Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Vallások és túlnépesedés....

Vallások és túlnépesedés. Szerintetek van összefüggés?

Figyelt kérdés
2016. jún. 30. 12:23
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
96%
Először is azt kell megnézni, hogy hol van túlnépesedés, aztán azt, hogy ott mi a vallás. Az egybeesések nem biztos, hogy a véletlennek köszönhetők.
2016. jún. 30. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
72%

Az egybeesések az mutatják, hogy azokban az évezredekben, amíg a teljes emberiség vallásos volt, addig a föld lakosságának létszáma csak mérsékelten emelkedett.


Az utóbbi kétszáz évben, amióta az ateizmus rohamosan terjed globálisan, egekbe szökött a népszaporulat:

[link]

Én mondjuk azért ebben nem látnék közvetlen összefüggést.

2016. jún. 30. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
12%

Én látok. Az ateizmus népirtó. Azt állítja, hogy a nőnek joga van megölni a saját gyermekét, mert az még nem született meg. Az abortusz áldozatainak száma már rég túllépte a holokauszt áldozatainak számát.

Isten adja a gyereket és a hirtelen népességnövekedés egyenlő Isten válaszával a tömeggyilkosságokra.

Övé az élet, belőle származik, a gonosz nem pusztíthatja el.

De tény, hogy érdekes az a felvetés, hogy meg kell nézni a túlnépesedett országokban, hogy milyen vallás van.

2016. jún. 30. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

"De tény, hogy érdekes az a felvetés, hogy meg kell nézni a túlnépesedett országokban, hogy milyen vallás van."


Egyik Kína, amely már jóideje egy totálisan ateista állam, az utóbbi időben néhány vallást már úgy-ahogy kezdenek megtűrni, de az összkép az még változatlan.


A másik meg az ellenkező véglet, India, ahol vallási kavalkád van, hinduk, muszlimok, szikhek, buddhisták, keresztények és még számos egyéb, csak éppen ateisták nincsenek, legalábbis statisztikailag mérhetően nem.


Valami áttételes összefüggések persze biztosan vannak (ezért is jó a kérdés), de elhamarkodott következtetéseket nem lehet levonni.

(2-es voltam)

2016. jún. 30. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
51%

"Az ateizmus népirtó."


A nap egyik legértelmesebb bebüffőgése.

2016. jún. 30. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
#3-as nos, csodás válasz volt. Akkor most vallásos jellegű módon magyarázom az abrotuszt (nem mintha minddel egyetértenék,de fenntartom a jogot, csak szigorítanék rajta) . Szóval a magyarázat: akkor azoknak a csecsemőknek ez volt a sorsuk , célja volt ott fönt ezzel valakinek,hogy ez történjen.. Azt hiszem ezt szokták mondani..
2016. jún. 30. 14:27
 7/15 anonim ***** válasza:

Hogy van e összefüggés? A túlnépesedés elég összetett folyamat amit számos társadalmi és környezeti tényező okoz. Ezek közül lehet akár a vallás is.

Most mondhatnám mint vicc hogy valaki túltolja a "Sokasodjatok és szaporodjatok" bibliai részt. :)


Maradjunk annyiban hogy a vallás legitimizálhatja a népszaporulatot. Élet szentsége mondjuk.(ábrahámi vallások) Például kereszténység, persze hozzáteszem, a kereszténység nem az ész nélküli gyerekgyártást favorizálja.


Aztán van a másik, amikor a fogamzásgátlás és az abortusz kerül előtérbe vallásos környezetben. A polinéz szigetvilágban és Japán egyes történelmi fejezeteiben ez előfordult. Tehát vallásilag is legitimizálva voltak olyan módszerek amik megállítják a népesség növekedését. És itt nem a biztonságos szexre gondolok csak, hanem akár a kasztrálásra(Chatham-szigetek), akár a magzat életének kioltására.

Azért hogy a populáció végül is ne rohanjon bele egy ökológiai katasztrófába.


"Az utóbbi kétszáz évben, amióta az ateizmus rohamosan terjed globálisan, egekbe szökött a népszaporulat"


Hát, szerintem ez inkább az egészségügy fejlődéséből, a megfelelő higiénia és táplálkozás jóvoltából történt.


"Egyik Kína, amely már jóideje egy totálisan ateista állam"


Azért az emberek ott nem abszolút vallástalanok. Itt Magyarországon sem lett mindenki kő ateista Rákosi és Kádár alatt.

Kínában is a pártvezetés hivatalosan ateista, nem vallásos egyáltalán. És valóban előfordul hogy durván piszkálják a vallásokat. Például a taoistákat, buddhistákat is. De a kínai nép az összességében a kínai univerzizmust követi. ami ugye áll a taoizmusból, áll a konfucianizmusból, és a buddhizmus kínai változatából. Meg nagyon régi kínai népi hitvilág néhány eleméből.

Ugye ezek a vallások elég érdekesek egy nyugati ember számára. A konfucianizmus például egy jó állami kultusz ideológia is lehet sajátosságai miatt. A pártvezetés is egy néhány elemét felhasználta, természetesen a metafizikája nélkül.

2016. jún. 30. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

# 7


"Hát, szerintem ez inkább az egészségügy fejlődéséből, a megfelelő higiénia és táplálkozás jóvoltából történt."


Én is azt mondtam, hogy nem állítanék föl közvetlen összefüggést, de ettől függetlenül az időbeli egybeesés több, mint szignifikáns.


A másik meg ami ezzel kapcsolatban azért elgondolkodtató, hogy a népességrobbanás nem ott történik, ahol a legmegfelelőbbek a higiénikus viszonyok és legkielégítőbb a táplálkozás. Ezekben az úgynevezett jóléti országokban marhára fogy a lakosság, bevándorlással igyekeznek az egyensúlyt fenntartani. Túlszaporulat meg ott van, ahol higiéniából és táplálékból meglehetős hiány van.


"De a kínai nép az összességében a kínai univerzizmust követi. ami ugye áll a taoizmusból, áll a konfucianizmusból, és a buddhizmus kínai változatából."


Hát nincs olyan hogy "kínai univerzizmus" ezt Glasenapp találta ki, de ha egy kínait megkérdezel azt se tudja mi az :) Neves nyugati vallástörténészek (pl. Eliade) sem használják ezt a fogalmat. De ez itt off.


A lényeg, hogy a konficianizmus (ami egyébként nem vallás), a taoizmus (ami szintén nem vallás), a buddhizmus (aminek van vallási aspektusa is és van vallástalan aspektusa is) valamint az ősi kínai kultuszok néhány eleme kitörölhetetlenül jelen van a kínai nép életében, ez tagadhatatlan.


De ez olyan mint nálunk a karácsonyfa: minden családban állítanak, de hogy miért, azt a lakosság többsége már nem tudja. Kína összességében sokkal ateistább ország, mint Magyarország valaha is volt, sőt, amit mi akárcsak el tudnánk képzelni. (Több ízben is ott járt ismerőseim beszámolójára hivatkozom.)

2016. jún. 30. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"A másik meg ami ezzel kapcsolatban azért elgondolkodtató, hogy a népességrobbanás nem ott történik, ahol a legmegfelelőbbek a higiénikus viszonyok és legkielégítőbb a táplálkozás. Ezekben az úgynevezett jóléti országokban marhára fogy a lakosság, bevándorlással igyekeznek az egyensúlyt fenntartani."


Itt Európában akkor volt a népességrobbanás, amikor az általam említett feltételek előálltak, a harmadik világ esete valóban érdekes.


Az univerzizmus csak egy gyűjtő kifejezés, az átlag kínai persze nem feltétlen ismeri. De találó mert ugye az egyetemesség, a kínai felfogást, hitet, mentalitást egyetemesnek nézte a kínai mindig is. Amúgy egy átlag keresztény sem ismer minden a vallásával kapcsolatos kifejezést.


A taoizmus, buddhizmus, konfucianizmus vallás szerintem. De ez már tényleg OFF, viszont látom írtál a nem rég feltett kérdésemre kapcsolatban, ami a Távol-Keleti vallásokkal és a nyugati jelenlétükkel kapcsolatos. Na majd ott kéne ezt megbeszélni. Ha benne vagy. :)



"Kína összességében sokkal ateistább ország, mint Magyarország valaha is volt,"


Taoizmus,buddhizmus,konfucianizmus egyedi sajátosságai is közrejátszik ebben.

2016. jún. 30. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Ákos13 ***** válasza:

Az biztos, hogy azokon a területeken, ahol az emberek visszamaradottak, és ebből kifolyólag vallásosak, ott emelkedik a népességszám. Ahol viszont az ateisták aránya magasabb, azaz a fejlett országokban, ott a népesség csökken.

A vallásosság az állam fejlettségével van összefüggésben, a fejlettség pedig nyilvánvalóan befolyásolja a népesedést.


Kínáról annyit, hogy a kommunista kormány intézkedéseinek köszönhetően sikerült megfékezni a túlnépesedést, ráadásul a nőhiány miatt a népesség extrém fogyásnak indul néhány éven belül. India nemsokára átveszi a legnépesebb állam címet. Kína a legdinamikusabban fejlődő ország a világon, így nem meglepő, hogy lehetővé vált a születésszabályozás.


Ezekből én azt a következtetést vonnám le, hogy a népszaporulatot az adott ország fejlettsége határozza meg. Ezzel a vallásosság is összefüggésben áll.

De közvetlen kapcsolat-szerintem- nem feltétlenül van a vallásosság és a népszaporulat között.

2016. jún. 30. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!