Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateisták, ti mit gondoltok a...

Ateisták, ti mit gondoltok a Bibliáról? Szerintetek van olyan része, ami igaz és tényleg értelmes, jó gondolatokkal, vagy az egész értelmetlen kitaláció?

Figyelt kérdés

2016. jan. 20. 22:00
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
72%
Amelyik részéről hallottam az totál mese. De ez kis része, és a többi nem is érdekel. Persze lehet benne valós dolog is, én nem mondom hogy nincs.
2016. jan. 20. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
48%

én vallástörténész vagyok, és biztosan tudom mondani, hogy az hogy "mese" vagy "nagyrészt mese" egy teljesen téves és tudománytalan vélemény, úgy tapasztaltam ,hogy akik ezt állítják, azoknak álltalában nem a tudományos hitelesség a motivációja, hanem mondjuk kiskorukban hittanra kellett járni de utálták vagy ilyesmi. Sok történelemmel foglalatoskodó tudomány számára értékes forrásanyag, még ha sok benne a fiktív elem akkor is.


a szakmain kívül a magánvéleményem ,hogy az erkölcsökkel amit közvetít tudok azonosulni, hisz végső soron amit manapság jóról és rosszról gondolunk, a nyugati kultúrkörben az ezeken alapul

2016. jan. 20. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
51%
Ugyanannyira káros kitaláció, mint a többi vallási könyv.
2016. jan. 20. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
25%
Sok a párhuzam a biblia és a mein kampf közt, csak előbbi miatt hamarabb irtották az embereket. kiválasztott nép, meg a felsőbbrendűek, meg a vétkesek akik nem érdemelnek kegyelmet viszont egy f_szkalapot isteníteni kell, mert ő aztán a tuti.
2016. jan. 21. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Ozmium42 ***** válasza:
92%
Általában nem szoktam a Bibliát egészben értékelni. Eleve több szerző írta, több könyvből áll, és több korszakon át íródott. Nem is igazán könyv ez, mint inkább válogatás. A részletekről külön-külön tudom eldönteni, hogy hová kell éppen helyezni. Van valódi és nem valódi történelmi kontextus, fikció, mágia, mese, és utólagos hamisítás is benne. Jó, kevésbé jó és elfogadhatatlan tételek. Ellentmondások, tárgyi tévedések. Hasznos életvezetési tanácsok, vigasztaló gondolatok, zsarolás, manipuláció és fenyegetés. Jó hosszú, és sok minden elfér benne.
2016. jan. 21. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
76%

Ószövetség:

Én alapvetően szeretem az ókori történelmet meg a mondákat is, úgyhogy ezt a részt is szeretem. A törvényeket meg a dalokat ki kéne venni belőle mert csak elrontják, és egy egész jó kis monda gyűjtemény maradna. Mondjuk egy kicsit elrontja az a tény, hogy vannak akik szerint ez tényleg megtörtént. Pl. a különböző teremtés mítoszok összehasonlítása egy tök érdekes dolog, csak amikor a bibliait olvasom eszembe jut, hogy tényleg léteznek olyan emberek, akik szerint ez szó szerint így történt. De alapvetően nem rossz. Csak nem kell túl komolyan venni. Aki erkölcsiséget keres az Ószövetségben, az talál is, jó kis ókori erkölcsiséget. Tudod, aki nem szimpi az öld meg, a feleségét rabold el és tedd meg szexrabszolgának. Mindenféle legendákban vannak ilyenek, és amíg az ember nem tünteti ki ezt azzal, hogy komolyan veszi, addig semmi gond.


Újszövetség:

Igazság szerint Jézus nem mond semmi olyan hű de okosat. Szerintem az Újszövetség elég unalmas. Jézus sokkal kevésbé érdekes vagy tanulságos, mint mondjuk a trójai háború története. Ez a rész ugye elvileg az erkölcsi tanításokra van kihegyezve, de én nem találtam benne semmi igazán meglepő dolgot. Persze, általánosságban jó dolgokat mond, de semmi olyat amin elkezdenék csodálkozni, hogy azta milyen igaz. Nézd meg a Hegyi beszédet: jó békésnek lenni, jó tiszta szívűnek lenni, és aki szomorú azt megvigasztalják. Azért ez nem egy XXI. században értékes szöveg. Értem én a történelmi jelentőségét, de hát én nem lettem erkölcsösebb attól, hogy elolvastam Jézus mondanivalóját. Mindezt megértettem abból is, hogy... hát tudod, élek a XXI. századi Európában. Aztán vannak a levelek, amikben még beszélnek egy sort.

Szóval én ezt a részt skippelném. Vannak benne jó gondolatok, de semmi olyan amiért megéri a ráfordított időt.


De komolyan, van itt sok keresztény, mondjatok egy erkölcsi tanítást Jézustól, ami nem magától értetődő egy XXI. századi európai ember számára.


A Jelenések Könyvét érdemes elolvasni. Nem túl hosszú, és jó beteg.

"És íme, trónt állítottak fel a mennyben és a trónon ült valaki. Az ott ülő tekintete jáspishoz és kárneolhoz hasonlított, és smaragdhoz hasonló szivárvány trónja körül. A trón körül huszonnégy szék, a székeken huszonnégy vén ült, fehér ruhába öltözve, a fejükön aranykoszorú. A trónból zengő, mennydörgő villámok csapkodtak. A trón előtt hét lobogó fáklya lángolt: Isten hét szelleme. A trón előtt kristályként csillogó üvegtenger. A trón közepén a trón körül négy élőlény, elöl, hátul tele szemekkel. Az első élőlény oroszlánhoz hasonlított, a második fiatal bikához, a harmadiknak emberhez hasonló arca volt, a negyedik pedig repülő sashoz hasonlított. Mind a négy élőlénynek hat-hat szárnya volt körös-körül és belül is, tele szemekkel."


Hát ennek a szimbolizmusát fejtse meg nekem valaki :) A szerző begombázott valami ókori Közel-Keleti cucctól, a zsinat meg elolvasta, és azt mondták: "tegyük bele, ez igazi forradalmi szürrealista művészet"

2016. jan. 21. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 hollófernyiges ***** válasza:
95%

"az erkölcsökkel amit közvetít tudok azonosulni"


Nem is tudom, hozzám nem áll annyira közel az, hogy ha a vendégeidet megtámadják, add oda a lányaidat a támadóknak megerőszakolni vagy ha egy város felhagy Jahve imádatával akkor minden lakóját le kell mészárolni, beleértve a nőket, gyerekeket és minden állatot is; de hát az emberek különbözőek.

2016. jan. 21. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
39%
az utolsónak javaslom ,hogy olvassa el egyszer a szóban forgó könyvet (könyveket), és akkor majd maga is láthatja mire gondolok, mert azt gondolom ez így kontextusából kiragadott, sokféle eseményről amiről olvasunk nincs (azonnali) erkölcsi ítélet, egyszerűen csak beszámol róla, nem írja, hogy az jó vagy rossz e, sé az összességében "pozitív karaktereknek" is számos rossz tulajdonságuk és bűnűk van, pont mint manapság, ilyen ez az eset is.
2016. jan. 21. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Vannak benne történelmileg pontos események,de a természetfeletti dolgai mesék,vagy erős félreértelmezések.
2016. jan. 21. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 hollófernyiges ***** válasza:
A lemészárlós sztori konkrétan Isten utasítása, benne van Mózes törvényeiben.
2016. jan. 21. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!