Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Isten mindenható és mindentudó?

Isten mindenható és mindentudó?

Figyelt kérdés

1. Nem érzitek, kedves hívők, hogy ez paradoxon?

Rövid példa:

Tudja, hogy el fog ütni egy autó. Ha az történik meg, amit tud (hogy elüt egy autó) akkor nem tudja megváltozatni - nem mindenható.

Ha megváltoztatja, akkor nem tudja, hogy mi fog történni, csupán egy lehetséges verziót ismer - nem mindentudó.


2. Ha mindent tud, akkor teljesen felesleges fogalkoznia az emberekkel, hiszen tudja, hogy ki az aki érdemes lesz arra, hogy vele legyen és ki az aki nem. Sőt. Ha feltesszük, hogy mindentudó, akkor most ismeri az összes jövőben születendő ember. már most tudja, hogy amikor valaki bűnt követ el, meg fogja-e bánni (vö. teljesülnek-e a mennybemenetel feltételei). Ha ezt elfogadjuk, akkor nincs szükség a külsőségekre (pl. gyónás), hiszen már az adott egyén születése előtt tudni fogja, hogy milyen bűnöket követ el, megbánja-e azokat, illetve érdemes-e a mennyországra. Ehhez még egyhéz sem kell. Akkor mi értelme van egésznek?


Az egész egy szép nagy paradoxon.


2017. márc. 27. 16:23
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
0%

#9-re:

Tudom. Én is keresztény vagyok 25 éve.

Számtalanszor hallottam, hogy ezt hogy mondták.

Tévedtek, még ha 99%-nyian vannak akkor is.


Isten csak a múlt és jelen dolgainak tekintetében mindentudó, de nem lát a jövőbe.

2017. márc. 27. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

"Isten csak a múlt és jelen dolgainak tekintetében mindentudó, de nem lát a jövőbe."


Hogyne látna:) Pontosabban, mivel Isten az időn felül áll, egyetlen mozdulatlan valóságban látja a múlt-jelen-jövő egységét. Azaz rálátása van a dolgokra. Kérdező! Ez nem azt jelenti, hogy mindenbe beavatkozik, de attól még mindenható. A szabad akarat miatt az ember döntéseit tiszteletben tartja. A bűnre nézve ezt már csak egy ideig teszi


"Ha mindent tud, akkor teljesen felesleges fogalkoznia az emberekkel, hiszen tudja, hogy ki az aki érdemes lesz arra, hogy vele legyen és ki az aki nem. Sőt. Ha feltesszük, hogy mindentudó, akkor most ismeri az összes jövőben születendő ember. már most tudja, hogy amikor valaki bűnt követ el, meg fogja-e bánni (vö. teljesülnek-e a mennybemenetel feltételei). Ha ezt elfogadjuk, akkor nincs szükség a külsőségekre (pl. gyónás), hiszen már az adott egyén születése előtt tudni fogja, hogy milyen bűnöket követ el, megbánja-e azokat, illetve érdemes-e a mennyországra. Ehhez még egyhéz sem kell. Akkor mi értelme van egésznek? "


Az az értelme, hogy az életemet én élem le, tehát valódi valóságban élek. Ráadásul most bűnben van a világ, és Krisztusban szabadulást adott Isten, tehát szabad akarattal vár, hogy ki jut megtérésre. Persze hamarabb véget is vethetne, mert természetesen tudja, hogy ki fog megtérni és ki nem, de ez azért nem úgy működik. Isten egyfajta rendet hozott létre, ettől nem tér el. Másrészről én megtértem, de még nem szentelődtem meg teljesen. Ehhez idő kell, ezt minek gyorsítaná meg? Akkor hogyan tanulom meg tapasztalatból a dolgokat?

Másrészt Isten nem csaló, nem trükközik.


Imára, bűnvallásra minek van szükség? Mert Isten bizonyos dolgok teljesítését a maga részéről feltételekhez kötötte.

2017. márc. 28. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Gondolom ez hasonló, mint a fel-nem-emelehető kő megteremtése, amit aztán vajon fel tud-e emelni az Isten?...

Ha Isten nem a minden-ható-tudó stb, akkor nem isten.


Isten mindenható.

Isten ismeri a múltat, jelent, jövőt.

Tudta, h Lucifer elbukik éa magával viszi az angyalok egy részét, sőt az emberek között is talál követőkre. Isten azt is tudta/tudja hogy a sorsuk a pusztulás lesz. Ettől akar minden embert megmenteni...


Ha vannak korlátai, akkor azokat Maga szabja magának.

pl.

-nem tud/akar rosszat elkövetni, mert lényege a jóság.(tehát az erkölcsi törvényeket magára is érvényesnek tartja)


-át tudja lépni a természet törvényeit, amiket alkotott (gravitáció, lsd. Jézus a vizen jár, vagy az anyag állandósága, lsd borrá változtatott víz stb), de nem csinál belőle rendszert. A Föld kering a Nap körül, az idő telik, a tányérok, ha leejtjük, leesnek..


- nem szegi meg a szabad akarat törvényét, nem kényszeríti senkire a társaságát, a törvényeit, az országát, pedig mindenkit szeret és szeretné, ha ez kölcsönös lenne.


Isten már akkor tudott mindent, amikor még meg se teremtette a világot, de mi, teremtmények nem tudjuk. Sok mindent miattunk tesz meg Isten.

Miattunk van, hogy szépen időben születünk-élünk-halunk. Miattunk (és a világegyetem más, el nem bukott lényei miatt) van nyilvános ítélet, hogy mindenki megérthesse és elfogadhassa, hogy Isten tényleg jó és jót akar.


Isten szereti megosztani a szeretetét, a társaságát, a Lelkét, az országát illetve az birodalmának működési alapelveit (szeretet, önzetlenség, tisztelet stb).

A szeretetben nincs paradoxon, ha azon elmélkedünk, sokkal többre és közelebb jutunk Isten lényegéhez. sztm.

2017. ápr. 1. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 pelgrim ***** válasza:

Isten mindenható, szerintem nincs ebben semmi ellentmondás.

A kérdés és az eddig érkezett válaszok is egy helytelen elképzelésből, ábrázolásból Istenről indulnak ki. Isten nem egy valaki, nem egy személy. Isten egy személynél minden tekintetben végtelenszer több, nagyobb, hatalmasabb, stb.

Szerintem közelebb állunk a valósághoz, ha Istent úgy képzeljük el mintha Ihlet lenne, az Eredeti Ihlet, az egyetemes Tudat vagy Hatalom, mindennek Oka Kezdete és Forrása, a Vezérlő Alapelv mindenben.

Az Ihletre ugyanis a közlés, a kinyilatkozás, a kifejlődés, a tudat szaporodása, terjedése jellemző.

Mi emberek és velünk együtt minde létező, az Eredeti Ihlet vagy Isten fejleményei vagyunk nem teremtményei. Mint ahogy a fa gyökerei, törzse, ágai, leveli, gyümölcse sem teremtménye a fának, hanem fejleménye. A fa eredete pedig az Ihlet – Isten ötlete.

Így ábrázolva Isten mindenhatósága azonnal érthetővé válik, mivel minden belőle fejlődött ki, jelen van mindenben mint Isten ötlete, a Vezérlő Alapelv mindenben.

Isten mindenhatósága tehát nem azt jelenti, hogy bármit megtehet, hanem azt hogy mindenre kihat.

Egyuttal a vallások tanítása is, hogy Isten folyton jelen van mindenütt azonnal érthető lesz.

Mégis Isten hatásköre még ennél is végtelenszer nagyobb, de hogy azt megértsük ennél sokkal mélyebben kell kutatnunk.

2020. aug. 30. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!