Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van itt olyan, aki végig...

Van itt olyan, aki végig olvasta a Bhagavad gitát és nem Krisnás?

Figyelt kérdés
Ha van akkor szìvesen olvasnám a tapasztalatait, véleményét.

2016. dec. 6. 02:08
 1/8 Szimeon ***** válasza:
Valami Krisnás könyvet olvastam vagy tíz egynéhány éve. Érdekes volt. A részletekre már nem emlékszem.
2016. dec. 6. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Én végigolvastam két fordításban is, az egyik volt a krisnás fordítás. Nem egészen értem mire vagy kíváncsi, milyen tapasztalataimat kéne most megosztanom.


Ez egy jelentős szépirodalmi alkotás, mint mondjuk a Kalevala vagy az Odüsszeia, el kell olvasni, ennyi. Nem fogsz tőle egy ültő helyedben megvilágosodni vagy egy méterrel a föld felett joga-ülésben lebegni. :) A vallásos értelmezését egy átlagos európai olvasó úgysem érti meg, csak ha egy hozzáértő részletesen elmagyarázza.

2016. dec. 6. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Igen!...nemcsak azt, hanem a többi védikust is.
2016. dec. 6. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A lényeg a #2 válaszban van. Minél inkább ismersz egy témát, annak belső sajátosságait, annál inkább megértesz, sőt élvezed egy erről szóló (jó) írást.
2016. dec. 6. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Arra vagyok kíváncsi, h elolvasol egy könyvet és az mindig valamilyen hatással van rád.

Meg arra, h a Gita egy komplett hitrendszert ír le. Aki elolvassa, annak vagy közömbös vagy valamilyen mértékben tud azonosulni vele vagy taszítja valamennyire.

Egy Krisnás nyilván azt keresi, hogyan azonosulhatna ezzel még jobban.

Aki nem Krisnás és elolvassa, az is elgondolkodik rajta.

Mi van, ha ez így van? Mi van, ha Krisna az Isten legfelsőbb személyisége? Mi van, ha a Bhakti jóga amit a legmagasabb szintű megszabadító folyamatnak ír, az is?

Valamint, hogy mennyire meggyőző, koherens annak aki elolvasta?

Ilyesmikre gondoltam tapasztalat, véleményként.

2016. dec. 6. 14:08
 6/8 anonim ***** válasza:

"Arra vagyok kíváncsi, h elolvasol egy könyvet és az mindig valamilyen hatással van rád.

Meg arra, h a Gita egy komplett hitrendszert ír le. Aki elolvassa, annak vagy közömbös vagy valamilyen mértékben tud azonosulni vele vagy taszítja valamennyire."


Egy európai műveltségű emberre vallási szempontból semmilyen hatással nincs, mert nem érti meg a vallási mondanivalóját. Hacsak valaki el nem magyarázza neki.


Egy művelt európai ember, ha a címét letakarva kezdené el olvasni, anélkül hogy tudná, hogy mit olvas, még azt sem venné észre, hogy egy "szent könyvet" olvas éppen. Azt sem venné észre, hogy amit olvas, az egy "hitrendszer komplett leírása", hogy a szavaidat idézzem.


Pedig az, de ahhoz, hogy ezt észre vegyük, ahhoz nem elég az európai általános műveltség, ahhoz hindu általános műveltségre van szükség.

2016. dec. 6. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Olvastam a Gítát két féle fordításban, a főbb upanisadokat, és még néhány védikus művet. Nem vagyok krisnás, római katolikus neveltetésben részesültem.

Nagyon jó a Gíta, kicsit itt-ott kérdéses ill. ellentmondásosnak tűnik, de ettől függetlenül többször is elolvastam, és biztos el is fogom a jövőben is.

2016. dec. 7. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Érdekes, hogy miért szeretnéd mások véleményét tudni. Ha elolvasod, tudni fogod, hogy milyen a hatása. Minden emberre másként hat.Ha valaki magyarázat nélkül olvassa, nem sokat fog belőle érteni. Ez a szanszkrit nyelv sajátosságaiból következik. Az egyes szavaknak sokféle jelentésük lehet. Az sem mindegy, hogy milyen a fordítása, de még kevésbé, hogy hogyan magyarázzák a szöveget.
2016. dec. 14. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!