Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Keresztények ti olvastok...

Keresztények ti olvastok istenes verseket?

Figyelt kérdés
Az van mondva, hogy "Isten nevét a szádra hiába ne vedd". Kíváncsi vagyok a ti értelmezési lehetőségetekre.
2015. okt. 5. 19:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ha magasztaljuk vagy ajánlgatjuk másnak, az hiábavaló?
2015. okt. 5. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

"Isten nevét a szádra HIÁBA ne vedd"


Nem arról van szó, hogy egyáltalán ne vedd szádra, hanem hogy fölöslegesen vagy tiszteletlenül ne vedd szádra.


És szoktam verset olvasni, isteneset is, meg nem isteneset is :)

2015. okt. 5. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
51%
Természetesen szoktam haszálni az Isten nevét. Nem vagyok babonás. A kereszténység nem erről szól.
2015. okt. 6. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

Nagyon sok verset olvasok, isteneset is.

És tudom értelmezni a fenti parancsolatot.

2015. okt. 6. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 ceri ***** válasza:

Melyik istenről van szó? mi a neve? Ha a kereszténység istenéről, akkor annak a neve (mi is az valójában?) nem nagyon szokott szerepelni. Istenként van emlegetve általában, de nincs megnevezve. Az isten szó uis nem tulajdonnév (személy név) hanem köznév, mint pl. kutya, ember, stb.

1-2 vallás emlegeti istent személynévvel (pl. Jehova), de nem ismerek verset amiben ilyen vagy akár más néven is említve lenne. Persze biztos van ilyen. Mindenesetre ha van is ilyen, azt olvasni nyugodtan lehetne, mert nem az olvasó hanem az író emlegeti istent névvel.

És végül a "hiába" szó elég tág teret biztosít a névvel emlegetésre. Kinek mi a hiába? -mindenki maga ítéli meg.

2015. okt. 6. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Szia!

"Isten nevét a szádra hiába ne vedd"

Ez az ószövetségi törvény egy része volt, ma újszövetség van, így ez most nem jellemző

2015. okt. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Andizsuzsi ***** válasza:

"Ez az ószövetségi törvény egy része volt, ma újszövetség van, így ez most nem jellemző"


A Parancsolat most is "jellemző". Jézus beteljesíteni jött. nem megszüntetni. (Mt. 5.17.)

2015. okt. 6. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

# ceri


"Az isten szó uis nem tulajdonnév (személy név) hanem köznév, mint pl. kutya, ember, stb."


De, az Isten nagybetűvel tulajdonnév, a kereszténység istenének (egyik) neve. Helyesírási szótárban is benne van:

[link]

2015. okt. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
igen, ott van ugye, hogy hiába, ezek a művészek nem hiába teszik...
2015. okt. 7. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Üdvözölöm.


A világirodalomban az évszázadok során sok szép Istenes vers született. Talán Ön is olvasott Balassitól, Petőfitől, Arany Jánostól, Gyulai Páltól, vagy éppen Ady Endrétől ilyen alkotásokat. Én személy szerint ezeket Istent dicsőítő alkotásoknak fogom fel, mint az Ószövetségben szereplő zsoltárokat. Ezzel úgy vélem, hogy nem veszem hiába Isten nevét a szájamra, mert Őt dicsérem az alkotásokkal.


Nagyon szép gyűjteményt állított össze Sík Sándor az ókori és középkori himnuszokból, ezekben is bőven olvasható Isten neve. [link]

Babits Mihály is készített egy híres válogatást: [link]


A keresztény (katolikus, református, evangélikus, ortodox) imakönyvek is sok éneket/imádságot/verset tartalmaznak, amelyek ugyancsak Istent dicsérik.

2015. okt. 8. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!