Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A reformátusoknál mi ez a...

A reformátusoknál mi ez a nagy nacionalizmus? Miért van kint a magyar zászló és miért énekelnek himnuszt?

Figyelt kérdés

Én katolikusnak vagyok keresztelve, nem vagyok vallásos de sokszor voltam már katolikus templomban ünnepek alatt stb. Sosem volt szó Magyarországról vagy a politikáról, nem volt Himnusz, zászló, maximum az ókori Egyiptomról, Izraelről, Szomáliáról, Rómáról és hasonló országokról volt szó, tehát a katolikus mise mindig is olyasmi hatást keltett bennem, mintha kicsit visszamentem volna az ókorba, ahol nem számítanak a mai világ országai, az éppen aktuális politika, mert a hit ezek felett áll.


Nemrég voltam református istentiszteleten egy ismerősünk gyerekének keresztelőjén és azt vettem észre, hogy ott kint van a magyar zászló, himnusz éneklés is volt és politizálás is.


A katolikusokat általában bálványimádással vádolják a szentképek és Mária tisztelete miatt, de ilyen alapon a reformátusok akkor meg Magyarországot imádják!



2016. jún. 27. 15:18
1 2
 1/17 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
A tegnapi misén mi is énekeltük a Himnuszt. Katolikus vagyok.
2016. jún. 27. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Ja, igen, ahogy előttem írják, katolikus misén is előfordul a Himnusz. Pedig elvileg a szertartásrend ezt nem engedi.
2016. jún. 27. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Katolikus vagyok. Nálunk kint van a zászló: a magyar és a vatikáni is. Himnuszt is szoktunk énekelni a nagyobb ünnepeknél.

Egyébként szerintem ez nem gond, sőt nagyon fontos, hogy imába foglaljuk a hazánkat, ahonnan származunk és élünk, mert ez a tágabb családunk. Nem hiszem, hogy emiatt valaki "imádná" Magyarországot.

2016. jún. 27. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
53%

És miért baj az, ha valaki imádja Magyarországot?

NEM BAJ!

Istenben hiszek és dicsőítem, a hazámat imádom, a családomat szeretem, miért baj ez?

2016. jún. 27. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Flogeir ***** válasza:
64%

Szerintem ez pap/tiszteletes függő, úgy a katolikusoknál, mint a reformátusoknál.


A magyar zászló konkrétan valóban kint van minden(? legalább is általam látogatott) református templomban, ahogy általában a helyi települési zászló is.

Egyikhez sem imádkozunk, ezek pusztán a lokálpatriotizmus és a hazaszeretetünk jelképei.

A Himnuszt nem énekeljük minden alkalommal, de valóban van rá példa. Mivel ez legszentebb nemzeti imádságunk is, ugyan mi kivetni való van benne, fel nem foghatom? Szerintem, aki ismeri a szövegét, az nem mondja, hogy Magyarországot imádjuk az éneklésével. Igen áthatja a hazaszeretet, de a Himnusz Istenhez szól. Ha magyar vagy sosem késő megtanulni a szövegét, ha csak itt élsz, és megtanultál magyarul, akkor sem árt elolvasni, és megérted, hogy ez egy Istenhez szóló fohász, amivel valóban egész hazánk jólétéért imádkozunk, de megint nem látom, mi kivetni való van ebben?


Az általam látogatott templomokban a tiszteletesek nem politizálnak. Tudok hallomásból olyanokról, akik igen, mintahogy ilyen hírek más felekezetek papjairól is szólnak. Személy szerint nem értek egyet vele.

2016. jún. 27. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

Nem érzitek úgy, hogy a hazaszeretet és a kereszténység egymással ellentétes eszmék, mivel Jézus az egész emberiségért halt meg?


Szerintem a nacionalizmus inkább a pogány nemzeti vallásokkal kompatibilis, pl. az ősmagyar vallás vagy a germán pogányság.

2016. jún. 27. 16:58
 7/17 anonim ***** válasza:
68%

#6


Akkor rosszul érzed. A nacionalizmussal nincs semmilyen gond, ameddig az nem csap át sovinizmussá.

2016. jún. 27. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
67%

ez nem nacionalizmus feltétlenül hanem egy egészséges hazaszeretet


sajnos van 1-2 idióta lelkész akik tényleg soviniszta hajlamokat mutatnak, nem tudom miért tűrik a reformátusok, én többek között ezért is léptem át egy másik felekezethez


viszont a magyar zászló kirakása, mint sok középületen, hát itt is kint van, himnuszt énekelnek mint sok fontosabb esemény előtt/után ez sem sovinizmus


Jézus pedig nem olvasztókemencének alapította a kereszténységet, nem olyan mint pl a kommunizmus, h most akkor alapítunk egy új kultúrát ami eltörli az összeset és mindenki legyen hasonló, hanem interkulturális, mindenki megtarthatja a saját kultúráját ,saját értékeit, saját identitását és szokásait, pl egy afrikai kereszténytől nem várjuk el h ne táncoljon egy szertartáson, mert nekik ez a kultúrájuk


a kereszténység úgy akarja za emberiséget egy családban egyesíteni, hogy közben nem öli meg az egyéniséget, és ez a fajta sokszínűség erény

2016. jún. 27. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
73%

Van jópár (kb. 1/3 - 1/4) református lelkész is, akik sajnos neoliberális vonásokat mutatnak és politizálnak Istentiszteleten (a nemzeti színeket gyalázzák, Magyarországot gyalázzák, a Himnuszt gyalázzák), írom ezt reformátusként és azért, hogy tisztán lássunk!


Ők nem piros-fehér-zöld zászlót tesznek ki, hanem szivárványszínűt az Istentiszteleteiken.


Ez nem baj, nem szúrja senkinek a szemét, kérdezem én?

Megkérdezhetném nyugodtan ezt is.:

A reformátusoknál mi ez a nagy neoliberalizmus? Miért van kint a szivárványszínű zászló és miért tartják "magyarkodásnak" a Himnuszt?


ui.: Megjegyzem, van kb. 1/3 "konzervatív" református lelkész is. Náluk nincs kint mindig a nemzeti lobogónk, csak a Nemzeti Ünnepeinken, ill. nem énekelnek mindig Himnuszt az Istentiszteleten, csak a Nemzeti Ünnepeink körül, továbbá nem politizálnak és nem foglalkoznak az erősen megosztó témákkal, úgy mint a szivárványszínű zászlóval (amit természetesen sohasem "tesznek ki").


A Himnusz része a református énekeskönyvnek egyébként.

2016. jún. 27. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
0%

"Nem érzitek úgy, hogy a hazaszeretet és a kereszténység egymással ellentétes eszmék, mivel Jézus az egész emberiségért halt meg?"


A nagymagyarokat ez amúgy mikor érdekelte?

Magyarországon valami nagyon elfajzott kereszténység van érvényben. Elég azokra gondolni, akik lövetnének a migránsokra a határon, mert ők akkora nagy keresztények, hogy így osztanák Jézus szeretetét.

2016. jún. 28. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!