Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerintetek a vallások összeke...

Szerintetek a vallások összekeverik a tudatot a lélekkel?

Figyelt kérdés
A kettő nagyon nem ugyanaz (már ha az utóbbi egyáltalán létezik, hisz még nem bizonyított), mégis mintha sok vallásban nagyon keverednének ezek a fogalmak, vagy csak én érzem így?

2015. máj. 7. 22:07
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
91%
Én a buddhizmust ismerem úgy ahogy. Na, az kivétel ez alól, ha ilyenek lennének. Ugyanis abban nincs lélek (van reinkarnáció, de lélek nincs). Határozottan ki van jelentve. A többit nem tanulmányoztam elég behatóan.
2015. máj. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
8%
A tudat egy tudományos, filozofikus fogalom, a lélek pedig nem annyira. Mondhatjuk, hogy ugyanarról van szó, de más környezetben használatos a két szó. Ha van mindkettőnek pontos definíciója, akkor talán lehetne válaszolni, de szerintem nincs.
2015. máj. 7. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 Ozmium42 ***** válasza:
62%

A vallások csak halandzsáznak össze-vissza. Soha nem definiálnak tisztán és pontosan egyetlen fogalmat sem, így mindent össze lehet zagyválni mindennel. A lélek mi? Hol "tiszta energia", hol "életerő", hol a testben van, hol más dimenzióban, hol metafora, hol az élet, az ember vagy egy élőlény szinonimája. Semmi következetesség nincs benne. Misztikus izé.


A tudat nem más az objektív valóságról készült szubjektív modell az agyban. Bemenő adatokból összeillesztett virtuális valóság.


Az öntudatnál válik problémássá a dolog, ez ugyanis a jelenlegi tudományunk megoldatlan rejtélye. Nem tudni, mi az öntudat, mitől öntudat az öntudat, hogyan fogalmazható meg egyáltalán valaminek az öntudat élménye. Erről tehát nem mondhatunk egyelőre semmi biztosat, azonban folynak a kutatások neurológia, informatika, mesterséges intelligencia terén. Remélhetőleg ki fog derülni ez is előbb-utóbb.

2015. máj. 7. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül, bár néhol tényleg előfordul, hogy keverik.

Viszont, a lélek számomra egy bizonyos, "spirituális energiát" jelent, amelynek van öntudata és örökké "él".

Bízom benne, hogy valóban létezik, bár ezt nem lehet biztosra tudni. Butaság lenne azt állítani, hogy van, de az ellenkezőjét is.

2015. máj. 7. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Ozmium42 ***** válasza:
41%

Onnantól nem butaság az ellenkezőjét állítani, hogy tudod mit jelent az energia:


[link]


Illetve miután tudod, hogy aminek a létezése is bizonytalan, arról nem lehet kijelenteni, hogy halhatatlan, mert miért, és miért mi van, ha nem, és egyáltalán honnan jön az ötlet, hogy él, amikor nyilvánvalóan nem is, hiszen az életről is tudhatod, hogy mit jelent?


[link]


Kézzel fogható tények, amik ütköznek a koncepció alapvetéseivel.

2015. máj. 7. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

23:15


Szándékosan tettem idézőjelbe az "energiát". Magam sem tudtam másképp megfogalmazni. Nem feltétlenül a tipikus energiára gondoltam, azért is raktam elé a "spirituális" szót. Szerintem attól még, hogy valamiről nem tudjuk, hogy létezik, még létezhet. Főleg, ha egy olyan dologról van szó, amelyben már évezredek óta hisz / hitt az emberiség jelentős része. Nyilván, erre lehetne azt is mondani, hogy csak azért "találták ki" a "lélek" kifejezést, mert nem akarták elfogadni a halállal járó megsemmisülést, és jobb volt abban a hitben élni, hogy mégis van valami utána. Teljesen megértem őket. Miért éljünk a megsemmisüléstől való félelemben, ha ezzel a hittel megnyugtathatjuk magunkat?

2015. máj. 7. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Ozmium42 ***** válasza:
76%

"Szerintem attól még, hogy valamiről nem tudjuk, hogy létezik, még létezhet."


Ami létezik, de nem tudjuk, hogy létezik-e, arról nem tudunk semmit.

Ellenben ha azt állítjuk, hogy tudunk valamiről valamit, például hogy "spirituális", és "energia", és "él", ráadásul örökké, ráadásul Menny és Pokol és reinkarnáció és társai, akkor az már valami más. Akkor már nem "létezhet de nem tudunk róla", hanem inkább "tudunk róla, de honnan?". Nos, ha sehonnan, azt hívják úgy, hogy fantázia, vagy blöff. Még ettől is létezhet... de ilyen alapon bármi létezhet, amit csak kitalálok.

2015. máj. 7. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Ozmium42 ***** válasza:
60%

Egyébként egyszerű a lélek koncepció eredete.


Létezik egy sor, kvázi mindennapos tapasztalat, amire a lélek kézenfekvő magyarázat. Például testelhagyás. Az embernek az a benyomása támad, hogy nem azonos a testével.


A másik dolog a pszichológia, régóta sikertelenül próbálták megérteni az emberek egymás jellemét és motivációit, magyarázni valahogy a kiszámíthatatlanságot, vagy épp a kiszámíthatóságot, a személyiségjegyeket.


A harmadik dolog nyilván a halál, az egyszerű ember nem látja, mi a biokémiai különbség az élő és holttest között, pont ugyanúgy néz ki. Adja magát, hogy a különbség a lélek. Persze csak ókori felszínességgel vizsgálódva.


Ezután pedig jöhetne az, hogy egymástól függetlenül mennyi minden mást értenek a lélek szó alatt azóta, de erre már most nem vállalkozok.

2015. máj. 8. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

23:58

A Földről az gondolták régen, hogy lapos, és bántották azt, aki az ellenkezőjét állította. Kiderült, hogy ovális.

A lélekkel is hasonló lehet a helyzet. Igaz, ebben az esetben fordított a dolog, tehát akár még az is kiderülhet, hogy a lelket tagadók a bolygónkat oválisnak gondolókkal "hasonlatosak", és igazuk van. Nem lehet tudni...

Az áramot sem látjuk (alapesetben), mégis létezik.

2015. máj. 8. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
A 00:06-os kommentárodhoz azt azért hozzátenném, hogy sokan élnek és éltek át halálközeli élményeket. Tudom, hogy ezt legtöbben biokémiai folyamatokkal próbálják magyarázni, de hallottam/olvastam/néztem beszámolókat már igen érdekes esetekről is. Például (csak egy példa a sok közül), egy alkalommal az orvosok egy papírfecnire ráírtak egy bonyolult számsort, és feltették a műtő plafonjáról lelógó lámpájának a tetejére, vagyis nem látható helyre. A beteg egy rövid időre meghalt abban a teremben, állítólag "felemelkedett" a lelke a plafonig, ahonnan láthatta a szóban forgó számokat, és újraélesztése után pontosan visszamondta azokat.
2015. máj. 8. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!