Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért van az, hogy megbecsülik...

Miért van az, hogy megbecsülik azt, akik egy több ezer éves mesekönyvet tisztelnek és életük irányítójának tartják, ellenben lenézik, aki babonás, vagy más dologban hisz?

Figyelt kérdés
Szerintem abszolút nincs különbség a kettő között.

2013. júl. 23. 09:47
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
24%
Ebben a mesekönyvben az írói évszázadokkal és évezredekkel Jézus előtt megjósolták életének fő motívumait. Jézus minden róla szóló jóslatot beteljesített, még azokat is, amelyekre egy embernek nem lett volna hatalma.
2013. júl. 23. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 A kérdező kommentje:
Szerintem különböző könyvelről beszélünk. Egyetlen valódi jóslat nincs abban a könyvben...
2013. júl. 23. 19:07
 13/31 anonim ***** válasza:
Engem is érdekelnének azok a jóslatok!
2013. júl. 23. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
61%

"A Biblia mesekönyv? Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy a diplomád papírrepülő...

A több ezer éves "mesekönyv" nem véletlenül maradt fenn több ezer évig. Az egy egyetemes hitrendszer, aminek a mi hitünk szerint vannak alapjai. A babona (fekete macska, törött tükör...) egy népi hiedelem, amely nem csoportosít embereket, nem járnak gyülekezetbe, nincs "babona egyház", nincsenek könyveik, dokumentumaik, hitrendszerük.

Aki más dologban hisz, azt meg nem nézzük le. Léteznek más vallások, felekezetek. Ha egy ilyenbe az ember beleszületik, azt ne hagyja el. Ugyanúgy tisztelem a hithű buddhistát, mint a katolikust. És tisztelem azt az ateistát is, aki megadja az én vallásomnak a tiszteletet. De mint arra te is példát szolgáltattál, nem sok van ilyen..."

Biblia mint önálló mű nem létezett az 1414-18-as konstanzi zsinat megalakulása előtt, amikor is összerakták a Bibliát a próféták leveleiből és zsidó tórákból és evangéliumokból(amúgy megjegyzem még, hogy Noé és a vízözön története nem más, mint Ut-napishtim legendája a Gilgames mondakörből, mely jóval régebbi). Csupán azért tudott fennmaradni, mert 1451-ben Gutenberg feltalálta a könyvnyomtatást, s mint egyedüli mű csupán a Bibliát tudták nyomtatni. Az emberek írástudatlanok voltak és csak a papságnak értett az írás-olvasáshoz (legalább ennyi hasznuk volt... meg a pezsgő!). Nem használtak sok helyen írást, max nemes leveleken, királyi törvényeknél, meg térképeken, esetleg verseket írtak, de a könyv volt a nyerő. Ráadásul a Bibliát a papság hatalma miatt nyomatták agyba-főbe, mint hülye gyereknek a Spongyabobot a tv-ben!

Miért tudott még elterjedni? Szent István jóvoltából, aki fegyverrel terjesztette az "igaz hitet" a magyarok között, vagy a spanyol és portugál konkvisztádorok jóvoltából, akik szintén az emberi szeretet jegyében hit térítették az indiánokat? Múltkor olvastam pl Mohamed próféta életét, aki egy nálánál jóval idősebb és mellesleg GAZDAGABB nőt vett el, hogy ha majd meghal övé legyen a vagyona. Csodálom, hogy nem esik le az embereknek mekkora zsivány (szép szóval írtam) ember is volt ő. De azért tudott fennmaradni még, mert a szüleink és az ő szüleik és az ő szüleik ránk tukmálták. Szerinted miért keresztelik meg a gyereket csecsemőkorban, amikor még nem tudja magát elkötelezni egy isten mellett sem? Nincs már keresztes háború, ahol terjesztik a dogmákat, hát van kötelező hittan! Ha pedig egy egyházi suliban etikát választasz, akkor megjegyeznek egy életre és nem fogsz jobb jegyet kapni, az hótziher!

2013. júl. 23. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 fairi1 ***** válasza:
78%

11

"Ebben a mesekönyvben az írói évszázadokkal és évezredekkel Jézus előtt megjósolták életének fő motívumait. "


Huhhhha, aztaaa.

egy kicsi probléma van? Jézus életéről nincs független forrásunk, sőt igazából még a történelmi létét se igazolják független források.

teljesen kitalációt én személy szerint erősnek tartom, ám annyi biztos a feltételezett halála után íródott róla bármi is.

[link]

Nézzük az akkori kort. zsidók rossz helyzetben vannak, van egy felfokozott messiásvárás.

igény van egy megváltóra.

Fogjunk egy akkor élt azokban a körökben ismert embert, és színesítsük ki a történetet, úgy hogy beleilljen a korábbi próféciákban. Tááádááám. Többi már ismert.


ha picit szemüveg nélkül nézi a próféciákat akkor egy lyukas garast se érnek.

2013. júl. 23. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 A kérdező kommentje:

#14: sajnos jópár logikai bukfenc található az érvelésedben.

Miért lenne valami attól igaz(abb), mert a történelem alakulása úgy hozta, hogy több dokumentumuk maradt fenn? Vagy miért lenne egy nézet hihetőbb csak azért, mert erővel, erőszakkal, pénzzel, hatalommal ráerőltették az emberekre?

Miért lenne valami attól jobb, mert szigorúbb szabályokat ír elő?

Tévedés ne essék, nem nézem le a keresztényeket. De a muzulmánokat, a wicca-hívőket, a természeti vallások követőit, meg a babonásokat sem. Viszont akkor cserébe ugyanezt elvárnám én is. (Na meg ne próbáljanak rámerőltetni olyan - számukra tényként beállított - dolgokat, melyre semmiféle közvetlen vagy közvetett magyarázatot nem tudnak felmutatni. Tudniillik az "így van, és kész, ezt nem szabad megkérdőjelezni" az nem érv.)

2013. júl. 24. 00:05
 17/31 anonim ***** válasza:

"Miért lenne valami attól igaz(abb), mert a történelem alakulása úgy hozta, hogy több dokumentumuk maradt fenn? Vagy miért lenne egy nézet hihetőbb csak azért, mert erővel, erőszakkal, pénzzel, hatalommal ráerőltették az emberekre?"

Hát épp ez az! Nem az számít, hanem az, hogy mennyire erőltetnek valamit az emberre! Én se azt írtam, hogy igazabb, hanem azt, hogy ez van elterjesztve a nagyközönség előtt és ez a kettő nem ugyanaz!

A náci Németország korában pl olyan dolgokat állítottak, melyek ha nem feltétlenül is igazak, de a nagyközönségnek bejött és ezen van a hangsúly. Másik példa, Szent István szintén törvénnyel erőltetett valamit ránk, de attól még nem kellett igaznak lennie, csupán azt kellett tennünk és azt tettük. Az emberben van egy birkaszellem és ez befolyásol minket...sajnos nem is kicsit.

A birkaszellem, vagy mondhatnám isten bárányaiként is X) eléggé eltorzíthatja a valóságot.

2013. júl. 24. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
Ajánlom a Hullám című filmet! Akár vallások is jöhetnek így létre.
2013. júl. 24. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
Én meg ajánlom a "Fekete köpeny" c. filmet. A keresztény erőszakos térhódításáról szól...
2013. júl. 24. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
Helyesebben," a kereszténység..."
2013. júl. 24. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!