hit.

Belátom, egy monumentális katedrálisban másképpen hangzanak a leírt egyszerű szavak, vagy esetleg a zsoltárok közös éneklése nagyszerű érzés lehet.

Még a fradi szurkolóit is megértem, akik megmámorosodva a saját kórusuktól, felháborodottan szidják a bírót a jogos tizenegyes esetén is.

Azt ellenben helyesnek tartom, hogy kordában tartják őket és garázdálkodásukat igyekeznek megakadályozni.

Kérlek tehát Te se tegyél ilyen kijelentéseket, amik arra utalhatnak, hogy egy ateista gonosz ember, illetve nézetéből kifolyólag ilyesmire képes, vagy hajlamos.

Te kedved szerint magyarázhatod meg a Bibliát, senki sem akadályoz meg benne.

Értelmes érveidet meghallgatom, de lebecsülni nem hagyom magam.

Azzal tisztában vagyok, hogy értelmem fogyatékos, talán intelligencia szintem sem túl magas, de meggyőzésemre legalább hasonló szintű érvek szükségesek.

Azon túl, hogy a Biblia logikai hibáktól terhes, túlságosan régi, történetei manapság nem életszerűek, példázatai régiesek, olyannyira, hogy még a tudomány álláspontjainak is ellentmondanak helyenként.

Annyit készségesen elismerek, hogy a mai világ kialakulásában szerepet játszott, de manapság nélküle is boldogul az emberiség.

Szerintem ennél már bonyolultabb a világ, minden téren, ezért a Biblia túlságosan egyszerű számomra.

Az, hogy válaszomat mennyire értékeld "normálisnak", nem befolyásol.

Köszönöm, hogy meghallgattál.

2012. nov. 27. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
85%

"Hiszen sokan azt szeretik hallani, hogy nyugodtan lopd meg a másikat, nyugodtan ölj."

Kedves Kérdező!

Valóban találkoztál olyan emberekkel, akik ezt szerették volna tőled hallani? Én még egyetlen ilyen személlyel sem találkoztam egész életemben. Valóban komolyan gondolod, hogy a biblia ismerete szükséges ahhoz, hogy az emberek ne kövessenek el bűncselekményeket? Akkor jó lenne tudni,miképpen ítéled meg a keresztesháborúkat? Vagy a vallás nevében lehet gyilkolászni? Benne van netán a bibliában?

Az alapkérdésedre: különböző célokkal lehet olvasni a bibliát. Az általános műveltség része, mint az írott kultúra egy szelete, amire a későbbiekben sok művészeti ág hivatkozott (irodalom, képzőművészet, mai musicalek, stb.) Tehát a válasz igen. Igen ateisták is olvassák a bibliát nem feltétlenül azzal a céllal, hogy zavaros mondatain merengjenek, csupán a történeteit megismerjék.

Itt abba már bele sem megyek, hogy az Újszövetség pl. milyen kísértetiesen hasonlít az egyiptomi Horusz történetre. A mai fogalmak szerint egy plágium.

2012. nov. 27. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
59%

Kedves Kérdező!


Én tegnap akartam ezt a kérdést kiírni, de nem sikerült, aminek most örülök, mert sokkal érthetőbben fogalmaztad meg, mint ahogy én tettem volna.


A Bibliában hiba nincs. Aki ésszel is olvassa, nem csak szemmel, az látja, kérdés mennyire akarja elfogadni. Mert ne feledd, ma az a divat, hogy kefélj, amikor akarsz, ha gyerek lesz, akkor max kikaparják és amúgy is már van penicillin kankóra.


Nagyon jó látni, hogy nem vagyunk egyedül és mást is foglalkoztat ez a kérdés. Aki nem fogadja el, az nem akarja, mert számára csak önmaga létezik és nem is akar mással foglalkozni. Nézz körbe, tudod miről beszélek.


Örültem neked és a kérdésednek. Köszönöm!

2012. nov. 27. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!