Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Keresztények! Valaha elgondolk...

Keresztények! Valaha elgondolkodtatok abban, hogy miben hisztek?

Figyelt kérdés

Szóval ti abban hisztek, hogy van egy természetfeletti lény aki végtelenül szeret titeket, de van 10 törvénye amit ha nem tartotok be akkor a végtelenségig fogtok szenvedni, de ő végtelenül szeret titeket, ez aztán igaz szeretet. Plusszba megteremtett egy egész fajt, majd kiválasztott egy kisebb csoportot, a zsidókat, ők lettek a választott népe, véletlen innen is indult a kereszténység, micsoda egybeesés, majd feláldozta magát saját magának, hogy megmentse a lelketek, mert az első emberpár bűnbe esett és ezért bűnhődnie kell mindenkinek, végülis logikus. Ezenkívűl ott az ószövetség, benne ugyanaz az Isten, aki öl, haragos, bosszúszomjas meg még lehetne sorolni.

És lassan persze az egész biblia kezd egy nagy metafora lenni, mert a tudomány válaszokat ad azokra a dolgokra amikre régebb a vallás adott pl. teremtés-evolúció.

Mindezek tudatában, hogy tudtok hinni a keresztény Istenben?


2017. febr. 19. 15:24
1 2 3 4 5 6 7
 1/61 anonim ***** válasza:
76%
Hát, az általad felvázolt gondolatmenetben valóban nem hinnék én sem. De a kereszténység szerencsére nem erről szól.
2017. febr. 19. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/61 A kérdező kommentje:
Mégis miről szól?Ha kivesszük az etikára, szeretetre tanitó történeteket (amik szerintem is értéket tartalmaznak) meg az ilyeneket akkor lecsupaszitva bizony erről szól.
2017. febr. 19. 17:36
 3/61 anonim ***** válasza:

Isten valóban végtelenül szereti az embert, ezért teremtette meg, egyet kért tőle hogy két fáról ne egyen de az ember már ekkor nem hallgatot rá. Kiűzte őket az Édenből szabad akaratot adva nekik,.

Akkor a legtöbb népben az apa a pogány isteneknek áldozatul feláldozta fiát, Isten megszólított egy Ábrahám nevű embert hogy áldozza fel a fiát .Ábrahám hitt Isten szavának és hajlandó volt feláldozni a fiát, de Isten az utolsó pillanatban ezt megakadályozta megáldotta és megsokasította Ábrahámot az ő utódai akit zsidőknak hívünk lettek Isten népe, ám ők szolgaságba estek, mígnem 400 év rabság után az egyetlen és mindanható Isten kiszabadította őket megmutatta hatalmát amikor kettéválasztotta a Vörös tengert, és bebizonyította a fáraónak hogy ő az egyedüli Isten.


Isten törvényt adott a népének, hogy ezeket betartva éljenek. Ám a zsidók nem tartották be a törvényt ezért Isten elküldte az ő fiát Krisztust aki vele egykényegű, hogy -ahogy Krisztus is mondta- "beteljesítse a törvényt. Ám a zsidók nem hallgattak rá, elítélték és megölték. Az ő halála egy újszövetég lett amelyet Isten kötött népével. Jézus célja nem egy új vallás létrehozása volt hanem a régi megreformálása. Ám sok zsidó nem hittek Jézusnak mígnem harmadnap feltámadt a halálból és megnyitott egy új korszakot az új szövetségét és bebizonyította hogy Ő isten fia. Aztán jöttek az apostolok akik hirdették Krisztust aminek sok zsidó hitt is és megtért,de valakik nem hittek neki és most ezért van két vallás zsidó és keresztény.Ádám és Éva bűnét Jézus kiváltotta kiontott vére árán és ahogy mondja a Szentírás " Ahogy Ádámban mindenki meghalt úgy Krisztusban mindenki új életre kel.


A tudományról, valóban kialakult egy tudományos magyarázat a Föld létrejöttére, volt egy ősrobbanás és ezáltal alakultunk ki hosszú folyamat révén. Sok keresztény köztük én is nem tagadom azt hogy volt ősrobbanás (és a következő sorokat nem magamtól mondom hanem hallottam) ami nem lehetett teremtés mert nem tudjuk mi volt előtte, ez csak a teremtés kiváltó oka lehetett amiben Isten csodálatos módon megteremti a világot. A teremtés sem egy egyszeri dolog hanem egy állapot. Innentől az én gondolatomat lvasod.Istent pedig azért nem lehet megmutatni és létét bebizonyítani mert egyrészt nem láthatjuk, kettő Ő már megmutatta magát Krisztus által, ezt maga a Biblia mondja. Fülöp apostol János evangéliumában azt mondja Jézusnak hogy mutassa meg az Atyát és az elég lesz nekik Jézus ezt válaszolta" Már oly régóta veletek vagyok Fülöp és nem ismersz, aki engem látott látta az Atyát is. Hogyan mondhatod hát mutasd meg nekünk az Atyát? Nem hiszed hogy én az Atyában vagyok és az Atya bennem?"

És az egyházban máig történnek olyan események( eucharisztikus csodák, gyógyulások jelenések, stigmák,) amire a 21. századi tudomány nem tud értelmes módon magyarázatot adni. Ezeket hívjuk csodának ezek a csodák azok amelyek megerősítenek minket abban hogy Isten velünk van és egészen közelről figyel minket. Ha bármi kérdésed, észrevételed van írj privátba és én szívesen válaszolok :)

2017. febr. 19. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/61 imakommandós ***** válasza:

@

"...de van 10 törvénye amit ha nem tartotok be akkor a végtelenségig fogtok szenvedni, de ő végtelenül szeret titeket, ez aztán igaz szeretet."


Te befogadnál-e a házadba olyan hajléktalant aki elfogadná, hogy hajlékot és kosztot adsz neki, de már nem akarna soha megfürödni, wc-t használni, dolgozni, és munka helyett szabad idejében csak szemetelne és kárt csinálna a lakásban?


Itt nem csak arról van szó, hogy Isten szeret minket, hanem arról is, hogy Istent ki szereti? Isten csak olyanokkal akar együtt élni örökre, akik szívből viszont szeretik Őt.

Akik gyűlölik őt azokkal nem akar együtt élni. Isten parancsaiban úgy lehet járni, ha szeretik Istent és hisznek benne. Aki nem tartja meg a parancsait, az nem csak a parancsait veti meg hanem Istent is. Isten országában is azok a törvények alapján müködik az örök rend, amiket az embereknek is átadott. Aki nem akarja ennek az országnak az előirásait betartani az nem mehet be oda, bármennyire is szeret mindenkit Isten. Isten szeretete az igazsággal kézben jár, és Isten parancsai jók és igazságosak. Egy egészséges ember kedvét leli bennük. Azok a boldog emberek, akik élvezik az Isten beszédeinek a megtartását, és nem külső kényszerűségből, teherként élik meg.

2017. febr. 20. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/61 imakommandós ***** válasza:

@

" mert az első emberpár bűnbe esett és ezért bűnhődnie kell mindenkinek, végülis logikus."


Mindenkire a saját bűnei miatt jön csapás. Nincs sajnos kivétel. Mindenki vétkezik, és senki sem lenne méltó Isten országára, kivéve akik segítséget kérnek a megváltótól.

2017. febr. 20. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/61 anonim ***** válasza:
42%

Egyetértek az 1-essel. A kereszténység Jézusról szól, nem az ószövetségről. Nem ateista blogokról kell az infót szedni, hanem hívőktől.

A törzsfejlődés elmélete meg már rég összeomlott, csak életben tartják. Kb. akkora blődség, mint alapos Föld.


Nem Ádám bűne miatt fogsz elkárhozni, hanem azért, mert nem látod be, hogy bűnös vagy és cselekszed a bűnt. Az Ószövetség megmutatta, hogy az emberben bűn él, és hogy mi jár a bűnért + megmutatta, hogy megváltásra szorul. Így betöltötte a Jézusra vezérlő szerepét. A hívő nem azért él Jézussal, mert retteg, hanem, mert meggyűlölte a bűnt és szelíd, szeretetteljes, örömteli jellemet akar. Ez a megszentelődés folyamatában teljesül be, amihez Jézus adja az erőt. Pál világosan leírta a Római és a Galata levélben. Nem olvastad? Akkor hogy kritizálsz és állítasz olyanokat, mint amit a kérdésedben?


János

9,39 És monda Jézus: Ítélet végett jöttem én e világra, hogy a kik nem látnak, lássanak; és a kik látnak, vakok legyenek.


9,40 És hallák ezeket némely farizeusok, a kik vele valának, és mondának néki: Avagy mi is vakok vagyunk-é?


9,41 Monda nékik Jézus: Ha vakok volnátok, nem volna bűnötök; ámde azt mondjátok, hogy látunk: azért a ti bűnötök megmarad.

2017. febr. 20. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/61 anonim ***** válasza:
43%

@Kérdező:


Én ugyan nem vagyok keresztény, de elég jól ismerem a keresztény teológiát, és otthon vagyok az egyháztörténelemben is. Ez alapján néhány felvetésedre reagálnék:


1. Valóban abban hisznek, hogy egy természetfeletti lény szereti őket. A 10 parancsolat (dekalógus) kérdése nem minden esetben tartható fent. Van olyan felekezet, amely a mai napig is töretlenül hirdeti a dekalógus mózesi érvényességét, a többség azonban valamilyen formában elutasítja, hiszen a szombatot nem szentelik meg. Arról nem is beszélve, hogy az Újszövetség jóval magasabbra teszi a mércét a dekalógus betartásánál.


2. Igen, az örök szenvedés tana ismert a keresztény teológiában, de őket nem zavarja, ez, mert szerintük Isten igazságosan fog ítélni, akkor is, ha valakit oda tesz majd. Azonban jegyezzük meg, hogy ebben sem hisz mindenki. A neoprotestánsok közt is van olyan felekezet, aki elutasítja az örök szenvedés tanát, de az álkeresztény szekták esetében is.


3. Az Ótestamentum szerint valóban a zsidókat választotta ki. A neoprotestánsok szerint még a mai napig is ők a választott nép, azonban ez teológiailag szintén cáfolható, és nem is fogadja el mindenki.


4. Az Ószövetséggel kapcsolatban furcsa a hívők [egy részének] hozzáállása. Valójában az újszövetségi igékkel együtt tonnaszámra idézik a Tóra és a próféták rendelkezéseit, egész prédikációk, előadások hangzanak el róla keresztény körökben, persze általában gondosan válogatva, a szép részeket. Amikor szembesítik őket az ótestamentumi kegyetlenségekkel, akkor egyből elkezdik lobogtatni az Újszövetséget (ami erkölcsi szempontból szintén kifogásolható), azt azonban elfelejtik, hogy a keresztény Biblia két részből áll. Az ótestamentumi kegyetlenségek szintén szentírásként értelmezendők, kb. úgy, mint Krisztus példázatai. Bizony a "nagy könyv" erősen 18+ részeket is tartogat, amely a jánosi iratokkal ellentétben nem azt bizonyítja, hogy "Isten a szeretet".


Valójában ez a kérdés vallástudományi szempontból azért nem ilyen egyértelmű. Tudjuk ugyanis ma már, hogy a zsidóság egy elég erős vallásfejlődésen ment keresztül, ahol döntő fordulatot a fogság jelentett. Ez az istenképre mindenképpen igaz, nem kizárt, hogy JHVH eredetileg egy törzsi isten volt, és később fejlődött azzá, ami a jelenlegi ószövetségi iratokban olvasható. Bár a kutatás alapján erősebb bizonyítékok szólnak amellett, hogy több istenképből rakták össze.


5. Az evolúciótagadás csak az fundamentalista, illetve álkeresztény szekták körében van jelen - helytelenül. Egyrészt a természettudomány világosan bizonyította, hogy a fajokat nem külön teremtették, hanem lassú fejlődés útján alakultak ki. A tudományos közösségben ma ez általánosan elfogadott, senki sem vitatja. A kreacionisták szeretnék elhitetni, hogy ez nem így van, itt azonban vagy szándékosan ferdítik a tényeket, vagy tudatlanságból terjesztenek valótlanságokat. A kreacionizmus ugyanis szakmai körökben nem egy alternatív tudományos elméletként van számontartva, hanem világosan az áltudományok köré van sorolva.


A másik pedig az, hogy a szentírástudomány is bizonyította, hogy a teremtéstörténet szerzője nem szó szerint értette azt, amit írt. Erről nemrég írtam egy másik topikban. Hazánkban talán az egyik legnagyobb szaktekintélye az ószövetségi bevezetés-tudománynak Rózsa Huba professzor, aki Széchényi díjat is kapott a munkásságáért. Ő írt egy könyvet is erről a témáról "Őstörténet" címmel, ajánlom elolvasásra.



Üdvözlettel,


Dante

2017. febr. 20. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/61 anonim ***** válasza:
33%

"Én ugyan nem vagyok keresztény, de elég jól ismerem a keresztény teológiát, és otthon vagyok az egyháztörténelemben is. "


Na tanultam valamit. Azt hittem, Dante, hogy Te liberális keresztény vagy. Dehogy vagy Te otthon a teológiában, akkor Pált tanítanád. A keresztények a páli teológiát vallják és tanítják, Te a liberális korcsosult teológia híve vagy, abban vagy otthon, ami nagyon távol van az igazságtól. Rózsa Hubával egyetemben ...

Minden jót!

2017. febr. 20. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/61 anonim ***** válasza:
42%

Előző:


Szakmai körökben még az sem egészen biztos, hogy mi Szent Pál írása. A nevét viselő levelek egy részét ugyanis a pszeudoepigráf irodalomba sorolják. Ha ez igaz, akkor a keresztény erkölcs talán már itt meg is kérdőjeleződik. Másrészt a keresztény teológiának az Ószövetséget is külön tanulmány tárgyává kell tennie, különösen a Krisztussal való kapcsolat esetében, amire az evangéliumok nagy hangsúlyt fektetnek [messiási jövendölések -pl. Izaiás 7,14 tisztázása]. Kevés ide a páli irodalom. Egy prédikáció során érthető ha a hívek a páli levelekről hallanak – a tudományos háttér nélkül - , azonban csak az újszövetségi szentírástudomány jóval nagyobb területet foglal magába. Ajánlom figyelmedbe ezt a könyvet:


[link]


Másrészt természetesen érthető számomra, ha szerinted távol vagyok az igazságtól, de azt tudnod kell, hogy „innen” egészen másként néznek ki a dolgok, mint „onnan”. Szerintem te és a hozzád hasonló gondolkodású keresztényekre mondható el az, amit te állítasz. Rózsa Huba pedig velem ellentétben nem laikus, hanem szakmai körökben elismert tudós , aki a fundamentalista értelmezéssel ellentétben bizonyít, nem pedig csak „hisz”. Bár érthető, ha a tudományos kutatások a fundamentalistáknak nem tetszenek, hiszen a tudomány leleplez bizonyos tanításokat.


Egy valamit azért érdemes megjegyezni: a Biblia tudományos kutatása nem az istenhit ellen van. Isten pedig – ha létezik – nem szorul rá semmiféle Szentírásra, annak esetleges cáfolása nem zárja ki a létezését. Az korai keresztényeknek egyébként nem is volt olyan értelemben vett Szentírásuk, mint a mai fundamentalista keresztényeknek. Csak használtak mindenféle iratot, még a deuterokanonikus és az apokrif irodalmat is – amitől egy mai fundi tartkózkodik. A keresztény Bibliát a szükség hozta, mivel Markion megalkotta a maga kánonját, ezért az Egyháznak is szükséges volt, hogy lépjen ez ügyben, ami viszont eltartott a középkor elejéig Keleten. A transzcendens magyarázattal ellentétben (vagy mellett) inkább történelmi okai lehettek a keresztény Biblia megszületésének.


Dante

2017. febr. 20. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/61 anonim ***** válasza:
54%
Kérdező! Nagyon fura gondolataid vannak, a kereszténység nem erről szól.
2017. febr. 21. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!