Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Melyik katolikus dogmáknak,...

Melyik katolikus dogmáknak, szabályoknak nincsen Bibliai alapja? Melyik az a dogma ami nem található meg a Bibliába?

Figyelt kérdés
2017. márc. 29. 15:43
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
75%

Példának csak egy pár, de nem az összes:


- Vasárnapi mise

- Papnak gyónás

- Ebből következően a feloldozás

- Szentek tisztelete

- Szobrok, Ikonok

- Csak az egyházon keresztül lehet üdvözülni

- Transzszubsztanciáció

- Tisztítótűz

- Egy szín alatti áldozás

- Mária-kultusz

2017. márc. 29. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 kzs ***** válasza:
71%

Hatalmas, átfogó téma ez, amit hely és idő hiányában nem könnyen lehet megválaszolni. A helyzet az, hogy a katolicizmus a hagyományait és a saját tanításait igen gyakran egyenértékűnek (sőt feljebbvalónak) tekinti a Bibliánál.


De hogy érdemlegesen adjak valami választ:

- Péter, mint 1. pápa

- Mária-tisztelet (ami kultusz-szintű)

- védőszentek tana

- tisztítótűz

- keresztvetés

- imára kulcsolt kéz

- szobrok, képek használata

- mise

- gyónás

- apostoli (anya)szentegyház tudat...


nagyjából ennyi jut most eszembe.

2017. márc. 29. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
Az imára kulcsolt kéz miért?
2017. márc. 29. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 kzs ***** válasza:
55%

@ Előbbi


Ennek (mármint az összekulcsolt kéznek (csakúgy, mint az összetett tenyereknek) semmilyen Bibliai alapja.

Hidd el nekem.

Se Jézus, se a korai keresztény apostoli egyház (lásd: Apcsel) nem tanította, de az benne van a Bibliában, hogy az Ige semmi hasznostól nem foszt meg minket (lásd: Apcsel 20/20). Ennek ellenére az összekulcsolt kezet nem fogod megtalálni a Bibliában.


Az egy dolog, hogy van az a dal hogy "erdő mellett esvéledtem... összetettem két kezemet, úgy kértem jó Istenemet" --> nagyon szép dal, de ez minden.

Csak egy dal, és semmi több.

2017. márc. 29. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
69%
A letérdepelés,és az összekulcsolt kéz olyan tradíció,mint a karácsony ünnepe.Bár egyik formaság sem bibliai eredetű,de meg lehet tölteni igaz tartalommal.
2017. márc. 29. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
73%

sehol nem írja a biblia tarts el egy fényűző életet élő papi réteget még akkor is ha te belerokkansz


kötelező tized? megvan?

lehet ere mondani hogy már nincs tized de az egész ország adójából tartják fent az egyházakat, amit ők kapnak adókedvezményt azt valahonnan elő kell teremteni tehát neked kell kifizetned a magasabb adót

ebben csak az a nevetséges hogy aki nem katolikus az is fizet tehát van "tized" csak finomodott a beadagolása

2017. márc. 30. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 Vortrekker ***** válasza:
A "bibliába"? Még tanuld a magyartot egy kicsit 😝
2017. márc. 30. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
10%

Úgy látom, hogy itt a válaszolók nincsenek tisztában a dogma fogalmával...

Nem gond, ha valaki nem ért valamihez, mert mondjuk én sem értek az atomfizikához, de legalább nem szólok bele...


Itt egy link, hogy mi a dogma, de nem hiszem, hogy bárki elolvasná... mivel egyszerűbb a vélt igazságot hangoztatni.

[link]

Viszont ajánlom figyelembe: "Amikor a dogmákat a kinyilatkoztatáshoz vezetjük vissza, azon a nyilvános kinyilatkoztatást értjük, amelyet a Szentírás és a szenthagyomány közvetít." Tehát van szenthagyomány is, viszont ez nem mondhat ellent a Bibliának. Tehát pl. az nem lehet a része, hogy Jézus igazából nő volt.


A szokásokkal kapcsolatban meg: a fogmosás sincs említve a Bibliában, mégis szoktunk...

2017. márc. 30. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
30%

Hellótok!


csatlakozom az előttem szólóhoz. A válaszolóknak általában nincs jó ismerete erről a fogalomról.

Én a link helyett inkább bemásolom a dogma szó definicióját a katolikus értelmezés szerint:

"dogma: hittétel, amelyet az egyházi tanítóhivatal →hitvallásokban, a zsinati határozatokban v. a pápa →ex cathedra kijelentésekben fogalmazott meg"

Ez azt jelenti, hogy csak az a dogma, amit a zsinat határozatban annak nyilvánít, illetve amit a pápa dogmaként jelent be és a későbbiek során nem fog már változni. Ez manapság már nagyon ritka jelenség. Az összes többi szokás, liturgikus elem, vallási gyakorlat, szabályrendszer, ... nem örök érvényű, bármikor - a hívek hitének megfelelően - változhat az idők folyamán.

Jellemzően a XX. században - ha jól tudom - csak 2 dogma született.

2017. márc. 31. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
16%

Na de könyörgöm... miért kell a Bibliához mérni ezeket a katolikus dolgokat? A Biblia egy könyvgyűjtemény, melyet a Katolikus Egyház szerkesztett, kanonizált, eldöntve ezzel, mely könyvek kerülhetnek bele, melyek nem. S ha a Biblia a Katolikus Egyház saját szerkesztésű könyve, akkor miért is kellene ennyire beteges módon követnie azt, hogy még a legapróbb mozdulatban (imára kulcsolt kéz) is azt keressük, hogy benne van-e a Bibliában vagy nincs.

Akik ilyen szinten vannak a Bibliával, azok bizony a bálványimádás súlyos bűnébe esnek, hiszen ez esetben a Biblia a bálványuk (ezt egy számomra nagyon kedves adventista lelkésztől hallottam én, mint katolikus). :)

2017. márc. 31. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!