Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért mossa sok hívő egybe a...

Miért mossa sok hívő egybe a hit eltérő fogalmait?

Figyelt kérdés

Ha a hit és ateizmus ellentéte előkerül egy kérdés alatt, jó eséllyel el fog hangzani a "de hát az ateisták is hisznek valamiben" mondat, vagy valami egyéb variációja.

Miközben

- hinni valakiben

- hinni valakinek

- elhinni valamit

Három teljesen eltérő fogalom.


2018. márc. 12. 22:57
1 2 3
 21/24 Darkmoon80 ***** válasza:
Mivel a kérdés nem rólam szólt, ezért nem tértem ki a saját világnézetemre, de való igaz, én tényleg az agnosztikus ateista meghatározást érzem a legközelebb ahhoz, ahogy a világot látom.
2018. márc. 14. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 Alex Fly ***** válasza:
Az "agnosztikus ateista" kifejezéshez meg csak annyit fűznék hozzá, hogy mivel konkrét ismeretet (gnoszisz) nem szerezhetünk Isten létéről, így az ateizmus (és természetesen a teizmus) kizárólag agnosztikus, hit alapján kialakított világnézet lehet. Gnosztikus ateizmusról abban az esetben beszélhetnénkb ha valakinek bizonyítéka lenne Isten nemlétéről...
2018. márc. 14. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 HaEv ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Kicsit elakadtam, amikor a #3 hozzászólásban kiegészítetted a kérdést.

A magyar nyelv nem tesz különbséget aközött, hogy hitelt adok valaki szavának és hiszek valakinek. Ha hitelt adok valaki szavának, bizonyos mértékben igenis hiszek abban, hogy ő azon a területen "szaktekintély" - tehát bár nem vallásos értelemben, de hiszek benne, hiszek a tekintélyében. Az "Elhiszem hogy a fű zöld, mert minden tapasztalati tény ezt erősíti meg." Szintén nem a vallásos hitről beszél, hiszen - legalábbis a Biblia - azt írja a hitről, hogy a "nem látott dolgok felől való meggyőződés", tehát amit látsz, azt nem hiszed, hanem látod és úgy fogadod el tényként.

Az a gond, hogy a magyar köznyelv nem tesz különbséget ezek között, így a viták kapcsán ezek a tisztázatlan fogalmak elég sok félreértésre adnak okot.

Tudomásom szerint Isten létét és Isten nem létét nem lehet teljesen kizárólagosan bizonyítani - ezért az ateizmushoz is hit kell. Mekkora részét ismered annak, amit mindennek hívunk? És most direkt nem Univerzumot írtam, mert ugye a "hit" nem az Univerzumban helyezi el Istent. Nem tudod megmondani, mert nem ismersz mindent. Ugyanis csak akkor tudnád megmondani, mekkora részét ismered. Huh, lehet, kicsit bonyolultan fogalmazok. De a lényeg: nem tudod teljes mértékben bizonyítani Isten nem létét, tehát ennek a hipotézisnek hitelt adni szintén hit kérdése. A nem láthatóról van egy meggyőződésed, hited. Természetesen nem fognak egy ateistát vallásosnak hívni, és nem is fogják ebbe a kategóriába sorolni, mivel magára sem így, hanem antivallásosként gondol és ezt igen agresszíven hangoztatja és kikéri magának - tehát a kapcsolat fennmaradása érdekében ezzel inkább nem vitatkozik az ember ;) lánya se.

Szóval - nemcsak a hívők mossák össze a hit fogalmait, hanem a "hitellenesek" is. Kérdés: ha te ezeket a hit fogalmainak hívod, miért gondolod magad megfelelő bírónak a témában, miközben te nem vagy "hites"? Oké - nem kérek választ. :)

2018. márc. 16. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
0%

"Ha a hit és ateizmus ellentéte előkerül egy kérdés alatt, jó eséllyel el fog hangzani a "de hát az ateisták is hisznek valamiben" mondat, vagy valami egyéb variációja.

Miközben

- hinni valakiben

- hinni valakinek

- elhinni valamit

Három teljesen eltérő fogalom."


Na akkor szerintem nem a hívő nem értette, hanem te nem érted ezeket a fogalmakat(sem), kedves kérdező :)))

Szerintem te még a fogalom fogalmát sem ismered:)

2018. ápr. 19. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!