Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogy tud egy vallásos igaznak...

Hogy tud egy vallásos igaznak elfogadni valamit úgy, hogy közben saját maga is belátja, hogy bebizonyíthatatlan?

Figyelt kérdés
Én képtelen vagyok erre. Szerintem ez ellentmond az agy működésének.
2016. febr. 8. 16:46
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%

Biztos, hogy nem mond ellent az agy működésének, bizonyíték rá a rengeteg, fanatikusan vallásos (azaz: kérdés nélkül hívő) ember.


Igaznak úgy is elfogadhatsz egyébként valamit, ha azt tartod a legvalószínűbbnek. Nem kell feltétlenül bizonyíték hozzá, főleg, ha az a terület bizonyíthatatlan. A gond ott kezdődik szerintem, ha adott esetben képtelen vagy belátni, hogy más is lehet igaz vagy ugyanannyira valószínű, és átmész önigazolásba, tagadásba.

2016. febr. 8. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
100%
A hitnek pont az a lényege, hogy konkrét bizonyíték nélkül is magadénak vallod. Ehhez nem kell elvakultnak lenni. Azok inkább a szekták, ahol magát a hétköznapi cselekményeket is meghatározza annyira a "vallás" hogy az emberek gondolkodás nélkül hülyeségeket tesznek. De az nem is a hitről szól, hanem az agymosásról.
2016. febr. 8. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy felfogja, hogy a hit, természetéből (ami természetfeletti) adódóan nem a szó általános értelmezésében vett bizonyítékokon alapul. És felfogja például azt is, hogy az olyan jellegű bizonyítékok, amelyeket a nem hívő/Isten tagadó emberek várnának, hogy aztán maximum annak következtében egy Isten által íly módon kikényszerített "hitre"/belenyugvásba vergődjenek, az nagy mértékben ellentmondana pl. a keresztény hit Istenének, aki a szabad akaratot tiszteli és aki tudja, hogy a gondolkodó, önként mellette állást foglaló és döntő ember hite az, ami az ember számára üdvözítő, nem pedig a megfellebbezhetetlen bizonyítékok által kikényszerített, sarokba szorított ember, kvázi akarata ellenére esetleg meghozandó döntése, ami így inkább egy dróton rángatott rabszolga kényszerű és boldogtalan belenyugvása volna, nem pedig egy az Istennel való kapcsolatot őszintén kereső és vele partneri kapcsolatot szívesen vállaló, az élete értelmét megtaláló ember boldogsága. Isten pedig szeretet, aki nem a boldogtalanságodat akarja munkálni (arra képes vagy magadtól és a magad módján is), hanem felkínálja a boldogságot és a valódi örőmöt, ami bármilyen szenvedések ellenére is az.
2016. febr. 8. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:

Szerintem pedig értelmetlen valamiről azt állítani, hogy ellentmond valaminek, mikor számtalan példa bizonyítja, hogy nem mond ellent.


Pont ezért hívják "hit"-nek és nem "tudás"-nak.

A vallásosnak nem kell bizonyíték - illetve elfogad bizonyítéknak olyasmiket is ( pld. személyes spirituális élmény), amit te nem.

Viszont, szigorúan a formál-logika szabályai szerint, azt sem lehet bizonyítani, hogy pld. nincs Isten, hiszen (általánosságban) valaminek a nem léte nem bizonyítható. Innentől már csak egy lépés eljutni oda, hogy a vallásos hite valamiben, ami nem bizonyítható, pont ugyanannyira "racionális", mint a te tagadásod olyan valamivel kapcsolatban, aminek a nem létét nem tudod bizonyítani, csupán az előjelek ellentétesek.


Egy másik szempont: minden ember számtalan, bebizonyíthatatlan, vagy legalábbis nem bebizonyított dologban hisz. Egy férj hisz a párja hűségében, holott az nincs bebizonyítva, legfeljebb a hűtlensége sincs bizonyítva. Be van bizonyítva a fekete lyukak létezése, vagy csak egy elmélet? Be van bizonyítva, hogy a világegyetemben van más intelligens faj is rajtunk kívül? ( Bár ez eleve necces kérdés, mert az is kétesélyes, hogy mi intelligensek vagyunk-e.)


Még egy szempont: az emberiség történelmét ismerve nem ördögtől való olyasmiben hinni, ami még(!) nincs bizonyítva.

Galileo Galileit elítélték, és tanai visszavonására kényszerítették azért, amiben akkor nem hogy nem hittek, hanem egyenesen bűnös gondolatnak tartották. Ma bizonyított tény.

Az első vasutak megjelenésekor komoly orvosok írtak komoly cikket, hogy azt a sebességet, amivel a vasparipa halad ( akkor komoly 25 km/h volt ez az örült száguldás!), az emberi szervezet nem képes károsodás nélkül elviselni. Írták ezt úgy, hogy egy lovas vágtatva ennek a sebességnek kb. a duplájával halad(t). Ma a TGV szerelvények átlagos menetsebessége 320 km/óra.

2016. febr. 8. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
61%

Tájékozódj, mielőtt értetlenkedsz!

Ajánlott irodalom Szendi Gábor: Isten az agyban.

2016. febr. 8. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
19%

Az agy működésének nem mond ellent.

Csupán a fejlett agyénak.

2016. febr. 8. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 A kérdező kommentje:

"A hitnek pont az a lényege, hogy konkrét bizonyíték nélkül is magadénak vallod. Ehhez nem kell elvakultnak lenni."

Erről beszélek, hogy nem vagyok képes rá. Az agyam a természetéből kifolyólag nem tud elraktározni egy olyan információt, ami mellett nincsen bizonyíték.


"Úgy, hogy felfogja, hogy a hit, természetéből (ami természetfeletti) adódóan nem a szó általános értelmezésében vett bizonyítékokon alapul. És felfogja például azt is, hogy az olyan"


A nem általános értelmezésben vett bizonyíték milyen? Valamiből lehet Istenre következtetni, valamiből meg nem.


"aki a szabad akaratot tiszteli és aki tudja, hogy a gondolkodó, önként mellette állást foglaló és döntő ember hite az, ami az ember számára üdvözítő"


A tudja szót nem értem. Isten nem tudja ezt, hanem akarja. Ő alkotta meg az embert, ő alkotta meg a hitet. És Isten bárhogy is akarja, hogy ne a környezetem alapján higgyek benne, hanem önként, ettől még nem fog menni.


"A vallásosnak nem kell bizonyíték - illetve elfogad bizonyítéknak olyasmiket is ( pld. személyes spirituális élmény), amit te nem."


Természetesen nem baj, ha valaki a spirituális élményeit veszi alapul, ha mellette megvizsgálja, hogy milyen körülmények között történt. Ha arra jutott, hogy nem alkohol, drog vagy akármi más hatása miatt történt, akkor elfogadhatja egy bizonyítéknak. Erre én is képes vagyok és én is így csinálnám, viszont arra már nem vagyok képes, hogy ezt a bizonyítékot megcáfolhatatlanként kezeljem és ne zavarjon ez.


"Viszont, szigorúan a formál-logika szabályai szerint, azt sem lehet bizonyítani, hogy pld. nincs Isten, hiszen (általánosságban) valaminek a nem léte nem bizonyítható. Innentől már csak egy lépés eljutni oda, hogy a vallásos hite valamiben, ami nem bizonyítható, pont ugyanannyira "racionális", mint a te tagadásod olyan valamivel kapcsolatban, aminek a nem létét nem tudod bizonyítani, csupán az előjelek ellentétesek. "


Azt, hogy nincsen Isten valóban nem lehet bebizonyítani. Viszont ettől még racionálisabb Isten létét elvetni. A világ jelenlegi tudásunk szerint nem tudni hogyan működik, végtelen magyarázatot ki lehet rá találni, amiből a keresztény Isten csak egy. Tehát van egy világleírás Istennel és van végtelen világleírás Isten nélkül. Sokkal racionálisabb a végtelenszer nagyobb valószínűségű dologban hinni.


"Egy másik szempont: minden ember számtalan, bebizonyíthatatlan, vagy legalábbis nem bebizonyított dologban hisz. Egy férj hisz a párja hűségében, holott az nincs bebizonyítva, legfeljebb a hűtlensége sincs bizonyítva. Be van bizonyítva a fekete lyukak létezése, vagy csak egy elmélet? Be van bizonyítva, hogy a világegyetemben van más intelligens faj is rajtunk kívül?"


Én ezek közül egyikben sem hiszek, mindegyiknél fenntartom a lehetőséget arra, hogy nem is biztos, hogy úgy van.

2016. febr. 8. 20:40
 8/29 anonim ***** válasza:
68%
Most úgy csinálsz, Kérdező, mint az elmegyógyintézeti főorvos, aki a körülötte ülő elmebetegeknek nagy elánnal magyarázza, hogy ő miért nem elmebeteg.
2016. febr. 8. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 A kérdező kommentje:
Nem lehetnél egy kicsit kevésbé sértő?
2016. febr. 8. 21:40
 10/29 anonim ***** válasza:
52%
Nem sértésnek szántam.
2016. febr. 8. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!