Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Értelmetlenek a 24/192 zenefáj...

Értelmetlenek a 24/192 zenefájlok?

Figyelt kérdés

Sziasztok,

van egy cikk a xiph.org honlapon (egyébként a flac formátum honlapja), ami elég részletesen azt taglalja, hogy a nagyfelbontású zenei fájloknak tulajdonképpen nincs sok értelme:

[link]

Ti mit gondoltok erről?

Egyébként az egész cikk érdekes, ajánlom az elolvasását, de megpróbálom összefoglalni a lényeget:

1. az emberi fül 20Hz-20kHz-ig hall (kb.)

2. a Nyquist–Shannon mintavételi elmélet kimondja, hogy egy adott frekvencia pontosan akkor helyreállítható, ha a mintavételezési frekvencia kétszerese annak, tehát a 44.1 kHz egészen 22 050 Hz-ig pontosan leírja a jelet.

3. az a közismert kijelentés, hogy minél több a minta, a hullámforma annál tökéletesebben visszaállítható, szintén tévedés, félreértéseken alapul.

4. a szokásosnál nagyobb mintavételi frekvenciák tehát csak azt eredményezik, hogy az (egyébként számunkra hallhatatlan) ultrahangokat is helyesen tudjuk reprodukálni.

5. ezek az ultrahangok azonban visszahatnak a hallható frekvenciákra, hallható torzításokat eredményezve ott, és mivel az erősítőket, hangszórókat stb. nem tervezték ultrahangok visszaadására, így 20 kHz fölött egyébként is jobban torzítanak.

6. "az nem lehet, én tisztán hallom a különbséget" - szerinte erre a válasz: egyrészt ugyanazt a hangfelvételt máshogy maszterizálják a normál és a HD-kiadáson, másrészt: placebo-hatás. Megemlíti, hogy kutatások szerint dupla vakteszteken, teljesen azonos hanganyaggal még sosem tudta senki megkülönböztetni egymástól a kettőt. (pontosabban: közel 50-50% eséllyel találták el, vagyis: találgattak.)

Egyébként a Philips elíndított egy ún. Golden Ears Challenge-t, amiben ha bárki, ellenrzött körülmények között megkülönbözteti akár a 320 kbps-os mp3-at a veszteségmentestől, akár a nagyfelbontású zenét a normáltól, arról írni fognak. Eddig még nem találtak ilyet.

Szóval, hitetlenkedve bár, de én hagytam magam meggyőzetni ezzel a cikkel. Szerintetek?



#mintavételezés #24/192 #HD zene #nyquist
2014. okt. 24. 15:10
 1/6 anonim ***** válasza:

Szerintem igaza van a cikknek, a 320 kbps vagy a mezei flac otthoni felhasználásra (más a dolog egy koncerten sok ezer wattos erősítőkkel) pont elég, nem kell a high res. flac.

G.

2014. okt. 24. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Átlag felhasználás szempontjából szerintem értelmetlen, stúdióknál lehet értelme, hogy minél nyersebb anyagból tudjanak újból dolgozni, ha kell.

Én mondjuk itthonra is FLAC-ot preferálok MP3 helyett, mert csak. :)

2014. okt. 24. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Második: amúgy én is :) de azt nem mondanám, hogy biztos meg tudnám különböztetni. Esetleg a 256-osat, de a 128-ast már tuti.
2014. okt. 24. 15:24
 4/6 anonim ***** válasza:

Én biztosra mondom, hogy nem veszem észre. :D

Vagy a fülem oltári xar, vagy a hangcucc. Vagy mindkettő. :)

2014. okt. 24. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Tényleg, fun fact a hangcuccokkal kapcsolatban: 5k-s fülhallgatóval meg integrált hangkártyával 16 kHz-ig hallom a hangokat.

G.

2014. okt. 24. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Nem vagyok hangtechnikus, de 2 azonos albumból készült 44.1 és 16/192 között hallom a különbséget, de eszméletlenül. Számomra hangminőségben az utóbbi kenterbe veri az előbbit, még akkor is ha a szakemberek szerint nem lehet hallani különbséget. Ezért egy ideje tudatosan keresem a 24/192 forrásokat :)
2016. márc. 14. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!