Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az ateista gondolkodás szerint...

Az ateista gondolkodás szerint Szent János apostol hazudott?

Figyelt kérdés

Kérem, hogy csak azok válaszoljanak, akik elolvassák az alábbi ismertetőt. Köszönöm.


-------


A hagyomány szerint a negyedik evangéliumot Jézus Krisztus legfiatalabb tanítványa, János írta. Van arról is ókori forrásunk, ami alapján valószínűsíthető, hogy más tanítványok emlékei is szerepelnek az evangéliumban, de ennyire mélyen nem akarok ebbe most belemenni sem az evangélium keletkezésébe, sem datálásába, mert a téma szempontjából nem fontos. A lényeg az, hogy alapvetően egy szemtanú szerzőről beszélünk, Jánosról, Zebedeus fiáról.


Szent János sok mindent ír az evangéliumában, például Krisztus haláláról és feltámadásáról is. Ez azért érdekes, mert az evangélium többször hangsúlyozza, hogy az apostol igazat beszélt:


"Aki látta, az tett róla tanúságot és igaz a tanúsága. Tudja, hogy igazat mond, hogy ti is higgyetek." (Jn 19,35)


"Ez az a tanítvány, aki ezekről tanúságot tett és megírta ezeket. Tudjuk, hogy igaz a tanúsága." (Jn 21,24)


Az ateisták nem hisznek abban, hogy Jézus feltámadt a halálból, akkor mit kezdenek a fenti kijelentésekkel? Az gondolják, hogy Szent János hazudott? Tehát...


Hazudott a hallgatóinak, az evangéliumát olvasóknak és a tanítványainak is?


Köszi a válaszokat előre is.


Üdvözlettel, Dante


2017. jan. 26. 01:21
1 2 3 4
 1/40 Ozmium42 ***** válasza:
84%

1. Lehet, hogy nem is János írta.

2. Nem értem, hogy lehet ellenőrizhetetlen állításoknak utánajárni. Jézus feltámadt, felment a mennybe, hogy ellenőrzöd, hogy tényleg megtörtént?

2017. jan. 26. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim válasza:
94%

Én ateista vagyok. Ahhoz hogy valaki az legyen, nem kell elolvasni a bibliát. Több ismerősömrol is tudom hogy szintén az és ők sem olvasták a bibliát.

De ha olvasta is, vagy ismeri egy ateista, nem arra gondol, hogy hazudik, hanem hogy hülyeség. Nyilván nem hisszük el, igen, szerintem kitaláció vagyis lényegében hazudik, vagy az aki a nevében írta.

2017. jan. 26. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 anonim ***** válasza:
87%

Egyrészt ahogy én tudom nem hivatkozott magáról az evangélium szerzője (egyértelműen) János apostolként, így még megkérdőjelezhetőbb, hogy ő lenne-e a szerző. Az általad idézett fejezetekből sem tudjuk meg pontosan, hogy ő volt-e az apostol, vagy csupán az ő iskoláját követte és rögzítette papírra.


Ha az evangéliumra nem tekintünk dogmatikus iratként, akkor azt is feltételezhetjük, hogy nem a valós személyazonossága alatt írt.

Ha mégis apostol(ok)tól, korabeliektől származik az információ, akkor joggal feltételezhetjük, hogy nem mondtak igazat, mivel a mindennapi életben feltámadást egyáltalán nem tapasztalunk, és a források sem kellően hitelesek. Jórészt szájhagyomány alapján íródott a Biblia, így érdekes kérdés, hogy melyik állítás kinek a felelőssége.

2017. jan. 26. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 A kérdező kommentje:

"1. Lehet, hogy nem is János írta."


Ez a kérdés másokban is felmerült, azonban az újszövetségi bevezetés-tudományban - amint a Káldi-Neovulgáta bevezető megjegyzi - egyre többen vannak, akik nem veszik komolyan az ellenzők érveit. Valójában vitának elvileg nem is kéne, hogy helyen legyen, hiszen az ókori források egyértelműen állítják, hogy Szent János a szerző. Másrészt az evangélium sem véletlenül született meg. Az ókeresztény irodalom alapján tudjuk, hogy Jánosnak meg kellett írni ezt az evangéliumot a tévtanítókkal szemben, ezért van az, hogy prológus totálisan az ellentéte annak, amit a gnosztikusok tanítottak.


"2. Nem értem, hogy lehet ellenőrizhetetlen állításoknak utánajárni. Jézus feltámadt, felment a mennybe, hogy ellenőrzöd, hogy tényleg megtörtént?"


>Sehogy. Az evangélium ezen részeit nem lehet ellenőrizni. Itt jön az be a képbe, hogy Szent János - aki a Jézussal kapcsolatos eseményeket megélte, hiszen évekig a tanítványa volt - vajon az írásában hazudott-e vagy igazat mondott. Ő ugyanis azt állítja, hogy Jézus feltámadt és megjelent nekik. A hívő nyilván elhiszi azt, amit az apostol mondott. De az ateista hogyan vélekedik? Hazugságnak tartja?

2017. jan. 26. 02:54
 5/40 A kérdező kommentje:
Köszönöm a többi választ. :-)
2017. jan. 26. 02:56
 6/40 anonim ***** válasza:
0%

A világ minden bírósága elfogad két tanu egybehangzó vallomása alapján,egy állítást.A Bibliában 4 tanu állítja lényegében ugyanazt,csak más megfogalmazásban.Ennyi bizonyíték alapján csak az nem hiszi el tényként az állítást,aki vak,vagy görcsösen ragaszkodik fixa ideájához.


Az,azt hiszem,nem titok a kutatók számára,hogy az evangéliumok iratait az apostolok tanítványai,egy letisztult formában írták le.Stílusuk,megfogalmazásuk annyira eltér egymástól,hogy a "csupán átfogalmazása egy legendának"teljesen kizárt magyarázat.Krisztus követői,a római birodalom területén szabadon mozoghattak,s így egy turpisság azonnal lebukott volna,illetve ugyanúgy kihalt volna az eszme,mint az egyiptomi,görög,perzsa,szír,stb.vallások.

2017. jan. 26. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:
73%

"két tanu egybehangzó vallomása alapján"

Egy HIHETŐ állítást!

AKKOR, ha a többi körülmény is alátámasztja.


Nem feltétlenül hazudott. Ma is, ha egy eseményről kihallgatnak 8 tanút, általában 8 különböző dolgot mondanak - még akkor is, ha nem hazudnak.


Kérdező: én a helyedben belenyugodnék, hogy egy sok ezer éves legenda NEM BIZONYÍTÉK.

2017. jan. 26. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 A kérdező kommentje:

"Kérdező: én a helyedben belenyugodnék, hogy egy sok ezer éves legenda NEM BIZONYÍTÉK."


>Bele tudok nyugodni, mivel alapvetően agnosztikus gondolkodó vagyok. Ezt a kérdést nem apologetikai, és nem is térítési szándékkal írtam ki. Csak tudni akartam, hogy mit gondolnak az evangéliumok szerzőjéről az ateisták.

2017. jan. 26. 10:34
 9/40 A kérdező kommentje:

"Nem feltétlenül hazudott."


Szerintem itt nem lehet feltételes módról beszélni. A szerző jelen volt az eseményeknél, részletesen ecseteli a passió történetét, és a Feltámadott megjelenéseit is. Ha nem azt írta le, ami valóban történt, akkor hazudott, ez ilyen egyszerű. Ha meg mégis neki volt igaza, és nem kamuzott, akkor azok tévednek, akik nem hisznek neki. Nem tudom, hogy születik-e majd erre egzakt válasz. Talán előkerülnek majd olyan dolgok a kutatás során, amely közelebb visz minket az igazsághoz.

2017. jan. 26. 10:40
 10/40 anonim ***** válasza:
91%

"Ha nem azt írta le"

HA ő írta, és nem egy írói közösség, később, hallomás alapján. Tudod, hogyan alakulnak a történetek. Így lett Mirjamból is szűz, pedig eredetileg fiatalasszony volt (abban a nyelvben ugyanaz ez a két szó).

Ezért SEM lehet sok ezer éves mondákban megbízni.

2017. jan. 26. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!