Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mit gondoltok erről a vallási...

Mit gondoltok erről a vallási paradoxonról?

Figyelt kérdés

Ha isten mindenható, akkor tudnia kell olyan sziklát teremtenie amit ő sem tud felemelni, de ha nem tudja felemelni az általa teremtett sziklát akkor mégsem mindenható.


Erről mi a véleményetek?


(Nem vagyok vallásos, de ezt mindig is meg akartam kérdezni egy vallásos embertől)



2016. ápr. 19. 20:45
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:

"Vagyis a kérdés eleve egy fogalmi képtelenséget kér számon. Egy mindenhatótól elvárni, hogy képes legyen felemelhetetlen kő teremtésére olyan, mintha azt várnád el, hogy képes legyen négyoldalú háromszöget rajzolni."


Igen, ezt hívják úgy, hogy paradoxon és ez bizonyítja Isten nem mindenhatóságát.

2016. ápr. 22. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
Egyébként szerintem nagyon egyszerűen fel lehet oldani a paradoxont. Az történt, hogy a keresztények a mindenhatóságot úgy definiálják, hogy amire Isten képes. Innentől elég nehéz a kérdést hibáztatni, ha a rossz definícióból indulnak ki. Tehát létezik Isten által fel nem emelhető szikla, Isten pedig nem képes mindenre.
2016. ápr. 22. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:

„Igen, ezt hívják úgy, hogy paradoxon és ez bizonyítja Isten nem mindenhatóságát.”


Nem, mivel egymással ellentétes előfeltevésekből nem lehet következtetést levonni, pusztán az előfeltevések egymással való ellentmondására világít rá.


A kérdés ezzel ekvivalens:


„Ha esik az eső, és nem esik az eső, akkor hogyhogy mégis esik az eső?”


Majd ebből azt a következtetést levonni, hogy eső eleve nem is eshet, hiszen ellentmondásos. Nem, nem ellentmondásos, hanem a kérdés maga logikailag hibás.

2016. ápr. 23. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:

"Nem, mivel egymással ellentétes előfeltevésekből nem lehet következtetést levonni, pusztán az előfeltevések egymással való ellentmondására világít rá."


Minden létező paradoxon az elofeltevések

2016. ápr. 23. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 anonim ***** válasza:

Véletlenül elküldtem.


Minden létező paradoxon az előfeltételek ellentmondásán alapul.


"Nem, mivel egymással ellentétes előfeltevésekből nem lehet következtetést levonni, pusztán az előfeltevések egymással való ellentmondására világít rá."


Igen, de itt mi az előfeltétel? Az, hogy Isten mindenható. Az, hogy létezik egy kő, ami felemelhetetlen már a mindenhatóságból lett levezetve. Tehát igen, ahogy mondod ez rávilágít az előfeltetelek ellentmondására, vagyis arra, hogy Isten nem mindenható. Az csak egy furcsaság, hogy a legtöbb paradoxonnal ellentétben itt nem két vagy több előfeltetel mond ellent egymásnak, hanem egy darab magának, de ez logikailag lenyegtelen.

2016. ápr. 23. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
Ez helybenforgó érvelés. Ha a felemelhetetlen követ a mindenhatóságból vezeted le, akkor eleve fogalmi ellentmondást tulajdonítasz neki, majd ezt használod fel az ellentmondás bizonyítására. A mindenhatósághoz hozzárendeled a fogalmi képtelenség létrehozását, majd rámutatsz, hogy ez képtelenség. Vagy nem tulajdonítjuk a mindenhatóságnak az ellentmondás képességét, vagy, ha igen, akkor viszont az ellentmondás nem cáfolja magát a mindenhatóságot, hiszen akkor tautologikussá válik az érvelés.
2016. ápr. 24. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:

"Ha a felemelhetetlen követ a mindenhatóságból vezeted le, akkor eleve fogalmi ellentmondást tulajdonítasz neki, majd ezt használod fel az ellentmondás bizonyítására."


Minden indirekt bizonyítás erről szól. Van egy A állítás, amiből levezetjük B állítást és ⌐B állítást. És erre te azt mondod, hogy mehet a kukába, mert feltételeztük A állítás ellentmondásosságát.


De egyébként szerinted hogyan lehet egy állítás ellentmondásosságát bebizonyítani? Ha én bebizonyítom valamiről, hogy ellentmondásos, szerinted az hibás bizonyítás lesz, mert már az elején is feltételeztem az állítás ellentmondásosságát.

2016. ápr. 24. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:

A te szóhasználatoddal megfogalmazva.


Csak úgy lehet valaminek az ellentmondásossággát bebizonyítani, ha már eleve fogalmi ellentmondást feltételeztünk róla. Tehát szerinted lehetetlen bárminek is az ellentmondásosságát bebizonyítani.

2016. ápr. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
Elsodródtunk,maradjunk az eredeti kérdésnél."Ha isten mindenható, akkor tudnia kell olyan sziklát teremtenie amit ő sem tud felemelni". Tehát ez miért egy értelmes levezetés? Szerintem nem magától értetődő, hogy erre miért is kell, hogy képes legyen.
2016. ápr. 24. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:
Mert mindenre képes, ilyen egyszerű. Ez a következtetés, hogy Isten képes felemelhetetlen követ teremteni, mivel mindenható, teljesen helyes.
2016. ápr. 24. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!