Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért hisznek az emberek...

Miért hisznek az emberek isten (ek) ben? Honnan jön az embernek ez a becsípődése? Mi azzal a magyarázattal a baj, hogy a világegyetem csak lett, és mi vagyunk az általunk jelenleg ismert egyedüli értelmes lények?

Figyelt kérdés

Én nem igazán hiszek bárkinek, aki azt állítja, hogy személyesen megtapasztalta istent. Többnyire olyanok a magyarázatok, hogy "beteg voltam, majd egy csapásra meggyógyultam", meg hogy "nem lehet véletlen, hogy én és a párom egymásra találtunk", meg ilyenek. Hivatkoznak a természet és a világegyetem mérnöki precizitású szimmetriáira, a természet működésére, arra, hogy a világegyetem nem alakulhatott ki anélkül, hogy összerakják, stb.



De miért gondoljuk, hogy emögött valami személyiség áll? Nem lehet, hogy az egész csak LETT?


2015. jún. 1. 15:59
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
16%
én is pont így vagyok ezzel. nagyon fárasztó személyesen beszélni és még veszekedni egy hívővel. de mindíg ugyanazokat mondják és ha meg tudom cáfolni a hitüket méginkább mondogatják szinte kántálják hogy így isten-úgy isten.
2015. jún. 1. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
51%
Az ember sok dolgot nem tud felfogni vagy elfogadni, mert nem lehet tudományosan igazolni. Sokak számára felfoghatatlan például, hogy a halál után már nem fog gondolkozni, megszűnik az éntudata. Ez félelmet szül. Okos emberek kitalálták, hogy ezt a félelmet és tudatlanságot felhasználva irányítani tudnak nagy csoportokat, elég csak egy jól megírt kézikönyvet gyártani az ismeretlen részekhez. Egy mindenható lény fog gondjaiba venni ha elfogadod a tanításokat és hű követő vagy (és persze befizeted a pénzt ami ezzel jár), de ha nem követed az utasításokat akkor borzalmas túlvilág vár rád örök szenvedéssel. A kor tudatlan emberének ez már bőven elég volt hogy vakon kövesse a tanokat. Pár ezer évvel később az egyházak világi hatalma eltűnt, de megmaradt az ismeretlentől való félelem. A tudatlanságból eredő félelem még mindig az egyik legnagyobb vezérlő erő társulva a bűntudattal, azzal a bűntudattal amit az ember a sok megszegett isteni utasítás miatt érez.
2015. jún. 1. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
0%
elfogadhatatlan az, hogy csak úgy lett. semmi nem lett csak úgy. egy egyszerű sajtos hambi sem lesz csak úgy. hiába mész el a büfébe, és rendelsz egy hambit, ha nincs ott senki, aki megcsinálja. hiába van ott meg minden eszköz, és minden alapanyag. hiába van bekamerázva, hiába nézed a kamerán több milliárd évig, semmilyen esemény hatására nem fog a meglévő alapanyagokból a meglévő eszközökkel elkészűlni a bigeked, ha nem csinálja meg valaki.
2015. jún. 1. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
0%
Azért, mert a "csak úgy lett" szöveg nélkülöz mindenféle logikát. A világmindenség és a lét értelmes, ami értelmes Tervezőt feltételez.
2015. jún. 1. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
0%
Mindig is mondtam, hogy jellemző az ateistákra a logikátlanság. Íme egy újabb bizonyíték!
2015. jún. 1. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
0%
nem, igazából a logika nem elég ehhez. ehhez kell a hit. a hithez viszont nem árt a logika. sok logikus ateistát ismerek, de olyan hívőt, akinek nincs logikája... sajnos olyat is.
2015. jún. 1. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 A kérdező kommentje:

"elfogadhatatlan az, hogy csak úgy lett. semmi nem lett csak úgy. egy egyszerű sajtos hambi sem lesz csak úgy. hiába mész el a büfébe, és rendelsz egy hambit, ha nincs ott senki, aki megcsinálja. hiába van ott meg minden eszköz, és minden alapanyag. hiába van bekamerázva, hiába nézed a kamerán több milliárd évig, semmilyen esemény hatására nem fog a meglévő alapanyagokból a meglévő eszközökkel elkészűlni a bigeked, ha nem csinálja meg valaki."



Értem. És mi a helyzet azzal az elképzeléssel, hogy minden, amit most megcsináltnak vélünk, azért tud ennyire hihetetlenül kifinomult lenni, mert fokozatosan, évmilliárdok alatt fejlődött ki lépésről lépésre egészen egyszerű dolgokból, amik viszont adottak voltak az Ősrobbanás következtében?



"Azért, mert a "csak úgy lett" szöveg nélkülöz mindenféle logikát. A világmindenség és a lét értelmes, ami értelmes Tervezőt feltételez."



Nananana, mi az, hogy a "világmindenség és a lét értelmes"? Ezt nem tudom értelmezni. Mit jelent az, hogy "értelmes"? Ha én azt mondom, hogy "kozmikus káosz uralkodik", az legalább ennyire értelmes állítás.



"Mindig is mondtam, hogy jellemző az ateistákra a logikátlanság. Íme egy újabb bizonyíték!"



Jók az érvek, csak így tovább! :D Oké, logikai felvetést akarsz? Tessék: ha minden, ami van, csak teremtett lehet, akkor a teremtőt ki teremtette? Ebben hol a logika?

2015. jún. 1. 21:34
 8/32 A kérdező kommentje:
Egyébként két dolgot leszögeznék: 1. én magam nem tartom magam ateistának (bár ehhez senkinek semmi köze), csupán agnosztikusnak, 2. senkinek a hitét nem akarom megsérteni. Pusztán a dolog elméleti oldala érdekel.
2015. jún. 1. 22:47
 9/32 pelgrim ***** válasza:

Hát én azért hiszek egy Istenben, mert én vagyok. Én vagyok, kell tehát hogy Isten legyen, én ugyanis a leg-előbbre haladt fejleményeinek egyike vagyok itt a Földön. Hiszek abban is, hogy én Istennek egy parányi része vagyok, mint ahogy testem sejtjei nekem parányi részeim. Ha testem sejtjei beszélni tudnának, akkor erről hasonló dolgot mondanának. Sejtjeimnek nincs tudomása rólam, de lehet hogy sejtik, hogy én létezem. És ki tudja, talán azt hiszik rólam, hogy én hozzájuk hasonló, de sokkal nagyobb, hatalmasabb, stb., stb., sejt vagyok, hogy én terveztem és teremtettem őket.


Hasonlóképpen az ember sejti hogy létezik valami nálánál minden tekintetben nagyobb, hatalmasabb, bölcsebb, stb., stb. - Én azt sejtem, hogy én ennek a nagy valaminek szerves része vagyok. A vallások ezt Istennek nevezik és azt hiszik, hogy ez egy valaki rajtuk kívül, egy személy, ennek az oka az, hogy egy tekintélyes lényt amiről azt hiszik, hogy mindent tervezett és teremtett, nem lehet más mint egy valaki, holott Isten minden tekintetben felülmúl egy valakit.


Isten szerintem nem egy valaki, nem egy személy aki a dolgokat megtervezte és megteremtette, Isten nem teremtett semmit, de mindenné fejlődött. Mi tehát nem teremtményei vagyunk, hanem fejleményei. Hasonlóképpen mit egy fa levelei, nem a fa teremtményei, hanem fejleményei.


Közelebb állunk a valósághoz, ha úgy képzeljük el mintha Isten egy önfejlesztő ihlet lenne, az Eredeti Önfejlesztő Ihlet, melynek fejleménye minden más ami csak létezik.


Szerintem létezik tehát egy nálunknál minden tekintetben nagyobb tekintély, melynek mi ugyanakkor fejleményei és részei vagyunk, de ez a tekintély nem egy valaki.

2015. jún. 2. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 selvian ***** válasza:

Szia, azért sztem az elég buta feltételezés hogy a világ csak úgy lett. Semmi nem jön létre csak úgy magától. A házakat is. Az állatok és az emberek is születnek, meg van mindennek a folyamata.

Egyébként engem a Biblia győzött meg a Teremtő letezeserol.

2015. jún. 2. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!