Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mit jelenthet a keresztény...

Mit jelenthet a keresztény vallásokban használatos szó: Megváltás?

Figyelt kérdés
Azért itt tettem fel a kérdést, mert az általuk adott közhelyszerű magyarázatait ismerem (ismerni vélem), ezért jobban érdekelne a gondolkodók válasza. Konkrétabban, hogy ki és mitől válthat meg, kit, és miképpen, szerintetek, hogy gondolkodtatok-e már erről?

2017. febr. 18. 08:55
1 2 3
 1/22 Karesz 2 válasza:
32%

A megváltás szó a Bibliából ered.

Nagyon röviden : Az első emberpár örök életre lett teremtve itt a földön. Utódaikra szintén ez várt volna.

Egyetlen feltétele volt ennek: A Teremtő határozhassa meg, mi a "jó" és mi a "rossz". Ezt szemléltette a fa gyümölcse.

Ha nem szakitanak róla, akkor elfogadják, hogy Istennek van joga törvényeket hozni a boldogságuk érdekében.


Tudjuk, hogy nem így tettek.


Ezért Isten sem adta meg nekik az örök élet lehetőségét. A Biblia szavai szerint "Megjelent a bűn, és a halál."


De mivel Isten nagyon szereti az embereket, ezért úgy döntött, hogy Ádám és Éva gyermekeinek megadja a lehetőséget, hogy a jövőben mégis élhessenek.


Itt jön a megváltás gondolata.


Jézus, mint első szellemi teremtménye, felajánlotta, hogy vállalja azt, hogy megszületik emberként a földön, (nem Ádám leszármazottjaként, mivel így ő is bűnt örökölt volna)

,és meghal mindenki helyett. Erre azert volt szükség, mert Isten egyik törvénye így szól: " A bűn következménye a halál" . Ezért Jézus, bár bűntelen volt, meghalt, és így "kifizette" az emberiség adósságát, vagyis megváltotta őket.

Így a közeljövőben, amikor Isten Királysága kezd uralkodni a földön, a váltságot elfogadó emberek valóban örökké élhetnek majd. A Biblia ezt így írja le : Mert úgy szerette Isten a világot, hogy az ő elsőszülött Fiát adta, hogy ha valaki hisz benne, meg ne haljon, hanem örök élete legyen" (János 3:16)


Szóval a kerdésedre a válasz, kiket váltott meg? ...minket.

Ki váltott meg?...... Isten hozta meg ezt a hatalmas áldozatot,Jézus pedig önként jelentkezett (Íme, küldj el engem....(Ésaiás könyve)

Mitől váltott meg?.......Hamarosan egy bűn és halál nélküli világban élhetünk majd, sőt a váltság teremti meg a jogalapot a feltámadásra is. Elhunyt szeretteink is újra élhetnek.

Remélem, tudtam segíteni.

2017. febr. 18. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszönöm válaszodat, ez ugye a Jehova Tanúi tanitásai szerinti válasz?... a te saját gondolataidra lennék igazán kiváncsi.

2017. febr. 18. 09:37
 3/22 anonim ***** válasza:
59%

A megváltás egyik legfontosabb eleme a hagyományos - kb. 2000 éves - eredeti keresztény tanításban az, hogy Isten lejött a mennyből, és megtestesült.


Tessék, íme egy ókori dokumentum, hogy mit gondoltak a korai hívek:


"Arisztidész:


Görögországi filozófus, ügyvéd, apologéta


Ókeresztény írók 8. (fordította Fodor György)


Apológia [125. körül, szír változat]


II. rész (…) A keresztények Jézusra, a Messiásra vezetik vissza vallásuk eredetét. A legmagasztosabb Isten Fiának nevezik. Azt mondják, hogy Isten lejött az égből, egy zsidó szűztől testet vett fel és húsba öltözött, s hogy Isten Fia az ember leányában lakozott. Ezt az „örömhír” tanítja így, melyet egy rövid idő óta felolvasnak egymás között, és amelyet buzgón hirdetnek."


A másik dolog, ami a megváltás lényegét adja az a zsidó áldozati rendszerben található. Ehhez merülj el a Leviták könyvében [más néven Mózes harmadik könyve]. Most tömören összefoglalva: A bűnös izraelitának fognia kellett egy hibátlan állatot, elvinni a szent sátorba/templomba. Ott rá kellett helyeznie az égőáldozati oltárra, és meg kellett vallani a bűneit felette. A pap - aki segédkezett az egészben - ezután odaadta a kést, és a bűnösnek meg kellett ölnie az állatot. Ez azt jelképezte, hogy a bűnös helyett valaki más halt meg a bűnért.


A keresztény tanítás erre a mintára alapul ami lényegében Krisztus előképét értik: Jézus - aki az eredeti keresztény hit szerint maga Isten - a bűnösök helyett vállalta a halált. Mert ahogyan meg van írva: "...és vérontás nélkül nincsen bűnbocsánat." (Zsid 9,22/b).


Most nagyon tömören írtam le, de remélem érted a lényeget.


Üdvözlettel,


Dante

2017. febr. 18. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:

Szia!

Megváltás: bűntől való megváltás, Jézus halála által

János 3,16 Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. További részletek a Biblia c. könyvben. Logikailag és tapasztalatilag igazolható a Biblia véleménye erről, így a saját korábbi ötleteimet elvetettem, mert mind ellentmondásos


"a te saját gondolataidra lennék igazán kiváncsi." Kicsit fura ez a mondat. Nem véletlen azt szeretnéd, hogy azt mondjuk,a mit hallani szeretnél? Nyilván nem véletlenül tetted fel a valláskritika részben a kérdést.

Neked mi a gondolatod a megváltásról?

Üdv: egy egyház nélküli egyszerű ember

2017. febr. 18. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:

Jézus nem a bűntől váltotta meg az emberiséget, hanem a butaságtól.


Az emberek butasága pedig az, hogy nem én követtem el azokat a bűnöket, amelyek miatt most szenvedek, hanem Ádám meg Éva.


Jézus pedig azt mondja, hogy nem az Isten büntet benneteket, hanem ti büntettétek saját magatokat, azzal hogy elfordultatok az Istentől. De, ha hallgatok az Ember Fiára, akkor ki tudlak vezetni benneteket ebből, mert képes vagyok benneteket megszabadítani a bűneitektől, ha hallgatok rám, megváltoztatjátok a gondolkodási módotokat, és úgy követtek engem.

2017. febr. 18. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

"Az emberek butasága pedig az, hogy nem én követtem el azokat a bűnöket, amelyek miatt most szenvedek, hanem Ádám meg Éva. "

Nofene. Ádám és Éva hazudott, paráználkodott, stb. helyetted? Az hogy?

"Ne vétkezz többé, hogy ne menjen rosszabbul a sorosod" Ezt Jézus mondta


"Jézus nem a bűntől váltotta meg az emberiséget, hanem a butaságtól. " Na ez jó nagy ... butaság


"Jézus pedig azt mondja, hogy nem az Isten büntet benneteket, hanem ti büntettétek saját magatokat, azzal hogy elfordultatok az Istentől. De, ha hallgatok az Ember Fiára, akkor ki tudlak vezetni benneteket ebből, mert képes vagyok benneteket megszabadítani a bűneitektől, ha hallgatok rám, megváltoztatjátok a gondolkodási módotokat, és úgy követtek engem."

És akkor nem mondunk ellent magunknak, ugye? Amúgy ezzel a résszel egyetértek. A megtérés a gondolkodás megváltoztatását is jelenti

2017. febr. 18. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

Szia!

Megváltás: bűntől való megváltás, Jézus halála által

János 3,16 Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. További részletek a Biblia c. könyvben. Logikailag és tapasztalatilag igazolható a Biblia véleménye erről, így a saját korábbi ötleteimet elvetettem, mert mind ellentmondásos


"a te saját gondolataidra lennék igazán kiváncsi." Kicsit fura ez a mondat. Nem véletlen azt szeretnéd, hogy azt mondjuk,a mit hallani szeretnél? Nyilván nem véletlenül tetted fel a valláskritika részben a kérdést.

Neked mi a gondolatod a megváltásról?

Üdv: egy egyház nélküli egyszerű ember"


üdv!


...hja...magam is "egyház nélkülinek" mondanám magam, mert annyira eltérő az értelmezésemben a "megváltás".

Talán az utánad válaszoló, aki közelebb jár ahhoz, amit magam is hiszek, vallok, de leszögezni szeretném azt, hogy nemcsak hogy hiszek Istenben, vallom a "Szentháromságot " is, vallom a Bibliát is Isten szavának, de mégsem tudom az egyházak által hirdetett vallási tanitásokat, dogmákat elfogadni úgy, ahogyan azt nekünk tálalják.


Dante, te nyilván azokkal a gondolatokkal azonosultál (azt hiszed), amelyekről most itt irtál, és amelyeket igaznak is tudok elismerni, ám mégsem úgy, ahogyan azt első ránézésre gondolnánk.


Való igaz, hogy Jézus "fentről" jött, az Atyaistentől, és elhozta az emberiségnek a Megváltás ÚTJÁT, az IGAZSÁGOT, és ezáltal az ÉLETET...de vajon kiknek?


Nem tartod-e lehetségesnek azt, hogy mi földi emberek valójában indentitászavarban szenvedünk,hogy valójában mi nem is azok vagyunk, akiknek magunkat gondoljuk? Magam ezt gondolom, és persze a Bibliából igazolva is látom ezt.Ha Istenről van szó, akkor a gondolkodásom analógiássá válik, vagyis a természetben fellelhető jelenségekre, törvényekre figyelek, és annak alapján - amit ott tapasztalhatok, megismerhetek - értelmezem a Bibliában leirtakat, vagyis nálam az embernek nevezett teremtmény beáll az földi evolúciós rendbe, a táplálkozási lánc egyik csúcsává lesz, de lehetséges hordozója az istengyermekekenek, ill. akár sátáni fattyaknak is.Ez leginkább az emberi gondolkodásából fakadó választás. Mármint hogy kivel (mivel) azonosul, vagyis kinek (minek) hisz.Magam Jézus Krisztusnak, amint azt az előbbiekben már irtam...eképpen pedig az 5. kommentelővel értek egyet, mármint azzal amit leirt, bár nem tudhatom azt, mik azok a kiegészitő gondolatok, amelyeket nem irt le, és amelyek természetesen ellenkező előjelet is adhatnak , azaz estleg akkor már nem fogom közel érezni a "magam" elgondolásához.

2017. febr. 18. 13:28
 8/22 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező,


A magam részéről nem hiszek semmit, ugyanis agnosztikus gondolkodó vagyok. Amit fent leírtam, az a történelmi kereszténység hivatalos tanítása [katolikus és ortodox szempontból, de ha tévednék valamiben az áldozati rendszerrel kapcsolatban, akkor majd ők kijavítanak].


Ettől függetlenül természetesen lehet másképp is vélekedni, megtették ezt már mások is, például a gnoszticizmus is, akik másképp vélekedtek a teológiai dolgokról. Bár tanításaikat soha nem fogadta el az Egyház.


Egyébként félreértettem a kérdést, elsőre ugyanis azt hittem arra vagy kíváncsi, hogy a kereszténységben teológiai szempontból mit jelent a megváltás, de most már látom, hogy egyéni véleményekre vagy kíváncsi. Én viszont a teológiának ezen a részén nem gondolkodtam. Inkább az futott át a fejemen, hogy van-e értelme a megváltásnak, de az nem, hogy miképp lehetne másként értelmezni a klasszikus tanítás mellett.


Üdvözlettel,


Dante

2017. febr. 18. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

A „megváltás” szó azt emeli ki, hogy a váltság kifizetésével megszabadítanak valakit. A legjelentősebb váltságdíj Jézus Krisztus kiontott vére, amely által lehetővé vált, hogy Ádám leszármazottai megszabaduljanak a bűntől és a haláltól.

másik héber kifejezés a pa·dhahʹ — ez az ige alapvetően azt jelenti: „megvált”.

2017. febr. 18. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
De miért akarna valaki örökké élni?
2017. febr. 18. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!