Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az alatt a durván számolva...

Az alatt a durván számolva 1800 2000 év alatt a keresztény teológia végül is mire jutott Isten létezését illetően?

Figyelt kérdés

Azt nézem hogy csak egy helyben toporzékol a teológiának a vallástudományi része.Végülis mire jutott?


Mert más tudományterületekhez képest írtózatosan lassú.Nézzük csak a kémiát!A kémia él durván 400-300 éve.


(az előző anyagot kutató tudományágak mint az alkémia inkább csak tapasztalatgyűjtés volt.Nemn kémiai módszertannal folytak a kísérletek,és nem is kémiai tulajdonságok szerint csoportosították az anyagokat


)Ezidő alatt az alkémia áltudományából,ami még azzal dobálózott hogy vasból aranyat lehet csinálni ipari mennyiségekben,eljutottunk az enzimek teljes leírásához,és az atomon belüli világ szinte teljes megértéséhez!

De minden más természettudomány is ugyanilyen rohamléptekkel fejlődik,annak ellenére hogy tudjuk kik,évszázadokon át lassították a fejlődést.


a teológiát furcsa mód (Na vajon miért?) senki se gátolta a fejlődésben,még se hallottam még olyan hírt hogy "teológusok hatalmas áttörést értek el Isten létezésében!".


Csillagászatban viszont többször hallani új mérföldkövekről. (főleg hogy tudományos keretek közt ő se egy idős tudományág.)



2013. aug. 1. 15:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Az hit, ez pedig tudomány. A hit halála a bizonyítás. Bár én ateista vagyok.
2013. aug. 1. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nincs értelme összehasonlítani a természettudományokat a bölcseleti/humán tudományokkal és ez nem csak a teológiára áll. A filozófia úgy magában mennyit fejlődött? Sokan még mindig Platónt és Aristotelést tanulmányozzák... Én is bölcsész vagyok, történelmet tanulunk, a történelemtudomány mennyit fejlődött? Csak kutatjuk a múltat, aztán néha találunk valamit, de nem fedezünk fel olyan eget rengető újdonságokat, mint a csillagászat. Ilyen szempontból nem hasonló a kettő, de önmagában szükséges ez is, az is.

A filozófia és a teológia nem fog fejlődni ilyen értelemben, mivel nem egy empirikus, kézzel fogható témával foglalkozik. Maximum jöhetnek új elméletek. Illetve van a teológián belül is gyakorlati oldal, pl. a kánonjog, ami meg tényleg fejlődik, hiszen helyt kell állnia minden kor viszonyai között.

2013. aug. 1. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Végül is igazatok van.Köszönöm a válaszokat (természetesen jöhetnek még)
2013. aug. 1. 15:17
 4/12 anonim ***** válasza:
A 2-esnek nagyreszt igazat adok. Nem ugyanaz a mufaj, de a kerdes attol meg jogos, hiszen a tortenelemben is talalnak mindig uj dolgokat, megha nem is olyan egetrengetoen hirertekut, de egy-egy rovid szakasz mindig jobban megvilagosodik, legyen szo akar az ember-, akar az oslenyek idejerol. Valami apro fogaskereket mindig talalnak. A filozofia kicsit mas az en szememben. Tokeletesen megprobalnak egy-egy fogalmat leirni, mint egy egynyelvu szotarban, vagy az ujsagiroi-, esetleg jogi stilusban. Ebben nincs igazan mit fejlodni, mert a gondolatokat probaljak a nyelv "szegenyes" eszkozeivel kibontakoztatni, az erkolcsi ertekek viszont a korokkal egyutt allandoan valtoznak. Az emberi elme tul bonyolult ahhoz, hogy gondolatait, felallitott ertekrendjeit 3 mondattal leirjuk. Nadeavallas? Teljesen mas kategoria. Nekik is illo volna bizonysagokat keresni es felmutatni, mert ezek hijan a hivek kenytelenek minden szot keszpenznek venni, azt a kort pedig mar atleptuk. Igy olyasmi a dolog, mintha elhinnem, h David Copperfield tenyleg egy varazslo. Hiszen minden jel arra utal. Es raadasul meg ma is lathatoak a csodatetelei. Kellene igeny az egyhaz reszerol arra, h kutasson, feltarjon, bizonyitson a hiveknek, nem csak ultimate aduasz valaszokat adjon, amit el kell fogadni, ha hivo vagy, mert kulonben is meg van irva.
2013. aug. 1. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Erre: a Biblia igaz és kész.
2013. aug. 1. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
54%

"Azt nézem hogy csak egy helyben toporzékol a teológiának a vallástudományi része."


Álj, álj, álj! A teológia egy naplopó, saját gondolatok nélküli banda által művelt """tudomány""", mivel mindig a saját vallását veszi alapnak, és ahhoz méri a többit, és a tudomány lényege a saját vallás igazolása és mosdatása.

A vallástudomány semleges, minden vallást vizsgál és összehasonlítja őket. Nem egy természettudomány, de tudomány.


És mire jutotak volna? Nem létező dolgokat nem lehet megtalálni.

2013. aug. 1. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Isten, Harry Potter és a kockás fülű nyúl létezik!
2013. aug. 2. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés, egy ideig én is elgondolkodtam rajta, viszont rájöttem, hogy amit kérdezel az valójában már megtörtént, sőt mind a mai napig folyamatban van. Csak szét kell nézni mennyi különböző vállfaja van csak a katolikus vallásnak ami ugye mind a bibliára épít, többek között a kereszténységet is ideértve ami újfent tovább osztódott. Legújabb újra értelmezése a bibliának a Jehova Tanui vallás megalakulása. Halkan csak szerény véleményem is belecsempészném az írásba: Nem nevezném fejlődésnek ahogy ők újraértelmezték a bibliát. Dehát néha vakvágányra fut az ember.Mivel a bibliát nem tudósok hanem különböző emberek vizsgálják és értelmezik, ezért különböző értelmezések jönnek létre, melyek mindig tartalmaznak valami újat, amit korábban egyik vallás sem vélt felfedezni. Ezek a különbségek a különböző vallások ismertető jelei. Egyébként igazából nem is nagyon várhatunk eget verően nagy újdonságokat ha csakis a bibliát veszük alapul a hitünkben. Nem maga a vallás, hanem a hívő fog fejlődni, új dolgokat megismerni  és újraértékelni az addigi tudását. Hogy egy példával is szemlétessem amiről beszélek:  A fizikai tudásod nem lesz nagyobb ha ugyan azt a könyvet tanulmányozod át akár 1000x is. Viszont ha tágítod a tudásod és más olbvasmányokban is elmélyülsz az a te lelki fejlődésedet fogja szolgálni. Atöbb tudástól még senki sem lett butább. Ha valamivel az ember nem ért egyet azt hanyagolja, de olyan szerintem nincs, hogy csakis egy olvasmányból az ember szert tehet az egyetemes tudásra. Végül is az utóbbi szemléletmód vezet oda, hogy a hívők vitába keverednek a tudósokkal vagy ateistákkal a teremtés elméletet illetően. Az aki szerint a fosszíliák, csontok vagy akár egy jégbe fagyott mamut tetem semmire sem bizonyíték,  az olyan akár a kocsiba fogott ló az ellenzővel a szemén. Csak előre lát és képtelen észrevenni az oldalról érkező autót, szóval nyugodtan sétál tovább. Ezért hangsúlyozom a látókör kiszélesítését azáltal, hogy jobban megismerjük a körülötünk lévő világot, vagy akár a rólunk kialakult más nézőpontokat kritikákat könyvekből. Csakis addig szabad a kritikát mellőzni és félresöpörni amíg az általunk kialakított világképpel megegyező válaszokat is mellé csatoljuk. Azaz a szerintünk helyesnek gondolt ellenpéldák is objektíven is megállják a helyüket.  Nem kell bizonygatnunk senkinek az igazunk, de legyünk racionálisak önmagunkkal szemben, így elkerülhetjük azt, hogy vakvágányra tévedjünk.


Bocsi, kicsit átment filozofálgatásba, de assze ezek még szorosan kapcsolódnak a témához, így nem lett off amit írtam.

2013. aug. 2. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Nem azért mondom, de a muzulmánoknál ott vannak a síták és a szuníták (helyesírást most hanyagoljuk), kapásból 2 ágazat. A kereszténység a zsidó vallásból, az pedig a sumér és babilóniai népek vallásából alakult át: Lásd Ut-Napishti legendája, mely később Noé története lett.
2013. aug. 2. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Dehogy off!Pont ilyen mély filozófiai válaszokra vártam,és köszönöm is őket!
2013. aug. 2. 14:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!