Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Manapság sokan fordulnak a...

Manapság sokan fordulnak a keleti vallások felé. Miért van az, hogy nekem még a sztoikus filozófia is többet ad, mint a hinduizmus vagy a buddhizmus?

Figyelt kérdés

2016. aug. 19. 08:56
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

A keleti vallások reneszánsza részben divat, részben a kereszténység fényének megkopása miatt is lehet. Kulturálisan sok helyen és sok családban kötelező is volt a kereszténység, aminek a dogmatikus tanait (pl. teremtés) a tudomány sok szempontból megkérdőjelezi, ugyanakkor sok embernek mégis kell valami lelki, spirituális támasz, ezért valamilyen alternatív vallásban, ezotériában, egyebekben keres a tudománynál egyszerűbben fogyasztható magyarázatot.


A sztoizmus teljesen más, mint egy vallás, mivel nem fektet le vallási dogmákat, meg sem próbál vallási jellegű válaszokat adni. Emlegeti ugyan helyenként a kor (görög-római) vallásait és isteneit, de az üzenetek szempontjából ezeknek nincs dogmatikus jelentősége, bármilyen akár felsőbbrendű, természetfeletti, természeti, vagy emberi hatalomra behelyettesíthető és ugyanolyan értékes, értelmes marad a tanítás.

Pl. Epiktétosz azt írta, hogy "Eltörheted a lábamat, de még maga Zeusz sem törheti meg a szabad akaratomat."


A sztoizmus kb. kétezer éve is csupa olyan tényszerű megállapítást fogalmazott meg, amik a legmodernebb mai tudományos értelmezés mellett is helytálló és cáfolhatatlan. Mint például hogy mind meghalunk egyszer, ezért nem érdemes vesztegetni az időnket. Vagy hogy két féle dolog van a világon, amire nem vagyunk hatással, ezért panaszkodni, keseregni sem érdemes rajta, és azok, amikkel érdemes foglalkoznunk, mert képesek vagyunk hatással lenni rájuk.


A sztoizmus nem dogmatikus, nem előír követendő viselkedési formákat, nem fenyeget pokolra kerüléssel, vagy bármilyen következménnyel. Ajánlásokat fogalmaz meg, hogyan élve lehet jobb, értékesebb és sikeresebb az életed. Sokkal inkább emberek megfigyeléseinek, tanácsainak gyűjteménye, mintsem kötelező előírás lenne. Marcus Aurelius pl. eredendően nem is mások számára írta Elmélkedés című könyvét, hanem saját magának jegyzetelte le emlékeztetőként a saját magának szánt intelmeket. Hogy azóta is nagyon sokan merítenek belőle, csupán zseniális velejárója önmotiváló tevékenységének.

2021. okt. 30. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!