Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi számít a keresztények...

Mi számít a keresztények szerint bűnnek?

Figyelt kérdés

Mit is jelent maga a szó, hogy bűn? Bűn ártani valakinek? De ha én jó szándékkal ártok valakinek, akkor az is bűn?

Elsősorban a vallás szempontjából lennék kíváncsi. Lényegében az Istennek nem tetsző dolgot takar. Isten tehát önkényesen megmondta mi a jó és mi a rossz. És ha azt mondom, hogy nincs jó vagy rossz, helyes vagy helytelen, csakis közvélekedés, másképp isteni vélekedés, ha úgy tetszik, akkor már mindjárt más a helyzet. Mert a Biblia sok dolgot illet bűnként, ott van például a két anyagból való ruha hordása, a szombati munka, vagy a szakálltól való megválás, melyekkel nem ártasz az égvilágon senkinek sem (mégis halálos bűnök). Jó, tudom, már lejárt az ószövetség, egy újat kötöttünk, de annó miért szúrták a szemét istennek ezek a "bűnök". Most miért nem? Most miért engedélyezett a két anyagból való ruha hordása?

De azt sem mondhatjuk, hogy most már tényleg csak azok a dolgok számítanak bűnnek, melyekkel ártunk az embertársainknak. Ott van például a homoszexualitás. Persze sok káros velejárója van: előidézheti a népesség csökkenését, betegségek terjedését (AIDS), de mégse ártanak nekünk, az egymáshoz való vonzalmukkal. De ez mégis bűn. De nem erkölcsi, mert mégiscsak a szeretet egyfajta formája, s Jézus szerint ez a legfőbb dolgunk: szeretni. Hanem Isten önkényű törvénye. Tehát akkor végül is a bűnöknek még sincs sok közük az erkölcshöz, csak Isten ízléséhez. Tehát akkor a bűn, az amit Isten mond annak és kész? Ez fair dolog?


Miért kell magunkat bűnösnek éreznünk? Azért, mert egy könyv azt mondta, hogy az ősünk nem engedelmeskedett egy láthatatlan teremtőnek?



2013. szept. 18. 18:34
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Bűnös akkor vagy, ha másnak szándékosan és tudatosant kárt okozol. (nem jó indulatból). Bár ha a szándék jó, akkor is lehet rossz. Ha nem vagy objektív.

Közvélekedés nincs.

Szerintem helytelen 8 éves gyerekeket megerőszakolni és szex közben megenni. Szerinted helyes. Akkor kinek van igaza?

Szerintem nekem és a 8 évesnek. Amint te megsérted a lelkét, halált érdemelsz. És ha választani kell, hogy az én eszmém vagy a tiéd terjedjen el, nem fogok habozni...

2013. szept. 18. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


A bibliai bűn jelentése, a célt elvéteni, célt téveszteni. Ez nem más, mint a téves önazonosítás, másként az a folyamat, amely során az ember önmagát összekeveri a gondolataival, érzelmeivel, ahelyett, hogy a gondolat megfigyelője, szemlélője lenne. Minden más, ebből következik és a létezés a gondolatokban, érzelmekben való életté alacsonyodik és rendre megtörténhet a bűntett. A tettet mindig megelőzi a gondolat vagy érzelem.


Egyébként a külsődleges dolgok lényegtelenek, mert a lényeg az ember belső világában kezdődik és zajlik. Nem véletlen Szent Ágoston kijelentése: "szeress és tégy amit akarsz!"

2013. szept. 18. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
"A bűn pedig a törvénytelenség."
2013. szept. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Azért szúrták a szemét, mert ellentétesek voltak (és vannak) azzal a világgal, amit ő teremtett. Ezek az ember lázadása által jöttek be a világba, mégpedig Isten ellenségének a segítségével. Egy háború zajlik Isten és a Sátán között, és ebben a háborúban "aki nincs velem, az ellenem van" elv érvényesül. Márpedig Isten elmondta, hogy ki van vele, és ki van ellene. Az ilyen cselekedetek lényegében az ellenség segítése, ráadásul, mivel ezzel az ember - ha öntudatlanul is - deklarálja, hogy az ellenséghez tartozik. Ez leginkább az embernek rossz, hiszen egyenes út a kárhozathoz.
2013. szept. 18. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 nagylzs ***** válasza:

> Mit is jelent maga a szó, hogy bűn?


A keresztény egyháznak van egy álláspontja arról, hogy mi számít bűnnek. De ez nem egyezik meg a "bűn" szó hétköznapi jelentésével, aminek az értelmezése eléggé ember függő. Keresztény értelemben a bűn egy olyan tévedés, ami miatt Isten megbüntet, kivéve ha megbánod és meggyónod, mert akkor Isten megbocsájt és nem kell bűnhődnöd.


> Bűn ártani valakinek? De ha én jó szándékkal ártok valakinek, akkor az is bűn?


Keresztény értelemben? Nem emlékszem rá teljesen jól, de ezt a kérdést föltettem egyszer a papunknak kb. 10-12 évesen, és azt válaszolta hogy ha a lelkiismereted tiszta akkor nem bűn, de valami olyasmit is mondott hogy aki nagyon rossz dolgot csinál úgy hogy közben nem érez bűntudatot, annak elromlott a lelkiismerete, beteg és hogy mire ide eljut addigra már számos más bűnt is el kellett hogy kövessen. Elég zavaros magyarázat volt. Keresztény szempontból nem is tudok többet mondani, majd lehet hogy egy pap kijavít. (Vannak itt papok?)


Azt viszont el tudom neked mondani, hogy a valóságban ha rosszat okozol, akkor annak a negatív hatása biztosan jelentkezik. Függetlenül attól, hogy milyen szándékkal tetted. Maga a szándék is lehet rossz, és annak is megvan a hatása, de ez hatásában nem egyezik meg magának a (rossz) cselekedetnek a hatásával. Ha jó szándékkal teszel rosszat, akkor a szándék oldaláról nincs negatív hatás, de a cselekedet oldaláról igen. Az efféle "jót akartam de rosszat tettem" esetek tipikusan az ostoba embereknél fordulnak elő. Van erre egy jó idézetem Annie Beasant-tól:


"Az érzelem, ami becsületes életre ösztönöz, félig kárba vész, ha viselkedésünk ösvényét nem világítja meg az értelem fénye; mert miként a vak ember is folyton le-letér az útról anélkül, hogy észrevenné, míg egyszerre csak beleesik az árokba, úgy az Egót is elvakítja a tudatlanság, letéríti a helyes útról, s a végén ő is beleesik a rossz cselekedetek gödrébe. A különállás felé vezető első lépés valóban „avidja”, a tudás hiánya, s csak amikor ez csökken, akkor csökken a különváltság is, mikor pedig egészen eltűnik, akkor áll helyre az örökös béke."


Más szavakkal: a jó szándék önmagában kevés. A jó szándékkal egyformán fontos a tudásunk fejlesztése, az objektív látásmód és a látókör szélesítése. Enélkül hiába vagyunk tele jó szándékkal, mégis sok rosszat fogunk tenni.


Én nem hiszek a bűnben. Ha azért tetted föl ilyen formában a kérdést, mert az érdekel hogy mi az, amiért nem kapsz büntetést, akkor tévúton jársz. A jót nem valamiféle büntetés elkerülése miatt kell tenni, hanem azért mert az a jó. Aki azért teszi a jót, mert az jó, az nem azzal foglalkozik hogy mi számít bűnnek, az nem mások javára koncentrál (szeretet), hanem önmaga miatt aggódik (önzés). Ha ugyan azt a jó dolgot nem mások iránti szeretetből, hanem önmagad féltéséből teszed, akkor a cselekedeted mások számára ugyan úgy jó hatású lesz, de saját magad számára nem annyira: a benned levő szeretet erősítése helyett saját önzésedet fogod vele erősíteni, ezáltal saját magadnak okozol vele kárt. (De legalább másoknak nem.)



A bűn és büntetés intézményesített változatát az egyház vezette be, és sok esetben nem arra használták hogy az eltévelyedett embereket segítsék a saját helyes utuk megtalálásában, hanem arra hogy félelmet keltsenek vele, és ezen keresztül manipulálják az embereket. Ez egy szintig érthető is, mert vannak emberek akik nem jutottak el a fejlődésnek arra fokára ahol megjelenik a nemes érzések kiművelésének vágya, és számukra szükség lehet effajta ösztönzésre. Amiben azonban téved az egyház az az, hogy a bűn és büntetés merev szabályok közé szorított rendszere mindenki számára egységesen alkalmazható abszolút jó - mert bizony nem az.

2013. szept. 18. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 nagylzs ***** válasza:

"hogy mi számít bűnnek, az nem mások javára koncentrál "


HELYETT


"hogy mi számít bűnnek; amaz nem mások javára koncentrál "

2013. szept. 18. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
33%

Szia!


Azt, hogy mi minden a rossz, azt a bőrünkön tapasztaljuk. Minden, ami az életet és a boldogságot veszélyezteti, rombolja. A Biblia megállapítása mindenekelőtt ez: a bűn a gyökere minden rossznak.


A bűn Bibliában található meghatározása már az egyik kommentben leírásra került, így hangzik:


"A bűn pedig a törvényszegés" (I. János 3:4) (A Károli-fordításban található "törvénytelenség" szót az eredeti görög kifejezés - anómia - helyes fordítása alapján módosítottam "törvényszegés"-re).


Miféle törvényről van itt szó, aminek a megszegése a bűn? Egyértelmű, hogy a Bibliában bemutatott nagy, erkölcsi alaptörvény ez, amely az egész világmindenségben érvényes. Ennek a lényegét pedig így összegezi a Szentírás: "A törvény betöltése a szeretet" (Róma 13:10).


A sokféle értelmezés, visszaélés, hamis szeretet hátterén azonban szükségszerű egy további kérdés: Mi a szeretet? A legrövidebb bibliai meghatározás így hangzik erről: "Senki ne keresse azt, ami az övé, hanem ki-ki azt, ami a másé" (I. Korinthus 10:24). Összegezhetjük tehát a végeredményt:


A szeretet a következetes másik-középpontúság, avagy a másokért élés gondolkodásmódja és életformája.


Az "én és te" sorrend megváltozik "te és én"-re. A Biblia szerint ez az igazság. Az az igaz ember, akinek az életében ez az alapelv válik győzedelmessé, mindent meghatározóvá.


Így viszont eljutottunk az előbbiekben idézett rövid, tömör bibliai bűnmeghatározás pontos értelmezéséhez is: a bűn az a kifejlett alapelv, amely ellenkezik a szeretet törvényével!


A bűn fogalmát így ragadhatjuk meg tehát egészen gyakorlatias módon:


A bűn az önzés, az önmagunkért élés gondolkodásmódja és életformája.


Nagyon érdekes, hogy ennek az igazságnak a felfedezéséig természettudományos megfigyelés útján is el lehet jutni. A neves, külföldön élt magyar tudóstól, Selye Jánostól idézzük a következőket: "Bizonyos tekintetben úgy is vehetjük, hogy az önzés az eredendő bűn, nemcsak az ember, hanem minden élőlény számára." Ezután úgy szemlélteti állítását, hogy leírja, mi történik például az emberi testben, ha annak valamely része egyszer csak az "önzés törvénye" szerint kezd működni: "Ki-kitörhet egy forradalom valamely részlegben, amely elfeledkezik a kollektív önzetlenségről. Ez az, amit ráknak nevezünk. És ebbe nemcsak az egész szervezet pusztul bele, hanem vele együtt a lázadó rész is saját törekvésének áldozatává válik." Majd hozzáteszi mindezekhez: "A racionális értelem korában szinte megörvendeztet, hogy az emberi magatartást nevelő vallási és bölcseleti tantételeknek tudományosan feltárható biológiai igazság az alapjuk." (Életünk és a stressz)


A Biblia a szeretet, a másokért élés törvényét mondja az élet és a boldogság egyetlen útjának – teljes egyértelműséggel. A bűn – az önzés – életfelfogása és életmódja követését pedig a szenvedés és a halál útjának jelenti ki minden ellenkező látszat ellenére:

"A bűn teljességre jutva halált nemz" (Jakab 1:15).

"A bűn zsoldja a halál" (Róma 6:23).


Üdv. Péter

2013. szept. 19. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

"Bűnös akkor vagy, ha másnak szándékosan és tudatosant kárt okozol."

Ezek szerint Ádám és Éva nem volt bűnös, ugyanis egyrészt senkinek nem okoztak kárt, másrészt tudatos sem volt.

Innentől kezdve az egész Biblia Epic Fail. :)

2013. szept. 19. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
0%

Vidiripi


"Ezek szerint Ádám és Éva nem volt bűnös, ugyanis egyrészt senkinek nem okoztak kárt, másrészt tudatos sem volt."


Őööööö.....izé. Talán Istennek okoztak "kárt"? Mit gondolsz ezt felvehetjük a "listára"?

Meg előre figyelmeztetve lettek hogy NE egyenek a tiltott gyümölcsből.

Persze lehet hogy nem volt tudatos a döntésük de akkor mi a tudatos?

2013. szept. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
67%

"Őööööö.....izé. Talán Istennek okoztak "kárt"? Mit gondolsz ezt felvehetjük a "listára"?"

Istennek semmilyen kárt nem okoztak. Isten mindenható, ha valamit elrontanak 1 legyintéssel helyrehozza.


"Meg előre figyelmeztetve lettek hogy NE egyenek a tiltott gyümölcsből.

Persze lehet hogy nem volt tudatos a döntésük de akkor mi a tudatos?"

Figyelmeztetve lettek, de nem tudták, hogy amit csinálnak rossz, hiszen előtte nem ismerték a jó és rossz fogalmát.


Fail, Fail.

Mekkora egy köcsög ez az Isten... A legnagyobb troll a világon!

2013. szept. 19. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!