Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Jehova tanúi! A tudomány...

Ozmium42 kérdése:

Jehova tanúi! A tudomány hitelesíti a Bibliát, vagy a Biblia hitelesíti a tudományt?

Figyelt kérdés
Amikor Jehova tanúi elkezdtek hozzám járni, az volt a beetető szöveg, hogy a Biblia tudományos kérdésekben teljesen helytálló. Ez a "Mit tanít valójában a Biblia" könyvecskében is elől szerepel. Később azonban kiderül, hogy vannak azért dolgok, amikben a tudomány homlokegyenest mást állít, mint a Biblia. Furcsa számomra az a kettősség, hogy néha tudományos adatokkal igazoljátok a Bibliát, máskor meg a Bibliával cáfoljátok a tudományos adatokat. Tudósokra, nagy nevekre hivatkoztok, de ugyanannak a személynek a veletek ellenkező nézeteit figyelmen kívül hagyjátok.
2014. ápr. 14. 04:08
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
12%

..én talán ennyit írnék hozzá.

A Biblia nem tudományos könyv, de megáll a tudománnyal szemben. Az idö felett állnak tanácsai is a mindennapi életben.


A tudomány állításai már csak az én "hosszú-rövid?" :) életem alatt is bizony sokszor megváltoztak.


Csak egy dolgot ha felhozok. Az orvosi tudomány azt tanácsolta néhány évtizeden keresztül, hogy nem jó a tojást enni, mert magas a koleszterin szinte stb..stb...most az orvosi tudomány azt tanácsolja, hogy nagyon is egészséges, mivel nélkülözhetetlen tápanyagokat tartalmaz, söt olyan anyagot is amelyik lebontja a szervezetben a rosz koleszterint.


A Biblia bár nem beszél a tojás evéséröl konkréten, de azt a tanácsot adja, hogy legyünk mértékletesek az evésben,ivásban.


Épp a minap láttam egy érdekes dokumentumfilmet az Ösrobbanásról és arról, hogy mi következett utána.


A tudósok egy ideig úgy hitték, hogy a mágneses erö a világegyetemben hozzásegíti a bolygókat, galaxisokat ahhoz, hogy lelassuljon és idövel megálljon a távolódásuk egymástól. De a kutatásaik nagyon meglepö eredménnyel járnak, ami nem felel meg az ember által ismert fizikai törvényeknek.

Ahelyett, hogy lassulna az távolodás, egyre rohamosabb méreteket ölt..... Nos ezt is csak azért írtam le, hogy amit ma olvasunk, tanulunk, tegnap, tepnapelött a tudomány még másként állította és hol van a garancia, hogy holnap még érvényes lesz az amit ma állít?


De a Biblia nem változik. Költöi módon ezt írja : "Isten kifeszíti az egeket"....


Katy

2014. ápr. 14. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
14%

Igen, a tudomány időnként homlokegyenest mást állít, mint a Biblia, aztán idővel kiderül, hogy furcsamód a Bibliának mégis igaza volt.

Például gondoljunk bele, hogy anno, mikor a Bibliát írni kezdték, még abban a hiszemben éltek az emberek, hogy a föld lapos.Hittek róla minden félét, de az messze nem volt tudományosan bizonyított, hogy gömbölyű és a"semmire van függesztve".Kb eretnekségnek számított ilyet egyáltalán gondolni is.Ezzel szemben idővel bizonyítást nyert, hogy a föld valóban gömbölyű, ahogyan a Biblia azt jóval ennek felfedezése előtt megírta.És a kialakulása is olyan sorrendben van leírva, illetve az élőlények megjelenése, ahogyan az valójában történhetett.

Vagy másik dolog.A Biblia világosan közli, hogy mennyire fontos a tisztálkodás.Magunk és a környezetünk tisztán tartása.(Kéz, láb, stb mosása például)És ha jól emlékszem a Bibliában már olvasható az a fontos tanács, hogy halott után élőt ne érintsünk.De milyen sok évnek, évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy az "okos" tudomány elismerje, hogy legalább a vizsgálatok előtt kezet mosunk, ha máskor nem is....

Vagy ott van például, hogy a vért el kell kerülni.Ma már tudjuk, hogy a vérrel például betegségek is terjedhetnek.De vannak benne például a szervezet által kiválasztott káros anyagok(méreganyagok)is, tehát nem túl egészséges, mondjuk a disznó vért elfogyasztani.Vannak például vérpótló készítmények, amik teljesen kockázatmentesek, csak nincs valamiért a köztudatban és elég drága is az alkalmazása.

Vagy például a Biblia bővelkedik az olyan hasznos tanácsokban, amik azt javasolják, hogy hagyjuk el az olyan negatív érzéseket, mint az aggodalom, félelem, irigység.Mert a testre is ártalmas.Azt írja:"Az irigység pedig a csontok rothadása" Mostanában kezd az orvostudomány rájönni, hogy a negatív gondolatok, stressz fizikailag is megbetegíthet egy idő után.

És még sorolhatnám...

Vajon honnan tudták mindezeket a korukat jóval megelőző bölcsességeket azok az egyszerű emberek, akik a Bibliát írták, ha nem Isten ihletése által?Nagyon merész dolog lenne azt állítani hogy csak úgy hasukra ütöttek és kitalálták..

Ráadásul a Bibliát különböző emberek írták, egészen különböző rangú, tudású emberek, nagyon hosszú időn át.Több mint 2000 évbe került, mire elkészült.Mégis egységes a stílusa.Megvan benne az összhang.

Persze lehet rugózni mindennek az ellenkezőjén is, mert aki nem akarja az úgysem hiszi el.Mindíg lesznek ellentmondások, hívők és szkeptikusok.

2014. ápr. 14. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
15%

De miért pont őket kérdezted? A keresztények miért nem válaszolhatnak?

Amúgy meg nézd meg a Hovind videókat és helyére kerül minden benned (is). Ne az ördög torony hamis tanításait vedd alapul, ezt Jézus Krisztus nevében kérem tőled.

2014. ápr. 14. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
52%

Vagy például nézz utána tiszta és a tisztátalan állatok felsorolásának.Azok vannak felsorolva tisztátalanként, amik valami okból egészségtelenek lehetnek.Mára már bizonyára kiderült, melyik miért kevésbé ajánlott fogyasztásra.


Vagy gondolj bele, a Biblia szerint a föld porából lettünk teremtve.És érdekes, a szervezetünkben ugyan azok az összetevők megtalálhatók, amik a földben is(pl ásványi anyagok )

2014. ápr. 14. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 A kérdező kommentje:

Most én említettem a tudomány azon állításait, amik ellentmondanak a Bibliának, erre felsoroltok párat, ami nem mond ellent. Akkor megnevezek párat, csak nem szeretném, ha ebbe az irányba menne a kérdés megvitatása: a Föld kora. A Biblia bizonytalanul fogalmaz, de az biztos, hogy semmi nem utal 4,5 milliárd évre. A Biblia és a Tanúk nem magyarázzák meg, hogy minek teremtett Isten olyan állatokat, amik régen kihaltak addigra, mire az ember egyáltalán megjelent. Ott van pl. a T-rex, ami egészen nyilvánvalóan egy ragadozó volt, pedig a Tanúk és a Biblia szerint minden állat ártalmatlan növényevő volt eredetileg, és azzá is fog majd válni. A tudomány a fajok eredetét (köztük az emberét) sokkal régebbre teszi, mint ahogy az a Bibliából következne. Lehet arra várni, hogy a tudomány majd biztos változtat az álláspontján, mert eddig is volt, ami változott, de ezt előfeltételezni és a Bibliára konkretizálni szerintem ehhez erős elfogultság és önámítás kell.


A lényeg az eredeti kérdés: ha a tudomány ennyire ingatag, miért hivatkoztok rá, ha éppen olyat állít, ami megegyezik, vagy legalábbis belemagyarázható módon átfed bibliai tanításokkal? Miért hitelesíti a Bibliát, ha mostani tudományos megfigyelésekkel lehet benne párhuzamokat vonni? Megfordítva: azok a tudományos megfigyelések, amik éppen egybevágnak a Biblia egyes részeivel, miért nem változhatnak meg idővel, mint a többi felsorolt dolog?

2014. ápr. 14. 11:38
 6/27 anonim ***** válasza:
18%

Szia.

A 3-as válaszolónak.


Itt békésen beszélgetnek az emberek, Neked pedig ellenségesen kell megnyilvánulnod. Nem értelek téged ...

2014. ápr. 14. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
0%

Szia.


először válaszolni akartam, De aztán meggondoltam magam


Miért?

Azon mondat miatt amiben az a szó van, hogy "beetető szöveg"

Mi nem etetünk be senkit.

2014. ápr. 14. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
78%

Én most egy internetes mészárlást fogok csinálni a kommentek között!


"Az idö felett állnak tanácsai is a mindennapi életben."


Tényleg nem tudok abban a cinikus és arrogáns stílusomban írni,ha valaki ilyen naiv és gyermeteg.Egyszerűen nincs pofám leírni azokat a válogatott lehordásokat amiket tudnék,mert azt hiszem hogy egy 10 éves kislány ül a másik félen.Szóval csak annyit írok visszafogottan:A tudomány nem azzal foglalkozik hogy hogyan beszélj xy ismeretlennel/ismerőssel,hogy mikor milyen ruhát hordjál,és hogy mikor kinek adj hálát.A tudomány nem az emberi apró cseprő problémákkal és mindennapi helyzetekkel foglalkozik.Egy utazási prospektusban se a Jogobella joghurt ízéről fognak írni.Szóval ha te azért csalódsz mondjuk az asztroNómiában ("N"-el,nem "G"-vel) mert nem ad gyereknevelési tanácsot...hát sorry


"A tudomány állításai már csak az én "hosszú-rövid?" :) életem alatt is bizony sokszor megváltoztak. "


Milyen mértékben?

És ha ezzel arra utalsz hogy a Biblia viszont állandó,azzal teljesen egyetértek.De tudod attól nem lesz igaz egy DOGMA (mert a Biblia DOGMÁKBÓL áll) hogy x ezer évig ragaszkodunk hozzá.


"Csak egy dolgot ha felhozok. Az orvosi tudomány azt tanácsolta néhány évtizeden keresztül, hogy nem jó a tojást enni, mert magas a koleszterin szinte stb..stb...most az orvosi tudomány azt tanácsolja, hogy nagyon is egészséges, mivel nélkülözhetetlen tápanyagokat tartalmaz, söt olyan anyagot is amelyik lebontja a szervezetben a rosz koleszterint. "


Nem vagyok táplálkozási szakértő,de ha valóban ez történt,akkor örüljünk neki!Okosabbak lettünk!


"A Biblia bár nem beszél a tojás evéséröl konkréten, de azt a tanácsot adja, hogy legyünk mértékletesek az evésben,ivásban. "


Nem azt mondom hogy nem igaz,mert természetesen igaz.De...Ez olyan fájdalmasan egyértelmű...

Tehát...mintha azért kezdenék el egy könyvet olvasni hogy megtudjam milyen alakú egy dobókocka...

(Vajon???)


"A tudósok egy ideig úgy hitték, hogy a mágneses erö a világegyetemben hozzásegíti a bolygókat, galaxisokat ahhoz, hogy lelassuljon és idövel megálljon a távolódásuk egymástól."


Minden stimmelne,ha az elektromágneses erőt nem kevernéd ide.Gravitációs erőnek hívják,és av kettő körülbelül olyan más egymástól,mint én egy franciadrazséhoz képest.


"Nos ezt is csak azért írtam le, hogy amit ma olvasunk, tanulunk, tegnap, tepnapelött a tudomány még másként állította és hol van a garancia, hogy holnap még érvényes lesz az amit ma állít?"


Jó problémát fogtál meg!

A tudomány ezért tűnhet laikus szemmel megbízhatatlannak.De te pont egy olyan területét fogtad meg a tudománynak,ami nagyon fiatal,és amiről eleve kevés közvetett,még kevesebb (pontosan semennyi) közvetlen bizonyítékunk,egyáltalán mérési eredményünk,adatunk van.

Ezért a kozmológiában (ezt a tudományterületet nevezzük kozmológiának) sokszor találkozni kevés tudásból született teóriákkal,hipotézisekkel,amik csak valószínűnek tűnnek,de nem biztosak.

De van egy másik fajtarésze is a tudománynak,ez a tények része.Amit tények nevezünk,nem csak azért tesszük mert úri kedvünk úgy tartja.Ezek kiállták már a tudósok hétrpróbás vizsgálatait,méréseit,és minden próbát.Például az a tény soha az életben nem fog megdőlni hogy a víz 2:1 arányban tartalmaz Hidrogént és Oxigént.Már minden létező módon bizonyítva van.Ez tény,ebben nem kell hinni.


"Igen, a tudomány időnként homlokegyenest mást állít, mint a Biblia, aztán idővel kiderül, hogy furcsamód a Bibliának mégis igaza volt. "


nekem ilyen pont nem jut eszembe.Bebizonyítanád hogy csak műveletlen vagyok és ezért nem ismerek ilyet?


"Ezzel szemben idővel bizonyítást nyert, hogy a föld valóban gömbölyű, ahogyan a Biblia azt jóval ennek felfedezése előtt megírta."


Segítek:


Ezt hívják gömbnek: [link]


És ezt kereknek: [link]


Ja és kis tudománytörténelem:A görögök már tudták a Biblia előtt hogy a Föld gömbölyű.


"És a kialakulása is olyan sorrendben van leírva, illetve az élőlények megjelenése, ahogyan az valójában történhetett. "


Hát nem.Tudod a Nap előbb létezett mint a növényvilág,illetve a Nap még maga a Föld előtt létezett.Szal ez se jó.


"És ha jól emlékszem a Bibliában már olvasható az a fontos tanács, hogy halott után élőt ne érintsünk.De milyen sok évnek, évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy az "okos" tudomány elismerje, hogy legalább a vizsgálatok előtt kezet mosunk, ha máskor nem is.... "


Bocs de a rómaiaknál már sejtették a vírusok létét (persze messze nem abban a formában ahogy ma ismerjük őket,de már voltak elképzelések)

Ha talán nem égetik fel az akkori tudás összes központját a keresztények illetve a barbár hordák (hogy ne csak titeket nyúzzalak) akkor talán nem kell várni Semmelweisig.


"vagy például a Biblia bővelkedik az olyan hasznos tanácsokban, amik azt javasolják, hogy hagyjuk el az olyan negatív érzéseket, mint az aggodalom, félelem, irigység.Mert a testre is ártalmas.Azt írja:"Az irigység pedig a csontok rothadása" Mostanában kezd az orvostudomány rájönni, hogy a negatív gondolatok, stressz fizikailag is megbetegíthet egy idő után.

És még sorolhatnám... "


Ezt mondjuk azért tudhatták mert nem voltak vakok.Látták hogy aki folyton ki van idegileg azt jobban megviseli minden.Tudod erre szerintem nem túl nehéz rájönni.

Azaz elég megnézni egy pszichoszomatikus betegségben szenvedőt,és összevetni az életmódját egy egészségessel,és tá,dááá.Máris felfedeztük a pszichoszomatikus kórok okát.


"Vajon honnan tudták mindezeket a korukat jóval megelőző bölcsességeket azok az egyszerű emberek, akik a Bibliát írták, ha nem Isten ihletése által?"


Volt szemük meg némi szürkeállományuk?


"Mégis egységes a stílusa."


Vulgáris hülyeség.Az ó és új szövetség nehogy már hasonlítson!Ezt még én is tudom aki minden irodalomórán rajzolgatott a margókra.


"Persze lehet rugózni mindennek az ellenkezőjén is, mert aki nem akarja az úgysem hiszi el.Mindíg lesznek ellentmondások, hívők és szkeptikusok."


Hát elég baj ha csak a másik fél hitével és nem józan belátásával tud életben maradni egy állítás.Ha talán igazad lenne,nem lennék veled szemben szkeptikus.


"Amúgy meg nézd meg a Hovind videókat és helyére kerül minden benned (is). Ne az ördög torony hamis tanításait vedd alapul, ezt Jézus Krisztus nevében kérem tőled."


Én pedig a Józan Ész nevében kérem mindenkitől hogy NE nézzék meg Kent Hovind videóit.

Sétáltasson kutyát,tanuljon főzni,törődjön a szerelmi életével,vagy üljön le mondjuk olvasni valami hasznosat ,de ne pazaroljon el az életéből 10 órányi süket szövegelés,és házméretű ökörségek gyűjteményének hallgatásával.

Nincs elég tárhelye a Google-nek hogy leírjam azt a rengeteg ökörséget amit hovind mond.Akit érdekel keressen rá GYIK-on a "Hovind" keresőszóval,és tuti megtalálja valamelyik hosszú kis esszémet.


"Vagy gondolj bele, a Biblia szerint a föld porából lettünk teremtve.És érdekes, a szervezetünkben ugyan azok az összetevők megtalálhatók, amik a földben is(pl ásványi anyagok )"


Te azonnal menny egy biológialaborba,és vizsgáltasd ki magad mert egy biológiai csoda vagy!


Én úgy tudtam hogy az ember főleg szén,oxigén,nitrogén,hidrogén,foszfor és némi nyomelemek vegyületeiből áll.

De ha te a Föld anyagössszetételére jobban hasonlítasz,akkor ez a 21. százafd legnagyobb felfedezése.Ugyanis a Föld javarészt szilíciumból,nátriumból,vasból,és egyéb fémekből áll.

Melyik bolygóról tetszik származni?

2014. ápr. 14. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
86%

"A lényeg az eredeti kérdés: ha a tudomány ennyire ingatag, miért hivatkoztok rá, ha éppen olyat állít, ami megegyezik, vagy legalábbis belemagyarázható módon átfed bibliai tanításokkal? "


Ezt hívják úg hogy áltudományos vizsgálódás.Ami összhangban áll egy csoport állításával azt elfogadják,ami nem azt nem.

Ilyen az összes vallás,az ezoterikus irányzatok,a tipikus áltudományok mint a kristálygyógyászat,homeopátia,chemtrail,vagy az ufológia.

2014. ápr. 14. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
7%

kérdezö... a T-rexnek, éppenugy mint a többi "szörny"nek, amit Isten elöbb teremtett a természetben meg volt a fontos helye.


maig napig sem tudják biztosan megmagyarázni a tudósok, hogy mi volt az oka, hogy kivesztek. Csupán feltételezések vannak ...


Ha elgondolkodunk, ugye nem élhetne ember, állat biztoságosan a hatalmas "dinoszauruszok" mellett.


Isten nem egy arénát készítetett, ahol a vadállatok felfalják az embereket.



A Föld kora...? A Biblia úgy írja "Kezdetben teremtette Isten a mennyet és a földet".


Ebben nem értem mi a probléma?


Az pedig, hogy a középkorban az egyház üldözte a kor tudósait, az nem a Biblia hibája, hanem az elsötétült buta egyházvezetök hibája volt.


Katy

2014. ápr. 14. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!