Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Keresztény emberek közületek...

Keresztény emberek közületek ki van azon a véleményen, hogy a háborúk értelmetlenek, a katonaságot el kellett törölni, és az értelmetlen vadászatot helyteleníti?

Figyelt kérdés
Nem vagyok sem Jehova Tanúja, és semmi más vallási felekezethez tartozó, mégis gyűlölöm az agressziót, az értelmetlen vérontást. A katonaság nem hiszem, hogy férfivá nevel, inkább lélektani ronccsá. A vadászat pedig csak és kizárólag akkor ha más módon nem tudjuk fenntartani magunkat. Ez mint örömforrás határozottan nem. Ha egy állatot elpusztítasz, azzal a környezetedet is tönkreteszed. Kérem, hogy ne Jehova Tanúi, Hit Gyülekezete, Adventista, Pünkösdista, New Age, Mormon, Baptista ember válaszoljon. A bejegyzett egyházhoz tartozó emberek véleményére lennék kíváncsi.
2015. márc. 2. 14:11
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Nem jó a bejegyzett egyház kifejezés elnézést. Tételes vallás inkább.
2015. márc. 2. 14:11
 2/12 anonim ***** válasza:

Csak szólok, hogy a Hit Gyülekezete, a Pünkösdi egyház, az adventisták, és a baptisták is bejegyzett egyházak. Nem kell semelyik felekezetet sem szeretned, csak szerettem volna szélesíteni a látókörödet...(Amúgy nem vagyok baptista, de a szeretetszolgálatuk a világ minden táján elsők között segít a katasztrófáknál, ami még szimpatikussá is teszi őket.) De ha ez megnyugtat, református vagyok.


Az hogy "ne ölj" ismeretes a tíz parancsolatból, így egy Istenhívő embernek egyértelmű az álláspontja. Hogy nincs szükség hadseregre az viszont nem támogatom, mivel akik nem így gondolkoznak, azok elfoglalhatnának. (Bár nem mintha a magyar hadsereg egy nagyobb ország ellen bármit is tudna kezdeni NATO nélkül...). Szóval csak védekezés céljából támogatnám, de ez nem teológiai hanem társadalmi megfontolás.


A vadászat az más, mivel az állatok nem emberek, a Biblia pedig Isten és ember, valamint ember és ember kapcsolatáról szól főként. A vadászatot nem hiszem hogy tiltaná. Teológiailag tehát nem releváns a kérdés.

2015. márc. 2. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Én római katolikus keresztény vagyok.


Teljesen egyetértek. Nekem nagyon szimpatikus a hinduk vegetarianizmusa is, hogy nem ölnek meg semmilyen lényt csak, hogy jól lakjon.

Igen, úgy gondolom, hogy az emberiség csődje, hogy ember annyira, hogy tisztában van az önmagában lévő állati agresszióval, de állat annyira, hogy ezen nem emelkedik felül.

2015. márc. 2. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszolók!


Elnézést kérek, mert valóban később önkorrekcióként oda is írtam, hogy bejegyzett egyházak. Most már amennyire tudom Jehova Tanúi is. A vadászatot azért nem támogatom, mivel szerintem sokkal több kárt okoz a környezte számára az ember. Ebben inkább a Buddhista nézőpontot vallom, miszerint egy állat épp annyira a természet része mint mi emberek. Hogy mi történne akkor ha minket megtámadnának és mi lennénk üldözöttek a saját hazánkban? Erre nem tudok megfelelő választ adni. Ugyan nem vagyok keresztény, mégis engedjétek meg, hogy József Attila sorait idézzem: "Fegyvert ragadni gyengeség. Megöl az ellenség, és megver.", vagy pedig a következő "Hányjátok el fegyvereiteket, még a múzeumokból is vessétek ki azokat." Radics Béla egyik dalában a következőket olvashatjuk: "Béke és szeretet legyen a szívben." Határozottan vallom ezt vagy mint John Lennon Imagine és Give peace a chance című dalai. A rendszerváltás után új világot akartunk építeni, hittünk egy tökéletesedő társadalomban, de hamar kiábrándultunk és láttuk, hogy a szabadsággal átáramlik mindenhonnan a szemét is. Ez egy nagyfokú idealizmus, mégis ezt hiszem.

2015. márc. 2. 15:33
 5/12 anonim ***** válasza:

A természetben akkor okoz kárt a vadászat, amikor pl. Afrikában az elefánt veszélyeztetett és az agyara miatt levadásszák. De amikor Kovács Jóska Bükkszentjánosalsókisfaluról kimegy az erdőbe és lő magának egy vaddisznót, attól nem dől össze az ökoszisztéma. Sokkal nagyobb környezeti károkat okoz a légszennyezés, az erdők kiirtása, a szemétprobléma meg nem oldása, stb... De ez nem teológiai kérdés.

Amiket írtál idézeteket azok háborúkról szólnak, azzal egyet is értek.

2015. márc. 2. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

A hadseregről csak annyit, hogy 'Si vis pacem, para bellum.', ami annyit tesz, hogy Ha békét akarsz, készülj a háborúra!


A vadászat más kérdés.

Manapság a vadásztársaságok jórészt a környezet, az élővilág fenntartásával foglalkoznak. Gondozzák a vadakat, megfelelő körülmények megteremtésén és megőrzésén fáradoznak, óriási pénzeket, energiát, fáradtságot és szakértelmet belefektetnek az ügybe, telepítéseket végeznek szakszerűen és figyelemmel kísérik az ökozóna változásait, a vadászatokat is ennek függvényében rendezik.

Soha nem pusztítanak oktalanul, az apróvad elszaporodását, ami az egyensúly felborulását hozná, megakadályozzák, így túlszaporodás nem történik, aminek hosszabb távon komoly kárai lehetnének.

A nyulakat, a fácánokat is csak bizonyos időben és szabályok szerint engedik terítékre kerülni, gyakran számon tartják a populációt, előfordul, hogy évekig nem is vadásznak.

A nagyvadakból csak a gyengébb példányok kilövését engedik.

Itt előfordul, hogy a hímeket szelektálják, de igazi kapitális példányt csak nagyon ritkán szoktak kilövetni egy valutás vadásszal, azt is inkább olyankor, ha beteg, vagy túl öreg már. Az ebből befolyt meglehetősen nagy összeget, ami milliókat is jelenthet, szintén a fenntartásra fordíthatják, főleg a gépesítésre, vagy hivatásos erdészek képzésének a támogatására.

A természetet és a vadakat maguk a vadászok ismerik és szeretik a legjobban, erre jó példa volt Fekete István, akinek nagy sikerű állatregényei mindenkiben felkeltették a természet szeretetét és azt bizonyították, hogy vadász létére nagy erkölcsű ember volt és maga is szerette az állatokat.

Az ember magával a létével, az életterek elvételével pusztulásra ítéli a környezetet, az abban élő állatokat, így kimondható, hogy a vadásztársaságok nélkül szinte nem is élnének már hazánkban vadak.

Egyébként nagyapám erdész volt egy időben, de soha nem lőtt le semmit, pedig céltáblán remekül teljesített, akárcsak jómagam is, bár nekem már fegyverem sincs és nem is vagyok tagja semmilyen társaságnak, de amit leírtam, azt ettől függetlenül nagyon komolyan gondoltam.

2015. márc. 2. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Lehet nem tőlem várod a választ, mert nem tartozok semmilyen felekezethez sem, sőt igazából keresztény sem vagyok. (Nem, zsidó sem...)

Inkább amolyan... modern hippi. De ez se jó kifejezés, mert saját nézeteim vannak, tehát alapvetően osztom senkiét és semmiét.


Ebben viszont egyetértek veled.

Háborúk: nem jó kifejezés rá, hogy értelmetlen. Nagyon is megvan az értelme. Inkább úgy fogalmaznék, hogy szinte kivétel nélkül más érdeket képvisel, mint amit nyilvánosságra hoznak. (Persze van "némi" "elhanyagolható" ember áldozat, de azzal nem foglalkoznak.) Az érdekek mást kívánnak.


Katonaság: Fontos része a birkává nevelésnek. Az ember születésénél fogva gondolkodó lény. (Persze van aki fel van mentve alóla..) A gondolkodás képességét ki KELL nevelniük belőlünk, hogy irányíthatóak legyünk. Erre vannak a különféle módszerek, mint például a katonaság vagy manapság népszerű média, vagy - amiért most lehet sokan támadni fognak - a vallás is! (Mielőtt elhajítanátok az első követ, eszetekbe juttatnám a keresztes háborúkat!!) Tehát a katonaságnak nem sok köze van a "nép védelméhez". Szimplán egy nevelési módszer volt. Most már kicsit másabb, inkább a hatalmi viszonyok fenntartását és átrendezését szolgálja, tehát szintén valakiknek az érdekeit, így persze továbbra is elítélendő.


Vadászat: az ember, mint élőlény, mindenevő. Erről a fogazatunk is árulkodik. Így fejlődtünk ki, tehát épp úgy, mint ahogy a tigrisnek és létfenntartó kérdés, hogy megeszi-e a zebrát, így számunkra is szükséges táplálék a hús. Erről a vegán étrendet követőknek persze más a véleménye. Tehát a táplálék szempontjából elfogyasztott hús az semmivel sem különb, mint mikor a sarokban lévő pók elfogyasztja a legyet. Ellenben értelmetlen vérontás a sportvadászat! Persze már az őskorban is be akarta bizonyítani az ember, hogy ő a legerősebb, (mint az állatoknál, így nálunk is megvan az alfa hímmé válás ösztöne) de elég nevetséges ha mindezt fegyverek segítségével teszi valaki. Nem értem ettől miért érzi jobban magát. Nekik javaslom, hogy puszta kézzel "birkózzanak" egy barnamedvével és ha győznek, akkor űzhetik "sportként"...

2015. márc. 2. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Szia


Igen jól tudod Jehova Tanúi is bejegyzett egyház.


A Háborúk, nem csak értelmetlenek de Isten törvényei ellen valók is.

A katonaságot az emberek a nacionlista szemlélet mód miatt alakitották ki, hog megvédjék a "nemzetüket" "hazájukat"


Pedig az ember hazája maga az egész föld, amit Isten hozott létre


A vadászatnak Én sem vagyok és a Tanú társaim se, hive, bár a Biblia szerint bizonyos mértékben engedélyt ad a Teremtő némely állat húsának elfogyasztására


De kezdetben nem is volt gondolata és terve sem, hogy akár állatok vagy emberek egymást elfogyasztsák.


Lehet hogy Isten megigért új rendszerében megszünnek ezek és vissza áll a csak növény evésre az ember és állat egyaránt

2015. márc. 2. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

A hippi ideológiában vannak gondolatok, amelyek sajnálom, hogy a mai társadalomból kivesztek. Békeszeretet, vietnami háború és mindenfajta háború elleni tiltakozás, szeretetnyár (1968), szabadság, egyenlőség, testvériség eszméje, protest songok, Bob Dylan, John Lennon, etc. Ugyanakkor nem tudnék azonosulni azzal, hogy kábítószereket bármilyen formában fogyasszak vagy a szexuális szabadosság is erősen megkérdőjelezhető. Ami ma ebből a kultúrából lecsapódott, az félreértelmezés. Valahol szerintem az ő általuk közvetített ideológia másfajta csatornákon keresztül generált valamit, ami viszont már túllép a szexuális szabadosság fogalmán. A hippik filozófiája valahol a beat kultúrában gyökerezik. Önkeresők, introvertáltak, és egyben új isteneket kerestetnek, mivel az akkor elidegenedett világ ízekre szedte, szétmorzsolta az összes illúziójukat. Mivel a beat kultúrára erősen hatott a Buddhista filozófia, ami szerintem később a hippi kommunák életideológiájára is rányomta a bélyegét, ezért érthető módon próbáltak békében, harmóniában élni az állatokkal.


Még egy megjegyzés. Szerintem attól, hogy a Biblia azt írja, hogy az állat arra teremtetett, hogy megöljék még nem kötelezhet minket semmire.

2015. márc. 2. 19:00
 10/12 anonim ***** válasza:

#9 Ezért fogalmaztam óvatosan, mert nem is igazából vagyok hippi. Megválogatom minden eszméből mi az amit átveszek és mit nem. Saját értékrendet állítok fel mindenben. A drogok használatát illetően én sem támogatom őket. (Talán a marihuána amit szürke zónába sorolok, tehát nem vetem meg, de nem is fogyasztom.) Viszont a cigarettát kifejezetten ellenzem.


A szexualitásról pedig teljesen egyéni nézeteim vannak. Úgy tartom, hogy senkinek sincs joga megítélni mások szexuális életét. Mindenki (a saját felelősségére) úgy éli, ahogy neki jól esik. Természetesen addig, amíg ezzel nem okoz senkiben sem fizikai sem lelki sérülést. Az én értelmezésemben ezen a téren nincs olyan, hogy valami "normális" vagy éppen "erkölcstelen". Az élet arra való, hogy élvezzék, de sosem szabad elfelejteni, hogy ésszel és empátiával él az ember.


(Tehát egy példa: semmi gond egy szexualitásra alapuló kapcsolattal, amíg ezt mind a két fél így gondolja. Ellenben megvetem azokat az "egyéjszakás" kalandokat ami inkább már a másik fél kihasználásáról szól, mint sem a közös élvezetről.) Ezek a gondolatok persze keresztény szemszögből lehet nehezebben emészthetők, de objektíven nézve rossz dolog nincs abban, ha az ember élvezi az életet. Csak sose felejtsük el, hogy a partnerünk is ember és vannak érzései.


Úgy gondolom, hogy a legfontosabb a boldogság és a nyugalom. Ha ez biztosított a szervezet is egészségesebb, ellenállóbb és a betegségeket is könnyebben küzdjük le így. Tehát ennek érdekében igyekszem mindent megtenni. Ami úgy szolgálja a boldogságomat, hogy nem károsítja az egészségemet és nem befolyásolja más életét/érzéseit negatív értelemben az alapjába véve jó és elfogadott dolog az én szemszögemből.


(A felfogásom életképességére pedig kitűnő példa, hogy boldog párkapcsolatban élek 3 éve, és 6 éve nem látott orvos...)

2015. márc. 2. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!