Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A hívők miért hajtogatják...

A hívők miért hajtogatják folyton, hogy nem isten teremtette a gonoszat, ha a Bibliában isten konkrétan kinyilatkoztatta, hogy márpedig de?

Figyelt kérdés

Ézs 45,7

Ki a világosságot alkotom és a sötétséget teremtem, ki békességet szerzek és gonoszt teremtek; én vagyok az Úr, a ki mindezt cselekszem!


Úgy vélem, ezt a mondatot nem lehet másképp értelmezni.



2015. nov. 11. 10:02
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:

m kedves válaszoló, azt ne felejtsd el, hogy a teológia, és a Teokratika között óriási a szakadék, és a különbség.

A Teológia egyetemes emberi elfogadáson és elméleten alapul, míg a Teokratikus rend Isteni harmóniát jelent, és nem emberi hagyományokra, vagy értékekre elméletekre alapul.


Azt, hogy Jób könyve valóban hiteles és ihletett, az is bizonyítja, hogy a régi zsidók mindig belefoglalták bibliai kánonjukba, ami azért is figyelemre méltó, mivel maga Jób nem volt izraelita. Ezékiel és Jakab hivatkozásain kívül Pál apostol is idézett a könyvből


Miért állíthatjuk azt, hogy Mózes írta a könyvet? Mivel ezt tartotta a legrégibb hagyomány és ezt tartották mind a zsidó, mind a korai keresztény hittudósok. A héber költészet élénk, eredeti stílusa, amely a Jób könyvében megfigyelhető, azt mutatja, hogy a könyvet héberül, azaz Mózes nyelvén írták. Nem lehetett volna azt más nyelvből, például arabból így lefordítani. A prózai részek is igen erős hasonlóságot mutatnak a Pentateuch könyveivel, erősebbet, mint a Biblia bármely más írásával. Az írónak minden bizonnyal izraelitának kellett lennie, mivel „Isten a szent kijelentéseit” a zsidókra bízta – és Mózes izraelita volt


Hogy mit és mikor fogad el valaki Isteni ihletettnek, azt nagyban meghatározza az egész mondani valója, és az mennyire van összhangban Isten tervével, és elhatározásával. Itt nem lehet emberi érzésekre, vagy emberi felfogásra bízni, mert Isten magasabban gondolkodik az embernél.


ami nem fér bele Isten tervébe, és nincs összhangban az Isteni igazsággal bölcsességgel, hatalommal és ami a legfőbb, szeretettel, akkor az nem Isten akaratát munkálja.

2015. nov. 12. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 Clark Kent.. ***** válasza:
100%

Előző:


Hogy a zsidók mit foglaltak bele a saját kánonjukba engem pusztán vallástörténeti szempontból énekel. A héber Biblia ugyanis alapvetően farizeusi eredetű, mivel ez az egy irányzat maradt meg az 70 után, belőlük fejlődött ki a mai zsidó vallás. Az tehát, hogy a farizeusok vagy farizeusi mentalitású emberek mit fogadtak el kánoninak és mit nem, engem nem igazán érdekel. A keresztény Biblia a Septuaginta, amit még nem a hitehagyott zsidók raktak össze, hanem a normális zsidó tudósok fordítottak a hellenista korban, a kereszténység ezt használta eleinte, nem pedig a zsidók Bibliáját.


Másrészt: Nem mondtam, hogy Jób könyve nem ihletett. Azt sem mondtam, hogy Jób nem létezett. A magam részéről elfogadom a címszereplő történetiségét, de azt nem, hogy a róla elnevezett könyv történelem lenne. A Jób könyve alapvetően irodalom, egyfajta novellának lehet nevezni. Ha megnézed a stílusát, láthatod, hogy verses formájú, nem pedig egy klasszikus elbeszélés. A mózesi szerzőséget pontosan csak az a zsidó hagyomány támasztja alá amit a Babiloni Talmudban lehet olvasni, de nem értem, ezt miért kellene komolyan venni. Az előbbi kommentedben éppen az "emberi hagyomány" ellen szólalsz fel, hát a mózesi szerzőség sem más, mint pusztán "emberi hagyomány". Akkor ezt mégis elfogadod?


Különben a könyv nyelvezetében aramaizmusok vannak, ezek pedig a késői eredetre utalnak. Ezt a könyvet a hellenista kor környékén írták, de ez az égvilágon semmit sem von le az értékéből.


Nem értem, hogy jön ide a teológia és a teokrácia párhuzama. A mai világban minden emberi elfogadáson alapul, amit te tanulsz a vallásodban, az is. A vallásod vezetői, meg a tagok - tehát emberek - elfogadnak bizonyos tanításokat, és azokat oktatják a betérőknek, meg azoknak, akik érdeklődnek az iránt, amiről ti elfogadtok.


A teológiáról viszont azt gondolom, elég kevés és téves ismereteid vannak. A fundiknál valóban létező jelenség az önkényes magyarázat, de egy normális bibliatudósnál nem. A bibliatudósok ugyanis a Szentírást komoly kritikai vizsgálat alá vetik, több féle tudományos eszközzel átvilágítják, és az abból nyert eredmény válik elfogadottá, egészen addig, amíg valaki meg nem cáfolja. Ebben semmi probléma nincs, a tudomány már csak így működik.

2015. nov. 12. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 Clark Kent.. ***** válasza:
Még valami: a korai keresztény és zsidó hittudósok rengeteg olyan dolgot is tanítanak, amivel nem lehet összeegyeztetni az Őrtorony tanítást. Érdekes módon, azzal nem foglalkoztok. Hagyjuk már tehát ezt az önkényeskedést, unalmas.
2015. nov. 12. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
Te tudod.
2015. nov. 12. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
11%
Ahhoz képest, hogy hagyjuk az önkényeskedést, elég önkényesen értelmezel bizonyos Bibliában leírt történéseket... :) Ez megtörtént, ez képletes, ez nem történt meg...
2015. nov. 13. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 Clark Kent.. ***** válasza:

Nem.


Önkényesen a fundik értelmeznek, akik számára a Biblia természettudományos kézikönyv, történelemkönyv, meg mi is? Ja, megvan! Jóskönyv. [Általában ilyen célokra használják...]


Számomra a Biblia egy ókori irodalmi alkotás, és hogy egy adott szöveget hogy értelmezek, azt mindig az adott kritikai vizsgálat határozza meg. Ezt sok minden befolyásolja: a történelmi háttér, a nyelvezet, a hallgatóság stb. A fundi az, aki nagy ívben tesz ezekre, mert ha nem így csinálná, akkor összeomlana a hite, amit a gyülekezetében oktat neki a tanítója. Na, ez az igazi önkényesség.


Szerencsére a teológia többségében már kinőtte ezt a gyerekkort, és felnőtt a 21. századhoz.

2015. nov. 13. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

Egyszerű fordításban: "Én alkotom a világosságot, én teremtettem a sötétséget, tőlem származik a békesség, de a veszedelem és csapás is, Én az Örökkévaló viszem véghez mindezt."


Ja de azért nézzük meg, mit ír í 8asban: "Hulljon az égből igazságosság, mint bőséges záporeső,Sarjadjon a földből szabadulás!Növekedjenek együtt! Én az Örökkévaló teremtem mind a kettőt.

Amúgy meg az egész rész (45) arról szól, hogy Isten kiválasztja Círuszt, hogy Izraelt megszabadítsa. Érdemes olvasni a kontextust, meg a történelmi hátteret...

2015. nov. 18. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
100%
talán azért lehet, mert a gonoszságot is jóságnak tekintik. Pl. szerintük egy olyan isten jóságos, igazságos, aki véráldozatot követel (végül is mindegy kijét, de Jézus áldozata elég értékes, az elegendő sok más "áldozat" "helyett" is. A Biblia egyébként is tele van erőszakos elemekkel.
2018. máj. 13. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!